Lifestyle

7 powodów, dla których posiadacze kotów mają w życiu lepiej

Redakcja
Redakcja
11 października 2017
Fot. iStock / South_agency
 

Miłośnicy zwierząt zazwyczaj dzielą się na dwie grupy: na tych, którzy za najwierniejszych przyjaciół uważają psy oraz tych, którzy uznają wyższość kotów nad pozostałymi zwierzakami. Badacze zachwalają obecność zwierząt w domu, dla lepszego zdrowia i samopoczucia. Ci, którzy do kotów nie są przekonani, powinni wiedzieć, jak wiele zalet mają te futrzaki. 

Tak zwani kociarze kochają kocie mruczenie i indywidualizm kociego charakteru, nie wyobrażając sobie zamiany majestatycznego kota na wszędobylskiego i bardzo absorbującego psa. Nie licząc przyjemnego i nienachalnego towarzystwa, jest wiele innych powodów, dla których warto posiadać kociaka.

7 argumentów, które przemawiają za posiadaniem kota

1. Koty rozładowują stres

Kocie mruczenie obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Koty mają umiejętność modulowania częstotliwości dźwięków od 20 do 140 Hz, co ma pozytywny wpływ na ludzki organizm.

2. Koty wzmacniają serce

Właściciele kotów są rzadziej narażeni na przebycie zawału , od właścicieli innych zwierząt. Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie przez 10 lat obserwowali około 4500 osób. Okazało się, że u miłośników kotów ryzyko ataku serca było o 30% niższe, niż u ludzi, którzy nie posiadali żadnego zwierzaka futerkowego. Kolejne badania potwierdziły to, że posiadacze kotów są mniej narażeni na choroby sercowo-naczyniowe oraz udary.

3. Koty pomagają w komunikacji osobom z autyzmem

Badania francuskich naukowców, którzy obserwowali 40 dzieci z autyzmem, dowiodły, że dzieci, które miały w domu zwierzęta, w tym koty, komunikowały się z otoczeniem łatwiej, niż pozostali. Ma to związek ze wzrostem poziomu oksytocyny — hormonu szczęścia, która wydziela się podczas głaskania futra.

4. Koty pomagają w walce z depresją

Mruczenie kota oraz ciepło futerka doskonale wpływają na poprawę nastroju u właściciela. Trzymanie mruczącego kota na kolanach sprawia, że chorzy częściej odrywają swoje myśli od problemów i skupiają się na chwili. Spokój kotów udziela się chorej osobie.

5. Koty pomagają oczyścić organizm z toksyn

Co ciekawe, gwałtowne zachowania kotów i ich chwilowe szaleństwo ułatwiają wyrzucanie emocji. Jest to niezbędne, by zachować równowagę psychiczną, co pomaga również właścicielowi. Badacze z Harvard School of Public Health dowiedli, że wybuchy złości u kotów pomagają oczyścić organizm z toksyn i zapobiec chorobom serca oraz nowotworom.

6. Koty odpychają samotność

Koty pomagają pozbyć się uczucia samotności u ludzi. Są wiernymi słuchaczami i doskonale wypełniają w nienachalny sposób pustkę.

7. Koty uczą odpoczynku

Trzymając śpiącego kota na kolanach lub siedząc obok niego, można skorzystać z relaksującego odpoczynku. Łatwiej o miłą, 20-minutową drzemkę, która poprawia spostrzegawczość, kreatywność, a także nastrój. Przy okazji czas spędzony z futrzakiem wzmacnia więzi z właścicielem.


 

źródło: dobrewiadomosci.net.pl


Lifestyle

Porzucić kawę?!? Ale po co? Akcja #30dnibezkawy

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
11 października 2017
Fot. iStock/CREATISTA
 

„Nie, dzięki, nie piję kawy. Mam 30-dniowy detoks”. Patrzą na mnie trochę jak na wariatkę, a ja już wiem, jakie pytanie zaraz padnie z ich ust: „Ale po co?”. I teraz tak – można się bawić w zawiłości i opowiadać, że to dla zdrowia, tłumaczyć, że to też nie na zawsze. Ale powiedzmy sobie szczerze – mało kto chce słuchać o tym, że kawa szkodzi, a im bardziej zatwardziali kawosze, tym gorzej się z nimi rozmawia. 

