Go to content

7 małych rzeczy, według których ludzie oceniają twoją osobowość

Fot. iStock / JANIFEST

Ile potrzebujesz czasu, by ocenić na pierwszy rzut oka osobę, na którą patrzysz? Wystarczy kilka sekund, by wyrobić sobie pierwsze wrażenie. Nie zawsze jest ono trafne, bo powierzchowna ocena może się bardzo rozmijać z tym, co druga osoba ma w swoim wnętrzu, jakie wartości reprezentuje. Ale tak już jest, że pierwsze wrażenie często przesądza o powodzeniu lub nie, dalszej relacji.

Ocenia każdy z nas, to jest nieuniknione. Oceny są obecne w naszym życiu od samego początku, dzięki nim dowiadujemy się co jest ładne/brzydkie, grube/chude, miłe/złe itp. Wystawianie opinii drugiemu człowiekowi jest naturalne, ale oceniając w sposób ogólny, czyli na pierwszy rzut oka, zamykamy się na poznawanie nowego, tracąc na tym.

My oceniamy innych, a inni oceniają nas

Tak jak my oceniamy innych po wyglądzie, sposobie zachowania i innych, interesujących nas cechach, tak samo my jesteśmy poddawani nieustającej ocenie. Istnieje kilka rzeczy i zachowań, na które oceniający zwracają szczególną uwagę, chcąc wyrobić sobie wstępną opinię o danej osobie.

Kryteria, według których jesteśmy oceniani przez innych 

1. Kolor ubrań

Co prawda, nie szata zdobi człowieka, ale wygląd zewnętrzny i ubrania, jakie nosimy, wiele mówią innym o nas. Ci, którzy często wybierają czerń, są postrzegani jako osoby wrażliwe, artystyczne, zwracające uwagę na szczegóły. Miłośnicy czerwonego koloru uważani są za tych, którzy lubią żyć pełnią życia i są bardzo energiczne. Ludzie, którzy kochają zielone ubrania, uważani są za lojalnych i czułych, a ci miłośnicy bieli są zorganizowani i logiczni. Noszący niebieskie odcienie, postrzegani są jako osoby stabilne, wrażliwe i taktowne wobec innych.

2. Czyste dłonie i obgryzione paznokcie

Dłonie to nasza niewątpliwa wizytówka. Są na widoku, wyciągamy je przed siebie, sięgamy po różne przedmioty i wreszcie podajemy rękę na powitanie. Często wzrok obcej osoby skierowany jest właśnie na tę część ciała, która również może nas określać. Czyste lub brudne, zaniedbane dłonie mówią o naszym podejściu do higieny, o tym, czy jesteśmy schludni. Sądzimy, że po delikatnych dłoniach poznany prędzej urzędnika czy nauczyciela, niż osobę pracującą w warsztacie samochodowym czy na roli. Natomiast obgryzione paznokcie mogą o nas powiedzieć np. to, że jesteśmy nerwusami, perfekcjonistami, którzy obgryzając je, znajdują ujście dla swoich emocji — niecierpliwości, frustracji, nudy i niezadowolenia.

3. Obuwie

Według badacza Omri Gillath z University of Kansas, buty w wyjątkowy sposób nas określają. Zwracając uwagę na cenę, styl, kolor i stan obuwia, można odgadnąć nawet w 90% osobistą charakterystykę właściciela butów, dotyczącą jego dochodu, płci, lat, hobby.

4. Kolor oczu i kontakt wzrokowy

Oczy traktowane są jako zwierciadło duszy. Rozmówcy patrzą sobie prosto w oczy, starając się odgadnąć intencje drugiej osoby. Kontakt wzrokowy ma duże znaczenie, gdy określamy cechy charakteru — czy osoba jest nieśmiała, wycofana, uległa lub wręcz przeciwnie. Odnośnie do koloru oczu, posiadacze niebieskiej tęczówki są odbierani mniej sympatycznie, niż posiadacze innego koloru oczu. Okazuje się także, że niebieskoocy częściej sięgają po alkohol.

5. Uścisk dłoni

Jego siła dużo mówi o człowieku. Ludzie o silnym uścisku budują zaufanie do siebie i odzwierciedlają silny charakter. Wśród takich osób jest sporo ekstrawertyków, którzy chętnie poprzez ekspresję ciała okazują swoje emocje. Osoby, które ściskają dłoń delikatnie, postrzegani są jako ci, którym brakuje pewności siebie i niechętnie podejmują poważne wyzwania. 

6. Punktualność

Ta cecha charakteru, uważana jest za przejaw szacunku dla czasu drugiego człowieka. Zależność jest prosta. Spóźnianie się na ważne spotkanie, czy nieoddanie pracy w terminie, ​​tworzy negatywne wrażenie. Natomiast osoby przybywające na umówione spotkanie przed czasem, uważa się za odpowiedzialne, rozważne, szanujące czas innych ludzi oraz psychicznie zorganizowane i zmotywowane do efektywnego działania.

7. Charakter pisma 

Wielkość pisma może powiedzieć pewne rzeczy o nas. Okazuje się, że osoby stawiające małe litery, wydają się nieśmiałymi, skrupulatnymi intelektualistami. Ci, którzy stawiają większe litery, są bardziej otwarci i lubiący zwracać na siebie uwagę. Natomiast osoby kładące większy nacisk na pióro, gdy piszą, zwykle wydają się empatyczni i są wrażliwi.


źródło: www.lifehack.orgrazempsycholog.pl