Lifestyle

5 rodzajów zaufania, które powinny istnieć w każdym związku

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
12 grudnia 2018
Fot. iStock/izusek
 

Zaufanie między dwojgiem kochających się ludzi jest naturalne. Daje ono poczucie bezpieczeństwa i przedłuża trwałość każdego związku. Gdy łączy się z chęcią porozumienia i dążeniem do ofiarowania drugiej osobie wszystkiego, co najlepsze, trudno sobie wyobrazić lepszą podstawę do budowania szczęśliwej i trwałej relacji.

Zaufanie tworzy dobrą atmosferę i ułatwia pielęgnowanie duchowego wymiaru między kochającymi się ludźmi. Wiadomo, że zaufanie może mieć różne odcienie, i nie zawężają się jedynie do kwestii fizycznej wierności. Pary, które funkcjonują w szczęśliwych związkach, wskazują na istnienie kilku rodzajów zaufania, bez których ich relacja nie byłaby taka udana.

5 rodzajów zaufania, które powinny istnieć w każdym związku

1. Zaufanie w kwestii wierności

Wierność może być postrzegana na różne sposoby, a jej kwestia jest niezwykle istotna dla związku. Zazwyczaj partnerzy zakładają, że będą dla siebie najważniejszymi osobami. To może dotyczyć wierności emocjonalnej lub fizycznej i para w jasny sposób ustala swoje granice ufając, że nie zostaną przekroczone. Zaufanie pozwala stworzyć spokój i bezpieczeństwo w związku.

2. Zaufanie w kwestii emocjonalnego bezpieczeństwa

Związek nie powinien ograniczać rozwoju żadnej ze stron, chociaż czasem wymaga pewnego poświęcenia. Nie można jednak rezygnować z siebie lub wymagać tego od partnera, szantażować, manipulować, by osiągnąć prywatny cel. Wzajemne zaufanie sprawia, że nie istnieje potrzeba kontrolowania drugiej osoby, istnieje za to otwartość na potrzeby partnera oraz gotowość wsparcia i pomocy.

3. Zaufanie dla uczciwości uczuć partnera

Najważniejsze to być w związku z miłości. Osoby, które się kochają, nie doszukują się, ani nie kierują się ukrytymi korzyściami bycia z kimś. A świadomość braku ukrytych motywów, np. finansowych czy społecznych w budowaniu relacji, daje poczucie bezpieczeństwa.

4. Zaufanie w trudnych chwilach

W każdym związku po czasie pierwszych uniesień pojawiają się pierwsze zgrzyty i kłótnie, co jest nieuniknione. Jednak  nawet gdy para nie zgadza się ze sobą we wszystkich punktach, nie musi to rodzić złych emocji, ale wzmacniać więź. Zaufanie w tej kwestii oznacza, że druga osoba będzie z nami o tym rozmawiała i wyrażała swoje niezadowolenie tak, by nie zachwiać poczucie bezpieczeństwa. Taka postawa musi działać w obie strony.

5. Zaufanie względem priorytetów

Niełatwo jest zachować równowagę pomiędzy pragnieniami jednej i drugiej osoby w związku. Gdy życie sprawia, że skupiamy się na pracy i zwykłej codzienności, istnienie wspólnych priorytetów uściśla związek. Łapania równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym można się nauczyć. A zrównoważenie czasu dla siebie i dla partnera w związku, wzmacnia wzajemne zaufanie.

źródło:  themindsjournal.com 


Lifestyle

Grudzień? Zwolnij! Jak to zrobić? Najlepiej w pięciu krokach

Redakcja
Redakcja
13 grudnia 2018
Fot. iStock/Sasha_Suzi
 

Przed nami bardzo intensywny okres: koniec roku kalendarzowego. To czas, kiedy… nie wiadomo w co ręce włożyć: w pracy kończymy sprawozdania, w domu przygotowujemy się do Świąt, robimy zakupy udowadniając sobie że wszystko możemy pogodzić i że ze wszystkim możemy zdążyć na czas. Gdy dodamy do tego chore dziecko, wizyty rodzinne to katastrofa gotowa. Osłabieni, źli, niezadowoleni ze swoich działań popadamy w zły nastrój odreagowując na bliskich swoje żale.