I wiecie co, dostrzegam też pewien trend a propos detoksu. Bo gdy odpowiadam, że porzuciłam kawę na 30 dni dla:

  • nakarmienia mózgu czymś nowym – czyli wyłamanie się z nawyków, to jak znajomy psycholog – nie siorbałaś nigdy pomidorówki, zacznij siorbać, zrób coś nowego, tylko tak twój mózg będzie się rozwijać, tak możesz go stymulować. Kiedy ostatnio zrobiłaś coś nowego? Dla mnie nowością jest niepicie kawy od dwóch tygodni.
  • zabawy – bo czemu tego zadania nie potraktować jak zabawy. Nie na śmiertelnie poważnie, ale na sprawdzenie siebie, bez ciśnienia, czy mi się uda czy nie. Po prostu, żeby zobaczyć, czy nas na to stać i czy przypadkiem te wszystkie historie o uzależnieniu od kofeiny nie są moim udziałem.

to widzę, jak niektórzy ludzie się jeżą. Jak bardzo trudno jest im zaakceptować zmianę w życiu, która polega tylko na odstawieniu kawy na kilka dni! Jak bardzo tkwimy w swoich ograniczeniach i poglądach i brak nam zwykłej radości i chęci na spróbowanie czegoś nowego. Śmiertelnie poważnie traktujemy każdą propozycję, która ma naruszyć nasz status quo, a do której przecież nikt nikogo nie zmusza.

Jasne, że detoks nie jest łatwy. Przez pierwsze siedem do ośmiu dni walczyłam z bólem głowy. Aż mi się wierzyć nie chciało, bo myślałam, że wcale dużo kawy nie piłam. Dzisiaj, po dwóch tygodniach, zauważam, że nie wzdyma mi brzucha, co działo się notorycznie zwłaszcza podczas biegania. Rano, żeby obudzić się do życia nie muszę pić kawy. Wystarczy kubek kawy Inka i duża szklanka wody z cytryną. Mam wrażenie, że zmniejszyły się cienie pod oczami, ale pewnie samej trudno to ocenić.

Ale tak naprawdę nie nastręcza mi to jakiś większych problemów. Zastanawiam się tylko, czy kawa po 30 dniach będzie mi nadal smakować, choć zapach nadal kusi.

A Wy? Dlaczego zdecydowałyście się na detoks? I jakie zmiany zauważacie?

Akcja #30dnibezkawy

Zadanie konkursowe: Przyjmij wyzwanie #30dnibezkawy i pod kolejnymi artykułami dotyczącymi akcji, w komentarzach bądź ze mną, pewnie będę miała niejedno pytanie dotyczące tego, jak się czujecie i czym zastępujecie kawę. Ja chcę na 30 dni wyeliminować kawę, by dać swojemu organizmowi oddech od jej nadmiaru. Co mnie do tego skłoniło? Informacja o tym, jak wiele pozytywnych właściwości ma kawa zbożowa. Czy dam radę? Nie wiem, ale przecież spróbować zawsze mogę. A ty? Dlaczego chcesz dać sobie wytchnienie od kawy naturalnej? Napisz, jak będzie nas więcej, to może damy radę!

Nagrody: Dla najbardziej aktywnych i wspierających uczestniczek akcji Inka ufundowała zestawy kawy zbożowej.

Nagrody:

Nagroda I stopnia

1 x zestaw Inka w skład, którego wchodzą:

1 x Porcelanowy imbryk Eva Solo w czerwonym „sweterku”

1 x kubek Inka

1 x puszka Inka Klasyczna

1 x Inka Magne

1 x Inka Błonnik

1 x Inka Wapń

1 x Inka z orkiszem

1 x Inka Bio z figami

1 x Inka karmelowa

Nagroda II stopnia

2 x zestaw Inka w skład, którego wchodzą:

1 x kubek Inka

1 x poduszka Hayka wypełniona łuską gryki

1 x puszka Inka Klasyczna

1 x Inka Magne

1 x Inka Błonnik

1 x Inka Wapń

1 x Inka z orkiszem

1 x Inka Bio z figami

1 x Inka karmelowa

Nagroda III stopnia

7 x zestaw Inka w skład, którego wchodzą:

1 x kubek Inka

1 x puszka Inka Klasyczna

1 x Inka Magne

1 x Inka Błonnik

1 x Inka Wapń

1 x Inka z orkiszem

1 x Inka Bio z figami

1 x Inka karmelowa

 9720017-01-Inka-Wapn-100  9483923-10-Inka-Magne-100  9483998-03-Inka-Blonnik-100g
9720051-00-Inka-Bio-Orkiszowa-100g 9960957-10-Inka-puszka-2014 inka kubek wizualizacja lg 9720052-00-Inka-Bio-Figowa-100g 9483967-04-Inka-karmelowa-200g
czajnik+kubek-lg big_STRAW_buckwheat_50x30

Akcja trwa od 28.09.2017 do 27.10.2017 roku.

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Lifestyle

7 tajemnic mądrych ludzi. Jak stać się jednym z nich i zbudować swoją mądrość?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
11 października 2017
Fot. iStock / Springfrom

Pomyśl szybko – kto jest najmądrzejszym człowiekiem, którego znasz? A może jest kilka takich osób? Mają wspólne cechy? Są mili, doświadczeni?

Mądrość definiuje się jako kombinację poznawczych, refleksyjnych cech oraz empatii. Mądrość jest czymś, co można nieustannie rozwijać, nad czym można pracować. Mądrzy ludzie im starsi, tym mają lepsze samopoczucie, bo są w stanie łatwiej poradzić sobie z wyzwaniami, jakie stawia im życie.

