Lifestyle

3 zachowania niewerbalne, którymi nieświadomie niszczysz związek

Redakcja
Redakcja
8 września 2017
Fot. iStock / nd3000
 

Tworzenie związku przez partnerów to bardzo czasochłonne i odpowiedzialne zadanie. Z początku bycie ze sobą przepełnione jest radością i nadzieją oraz dobrą energią, jaką partnerzy obdarowują się nawzajem. Mimo starań i dobrej woli obojga czasem przytrafiają się konflikty oraz pojawiają zachowania, które odciskają piętno na relacji.

W wielu przypadkach pozorne porozumienie może zostać zburzone nie tylko wypowiedzianymi słowami czy oskarżeniami. Pary popełniają najwięcej nieoczywistych błędów, bez świadomości, jak bardzo sobie szkodzą. Niewinne gesty mogą okazać się tym kamykiem, który uruchomi niszczycielską lawinę.

3 zachowania niewerbalne w kontakcie z płcią przeciwną, którymi nieświadomie niszczysz związek

Słowa niosą konkretny przekaz, jednak aż 93% naszego komunikatu jest wysyłana i odbierana niewerbalnie. Gesty, postawa, mimika, dotyk, kontakt fizyczny, spojrzenie, dystans fizyczny, wygląd są jednymi z elementów komunikacji niewerbalnej. Służą one przekazaniu jakiejś informacji, wzmocnieniu przekazu czy wyrażaniu stanów emocjonalnych. Trudno zapanować nad mową ciała i z tego powodu niesie ona szczere komunikaty, które często przeczą słowom.

1. Kontakt wzrokowy

Często spojrzenie traktowane jest jako niewinny element gry, flirtu. Niestety nawet taka chwila „zabawy”, żartu z kimś spoza związku, wyłapana przez partnera, może nie spotkać się z jego zrozumieniem. Utrzymywanie stałego kontaktu wzrokowego z inną osobą może wzbudzić ciekawość, podobnie jak przeciąganie spojrzenia, które może nadać niewłaściwy ton spotkaniu. Taka manipulacja często służy do wywołania poczucia emocjonalnej lub seksualnej atrakcyjności z kimś innym, niż z partnerem, ale mimo iż podbudowuje samopoczucie kobiety, może zniszczyć zaufanie w związku.

2. Dotyk

Dotyk może pomóc zmniejszyć ciśnienie krwi, tętno i stres psychiczny. Emocjonalnie, dotyk zapewnia wsparcie i zachętę do bliskości. Zwracaj uwagę na dotyk oraz słowa, które np. towarzyszą w prowadzonej przez ciebie rozmowie. Podobnie jak w przypadku innych zachowań niewerbalnych, pełna interpretacja dotyku pozostaje w gestii odbiorcy.

3. Podteksty kierowane na zewnątrz

Realizowanie pokus łatwiej przychodzi w sposób nieuchwytny na pierwszy rzut oka dla osób postronnych, dzięki gestom czy mimice. Często łatwiej jest dać coś do zrozumienia, niż zebrać się na odwagę i opowiedzieć o tym. Gdy poza związkiem uwagę kierujesz do kogoś innego, przesyłasz tej osobie podteksty wykazujące cechy gotowości do zdrady, zarówno emocjonalnej, jak i seksualnej. Nawet zwykłe „naprawdę lubię rozmawiać z tobą”, poparte ciepłym uśmiechem czy przeciągnięciem spojrzenia, może dać do myślenia, a naruszenie zaufania może kosztować zachwianie związku.

źródło: www.psychologytoday.com


Lifestyle

Bolą cię różne części ciała? Ból w tych 11 punktach, to objaw zagadkowej fibromialgii

Redakcja
Redakcja
8 września 2017
Fot. iStock/SIphotography
 

Każdy życzy sobie zdrowia, jednak wielu z nas towarzyszą różne dolegliwości. Gdy dotyka nas choroba, mamy jej świadomość, dostajemy również wskazówki od lekarza, jak leczyć się i jakie zmiany wprowadzić do stylu życia, by wrócić do zdrowia. Bywa również tak, że pozornie zdrowa osoba, odczuwa przykre dolegliwości, na pierwszy rzut oka niezwiązane z żadną konkretną chorobą. 