Brzmi znajomo? Pewnie tak. A może warto pomyśleć o nowych grudniowych zasadach? Gwarantujemy że wszyscy na tym skorzystają.

Porada nr 1

Celebrujmy wspólnie przynajmniej jeden posiłek dziennie. Wspólna kolacja to wspaniały moment aby podzielić się z bliskimi wrażeniami z mijającego dnia. Angażując domowników, zadając im pytania i prosząc o rady sprawiamy, że wszyscy czują się ważni i potrzebni. Warto podkreślać późniejsze, najmniejsze nawet sukcesy słowami: „ostatnio poradziłeś/poradziłaś mi… – gdyby nie twoja podpowiedź nigdy nie dałabym rady…”. Starajmy się podczas posiłku unikać tematów które mogłyby wywołać spięcia i nieporozumienia- przecież wszyscy chcemy przyjemnie skończyć dzień.

Porada nr 2

Wspominajmy. Przynajmniej jeden wieczór w tygodniu dajmy się ponieść wspomnieniom. Obejrzyjmy wspólnie zdjęcia, przedszkolne prace naszych dzieci, wysłuchajmy opowieści dziadków. Pielęgnowanie dobrych wspomnień to klucz do dobrego samopoczucia!

Porada nr 3

SPA. Nie namawiamy do rzucania wszystkiego i wyjazdów (chyba że możesz?:)), ale do odcięcia się od szalonego tempa. Długa kąpiel w wannie, świeca, dobry olejek do kąpieli, maseczka na włosy i na buzię – to tak niewiele a daje naprawdę wiele! Do tego filiżanka najwyższej jakości herbaty lub naparu od Newby Teas- to gwarant lepszego samopoczucia, uśmiechu i witalności.

Mat. prasowe

Porada nr 4

A gdyby tak… upiec ciasto lub ciasteczka? Gotowe produkty pełne są sztucznych dodatków i cukru – dużo ekonomiczniej i zdrowiej będzie zrobić je samemu. Kruche ciasteczka spełnią także funkcje dekoracyjne i będą pięknie prezentować się na choince!

Porada nr 5

„Ja muszę…”- no właśnie nie- nic nie musisz!

 

Wesołych i bezstresowych Świąt!


Lifestyle

Zastanawiasz się, czy jeszcze powinniście być razem? Czy jest coś, co jeszcze was łączy? Każdy miewa chwile zwątpienia

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
12 grudnia 2018
Fot. iStock/Vasyl Dolmatov

Nie znam związków, które nie przechodzą kryzysów. Nie wierzę w zapewnienia, że przez lata świetnie się dogadują, jest idealnie, cudownie i bez wielkich burz, a jak się kłócą, to jedynie o pierdoły. Nie wierzę, bo przez lata my się zmieniamy, mamy inne oczekiwania, pragnienia niż te 15 lat wcześniej. Nasz związek ewoluuje, jeśli za nim nie podążamy żyjąc w iluzji i mrzonce, oszukujemy samych siebie. Żeby się rozwijać, rozwijać tak ważną dla nas relację potrzebne są kryzysy, bo to one sprawiają, że robimy krok naprzód, wychodzimy ze swojej strefy komfortu i zmieniamy perspektywę postrzegania także tego, co między nami jest.

Większość z nas miewa chwile zwątpienia. Zastanawia się, czy jeszcze się kochacie, czy nadal jesteście blisko, czy nie zatraciliście po drodze tego, co was kiedyś łączyło. Jeśli jesteś na takim zakręcie, jeśli masz wątpliwości, jest kilka sygnałów, które upewnią cię, że to nie pomyłka, że pomimo kryzysu nadal warto o ten związek zawalczyć i przezwyciężyć trudności.

