Go to content

5 twarzy narcyza. Typy osobowości, od których bezpieczniej się trzymać z daleka

Fot. iStock / CShutter

Każdy z nas choć raz w życiu spotkał osobę, od której aż biło uwielbienie dla samego siebie. Nie trudno określić narcyza na podstawie pewnych cech, bo zazwyczaj ten, kto kocha przede wszystkim siebie, oczekuje, że świat spocznie u jego stóp, sam nie okazuje wdzięczności i wzajemności, a także nie ogląda się na innych, okazuje się narcyzem!

Mimo tak jasnych cech, które są przez większość z nas z marszu przepisywane narcyzom, sytuacja może być troszkę bardziej skomplikowana. Co ciekawe, wśród narcyzów mężczyźni stanowią aż 75-80%, kobiety są w zdecydowanej mniejszości.

Wyznaczniki osobowości narcystycznej:

Simon Baron-Cohen, wybitny psycholog, wyróżnił cechy, których wystąpienie łącznie 5 na 9 możliwych, potwierdza narcyzm:

  • wyolbrzymione poczucie własnego znaczenia,
  • zaabsorbowanie fantazjami na temat własnego sukcesu, władzy, urody lub idealnej miłości,
  • przekonanie o własnej wyjątkowości i o tym, że powinien się zadawać wyłącznie z ludźmi o wysokim statusie,
  • nadmierna potrzeba bycia podziwianym,
  • poczucie, że wszystko mu się należy (roszczeniowość),
  • wykorzystywanie innych jako element stylu interpersonalnego,
  • całkowity brak empatii,
  • zawiść wobec innych lub przekonanie, że inni mu zazdroszczą,
  • arogancja.

Życie z narcyzem jest trudne, ponieważ jego całkowite koncentrowanie się na własnym ego, prowadzi do utraty kontaktu z rzeczywistością. Samolubne uwielbienie samego siebie stawia barierę innym ludziom, a z natury toksyczne zachowania mogą odbijać się na zdrowiu psychicznym innych ludzi.

Mimo samouwielbienia, narcyz potrzebuje uwagi otoczenia. Narcyzowi wydaje się, że wywiera na innych wspaniałe wrażenie własną urodą, telnetem i osiągnięciami, a sam zawsze będzie krytyczny wobec innych uważając, że wszyscy powinni zasłużyć na jego miłość, bo w życiu nie ma nic za darmo. Narcyzi często są bardzo religijni i takiej postawy oczekują również od innych. Nie lubią wydawać pieniędzy, szczególnie na kogoś innego. Dla własnego spokoju lepiej trzymać się z daleka od takich osobowości.

5 oblicz narcyza

Na szczęście przed takimi ludźmi można się bronić, jeśli mamy świadomość ich osobowości. Można określić różne typy narcyzmu, które mogą się ze sobą mieszać, więc „rozpoznanie” może być trudniejsze.

1. Narcyz doskonały

Czyli klasyczny przypadek narcyza, który uważa, że jest najlepszy i wszystko jemu się należy. Wg siebie rozumie wiele i zna się na wszystkim, a jako ekspert w każdej dziedzinie gotów jest pouczać i nauczać tych, którzy nie posiadają jego wiedzy. Przedstawia się i oczekuje traktowania jako gwiazda, która skupia na siebie uwagę. Często jako człowiek roszczeniowy obraża się lub skarży, gdy nikt nie zwraca na niego uwagi lub nie spełnia jego żądań.

2. Narcyz uroczy

Nie sposób mu odmówić osobistego uroku, który elektryzuje. Potrafi on wykorzystywać swoje atuty do osiągania swojego celu, robi wszystko, aby pokazać, jak jest mądry, zabawny i ciekawy. Małymi krokami oplata ofiarę siecią swojej doskonałości, przy okazji wykorzystując swoje auty stara się przypodobać i zachowuje się tak, aby każdy zwrócił na niego uwagę.

3. Narcyz elastyczny

To narcyz manipulujący otoczeniem, który idealnie potrafi wykorzystywać wszystkich wokół siebie. Potrafi przybierać różne maski, staje się aktorem, kłamie, zrzuca winę na niepowodzenia innych oraz zawsze jest dla niego dobry czas i miejsce, w którym może pokazać swoją wspaniałość.

4. Narcyz wrażliwiec

Często można dostrzec łzy w jego oczach i wcale nie obawia się grać na emocjach. Dla niego nie jest to przejaw własnej słabości, ale kolejna sprytna zagrywka do przywiązania do siebie ofiary. Chętnie podkreśla jak bardzo cierpi, aby przez litość wydreptać to, na czym mu najbardziej zależy.

5. Narcyz agresywny

To najgorszy typ narcyza, od którego należy bezwzględnie trzymać się z daleka! Jest osobą arogancką, agresywną, która koniecznie pragnie być w centrum uwagi, nie zwracając absolutnie uwagi na żadną krytykę i niepochlebne opinie. Potrafi uciekać się do przemocy i trzyma ofiary w szachu. Wykorzystuje agresję psychiczną i fizyczną, ale sam nie uważa tego co robi za złe i nie poczuwa się do winy. Nie przeprasza, bo uważa, że nie ma za co przepraszać. Najpierw rozkochuje, a później krzywdzi, bije, krzyczy, zastrasza.

Narcyz agresywny jest zdecydowanie najgorszym typem narcyza, jednak nie ma co się łudzić, że życie z pozostałymi typami takiej osobowości, będzie znacznie łatwiejsze.


 

źródło: psychologiazycia.commedycynaipasje.com.pl, www.psychologia-spoleczna.pl