Można machnąć ręką i pomyśleć, że poboli i przestanie, jednak czasem nieokreślony ból nie tylko nie znika, ale nasila się i bardzo uprzykrza życie. Do problemu trzeba podejść poważnie, szczególnie gdy pojawiają się objawy towarzyszące, takie jak zmęczenie, uczucie sztywności ciała, zaburzenia snu i nastroju, czy objawy sugerujące chorobę narządów wewnętrznych. Jeśli dręczą cię z pozoru bezzasadne bóle całego ciała i podejrzewasz, że twoje samopoczucie nie wynika jedynie ze zmęczenia, być może cierpisz z powodu choroby zwanej fibromialgia (fibromyalgia syndrome – FMS)

Fibromialgia, zagadkowa choroba, na którą cierpią przede wszystkim kobiety

Szacuje się, że fibromialgia występuje u około 2-10% ludzi, choć dane są niedokładne. Objawy tej choroby są niecharakterystyczne i mogą sugerować inne schorzenia, więc pacjent zazwyczaj leczy się u różnych specjalistów, zanim otrzyma poprawną diagnozę. Zauważono, że kobiety chorują dziesięciokrotnie częściej niż mężczyźni, a  objawy pojawiają się w 30.— 50. rż., choć reguła nie istnieje — mogą zapaść na nią zarówno młodsze, jak i starsze osoby. Do jej wystąpienia może przyczynić się podatność genetyczna, czynniki psychiczne  (np. przewlekły stres, silny uraz psychiczny), zakażenia (wiele osób kojarzy początek objawów z zakażeniem wirusami HIV, HCV, HBV, czy boreliozą). Fibromialgia może być skutkiem innej długotrwałej choroby, ale rozpoznanie nie jest oczywiste, ponieważ nawet lekarze sprzeczają się w sprawie uznania ją za odrębną jednostkę chorobową.

Sygnały charakterystyczne dla fibromialgii

Nie udało się dotychczas wyjaśnić mechanizmu tej choroby. Najbardziej prawdopodobna wydaje się nadmierna pobudliwość struktur przewodzących ból w rdzeniu kręgowym i mózgu. W badaniach przeprowadzonych u pacjentów z fibromialgią stwierdzono nieprawidłowe stężenie w układzie nerwowym substancji biorących udział w odczuwaniu bólu, m.in. zmniejszony poziom serotoniny, co wyjaśnia występowanie charakterystycznych objawów.

Ogólnie można powiedzieć, że cechuje się ona przewlekłym, uogólnionym bólem mięśni i stawów oraz występowaniem tzw. punktów tkliwych, czyli miejsc ciała o nadmiernej wrażliwości na ucisk. Typowy ból „całego ciała” trwa przynajmniej 3 miesiące. Na początku może być ograniczony do jednej okolicy, potem zajmuje stawy i mięśnie po obydwu stronach ciała, powyżej i poniżej pasa. Typowy jest ból kręgosłupa oraz dużych stawów. Chorzy skarżą się na kłucie, palenie mięśni, obrzęk stawów, a dolegliwości są bardziej nasilone rano oraz przy wykonywaniu jednostajnej czynności.

Fot. iStock/a-r-t-i-s-t

Fot. iStock/a-r-t-i-s-t

Sygnałów świadczących zachorowaniu na fibromialgię jest znacznie więcej:

 • zmęczenie, brak energii, ogólne wyczerpanie, poczucie niezdolności do sprawnego myślenia, zapamiętywania i koncentracji uwagi
 • zaburzenia snu – pacjenci często budzą się w nocy i nie mogą ponownie zasnąć; sen nie przynosi odpoczynku,
 • depresja, niepokój, uczucie lęku
 • objawy jelita drażliwego – zmienny rytm wypróżnień, ból brzucha, uczucie parcia na stolec
 • nadwrażliwy pęcherz moczowy – częste oddawanie moczu bez objawów sugerujących zakażenie dróg moczowych
 • uczucie niemiarowej pracy serca i duszność bez uchwytnej przyczyny
 • drętwienie i mrowienie rąk i stóp, poczucie chłodu, ziębnięcie palców rąk
 • zespół niespokojnych nóg
 • nadwrażliwość na zmiany pogody i silne bodźce
 • ból głowy, napady migrenowe
 • bolesne miesiączki, zespół napięcia przedmiesiączkowego.
Fot. iStock/ttsz

Fot. iStock/ttsz

Fibromialgię należy leczyć, by nie skazywać się na życie w bólu

Aby postawić diagnozę, najlepiej udać się do lekarza reumatologa. Specjalista, przy stwierdzeniu tkliwości przynajmniej 11 z 18 punktów tkliwych oraz wykluczeniu innych chorób, pokieruje leczeniem pacjenta. Najlepsze efekty przynosi łączenie zastosowania leków i krioterapii aby zmniejszyć ból, oraz psychoterapii na poprawienie nastroju oraz polepszenie jakości snu. Doskonale na samopoczucie pacjenta wpływa regularne korzystanie z aktywności fizycznej i masaży, pozwalających na rozluźnienie obolałych miejsc. Warto zasięgnąć rady specjalisty, ponieważ błędem jest przekonanie, że z bólem po prostu trzeba żyć. Nieleczona fibromialgia powoduje nasilenie odczuwalnego ciągłego i silnego bólu. Zaniedbana może nawet doprowadzić do niepełnosprawności i wykluczyć chorego ze zwykłego funkcjonowania.