Jaka jest tajemnica ich mądrości?

Mądry człowiek jest bogaty w doświadczenia

Powód, dla którego mówi się, że mądrość przychodzi wraz z wiekiem jest prosty. Starsi ludzie mają zdecydowanie więcej życiowego doświadczenia niż młodsi. A to właśnie doświadczenie jest jednym z prawdziwych fundamentów mądrości. Dlatego tak ważne jest wychodzenie poza swoją strefę komfortu, otwieranie się na nowe doświadczenia. Dlatego tak często się mówi, że podróże nas wzbogacają, nawet te 10 kilometrów od domu i rozmowy ze spotkanymi tam ludźmi.

… I jest jak gąbka

Bo nie chodzi tylko o to, żeby być bogatym w doświadczenia, ale żeby chcieć z nich korzystać. Człowiek mądry ma otwartą głowę, nie zamyka się w swoich przekonaniach, sztywnych poglądach. Mogą być ci, którzy dużo podróżują, ale nic z tych podróży nie wynoszą, co więcej widzą świat nadal przez pryzmat swoich stereotypów. Człowiek mądry czerpie z życia garściami, uczy się, poznaje, doświadcza w taki sposób, by wzbogacić siebie, by poszerzać swoje horyzonty, a nie ograniczać się tylko do swoich jedynych i słusznych racji, i tylko szukać ich potwierdzenia w świecie.

Mądrzy ludzie widzą więcej

O co chodzi? Otóż mądrzy ludzie nie widzą jedynie powierzchownych komunikatów, nie fiksują się na trendach, modach, nie ulegają wprost presji społecznej. Oni zawsze mają ogląd całej sytuacji, z jej niuansami, zakrętami, pułapkami. Na spokojnie, po pierwszej euforii, analizują, zachowują zdrowy dystans i nie pakują się w bezmyślnie w to, co podsuwa im świat. Skupiają się na relacjach, na duchowości, na rozwoju osobistym, a nie na współczesnym pędzie do pustych sloganów.

Mądrzy ludzie medytują

W dążeniu do mądrości, która sprawi, że będziemy spokojni, istotne jest znalezienie odpowiedzi na pytania: kim jestem? Co czuję? Widzę, kim jestem – ta refleksja jest najważniejsza. Jak do niej dotrzeć? Najlepiej przez medytację, która od dawna uważana jest za drogę do mądrości. Warto znaleźć trochę czasu w codziennym życiu, żeby skupić się na oddechu, na sobie, przepuścić przez siebie emocje. Wówczas wiele rzeczy pojawia się naturalnie, a my potrafimy je zaakceptować, a nie reagować negatywnie.

Mądrzy ludzie wzrastają w kryzysach

I nie chodzi tu tylko o wielkie traumy i przeżycia. Wielu z nas przechodzi swoje małe kryzysy, boryka się z różnymi problemami na poszczególnych etapach swojego życia. Ważne, by dojść do rozwiązań, do tego, jak sobie w trudnych dla nas sytuacjach poradzić. To zmienia nam perspektywę. Łatwiej jest nam przezwyciężyć trudności, znaleźć odpowiedź, dlaczego coś się wydarza i co my możemy z tym zrobić. Czasami jest to jedynie zmiana punktu widzenia problemu, a to już bardzo dużo.

Mądrzy ludzie mają swoją sieć wsparcia

Znasz mądrego, ale samotnego człowieka? Zupełnie samego, pozostawionego samemu sobie? Raczej nie. Bo mądrzy ludzie wiedzą, jak ważne są w życiu relacje, jak ważny jest drugi człowiek. Przez całe życie budują swoją sieć wsparcia, być może wśród ich najbliższych jest jedna czy dwie osoby, ale to ci, na których zawsze może liczyć, którzy go nie zawiedli i zawsze przy nim byli, a on przy nich.

Mądrzy ludzie są tolerancyjni

Współczucie i empatia są kluczowymi elementami mądrości. Mogą być ludzie, którzy osiągnęli głębokie zrozumienie siebie samych, którzy mają ogromną samoświadomość, wiedzą, jak działa, ale tę wiedzę wykorzystują jedynie do tego, by innych oceniać przez swój pryzmat. To nie jest prawdziwa mądrość. Mądrość pomaga zobaczyć drugiego człowieka takim, jakim jest naprawdę, nie z perspektywy własnych przekonań i narzuconych stereotypów. Otwartość na drugiego człowieka, współczucie, empatia to umiejętność, która rodzi się wraz z mądrością.


źródło: huffingtonpost.com


Zobacz także

Co jest w życiu naważniejsze? Ciepła kołdra. I jeszcze, żeby czuć się dobrze ze sobą

Rozwiązanie akcji #BeMumSelf

Dla każdego dziecka miłość jest silniejsza od śmierci. Jak pomóc dziecku w żałobie?