Lifestyle Psychologia

5 twarzy narcyza. Typy osobowości, od których bezpieczniej się trzymać z daleka

Redakcja
Redakcja
17 sierpnia 2017
Fot. iStock / CShutter
 

Każdy z nas choć raz w życiu spotkał osobę, od której aż biło uwielbienie dla samego siebie. Nie trudno określić narcyza na podstawie pewnych cech, bo zazwyczaj ten, kto kocha przede wszystkim siebie, oczekuje, że świat spocznie u jego stóp, sam nie okazuje wdzięczności i wzajemności, a także nie ogląda się na innych, okazuje się narcyzem!

Mimo tak jasnych cech, które są przez większość z nas z marszu przepisywane narcyzom, sytuacja może być troszkę bardziej skomplikowana. Co ciekawe, wśród narcyzów mężczyźni stanowią aż 75-80%, kobiety są w zdecydowanej mniejszości.

Wyznaczniki osobowości narcystycznej:

Simon Baron-Cohen, wybitny psycholog, wyróżnił cechy, których wystąpienie łącznie 5 na 9 możliwych, potwierdza narcyzm:

 • wyolbrzymione poczucie własnego znaczenia,
 • zaabsorbowanie fantazjami na temat własnego sukcesu, władzy, urody lub idealnej miłości,
 • przekonanie o własnej wyjątkowości i o tym, że powinien się zadawać wyłącznie z ludźmi o wysokim statusie,
 • nadmierna potrzeba bycia podziwianym,
 • poczucie, że wszystko mu się należy (roszczeniowość),
 • wykorzystywanie innych jako element stylu interpersonalnego,
 • całkowity brak empatii,
 • zawiść wobec innych lub przekonanie, że inni mu zazdroszczą,
 • arogancja.

Życie z narcyzem jest trudne, ponieważ jego całkowite koncentrowanie się na własnym ego, prowadzi do utraty kontaktu z rzeczywistością. Samolubne uwielbienie samego siebie stawia barierę innym ludziom, a z natury toksyczne zachowania mogą odbijać się na zdrowiu psychicznym innych ludzi.

Mimo samouwielbienia, narcyz potrzebuje uwagi otoczenia. Narcyzowi wydaje się, że wywiera na innych wspaniałe wrażenie własną urodą, telnetem i osiągnięciami, a sam zawsze będzie krytyczny wobec innych uważając, że wszyscy powinni zasłużyć na jego miłość, bo w życiu nie ma nic za darmo. Narcyzi często są bardzo religijni i takiej postawy oczekują również od innych. Nie lubią wydawać pieniędzy, szczególnie na kogoś innego. Dla własnego spokoju lepiej trzymać się z daleka od takich osobowości.

5 oblicz narcyza

Na szczęście przed takimi ludźmi można się bronić, jeśli mamy świadomość ich osobowości. Można określić różne typy narcyzmu, które mogą się ze sobą mieszać, więc „rozpoznanie” może być trudniejsze.

1. Narcyz doskonały

Czyli klasyczny przypadek narcyza, który uważa, że jest najlepszy i wszystko jemu się należy. Wg siebie rozumie wiele i zna się na wszystkim, a jako ekspert w każdej dziedzinie gotów jest pouczać i nauczać tych, którzy nie posiadają jego wiedzy. Przedstawia się i oczekuje traktowania jako gwiazda, która skupia na siebie uwagę. Często jako człowiek roszczeniowy obraża się lub skarży, gdy nikt nie zwraca na niego uwagi lub nie spełnia jego żądań.

2. Narcyz uroczy

Nie sposób mu odmówić osobistego uroku, który elektryzuje. Potrafi on wykorzystywać swoje atuty do osiągania swojego celu, robi wszystko, aby pokazać, jak jest mądry, zabawny i ciekawy. Małymi krokami oplata ofiarę siecią swojej doskonałości, przy okazji wykorzystując swoje auty stara się przypodobać i zachowuje się tak, aby każdy zwrócił na niego uwagę.

