Go to content

7 zachowań, które świadczą o emocjonalnym uzależnieniu od stresu

adhd u kobiet
Fot. Pexels / Unsplash / CC0 Public Domain

Stres towarzyszy nam każdego dnia i można nawet pokusić się o stwierdzenie, że bez tego dzikiego pędu wielu z nas nie może się w życiu odnaleźć. Z jednej strony narzekamy na nadmiar obowiązków i absolutny brak wolnego czasu dla siebie, a z drugiej, gdy przychodzi wolny weekend, kręcimy się po domu, nie umiejąc odpocząć. 

Okazuje się, że ten stres, który najczęściej głośno przeklinamy, tak bardzo wchodzi nam w krew, że nie umiemy bez tego ciśnienia i ciągłego ruchu zwyczajnie funkcjonować.

Tęsknota za stresem 

Stres bywa przydatny, bo gdy trzeba, pozytywnie mobilizuje nas do intensywnego działania. Jednak długotrwały stres ma bardzo negatywny wpływ na organizm. Osoby przewlekle zestresowane cierpią mi.in. na problemy z zasypianiem, zaburzeniami snu, problemy z koncentracją i pamięcią, nerwowością czy obniżoną odpornością i podatnością na zachorowania. Życie pod naciskiem może spowodować zawał serca czy udar, depresję, problemy psychiczne. Tym bardziej może dziwić, że w wolnym czasie, zamiast uciekać jak najdalej od takiego ciśnienia, niektórzy szukają pretekstu, by cały czas funkcjonować na wysokich obrotach. Kortyzol i adrenalina na wyższym poziomie niż zazwyczaj, wpływają destrukcyjnie na przeciętnego człowieka, ale osoby uzależnione od adrenaliny, szukają dodatkowych bodźców, by być na tym specyficznym haju.

Co więcej, na tę sytuację składa się również to, że osoby, które nie próżnują i wciąż dokładają sobie obowiązków, cieszą się większym respektem niż ci, którzy korzystają z życia i wolności. Łączenie wielu różnych funkcji przez jedną osobę staje się cechą wyróżniającą z tłumu. W opinii wielu, jeśli ktoś potrafi funkcjonować w ciągłym zaganianiu, musi być twardy i wie, czego od życia oczekuje. Sam „człowiek orkiestra” dzięki świadomości wielkiego poświęcenia i osiągania celów, które podziwiają inni, czuje się bardziej dowartościowany i ważny.

7 zachowań, które świadczą o emocjonalnym uzależnieniu od stresu

1. Lubią czekać do ostatniej chwili

Ryzykują czekając na ostatni gwizdek do wykonania zadania. Lubią czuć napięcie spowodowane pracą pod silną presją i odczuwają wielką satysfakcję, gdy udaje im się ukończyć projekt w ostatniej możliwej chwili. Osoby uzależnione od stresu kochają odczuwać emocje związane z ryzykowną grą, chcąc sprawdzić, czy dadzą radę trudnemu zadaniu.

2. Nie uznają odpoczynku

Dla nich mogłyby nie istnieć wolne wieczory i weekendy, ponieważ nie potrafią się podczas tych chwil głęboko zrelaksować. Zamiast tego odczuwają przymus działania, więc chętnie zostają w pracy po godzinach, organizują aktywności, które nie pozwalają na zwolnienie tempa życia. To oni najczęściej powtarzają, że odpoczną po śmierci, bo szkoda im życia marnować na lenistwo.

3. Ryzykują zachowaniem

Osoby uzależnione od stresu mają tendencję do podejmowania ryzykownych zachowań zdrowotnych, na przykład picie alkoholu w nadmiarze i robienie nieprzemyślanych rzeczy lub uprawianie seksu bez zabezpieczenia. To może wynikać z niskiego poziomu dopaminy w ich mózgach. Naukowcy uważają, że osoby z niższą czynnością dopaminy w mózgu narażają się na niebezpieczeństwo, aby osiągną satysfakcję, podobnie jak w przypadku ludzi uzależnionych od np. narkotyków.

4. Przejmują kontrolę

Oczekują natychmiastowych wyników i z tego powodu często przejmują kontrolę i porządkują innych. To powoduje napięcie u innych, bo osoba uzależniona od stresu zachowuje się apodyktycznie, by wywierać presję, która przynosi efekty.

5. Żyją na czas

Cały czas spoglądają na zegarek poganiając siebie i innych. Potrafią bez pudła zgadnąć, która jest godzina, bo wszystkie ich czynności są zaplanowane na czas. Jedno musi następować po drugim, a wszelkie zaburzenia tego rytmu powodują w nich frustrację.

6. Narzucają podkręcone tempo 

Jeżeli w danej chwili nie biorą udziału w żadnej rywalizacji i nie czują nacisku z zewnątrz, sami go wytwarzają. Im wyższe tempo narzucą sobie i otoczeniu, tym większą mają satysfakcję z działania. Mimo masy istniejących obowiązków, nadal dokładają sobie nowych, jakby ich nie obejmowała 24-godzinna doba.

7. Zamartwiają się o przyszłość

Osoby uzależnione od stresu rozmyślają ciągle, co przyniesie przyszłość, ponieważ nie mają na nią większego wpływu, co ich w pewien sposób negatywnie nakręca. Nie mogą wpisać do swojego organizera rzeczy, których nie są w stanie przewidzieć, więc zawczasu planują wyjścia awaryjne, na wypadek utraty kontroli.

Jeśli zauważysz u siebie lub kogoś bliskiego 3, lub więcej z 7 oznak emocjonalnego uzależnienia,  prawdopodobne jest, że problem w tym przypadku faktycznie istnieje i warto udać się po pomoc do specjalisty.

źródło: www.powerofpositivity.comwww.psychiatria.plzdrowie.wp.pl