Zobacz, nadal jesteście razem

Życie to nie tylko radość i szczęście, to także ból i smutek, i złość. Ale pomimo tego wy nadal jesteście razem. Za każdym razem wychodzicie z kryzysów mocniejsi, trwalszy staje się fundament, na którym zbudowaliście wasz związek. Być z kimś nie tylko na dobre, ale także na złe – to znak, że wybrałaś na życie odpowiedniego człowieka.

Nadal chcecie tego samego

Jeśli doświadczacie trudnej sytuacji, ale nadal chcecie tego samego, przetrwacie każdą burzę. Gorzej, gdy każde z was zaczyna opracowywać osobno wizję idealnej przyszłości, innej niż ta, którą kiedyś wspólnie dzieliliście. Ważne, żeby podstawy – wartości i priorytety pozostawały takie same.

Nadal chcesz się kłócić

Związek umiera wtedy, gdy brak w nim emocji, gdy pozostajecie obojętni, machacie ręką na problemy nie mając zamiaru ich rozwiązywać. Jeśli nadal chcesz dyskutować i walczyć o związek, to znaczy, że jesteś w dobrym miejscu.

Jesteście szczerzy wobec siebie

Czy wiesz, że najważniejsze, co między wami jest, to szczerość? Dlaczego? Bo szczerość idzie w parze z zaufaniem, które jest najsilniejszą podstawą zdrowego związku. Nieuczciwość może doprowadzić do zgnilizny. Dopóki jesteście wobec siebie szczerzy, fundament waszego związku pozostanie silny.

Potraficie przeprosić

Fakt, że jesteś w stanie przeprosić w szybki i zdrowy sposób, oznacza, że twój związek nadal jest mocny. Umiejętność przeproszenia to filar dobrej relacji, bo to zdolność postrzegania sytuacji z punktu widzenia partnera. Każde z was może się pomylić, popełnić błąd. Sztuką jest się do tego przyznać, powiedzieć, że jest ci przykro, że nie stawiasz swojego ego wyżej niż związku.

Wciąż cieszycie się swoim towarzystwem

Co by się nie działo, nadal lubicie spędzać czas ze sobą. Macie swoje wspólne ulubione rytuały, dobrze się bawicie w swoim towarzystwie, jesteście otwarci na siebie. Jeśli wciąż potraficie znaleźć chwile, kiedy cieszycie się spędzonym wspólnie czasem, to świetny znak.

Nadal czujesz się bezpiecznie

Kiedy jesteś z kim, kto jest twoją bratnią duszą, czujesz się komfortowo dzieląc się tym, co w tobie nie tylko dobre, ale też negatywne. Przy nim możesz zawsze być sobą wiedząc, że on ciebie taką akceptuje i kocha. I jeśli nadal tak jest, to pewnik, że obok siebie masz tę właściwą osobę.

Masz poczucie niezależności

Wolność w związku jest niezwykle ważna. Jeśli czujesz, że twoja niezależność nie jest zagrożona, że twoja potrzeba pobycia samej, czy spotkania się z przyjaciółkami nie jest tłamszona przez drugą stronę, to znaczy, że partner cię szanuje, że ci ufa i daje tobie poczucie bezpieczeństwa.

Możecie na sobie polegać

Jedną z najważniejszych rzeczy w związku jest wzajemne wsparcie. Jeśli bez względu na to, co dzieje się w twoim życiu, masz niezachwianą pewność, że możesz na niego liczyć, że twój partner zawsze stanie po twojej stronie, to, pomimo kryzysów, nic nie jest was w stanie zniszczyć.

Świadomość, że bez względu na trudności, będziecie stać po tej samej stronie, niech pomaga wam przetrwać i wyciągnąć wnioski, by wasz związek nadal się rozwijał i stawał się lepszy.


Zobacz także

„Nie zazdrość szczęśliwym parom, pomyśl co możesz zrobić”. Mężatka do innych kobiet

Akcja "Miłość to spotkania"

To spotkanie z drugim człowiekiem czyni nasze życie wyjątkowym. Akcja „Miłość to spotkania”

Nie czekaj do Nowego Roku. Już dziś wprowadź 10 zmian, które uczynią twój każdy dzień lepszym