Go to content

Jak radzić sobie z agresywnymi ludźmi. Nie daj się wciągnąć w manipulację, nie pozwól się kontrolować

Fot. iStock/RyanJLane

Ludzie przejawiający zachowania agresywne zazwyczaj kochają rywalizację. Jeśli już obiorą sobie jakiś cel, dążą do niego nie bawiąc się w subtelności i traktują cię jak rywala. Są skłonni do wykorzystywania gróźb i wyzwisk, aby odsunąć ze swojej drogi wszelkie przeszkody i dostać to, czego chcą. Agresywnych możesz spotkać wszędzie. To może być wymagający szef,  „kontrolujący” krewny, albo wściekły kierowca na drodze

Jak więc sobie z nimi radzić? Można zgodzić się na konfrontację, ale po co? Jeśli zachowasz zimną krew, utrzymasz spokój ducha i pewien stopień wyrozumiałości, będzie ci znacznie łatwiej powstrzymać słowny atak agresji, dojść z nimi do ładu i składu.

Oto sześć wskazówek, które pomogą ci wyjść ze spotkania z Agresywnymi, obronną ręką

1. Bądź jak skała

Agresywne osoby starają  się wyprowadzić cię z równowagi. Będą patrzeć na twoje słabości, łatwo je znajdą i wykorzystają przeciwko tobie. Jeśli pozwolisz, by to cię dotknęło, zaczniesz się denerwować, przestaniesz myśleć jasnymi kategoriami i wszystko sobie komplikujesz. Stracisz z oczu swój cel, a sam zostaniesz zmanipulowany i zrobisz to, czego oni od ciebie wymagają.

Bądź jak skała. Zachowaj spokój i wewnętrzną równowagę, skup się na celu, tak jak twój przeciwnik. Kiedy zda sobie sprawę z tego, że nic cię nie zdenerwuje, odpuści.

2. Stwórz dystans

Agresywni dążą do zmniejszania dystansu i  zmuszają do bezpośredniej konfrontacji. Próbują nawet dyktować jej warunki. Nie pozwól im na to. Stwórz dystans, odmów walki i udaremnij atak. Nie każda sytuacja warta jest bezpośredniego kontaktu. Wybieraj „swoje walki”. Utrzymanie dystansu pozwali ci dyktować twoje własne warunki, jeśli zdecydujesz się zaangażować w jakąś sytuację.

3. Odrzuć emocje

Agresywni zazwyczaj tak naprawdę nic do ciebie nie mają. Zachowują się w natarczywy sposób, bo nie mogą sobie poradzić z jakimś własnym, wewnętrznym problemem. Tu nie chodzi o ciebie, oni idą po prostu na żywioł. Dlatego nie traktuj ich ataków osobiście, niezależnie od tego co słyszysz. Wtedy nie pozwolisz im osiągnąć celu – zranić (a oni ranią po to tylko, aby zadać ból). Niezrealizowany cel przestaje być atrakcyjny.

4. Nie angażuj się w obronę

Kiedy agresywny przeciwnik atakuje – nie broń się (oczywiście ta wskazówka nie dotyczy sytuacji przemocowych!). Kiedy przestanie, przejdź do ofensywy, punktując brak jasności w tym co do ciebie powiedział, a także brak jasno sprecyzowanego celu. Uświadom, że jego działania (np. jeśli ci grozi) będą miały negatywne konsekwencje. Jeśli zaczniesz się bronić, pozwolisz, żeby Agresywny przejął nad tobą kontrolę. Twoim celem jest natomiast uniknięcie ataku i przekierowanie go z powrotem na adwersarza.

5. Nie bądź taki poważny

Agresywnym zdarza się przykrywać swoje destrukcyjne reakcje próbą przekonania cię, że „oni tylko żartowali”. Użyj własnego poczucia humoru by rozbroić złośliwy, agresywny komentarz, zadać przeciw –cios, zapobiec powtórce ataku. W sytuacjach, które nie są „krytyczne”, używaj humoru by przełamać lody lub rozjaśnić nastrój.

6. Mów o konsekwencjach

Gdy sytuacja jest poważna, przypomnij agresorowi jakie  konsekwencje może ponieść w związku ze swoim zachowaniem. Czasami najprostsze działania są najbardziej skuteczne.

Jakąkolwiek strategię obierzesz, nie pozwól by agresor przejął nad tobą kontrolę.


Źródło: powerofpositivity.com