Go to content

7 świątecznych przepisów, także tych polecanych przez Magdę Gessler

Robicie już listę, co ugotować, jakie ciasto upiec? Szukacie sprawdzonych przepisów, żeby w tym roku pierogi faktycznie były mięciutkie,  barszczyk wyjątkowy, a makowiec rozpływał się w ustach? Tylko, który z przepisów wybrać, który należy do sprawdzonych?

I chociaż wszystkie potrawy zdają się być do siebie podobne, to jednak często diabeł tkwi w szczegółach. Zanim jednak zaczniecie szukać w internecie, sięgać do książek kucharskich, do wyblakłych wycinek z gazet, na których już ledwo co widać, zerknijcie do proponowanych przepisów. Poszperałyśmy trochę w internecie, poprzyglądałyśmy się przepisom, wśród których znalazłyśmy i te polecane między innymi przez Magdę Gessler. Wybrałyśmy te potrawy, która same chętnie przygotujemy w te Święta, może i wy się skusicie? A może macie swoje sprawdzone przepisy i zechcecie się nimi podzielić?

Fot. iStock/iko636

1/7 Barszcz czerwony

Nie ma Świąt Bożego Narodzenia bez czerwonego barszczu. Z uszkami, bez uszek, do popijania – jak kto lubi. Kiedy w domu zaczyna pachnieć barszczem, to znaczy, że Wigilia już bardzo bardzo blisko.

Składniki:

1 kg buraków

4-5 ząbków czosnku

2-3 suszone grzyby

3 l wywaru z warzyw

1 winne jabłko

zakwas z buraków

Przygotowanie:

Buraki należy obrać i zetrzeć na tarce, dodać grzyby i całość zalać wodą i doprowadzić do wrzenia, gotować przez pół godziny. Opcjonalnie można dodać ziele angielskie, liść laurowy. Następnie należy barszcz przecedzić. Zagotować i dodać zakwas oraz czosnek i jabłko pokrojone ćwiartki, doprawić do smaku solą i pieprzem. Barszczu gotować na wolnym ogniu przez 10 – 15 minut. Ja osobiście zawsze dodaję majeranek.


 

źródło: smakizycia.pl, www.mojegotowanie.pl

2/7 Zakwas z buraków

Może skusicie się w tym roku na własny zakwas z buraków. Jeśli tak – zachęcamy, zakwas potrzebuje około pięciu dni i można go użyć. Z pewnością barszcz na własnym zakwasie będzie miał wyjątkowy smak.

Składniki:

1 kg buraków

1 łyżeczka cukru

4 ząbki czosnki

liść laurowy

3 ziarenka ziela angielskiego

skórka razowego chleba na zakwasie lub pół szklanki soku z kiszonych ogórków.

 Przygotowanie:

Należy obrać buraki i zatrzeć na tarce na dużych oczkach, obrać i pokroić w plasterki czosnek. W międzyczasie zagotuj wodę z cukrem i odstaw do ostudzenia. Najlepiej do kamiennego garnka włożyć buraki, dodać przyprawy i całość zalać letnią wodą tak, żeby buraki były w całości przykryte. Dodać skórkę chleba lub sok z ogórków. Powinniśmy gazą przykryć garnek i odstawić na 4-5 dni w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Następnie przecedzić i rozlać do butelek.

 

3/7 Pierogi z kapustą i grzybami

Kolejna potrawa, bez której Święta Bożego Narodzenia trudno sobie wyobrazić. Pierogi z kapustą i grzybami – bez nich stół wigilijny nie byłby tym świątecznym. I niby ciasto do pierogów jest banalnie proste, a jednak – zrobić je tak, by było idealne, to kwestia prób i błędów. Może skorzystacie z tego przepisu.
Składniki:
1 kg kapusty kiszonej
200 g suszonych grzybów
100 ml oleju lnianego
1 kg mąki pszennej
0,5 l ciepłej wody
0,5 kostki masła
sól
Przygotowanie:
Najpierw namocz grzyby, następnie należy je drobno pokroić. Kapustę odsączyć, zalać małą ilością wody i zagotować. Do kapusty dodać pokrojone grzyby z wywarem, chwilę pogotować. Na maśle usmażyć cebulę i dodać do kapusty i grzybów. Doprawić.
Mąkę połączyć z wodą i zagnieść ciasto. Podzielić na części, rozwałkować, wyciąć kółka szklanką, wypełnić farszem i skleić. Gotować we wrzątku.