3. Narcyz elastyczny

To narcyz manipulujący otoczeniem, który idealnie potrafi wykorzystywać wszystkich wokół siebie. Potrafi przybierać różne maski, staje się aktorem, kłamie, zrzuca winę na niepowodzenia innych oraz zawsze jest dla niego dobry czas i miejsce, w którym może pokazać swoją wspaniałość.

4. Narcyz wrażliwiec

Często można dostrzec łzy w jego oczach i wcale nie obawia się grać na emocjach. Dla niego nie jest to przejaw własnej słabości, ale kolejna sprytna zagrywka do przywiązania do siebie ofiary. Chętnie podkreśla jak bardzo cierpi, aby przez litość wydreptać to, na czym mu najbardziej zależy.

5. Narcyz agresywny

To najgorszy typ narcyza, od którego należy bezwzględnie trzymać się z daleka! Jest osobą arogancką, agresywną, która koniecznie pragnie być w centrum uwagi, nie zwracając absolutnie uwagi na żadną krytykę i niepochlebne opinie. Potrafi uciekać się do przemocy i trzyma ofiary w szachu. Wykorzystuje agresję psychiczną i fizyczną, ale sam nie uważa tego co robi za złe i nie poczuwa się do winy. Nie przeprasza, bo uważa, że nie ma za co przepraszać. Najpierw rozkochuje, a później krzywdzi, bije, krzyczy, zastrasza.

Narcyz agresywny jest zdecydowanie najgorszym typem narcyza, jednak nie ma co się łudzić, że życie z pozostałymi typami takiej osobowości, będzie znacznie łatwiejsze.


 

źródło: psychologiazycia.commedycynaipasje.com.pl, www.psychologia-spoleczna.pl


Lifestyle Psychologia

7 objawów problemów zdrowotnych, które są wypisane na twojej twarzy. Przyjrzyj się sobie uważnie

Redakcja
Redakcja
17 sierpnia 2017
Fot. iStock / LuckyBusiness
 

Na twarzy wypisane są nie tylko emocje i przeżycia, ale także stan zdrowia. Na wygląd pływa także nadmiar stresu, używki, złe odżywianie, błędy pielęgnacyjne. Różne krostki, obrzęki, przebarwienia, mogą wskazywać na istniejące w różnych organach stany zapalne lub choroby.

Jeśli jest coś, co cię niepokoi w twoim wyglądzie, sprawdź tego możliwą przyczynę.

7 objawów, które informują o kłopotach zdrowotnych

1. Żółte grudki na powiekach

Tzw. żółtaki informują o gromadzeniu zbyt dużej ilości cholesterolu w organizmie, który przyczynia się do wystąpienia choroby wieńcowej i zawału serca. Lekarz powinien zlecić odpowiednie badania laboratoryjne i w razie konieczności przepisać leki zmniejszające poziom cholesterolu. Bardzo często takie zmiany skórne towarzyszą chorobom jak: cukrzyca, miażdżyca, choroby wątroby, nerek oraz przewodu pokarmowego. Na co dzień spożywaj więcej pokarmów z błonnikiem, takich jak płatki owsiane, pieczywo pełnoziarniste, nieprzetworzone warzywa i owoce, ponieważ błonnik skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi.

2. Biały język

Jeśli twój język jest bardzo blady, wręcz biały, prawdopodobnie cierpisz z powodu anemii. A jeśli dodatkowo skóra na twarzy również stała się nadmiernie blada, powinnaś się zbadać poziom żelaza we krwi. Sięgaj po produkty bogate w witaminę C, która pomaga przyswajać żelazo oraz po:

 • podroby (wątroba, nerki), suche nasiona roślin strączkowych, natka pietruszki,
 • pieczywo i inne produkty zbożowe, mięso, drób, jaja,
 • mleko i produkty mleczne.

3. Trądzik na brodzie i szyi

Jeśli krostki pojawiają się na brodzie czy szyi, prawdopodobnie jest to sygnał zaburzeń hormonalnych. Warto się wybrać do endokrynologa oraz zbadać poziom prolaktyny lub androgenów, a także wykonać USG narządu rodnego w gabinecie ginekologicznym.

