Psychologia

Jak radzić sobie z agresywnymi ludźmi. Nie daj się wciągnąć w manipulację, nie pozwól się kontrolować

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
29 października 2016
Fot. iStock/RyanJLane
 

Ludzie przejawiający zachowania agresywne zazwyczaj kochają rywalizację. Jeśli już obiorą sobie jakiś cel, dążą do niego nie bawiąc się w subtelności i traktują cię jak rywala. Są skłonni do wykorzystywania gróźb i wyzwisk, aby odsunąć ze swojej drogi wszelkie przeszkody i dostać to, czego chcą. Agresywnych możesz spotkać wszędzie. To może być wymagający szef,  „kontrolujący” krewny, albo wściekły kierowca na drodze

Jak więc sobie z nimi radzić? Można zgodzić się na konfrontację, ale po co? Jeśli zachowasz zimną krew, utrzymasz spokój ducha i pewien stopień wyrozumiałości, będzie ci znacznie łatwiej powstrzymać słowny atak agresji, dojść z nimi do ładu i składu.

Oto sześć wskazówek, które pomogą ci wyjść ze spotkania z Agresywnymi, obronną ręką

1. Bądź jak skała

Agresywne osoby starają  się wyprowadzić cię z równowagi. Będą patrzeć na twoje słabości, łatwo je znajdą i wykorzystają przeciwko tobie. Jeśli pozwolisz, by to cię dotknęło, zaczniesz się denerwować, przestaniesz myśleć jasnymi kategoriami i wszystko sobie komplikujesz. Stracisz z oczu swój cel, a sam zostaniesz zmanipulowany i zrobisz to, czego oni od ciebie wymagają.

Bądź jak skała. Zachowaj spokój i wewnętrzną równowagę, skup się na celu, tak jak twój przeciwnik. Kiedy zda sobie sprawę z tego, że nic cię nie zdenerwuje, odpuści.

2. Stwórz dystans

Agresywni dążą do zmniejszania dystansu i  zmuszają do bezpośredniej konfrontacji. Próbują nawet dyktować jej warunki. Nie pozwól im na to. Stwórz dystans, odmów walki i udaremnij atak. Nie każda sytuacja warta jest bezpośredniego kontaktu. Wybieraj „swoje walki”. Utrzymanie dystansu pozwali ci dyktować twoje własne warunki, jeśli zdecydujesz się zaangażować w jakąś sytuację.

3. Odrzuć emocje

Agresywni zazwyczaj tak naprawdę nic do ciebie nie mają. Zachowują się w natarczywy sposób, bo nie mogą sobie poradzić z jakimś własnym, wewnętrznym problemem. Tu nie chodzi o ciebie, oni idą po prostu na żywioł. Dlatego nie traktuj ich ataków osobiście, niezależnie od tego co słyszysz. Wtedy nie pozwolisz im osiągnąć celu – zranić (a oni ranią po to tylko, aby zadać ból). Niezrealizowany cel przestaje być atrakcyjny.

4. Nie angażuj się w obronę

Kiedy agresywny przeciwnik atakuje – nie broń się (oczywiście ta wskazówka nie dotyczy sytuacji przemocowych!). Kiedy przestanie, przejdź do ofensywy, punktując brak jasności w tym co do ciebie powiedział, a także brak jasno sprecyzowanego celu. Uświadom, że jego działania (np. jeśli ci grozi) będą miały negatywne konsekwencje. Jeśli zaczniesz się bronić, pozwolisz, żeby Agresywny przejął nad tobą kontrolę. Twoim celem jest natomiast uniknięcie ataku i przekierowanie go z powrotem na adwersarza.

5. Nie bądź taki poważny

Agresywnym zdarza się przykrywać swoje destrukcyjne reakcje próbą przekonania cię, że „oni tylko żartowali”. Użyj własnego poczucia humoru by rozbroić złośliwy, agresywny komentarz, zadać przeciw –cios, zapobiec powtórce ataku. W sytuacjach, które nie są „krytyczne”, używaj humoru by przełamać lody lub rozjaśnić nastrój.

6. Mów o konsekwencjach

Gdy sytuacja jest poważna, przypomnij agresorowi jakie  konsekwencje może ponieść w związku ze swoim zachowaniem. Czasami najprostsze działania są najbardziej skuteczne.

Jakąkolwiek strategię obierzesz, nie pozwól by agresor przejął nad tobą kontrolę.


