Go to content

7 powodów, dla których posiadacze kotów mają w życiu lepiej

Fot. iStock / South_agency

Miłośnicy zwierząt zazwyczaj dzielą się na dwie grupy: na tych, którzy za najwierniejszych przyjaciół uważają psy oraz tych, którzy uznają wyższość kotów nad pozostałymi zwierzakami. Badacze zachwalają obecność zwierząt w domu, dla lepszego zdrowia i samopoczucia. Ci, którzy do kotów nie są przekonani, powinni wiedzieć, jak wiele zalet mają te futrzaki. 

Tak zwani kociarze kochają kocie mruczenie i indywidualizm kociego charakteru, nie wyobrażając sobie zamiany majestatycznego kota na wszędobylskiego i bardzo absorbującego psa. Nie licząc przyjemnego i nienachalnego towarzystwa, jest wiele innych powodów, dla których warto posiadać kociaka.

7 argumentów, które przemawiają za posiadaniem kota

1. Koty rozładowują stres

Kocie mruczenie obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Koty mają umiejętność modulowania częstotliwości dźwięków od 20 do 140 Hz, co ma pozytywny wpływ na ludzki organizm.

2. Koty wzmacniają serce

Właściciele kotów są rzadziej narażeni na przebycie zawału , od właścicieli innych zwierząt. Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie przez 10 lat obserwowali około 4500 osób. Okazało się, że u miłośników kotów ryzyko ataku serca było o 30% niższe, niż u ludzi, którzy nie posiadali żadnego zwierzaka futerkowego. Kolejne badania potwierdziły to, że posiadacze kotów są mniej narażeni na choroby sercowo-naczyniowe oraz udary.

3. Koty pomagają w komunikacji osobom z autyzmem

Badania francuskich naukowców, którzy obserwowali 40 dzieci z autyzmem, dowiodły, że dzieci, które miały w domu zwierzęta, w tym koty, komunikowały się z otoczeniem łatwiej, niż pozostali. Ma to związek ze wzrostem poziomu oksytocyny — hormonu szczęścia, która wydziela się podczas głaskania futra.

4. Koty pomagają w walce z depresją

Mruczenie kota oraz ciepło futerka doskonale wpływają na poprawę nastroju u właściciela. Trzymanie mruczącego kota na kolanach sprawia, że chorzy częściej odrywają swoje myśli od problemów i skupiają się na chwili. Spokój kotów udziela się chorej osobie.

5. Koty pomagają oczyścić organizm z toksyn

Co ciekawe, gwałtowne zachowania kotów i ich chwilowe szaleństwo ułatwiają wyrzucanie emocji. Jest to niezbędne, by zachować równowagę psychiczną, co pomaga również właścicielowi. Badacze z Harvard School of Public Health dowiedli, że wybuchy złości u kotów pomagają oczyścić organizm z toksyn i zapobiec chorobom serca oraz nowotworom.

6. Koty odpychają samotność

Koty pomagają pozbyć się uczucia samotności u ludzi. Są wiernymi słuchaczami i doskonale wypełniają w nienachalny sposób pustkę.

7. Koty uczą odpoczynku

Trzymając śpiącego kota na kolanach lub siedząc obok niego, można skorzystać z relaksującego odpoczynku. Łatwiej o miłą, 20-minutową drzemkę, która poprawia spostrzegawczość, kreatywność, a także nastrój. Przy okazji czas spędzony z futrzakiem wzmacnia więzi z właścicielem.


 

źródło: dobrewiadomosci.net.pl