Go to content

7 objawów świadczących o tym, że twój partner dąży do przejęcia kontroli w związku

fot.photoguns/iStock

– Spokojnie, on mnie po prostu tak bardzo kocha – myślisz beztrosko, gdy przyłapujesz swojego partnera na przeglądaniu zawartości twojego telefonu… Kocha, to jest zazdrosny, proste. Kocha, więc chce wiedzieć o tobie wszystko. Naprawdę WSZYSTKO. Czy ty przypadkiem nie mylisz miłości z dążeniem do nieustannej i pełnej kontroli? W związku przecież potrzeba zaufania i równowagi sił. Są sytuacje, kiedy szala może się delikatnie przechylać w jedną bądź w drugą stronę. Ale jeśli twój partner stale i wyraźnie przejmuje kontrolę nad twoim życiem i waszą relacją, powiedz: stop! Albo uciekaj, gdzie pieprz rośnie.

Tych objawów nigdy nie lekceważ:

1. Partner nie uznaje twojego prawa do prywatności

Przykład: ”szpiegowanie”, przeglądanie prywatnej i służbowej poczty, przeglądanie zawartości telefonu, „sprawdzanie”, przepytywanie twoich znajomych o poprzednie znajomości.
Usłyszałaś kiedyś, że nie powinniście mieć przed sobą tajemnic? Niby nic takiego, w związku liczy się szczerość. Ale jeśli ON żąda od ciebie regularnych „raportów” z tego jak spędziłaś dzień oraz uważa, że powinien znać treść twojej korespondencji, przed oczami miga ci już czerwona lampka. Pomyśl, ile razy podejrzewałaś go o to, że przeglądał twoje maile, twoje SMS-y, czy inne wiadomości od znajomych. Nie masz wrażenia, że jego „czytanie w twoich myślach” to naprawdę nie jest żaden nadprzyrodzony dar? Nie daj się omamić argumentacją „Skoro nie robisz nic złego, to nie powinnaś się wstydzić mi pokazywać twojego Messengera”. Jeśli ON uważa, że ma prawo wiedzieć więcej niż to, czym chcesz się z nim podzielić, w rzeczywistości brutalnie łamie twoje prawo do prywatności (tak, tak w związku również mamy takie prawo).

2. Partner jest chorobliwie zazdrosny, snuje domysły i oskarżenia

Przykład: ciągłe podejrzenia o zdradę, wyolbrzymianie przyjacielskich gestów

To, co na początku bywa przyjemne, z czasem może zamienić twoje życie w piekło. Ukochany, który postrzega każdą próbę interakcji z tobą jako flirt czy zaloty, podejrzewa o „niecne zamiary” większość osób, z którymi się stykasz, a w domu robi ci dzikie awantury z powodu wyssanych z palca podejrzeń, może być po prostu niebezpieczny. Wzbudzając w tobie poczucie winy próbuje jeszcze mocniej cię z sobą związać emocjonalnie, przez co będzie w stanie jeszcze sprawniej cię kontrolować.

3. Partner nie szanuje twojej potrzeby pobycia w samotności

Przykład: jakiekolwiek twoje wyjście „solo” kończy się wyrzutami ze strony partnera.

Jest to kolejny sposób na próbę sił w tym związku: twój partner sprawia, że czujesz się winna, za każdym razem gdy planujesz jakiekolwiek zajęcia nie uwzględniając w nim jego uczestnictwa. Zarzuca ci, że nie kochasz lub, że kochasz źle, za mało, że już go nie potrzebujesz. Tymczasem naturalne jest, że partnerzy potrzebują czasem pobyć oddzielnie. W zdrowej relacji partnerzy komunikują się w sprawie tej potrzeby samotnego „naładowania baterii”, relaksu i dochodzą do jakiś kompromisów.

4. Partner izoluje cię od przyjaciół i rodziny

Przykład: próby takiego organizowania wolnego czasu, który nie uwzględnia innych, ważnych dla ciebie osób,”zapominanie” o przekazaniu informacji, snucie intryg

Czyli oddziela cię od najbliższych, którzy mogliby tę próbę przejęcia całkowitej kontroli w porę dostrzec i uniemożliwić. Takie działanie zazwyczaj jest przeprowadzane etapami i może rozpocząć się całkiem niepostrzeżenie. Jeśli słyszysz, że zbyt często rozmawiasz ze swoim z bratem przez telefon, że ON nie lubi twojej najlepszej przyjaciółki, że w związku z tym nie powinnaś się z nią spotykać, od razu postaw wyraźną granicę. Ostatecznym celem takiego postępowania jest pozbawienie cię wsparcia innych osób.

5. Twój partner używa seksu jako narzędzia kontroli

Przykład: „Byłaś dla mnie niedobra, nie pójdę z tobą do łóżka…”

Kiedy zaczynasz czuć się nieswojo w sypialni ze swoim partnerem, kiedy masz uczucie psychicznego dyskomfortu, a chwile intymności przerywają jego wyrzuty i próba grania na twoich emocjach to jasny sygnał, że coś jest zdecydowanie nie tak jak trzeba.

6. Twój partner daje ci miłość, czułość warunkowo

Przykład: „ Będę cię kochać mocniej, jeśli to dla mnie zrobisz”, „ Zrzuć parę kilo, będziesz dla mnie bardziej atrakcyjna”, „Co to za związek, w którym żona nie gotuje mężowi zupy?”

Wiadomośc jest zawsze taka sama: nie jesteś wystarczająco dobra, taka jaka jesteś w tej chwili. Zmień się tak, jak ci mówię, wtedy będziesz dla mnie dobrą partnerką. Ile z nas godzi się na życie w takich związkach? Tymczasem miłość to akceptacja.

7. Twój partner używa poczucia winy jako narzędzia kontroli

Przykład: „Ja cię tak kocham, a ty nie chcesz zrobić dla mnie takiej drobnej rzeczy!”

Wiele „kontrolujących” osób w związkach, to wykwalifikowani manipulatorzy. Wykorzystują emocje partnera na swoją korzyść. Jeśli uda im wzbudzić w nim uczucie winy w sprawach zupełnie codziennych, błahych, zyskują olbrzymią przewagę. Partner będzie starał się zrobić wszystko, co w jego mocy, aby nie mieć poczucia winy. Często oznacza to coraz większą ustępliwość i zgodę na wszystko, byleby mieć „święty spokój”.

Zdarza się, że manipulacja emocjonalna jest w związku tak skomplikowana, że w zupełności wystarczy, by osoba kontrolowana uwierzyła, że to ona postępuje niewłaściwie i nie odczuwała zacieśniającej się pętli kontroli.  Jeśli więc zauważysz więcej niż kilka niepokojących sygnałów w swoim związku,  pora na poważne zmiany.