 

źródło: reumatologia.mp.plpopularne.net

 


Lifestyle

Jak kochać to na zabój, a jeśli kraść to miliony. Czego nigdy w życiu nie powinniśmy żałować

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
8 września 2017
13 rzeczy, które łączą silne kobiety
Fot. iStock / lzf

Kurczę, tak sobie myślę, że przecież najważniejsze, to zawsze, każdego dnia pamiętać, że życie mamy tylko jedno. Że już nigdy nie przytrafi nam się to, co było. Że wczoraj już za nami, jutro nie wiadomo, co przyniesie, a my mamy tylko tu i teraz. Nasze dzisiaj. Jak wiele rzeczy możemy sobie wyobrażać, planować, oczekiwać, ale nigdy nie mamy pewności, czy nasze życie ułoży się tak, jak to sobie wymyśliłyśmy. Najczęściej dzieje się jednak odwrotnie. Życie nas zaskakuje i tak naprawdę każdego dnia podsuwa nam pod nos coś nowego.

Czego nigdy nie powinniśmy żałować?

Tego, że kochaliśmy

Każda miłość w naszym życiu jest ważna. KAŻDA. Nawet ta, która okazała się mrzonką, pomyłką, której wspomnienie nadal otwiera w nas ranę. Ale miłość to takie uczucie, które daje nam pewność, że żyjemy, że czegoś pragniemy. Czasami wcale nie tego faceta, nie tej akurat miłości, ale sama jej potrzeba budzi w nas coś jeszcze, budzi w nas chęć rozglądania się, szukania, zastanowienia się nad sobą. Każda miłość uczy nas czegoś o nas samych. Tak patrząc, nie można żałować, że się pojawiła.

Tego, że podejmowaliśmy ryzyko

Choćby był to najgłupsza rzecz, choć najbardziej szalona, choćby wydawało się, że beznadziejna – ale spróbowaliśmy. Nigdy nie wyrzucimy sobie, że moglibyśmy być w innym miejscu, ale baliśmy się zaryzykować. I co z tego, jeśli się nie uda? Zawsze sięgając po co coś nowego, doświadczając nieznanych nam rzeczy, znowu – uczymy się czegoś o sobie, o innych, o świecie. Ta wiedza jest naszą potęgą, z niej później możemy robić użytek, każde ryzyko przekuwając w swój mały sukces.

Tego, że robiliśmy głupie rzeczy

Każdy z nas ma coś, czego się wstydzi, do czego głupio mu się przyznać, bo zrobił czy powiedział coś bardzo głupiego. Ale to już było. Może kiedyś będziesz to wspominać z uśmiechem, z rozrzewnieniem, myśląc: „matko, co ja miałam w głowie” i dostrzegając w jak zupełnie innym miejscu dzisiaj jesteś…

Tego, że powiedzieliśmy, co myślimy naprawdę

Jak ognia boimy się mówić tego, co naprawdę myślimy. Korygujemy się, chcemy być grzeczne, chcemy, by inni nas lubili, by nie myśleli o nas źle. Tyle tylko, że najgorszą rzeczą, jaką możesz o sobie usłyszeć, jest w twojej głowie, uwierz – nikt nic gorszego na twój temat nie jest w stanie wymyślić. Dlatego żyj w zgodzie ze sobą, w zgodzie z tym co i jak czujesz, bo niby dlaczego nie?

Tego, że odsuwamy od siebie niektórych ludzi

Trudno się wyplątać z niektórych relacji, ludzie są nam potrzebni, nie potrafimy bez nich żyć. Są jednak tacy, którzy odbierają nam energię, którzy zabijają w nas pewność siebie, niszczą nasze poczucie wartości. Nie czujemy się przy nich dobrze, te relacje nam nie służą i właśnie to daje nam prawo je porzucić. Zastanów się, jakby wyglądało twoje życie bez tych, którzy negatywnie na ciebie wpływają.

Tego, że myślimy o sobie dobrze

„Jestem fajna”, „Jestem świetna w tym, co robię”, „Kurczę, ale fantastycznie mi poszło”. Jak często dajemy sobie przyzwolenie, by być z siebie zadowoloną? By cieszyć się tym, że wyrosłyśmy na świetną i mądrą kobietę? A to jest taka moc, to daje taką siłę i energię do działania, do brania życia w swoje ręce.

Wczoraj usłyszałam, że liderką jest każdy, kto nie boi się decydować, nie boi się podejmować decyzji i dokonywać wyborów w zgodzie ze sobą. Hej, życie mamy jedno! To może dzisiaj głowa do góry, pierś do przodu i korzystajmy z tych chwil, które otrzymałyśmy!


Zobacz także

Policja w największym schronisku dla psów. Niektóre z nich to „żywe trupy”

40 rzeczy, które powinniśmy powiedzieć chociaż raz, zanim nas już tu nie będzie

Rak jelita grubego: jak uniknąć? Czy można z nim żyć?