O depresji rodziców mówi się coraz więcej. Szacuje się, że ponad 20 procent matek cierpi na tę chorobę w pewnym okresie życia, często wtedy, gdy ich dzieci są jeszcze bardzo małe. Ojcowie również są narażeni na „wielki smutek”, szczególnie, gdy nie radzą sobie z jakiegoś powodu z nową rolą. Rodzice, którzy walczą z nieleczoną depresją, są mniej uważni, mniej skłonni pomagać swoim dzieciom w odrabianiu zadań domowych, zapominają o wizytach u lekarza, nie czytają bajek na dobranoc. Krótko mówiąc, cierpi na tym jakość opieki nad dzieckiem, a to ma negatywny wpływ na jego rozwój.
7 problemów osób, które wychowywali rodzice chorzy na depresję
1. Problemy z dyscypliną i samodyscypliną
Większość dzieci, które sprawiają poważne problemy wychowawcze, często doświadcza jakiejś dysfunkcji w domu. Jeśli sytuacja domowa nie zostanie opanowana lub dziecko nie przejdzie pod opiekę innego dorosłego, szansa, że problemy behawioralne i dyscyplinarne przeniosą się na dorosłość, wzrasta. Trudno nam się skupić, trudno zmobilozować, często reagujemy złością.
2. Trudności w kontaktach społecznych
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dzieci wychowywane przez depresyjnych rodziców częściej doświadczają problemów społecznych, w tym zachowań destrukcyjnych i agresji, które trwają w dorosłym życiu.
3. Wycofanie i izolacja
Dziecko widząc, że rodzic cierpi, zaczyna odrywać się od środowiska zewnętrznego. Małe dzieci wymagają zewnętrznej stymulacji dla zdrowego rozwoju mózgu. Czasami ten względny brak zainteresowania światem zewnętrznym pogłębia się, gdy osiągają dojrzałość.
4. Lęk i depresja
Badania pokazują, że dzieci osób depresją są trzykrotnie bardziej narażone na depresję i lęk w dorosłym życiu niż dzieci rodziców zdrowych.
5. Słaba inteligencja emocjonalna
Słaba inteligencja emocjonalna dorosłych z depresyjnymi rodzicami prawdopodobnie wynika z jednej z dwóch rzeczy:
– nieczęstych interakcji z opiekunem,
– wycofania się z grupy rówieśniczej.
6. Perfekcjonizm
Jeśli w dzieciństwie widziałeś cierpienie swoich rodziców, dziś chcesz zrobić wszystko, by mieć jak najwięcej rzeczy pod kontrolą. W taki sposób właśnie wpadasz w pułapkę perfekcjonizmu.
7. Problemy zdrowotne
Według badania przeglądu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), istnieje wiele dowodów świadczących o związku między jakością opieki psychospołecznej – mierzonej uczuciem opiekuna, otwartością i ciepłem – a stanem odżywienia i rozwoju danej osoby.
Depresja często prowadzi do niedostatecznej opieki, która ostatecznie może negatywnie wpłynąć na zdrowie fizyczne danej osoby.
Na podstawie: powerofpositivity.com