Go to content

Dlaczego mężczyźni zawsze myślą o seksie, a kobiety nie…

Dlaczego mężczyźni zawsze myślą o seksie, a kobiety nie...
Fot. Pexels / stokpic.com / CC0 Public Domain

Nie, drodzy panowie, to nie stereotyp a nauka. 

Czy to prawda, że  mężczyźni błędnie interpretują sygnały wysyłane przez kobiety i dlaczego tak się dzieje, postanowił zbadać Mons Bendixen z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (NTNU) wraz z zespołem badaczy z w Trondheim. Eksperyment, który został przeprowadzony na grupie heteroseksualnych studentów miał ocenić czy kobiety i mężczyźni potrafią prawidłowo interpretować intencje płci przeciwnej. Przykro mi panowie – polegliście na tym zadaniu.

W badaniu wzięło udział 308 studentów o orientacji heteroseksualnej (181 kobiet i 127 mężczyzn) do 30 roku życia. Zadano im poniższe pytania:

seks pytanie

 

 

Okazało się, że przeciętna kobieta w ciągu minionego roku doświadczyła przykrej pomyłki (gdy jej intencje były odbierane jako seksualne, podczas gdy naprawdę były przyjacielskie) średnio 3,5 razy. W przypadku panów zdarzało się to rzadko.

Co ważne, w interpretacji prawdziwego seksualnego zainteresowania kobiet ich osobą – panowie byli niemal bezbłędni.

Badanie było dość istotne, ponieważ potwierdziło wyniki innego eksperymentu z 2003 roku. Naukowcy tłumaczą seksualną zachłanność mężczyzn jako zjawisko ewolucyjne. Panowie są zdeterminowani na zapłodnienie (czyli przekazanie swoich genów) jak największej liczbie partnerek. Kobiety natomiast zachodząc w ciąże muszą zapewnić opiekę i bezpieczeństwo potomstwu, stają się czasowo nieatrakcyjne seksualnie – więc ich sposób myślenia jest zupełnie odmienny. Szukają partnera – bezpieczeństwa, dlatego nie interpretuje wszystkim męskich zachowań i zainteresowania, jako typowo seksualnych komunikatów.

quote rozowy ohme2

Mons Bendixen
„Fakt, że wyjaśnienie w kategoriach ewolucyjnych jest wspierane nawet, gdy dane zebraliśmy w społeczeństwie o silnej równości płciowej, osłabia alternatywne twierdzenia, że role społeczne mężczyzn i kobiet w różnych kulturach determinują podejmowane decyzje” *

Czy mężczyźni zawsze myślą o seksie?

Tak. Nawet gdy nie robią tego świadomie. Morał z tego taki, że prawdopodobnie czego by kobiety nie uczyniły, w większości przypadków, większość mężczyzn uzna to za zaproszenie do łóżka. Gratulujemy panom tak wysokiej samooceny, a złośliwy kobiecy komentarz na temat tego, jak przeciętny mężczyzna potrafi ocenić rzeczywistość – zostawiamy dla siebie ;).


*Źródło:  Evidence of Systematic Bias in Sexual Over- and Underperception of Naturally Occurring Events: A Direct Replication of Haselton (2003) in a More Gender-Equal Culturebadania.net