Go to content

7 rzeczy, które możesz zrobić, gdy czujesz się niedoceniana

fot. Chermiti Mohamed/Unsplash

To trudne, gdy czujesz się niedoceniana. Kiedy tak się czujesz, może się wydawać, że jesteś brana za pewnik. W końcu pomoc przyjacielowi w przeprowadzce i przygotowanie wyjątkowej kolacji dla bliskich zajmuje dużo czasu i energii. A kiedy ludzie zdają się tego nie zauważać, możesz mieć wrażenie, że twoje wysiłki są umniejszane i niedoceniane.

Jeśli nie będziesz ostrożna, poczucie niedoceniania może prowadzić do poczucia urazy i złości. Na szczęście są strategie, które mogą pomóc ci poczuć się lepiej, a nawet mogą zapobiec zepsuciu związku, gdy poczujesz się niedoceniana.

Szukaj uznania poprzez działania

To, że ktoś nie powie „dziękuję”, nie oznacza, że ​​cię nie docenia. Nie każdy używa słów, aby wyrazić swoją  wdzięczność. Przytulenie, czy przybicie piątki (nastolatek) też może być sposobem na podziękowanie. Podobnie, gdy współpracownik zaprasza cię na lunch lub przyjaciel nalega, aby zapłacić za twoją kawę – oni również mogą w ten sposób wyrazić ci swoje uznanie.

Poświęć więc chwilę i zastanów się, czy otaczający cię ludzie nie okazują ci swojego uznania w inny sposób. Być może odkryjesz, że prawdopodobnie są ci bardziej wdzięczni, niż ci się wydaje.

Częściej mów „nie”

Czasami im więcej robisz dla ludzi, tym więcej od ciebie oczekują. Mogą też zapomnieć docenić wszystko, co dla nich robisz. Dlatego czasami pomocne może być powiedzenie „nie”. Może to przypominać ludziom, aby nie przyjmowali za pewnik, że jesteś na każde ich zawołanie.

Powiedzenie „nie” czasami może być dla ciebie dobre, jeśli lubisz ludzi. Odrzucenie zaproszenia lub prośby o przysługę może być trudne, jeśli zawsze mówisz „tak”. Ale dzięki temu przypomnisz sobie (i innym), że nie musisz robić niczego, czego nie chcesz robić.

Okaż trochę życzliwości

Okazywanie życzliwości może zwiększyć twoje własne poczucie szczęścia. Zastanów się więc, czy pomaganie innym sprawia, że ​​czujesz się dobrze ze sobą, nawet jeśli wydaje się, że inni nie doceniają cię tak bardzo, jak byś tego chciała. Być może będziesz miała szansę nauczyć się nowych umiejętności lub udoskonalić te, które już posiadasz – na przykład cierpliwości.

Przyjrzyj się wszystkiemu, co zyskujesz, robiąc coś dla innych, a możesz być zaskoczona, widząc, że jest wiele rzeczy, za które możesz być wdzięczna.

Doceniaj innych

Nadmierne skupianie się na braku uznania, może spowodować, że zapomnisz o okazywaniu wdzięczności innym. Ale powiedzenie „dziękuję” osobom wokół ciebie może zainspirować je, aby też cię doceniły. Podziękuj swoim przyjaciołom i rodzinie za wszystko, co dla ciebie robią. Możesz okazać swoje uznanie słownym „dziękuję” lub możesz wysłać im wiadomość przypominającą, jak bardzo ich doceniasz. Niezależnie od tego, w jaki sposób okażesz swoje uznanie, staraj się, aby było ono szczere i płynące z serca.

Przeformułuj negatywne myśli

Uważaj na przesadnie negatywne myśli . Myślenie w stylu: „Nikt nigdy nie zrobił dla mnie nic miłego” lub „Wszyscy tutaj oczekują, że zrobię wszystko” tylko pogorszy twoje samopoczucie. Przypomnij sobie chwile, kiedy inni ludzie okazali ci wdzięczność (nawet jeśli będziesz musiała chwilę pomyśleć). I przypomnij sobie chwile, kiedy mogłaś nałożyć ograniczenia na to, co robisz.

Reagowanie na negatywne myśli tymi bardziej realistycznymi może sprawić, że poczujesz się bardziej doceniona. Możesz przypomnieć sobie takie rzeczy, jak: „Moja rodzina docenia wszystko, co dla niej robię, nawet jeśli tego nie mówią”. Od razu poczujesz się lepiej.

Mów głośniej

Czasami pomocne jest podzielenie się tym, co czujesz. Możesz porozmawiać ze swoim partnerem, szefem lub dziećmi o tym, co się dzieje, mówiąc na przykład: „Czasami mam wrażenie, że moja praca pozostaje niezauważona. Czuję się lepiej, gdy widzę, że ją doceniacie i dostrzegacie, ile dla was robię”. Nie bój się mówić, czego chcesz. Możesz odkryć, że ludzie chętnie okazują więcej wdzięczności, gdy rozumieją, jak ważne to jest.

Istnieje jednak również ryzyko, że będą upierać się, że już okazują duże uznanie, lub mogą obrócić to w żart, mówiąc na przykład: „Będę cię wdzięczny, gdy wykonasz lepszą pracę”. Pamiętaj tylko, że niektórzy ludzie żartują, gdy czują się niekomfortowo. A ich dyskomfort może być po prostu odzwierciedleniem tego, co myślą o sobie, a nie o tym, co myślą o tobie.

Porozmawiaj z profesjonalistą

Jeśli chronicznie czujesz się niedoceniana, twoje relacje prawdopodobnie ucierpią. Możesz porozmawiać ze specjalistą o tym, jak się czujesz. Terapeuta może zalecić terapię rodzinną, terapię poznawczo-behawioralną lub inne usługi, które pomogą ci poczuć się lepiej.

Źródło: verywellmind.com