Go to content

5 sposobów na zdrowszy tryb życia bez wyrzeczeń

Fot. istock/CoffeeAndMilk

Wszyscy wiemy, że powinniśmy prowadzić zdrowy tryb życia, jednak zwykle ten proces kojarzy się nam z mało przyjemnymi, a nawet kosztownymi zmianami i podchodzimy do niego niezbyt chętnie. Jak żyć zdrowiej bez wyrzeczeń? Zerknij na nasze propozycje.

Badania wykazują, że nasz stan zdrowia w aż 50% jest zależny od trybu życia, który prowadzimy. Niestety zmiana przyzwyczajeń jest dość trudna i wydaje się nam mało atrakcyjna, jeśli alternatywą jest jedzenie pizzy i wygodne spędzanie czasu przed telewizorem — zwłaszcza teraz, gdy pandemia stanowi rewelacyjną wymówkę do siedzenia w domu i bezczynności. Wiele poradników pokazuje, jak zmienić swoje życie o 180 stopni, jednak dla większości osób jest to trudne, a nawet niemożliwe. Na szczęście można wprowadzać zmiany na lepsze stopniowo, małymi kroczkami i bez wielkich rewolucji w codziennym trybie życia. Jak?

1. Każdego dnia wykonaj kilka ćwiczeń w domu

Trudno po całym dniu pracy i wypełniania obowiązków wskoczyć w sportowe ubranie i rozpocząć intensywny trening. Jeśli nie jesteś fanem lub fanką aktywności fizycznej, poszukaj takich ćwiczeń, które sprawią Ci choć trochę radości — na przykład wyciszająca joga, energetyzująca zumba lub prosty i przyjemny rower stacjonarny, który można kupić np. na Marbo-Sport.pl. Pilnuj, by każdego dnia poruszać się choć trochę, a w wolne dni zaplanuj aktywny wypoczynek — Twój kręgosłup i całe ciało będą Ci wdzięczne.

2. Zjedz coś dobrego

Nie mamy tu na myśli pizzy lub burgera. Wbrew pozorom zdrowe potrawy również mogą być pyszne, a nawet tańsze niż fast foody! Ogranicz mięso, przygotuj rybę z piekarnika lub pyszny gulasz z ciecierzycy, wypij owocowe smoothie — w sieci znajdziesz mnóstwo prostych, szybkich przepisów na zdrowe, wegetariańskie dania i przekąski. W ten sposób wypróbujesz nowe smaki, zróżnicujesz swoją dietę, a może nawet odkryjesz, że lubisz gotować? Nie musisz od razu zmieniać swojej diety — stopniowo wprowadzaj urozmaicenia i sprawdzaj, co lubisz! Wybieraj mniej przetworzone jedzenie, np. zamiast paczki ciastek przygotuj ciasto marchewkowe lub kulki mocy. Przy okazji odstaw słodkie napoje, pij za to dużo wody — możesz dodać do niej cytrynę, miód i imbir, by stworzyć prawdziwą witaminową bombę.

3. Pamiętaj o badaniach profilaktycznych

Mało kto lubi wizyty u lekarza i dentysty, ale warto wpisać w kalendarz badania okresowe. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że z naszym stanem zdrowia wszystko jest w porządku, a w razie gorszych wyników możemy szybko skorygować te nieprawidłowości. Na dodatek wcześnie wykryte choroby leczy się dużo skuteczniej.

4. Wyśpij się wreszcie

Czy Ty też chętnie rezygnujesz z dodatkowej godziny snu, by nadgonić pracę, pograć na konsoli lub obejrzeć jeszcze jeden odcinek serialu? A może w nieskończoność scrollujesz media społecznościowe, leżąc w łóżku? Przyjrzyj się tym nawykom i pomyśl, jak je zmienić — ustal konkretną godzinę snu, zostawiaj telefon po drugiej stronie sypialni, a nawet (o ile to możliwe) w innym pokoju. To ważne nie tylko dlatego, że leżący obok telefon kusi, by na niego zerkać, ale także z powodu fal elektromagnetycznych i światła emitowanego przez elektronikę — oba te czynniki obniżają jakość snu. Najbardziej wartościową porą na sen są godziny 23.00-2.00, a w ciągu doby powinniśmy spać 7-8 godzin. Wysypianie się to jedna z najprostszych rzeczy, które możemy zrobić, by zadbać o swoje zdrowie — szkoda, by przeszkodził temu serial lub gra.

5. Pomyśl, jak zmniejszyć stres

To trudny punkt, prawda? Okazuje się, że krótkotrwały stres — wyrzut adrenaliny — nie jest dla nas szkodliwy. Znacznie bardziej niebezpieczny pozostaje długotrwały stres, odpowiedzialny za nowotwory, choroby układu krążenia i choroby cywilizacyjne. Nie ma jednej recepty na ograniczenie stresu i każdy musi poszukać rozwiązań, które będą odpowiednie dla jego stylu życia. Spróbuj aktywności fizycznej (pamiętasz rower stacjonarny i jogę z pierwszego punktu?), medytacji, ograniczenia kontaktów z toksycznymi ludźmi, a nawet… zmień pracę, jeśli to możliwe. Jeśli ustalisz swoje priorytety, okaże się, że wygórowane wymagania szefa nie są warte Twoich nerwów i wpływu na zdrowie. Dobrym pomysłem może okazać się także psychoterapia, czytanie książek, spędzanie czasu na świeżym powietrzu lub adopcja psa czy kota, który odciągnie nas od codziennych obowiązków.

Artykuł partnera