Źródło: powerofpositivity.com

 


Psychologia

8 sposobów by nauczyć twoje dziecko miłości i szacunku dla swojego ciała. To naprawdę ważne

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
29 października 2016
Fot. Screen z FacebookaRomper
 

To ważne. Ważniejsze niż myślisz. Miłość własna i szacunek, a także akceptacja swojego ciała pozwolą twojemu dziecku w dorosłym życiu być szczęśliwym człowiekiem, dokonywać słusznych wyborów. I wzmocnią jego barierę ochronną przed wszystkimi tymi, którzy będą próbowali je zmanipulować lub zastosować szantaż emocjonalny. Weź sobie te wskazówki do serca…

8 sposobów by nauczyć twoje dziecko, żeby kochało swoje ciało

1. Pokazuj mu różne ciała i ucz, że każde jest piękne (akceptacja)

Fot. Screen z FacebookaRomper

Fot. Screen z Facebooka Romper

2. Naucz je wszystkich wspaniałych rzeczy, które może wykonać ciało (sprawność)

Fot. Screen z FacebookaRomper

Fot. Screen z FacebookaRomper

3. Nigdy nie wypowiadaj się negatywnie o własnym ciele, nawet w żartach (miłość)

Fot. Screen z FacebookaRomper

Fot. Screen z FacebookaRomper

4. Nie pozwalaj mu się śmiać z wyglądu innych (tolerancja)

Fot. Screen z FacebookaRomper

Fot. Screen z FacebookaRomper

5. Ucz je, że różnice są czymś dobrym, uczą nas, że każdy jest wyjątkowy (poczucie wartości)

Fot. Screen z FacebookaRomper

Fot. Screen z FacebookaRomper

6. Daj dobry przykład dbając o własne ciało (autentyczność)

Fot. Screen z FacebookaRomper

Fot. Screen z FacebookaRomper

7. Komplementuj innych za ich osobowość – w obecności dzieci (koncentracja na tym, co w środku)

Fot. Screen z FacebookaRomper

Fot. Screen z FacebookaRomper

8. Komplementuj twoje dziecko za wnętrze, nie za wygląd (ważne jest to KIM jesteśmy, nie jak wyglądamy)

Fot. Screen z FacebookaRomper

Fot. Screen z FacebookaRomper


Zródło: Facebook/Romper

 


Psychologia

6 rzeczy, które zauważy w nas tylko osoba o wysokim poziomie empatii. Zatrzymaj się nad nimi na chwilę

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
29 października 2016
Fot. iStock/knape

Jeśli masz zdolność odczuwania głębokiej empatii, z pewnością zauważyłaś, że w towarzystwie niektórych ludzi czujesz się przygnębiona i smutna. Dodatkowy zmysł podpowiada ci, że choć swoim zachowaniem starają się to zamaskować, wewnątrz targają nimi negatywne emocje. Przed tobą nic się nie ukryje.

Gdybyś mogła ubrać swoje odczucia w słowa, powiedziałabyś, że:

1. Ktoś, kto chce być lubiany przez wszystkich, bywa zbyt miły i narzucający się

A to tylko maska, pod którą kryje się niepewność i brak miłości własnej, brak samoakceptacji, rozpaczliwe próby potwierdzenia swojej wartości w oczach innych.

2. Ktoś, kto jest wypełniony nienawiścią i gniewem jeszcze ciężej pracuje nad tym, aby przekonać cały świat, że jest inaczej

A kluczowe dla niego byłoby zrozumienie, że całą tę energię należałoby skierować na „przepracowanie” tego, co niszczy od środka, na odkrycie źródła złych emocji.

3. Ktoś, kto miał emocjonalnie destrukcyjne dzieciństwo, zazwyczaj gra „twardziela”

Kiedy jednak zostaje sam na sam ze swoimi wspomnieniami, z niepewnością i bólem, cierpi niewyobrażalnie i odczuwa lęk.

4. Kto boi się, że nie zostanie zaakceptowany, często „buduje sobie” zupełnie nową osobowość

I tym samym, odmawia sobie prawa do szczęścia, bo szczęściem jest bycie autentycznym, życie w prawdzie przed samym sobą.

5. Ktoś, kto nie darzy cię sympatią, stara ci się przypodobać

Dzieje się tak dlatego, że z jakiegoś powodu nauczono nas zle pojętego przywiązania do konwenansów: „trzeba się lubić”, „trzeba się uśmiechać”, trzeba udawać, że się kogoś darzy sympatią, że się nam „wszystko podoba”.  W rzeczywistości, odczuwając dysonans między rzeczywistymi emocjami, a tymi, których się od nas wymaga, wykazujemy nadgorliwość w sytuacjach niekomfortowych, trudnych.

6. Ktoś, kto nie wierzy w to, że może sam w sobie być interesujący, często konfabuluje

I zamiast poświęcić czas na naukę samoakceptacji i na rozwój osobisty, ucieka w świat wyobraźni, nie przyjmując do świadomości, że już i tak nikt mu nie wierzy.

Pamiętajcie, trzeba mieć w sobie wrażliwość na innych, ale przede wszystkim – trzeba umieć ochronić siebie przed negatywnymi konsekwencjami współodczuwania emocji innych osób.

 

 


Zobacz także

Siedem rodzajów depresji. Czy cierpisz na jedną z nich?

Borderline

Borderline – niestabilna emocjonalnie „osobowość z pogranicza”. Czym się charakteryzuje i czy można leczyć to zaburzenie?

7 okropnych typów facetów, którzy nigdy się nie zmienią. Lepiej daj sobie z nimi spokój