4/7 Karp na słodko

Wigilia to także karp w różnych odsłonach. Smażony, w galarecie, a może w tym roku skusicie się na karpia na słodko. Nie wymaga on dużo pracy. A smakuje wyśmienicie.

Składniki:

ok. 1 kg karpia

20 dag płatków migdałowych

2 łyżki masła

6 łyżek miodu

sok z jednej cytryny

sól, pieprz, szczypta cynamonu i imbiru

Przygotowanie:

Karpia oczyścić, natrzeć solą, odłożyć na dwie do trzech godzin, Następnie pokroić w dzwonki i usmażyć. Płatki migdałowe należy uprażyć na suchej patelni, rozpuścić masło, dodać do niego miód, przyprawy oraz płatki. Karpia ułóż w naczyniu żaroodpornym i polej go przygotowaną mieszanką. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na piętnaście minut. I gotowe.

źródło: polki.pl 

 

 

5/7 Śledzie z grzybami

Śledzie, to kolejna ryba, z którą kojarzą się nam Święta Bożego Narodzenia.
Składniki:
6 solone filety śledziowe
2 szklanki mleka
150 gram leśnych grzybów
ogórek kiszony
0,5 szklanki miodu
sól, pieprz, łyżka masła
Przygotowanie:
Na początek namocz śledzie w mleku i odstaw na cztery godziny. Po tym czasie należy drobno pokroić cebulę i zeszklić na maśle. Dodać pokrojone, a wcześniej namoczone grzyby oraz miód. Wszystko dusić na małym ogniu. Śledzie pokroić w paski, dodać na pięć minut do patelni, na której duszą się grzyby. Doprawić do smaku, można odstawić do lodówki, najlepsze będą po kilku dniach.
źródło: smakizycia.pl, www.zmiloscidogotowania.pl

6/7 Kluski z makiem

U nas na stół wigilijny wprowadził kluski z makiem mój mąż – potrawa wyniesiona z jego rodzinnego domu. My uwielbiamy, moje dzieci najbardziej czekają na tę właśnie potrawę. I teraz tak – można zrobić swojski makaron, a można jak w przepisie użyć łazanek.

Składniki:

5 szklanek łazanek

1,5 l mleka

1 szklanka maku

0,5 szklanki miodu

50 g rodzynek

50 g orzechów włoskich

50 g suszonych moreli

Mak przepłukać wrzącą wodą, zmielić drobno ma maszynce, wymieszać z miodem wcześniej zamoczonymi i drobno pokrojonymi rodzynkami i morelami, dodać orzechy. Łazanki ugotować w mleku, następnie wymieszać z masą makową.

Jeśli ktoś jednak chciałby zrobić swojski makaron, proszę bardzo. Potrzebujemy:

250g mąki + nieco mąki do podsypania

1 żółtko

0,5 szklanki ciepłej wody

0,5 płaskiej łyżeczki soli

Wyrobić ciasto, rozwałkować, pokroić w cienkie paski, wysuszyć i ugotować w posolonej wodzie.

źródło: smakiżycia.pl, www.domowepotrawy.pl

 

Fot. iStock/CatherinePro

7/7 Makowiec

Święta nie istnieją bez makowca. A jak zrobić najlepszy?

Składniki:

na ciasto:

250 g mąki

15 g drożdży

0,5 szkl. mleka

50 g cukru

4 żółtka

75 g masła

1 laska wanilii

na masę makową:

0,5 kg maku

10 dag masła

10 jajek

po 50 g orzechów, skórki pomarańczowej, rodzynek

kieliszek amaretto, kropla olejku makowego (nie migdałowego)

Przygotowanie:

Najpierw rozpuszczamy drożdże w ciepłym mleku i odstawiamy. Żółtka ucieramy z cukrem i miąższem z wanilii. Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy drożdże, rozpuszczone masło oraz żółtka z cukrem. Mając wszystkie składniki wyrabiamy ciasto tak długo, aż zacznie się odklejać od ręki. Odstawiamy do wyrośnięcia.

Masa makowa – mak należy zaparzyć gorącym mlekiem i w nim go gotować do miękkości. Następnie odcedzić i odstawić. Zimny mak zmielić. Żółtka rozbić i dodać do maku, dodać masło, bakalie, likier i wymieszać. Na koniec ubić białka, dodać do masy makowej i delikatnie wymieszać. Ciasto rozwałkowujemy na prostokąt, nakładamy masę makową i zwijamy w rulon. Roladę makową wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na 45 minut. Po upieczeniu polewamy lukrem. Pychota!

źródło. newsweek.pl