4. Cienkie brwi

Mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy, a jeśli do tego cierpisz z powodu przybierania na wadze, jesteś zmęczona i odczuwasz ciągłej zimno, koniecznie zbadaj poziom hormonu TSH. Leczeniem niedoczynności tarczycy powinien pokierować lekarz endokrynolog.

5. Sińce pod oczami

Jeśli cierpisz z powodu ciemnych obwódek i worków pod oczami oraz obrzęków w okolicy kostek, wykonaj badanie moczu, aby wykluczyć kłopoty z nerkami. W takim przypadku lekarz może zlecić także o USG nerek.

6. Czerwone policzki

Rumieńce na policzkach bywają oznaką nadciśnienia. Jeśli twoje ciśnienie nie przekracza 139/89 mm HG, jego odczyt jest prawidłowy. Natomiast jeśli rumień na policzku przybiera kształt motyla z rozłożonymi skrzydłami, może być to oznaką tocznia. W tym przypadku koniecznie pokaż się lekarzowi.

7. Drżenie powiek

Najczęściej wynika ono z niedoboru magnezu. Zazwyczaj wystarczy sięgnąć po produkty bogate w magnez, takie jak pestki dyni, orzechy, a także kakao, by problem zniknął.


 

źródło: polki.plbonavita.pl


Lifestyle Psychologia

Dlaczego cudownie jest mieszkać samej? Te ilustracje nam to pokazują. Warto obejrzeć

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
17 sierpnia 2017
Fot. Print Screen z Instagrama/yaoyaomva

Chodzenie nago, sterty ciuchów, głośny śpiew (w większości przypadków fałsz) – tak zazwyczaj wygląda rzeczywistość tych z nas, które mieszkają same. Wiele kobiet chwali sobie taki stan, w którym nie ma porozrzucanych skarpet ukochanego i rozpisanego rozkładu dnia – bo przecież mieszkamy razem, więc musi być jakiś harmonogram i podział obowiązków.

Jesteśmy wtedy paniami swojego czasu, które mogą pracować do późnych godzin bez wysłuchiwania kazań i pojękiwań niezadowolenia, że „o tej porze normalni ludzie śpią”. Oszczędzone nam jest także zabójcze spojrzenie, które mówi: „kurna, musisz się tak stroić przed tym lustrem?! Już i tak jesteśmy spóźnieni…” .

Dlaczego jeszcze cudownie jest mieszkać samej? Zobaczcie rysunki Yaoyao Ma Van As, ilustratorki i malarki pochodzącej z Los Angeles, która tworzy między innymi prace dla Disneya. Absolutnie trafia w samo sedno! Patrząc na nie, aż chce się wyrzucić wszystkich z domu. 🙂

Możemy się wygłupiać i nikt nie patrzy na nas jak na wariatki

Nikt nas nie zabija wzrokiem, gdy godzinami stoimy przed lustrem…

 

… ani gdy plotkujemy  przez telefon całe popołudnie

Możemy tańczyć do ulubionej muzyki – i to w samej bieliźnie

 

Nikt nas nie wygania z łazienki, kiedy bierzemy odprężającą kąpiel z pianą

I nie zwraca uwagi, kiedy jemy prosto z miski

 

Nikogo nie obchodzą nasze włosy na podłodze…

… ani sterty ciuchów porozrzucane po całym mieszkaniu

I co najlepsze – możemy bez wstydu ułożyć się na kanapie w starych dresach i jeść lody prosto z pudełka

 


Jednak mieszkanie samej może być naprawdę przyjemne, prawda?

Jeśli macie ochotę obejrzeć więcej rysunków artystki, możecie wejść na jej Instagram lub stronę internetową.


Zobacz także

Rozwiązanie akcji „Kwiecień-plecień, czyli upleć nam ciekawą historię”

„Nowotwory są wynikiem aborcji” – takie rewelacje tylko w Polsce. Pod Krakowem stanął prowokacyjny billboard

Kino i Sztuka, czyli dobry seans na wakacje. Ruszyły projekcje największego wydarzenia filmowego w Polsce