Psychologia

Jak wyciągnąć naukę z własnych błędów? To wcale nie takie proste…

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
9 października 2017
Fot. iStock/piskunov
 

Ileż to razy myślałam sobie: „Nigdy więcej tak nie zrobię”? Aż trudno policzyć. Tak się zarzekałam, by za jakiś czas znów, nieświadomie popełnić te same błędy. Masz podobnie? Okazuje się, że większość z nas nieustannie, pod wpływem chwilowych przemyśleń, składa sobie obietnice, których z różnych powodów później nie dotrzymuje. Złość? Frustracja? Poczucie wstydu i zażenowania? Tak, ja też to znam.

Popełnianie wciąż tych samych błędów może być kosztowne. Na przykład wtedy, gdy po raz kolejny skusiłaś się na inwestycję pieniędzy w coś, co miało szybko przynieść zyski, a okazało się oszustwem. Albo wtedy, gdy obiecałaś sobie nie umawiać się na randkę z facetem, który już od początku zdaje się być wulgarny i prostacki. A może obiecałaś sobie, że ostatni raz zgodziłaś się pójść na imprezę do przyjaciółki w niedzielny wieczór, a potem znów, mimo przykrej nauczki, spóźniłaś się w poniedziałek do pracy i zawaliłaś prezentację przed zarządem.

Tak, wciąż i wciąż popełniamy błędy, z których nie wyciągamy żadnych lekcji. Tylko na początku jesteśmy rozemocjonowani nauczką, którą otrzymaliśmy. Z biegiem czasu zapominamy jednak o konsekwencjach naszych działań, wyborów i decyzji. W efekcie znów popełniamy te same błędy i schemat się powtarza. „Czy ja nigdy nie zmądrzeję?” – myślimy. Brzmi strasznie, prawda?

Dobra wiadomość jest taka, że każda z nas może podjąć pewne kroki, by nauczyć się wyciągać wnioski ze swoich błędów i znacznie zredukować ich powtarzalność. To pewna mądrość życiowa, która daje niesamowity komfort.

Po pierwsze: przyznaj się do błędu

To chyba najtrudniejsza sztuka. Większość z nas nie chce brać na siebie takiej odpowiedzialności i woli zwalić winę na kogoś innego, na niesprzyjające warunki, na pogodę. „Gdyby on tak nie powiedział, ja na pewno bym tego nie zrobiła” albo „Przecież tak mnie namawiał. Nie potrafiłam odmówić”. A może „Przykro mi, że tak się czujesz, ale ja nie chciałam źle. To nie moja wina”.

Dopóki nie potrafimy otwarcie przyznać się do błędu (choćby przed samą sobą), nie pójdziemy dalej. „Ok, schrzaniłam” – to punkt wyjścia.

Po drugie: zadaj sobie trudne pytania

Nie lubimy zastanawiać się nad naszymi błędami, a już na pewno nie chcemy dokładnie ich analizować. Warto jednak zadać sobie kilka ważnych pytań. Co poszło nie tak? Co następnym razem mogę zrobić lepiej? Czego się nauczyłam? Najlepiej będzie, jeśli zapiszesz odpowiedzi na kartce. Wtedy znacznie łatwiej będzie ci je ocenić, wyłączając emocje.

Po trzecie: stwórz plan

To może być trudne, ponieważ chodzi o plan, który jednocześnie będzie bardzo szczegółowy, ale i elastyczny. Schemat działania powinien pasować do wielu różnych sytuacji i skupiać się na tych błędach, które popełniasz najczęściej. Może dotyczyć relacji międzyludzkich, złych decyzji, nierozsądnych zakupów, korzystania z używek. Zastanów się, jak powinnaś działać w momencie, gdy przydarzy ci coś, co już wcześniej zawaliłaś.

Po czwarte: utrudniaj sobie popełnianie błędów

Jeżeli wciąż popełniasz te same, z pewnością jesteś w stanie wskazać okoliczności sprzyjające tym nierozsądnym decyzjom czy niewłaściwym zachowaniom. Jeżeli trwonisz pieniądze bez sensu i potem żałujesz, przestań nosić przy sobie kartę. Może twój zapał ochłonie, gdy będziesz musiała najpierw udać się po gotówkę.

Po piąte: pamiętaj, dlaczego chcesz się zmienić

Moja przyjaciółka ma bardzo toksyczną matkę. Chociaż doskonale wie, że nigdy nie sprosta jej oczekiwaniom, wciąż stara się zrobić na niej wrażenie – pochwalić się jakimś swoim sukcesem czy opowiedzieć o czymś miłym, co ją spotkało. Każda rozmowa kończy się jednak dla mojej przyjaciółki nadszarpnięciem poczucia własnej wartości. Zdecydowała się więc napisać listę powodów, przez które nie powinna zabiegać o uwagę ze strony matki. Czyta ją za każdym razem, gdy chce zadzwonić i się pochwalić lub ponarzekać na swojego męża czy pracę. Wie, że ze strony matki nie uzyska aprobaty, więc robi wszystko, by nie popełnić tego samego błędu i znów się nie rozczarować, słysząc przykre słowa.

Przygotuj sobie listę powodów, dla których chcesz się zmienić. Jak czujesz się po tym, gdy znów popełnisz ten sam błąd? Jeśli jesteś rozczarowana sobą, napisz o tym. Jeśli czujesz wtedy frustrację lub złość, również to zrób.

Nauka na własnych błędach wymaga pracy i samodyscypliny. Często trwa latami. Daje jednak ogromną satysfakcję i pozwala być dumną z samej siebie. Po prostu spróbuj.


 

Na podstawie: Psychology Today


Psychologia

„Piękna żmijka”, czyli o tym jak lubimy (i czy umiemy) oceniać innych po wyglądzie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
9 października 2017
Fot. istock/drante
 

Czy uważacie, ze potraficie trafnie ocenić czyjąś osobowość bo wyglądzie? Czy istnieją jakieś przesłanki pozwalające stwierdzić, że dana osoba jest pewna siebie, spostrzegawcza, nieśmiała, odpowiedzialna, spokojna lub warta uwagi? Ostatnie badania sugerują, że to, jak wyglądamy może być niezłą „sciągawką” z naszego charakteru dla uważnego obserwatora.

Nawet patrząc na kogoś  przez kilka sekund mamy szansę wydać dość wiarygodny „wyrok” co do jego osobowości. Naukowcy stwierdzili, że najłatwiej wyczytać nam z twarzy i postawy obserwowanej osoby: ekstrawertzym, stabilność emocjonalną, otwartość, poczucie wartości i… religijność. Zdaniem badaczy,  typ odzieży, fryzura i  fakt, czy dana osoba jest zadbana, czy nie, przekazują nam informacje o sumienności danej osoby, a wyraz jej twarzy i postawa – o ekstrawersji i otwartości.

Oczywiście, jeszcze więcej niż sama obserwacja daje nam interakcja z drugim człowiekiem. Otrzymujemy wtedy dość pokaźną bazę danych, na którą składają się: sygnały słuchowe (np. tempo mowy), sygnały dotykowe (np. uścisk dłoni), a także zapach (np. włosów lub perfum), które bardziej uważnym z nas pozwalają wprost zabawić się Sherlocka Holmesa i z dużym prawdopodobieństwem odgadnąć wiele innych cech charakteru, takich jak prawdomówność, opanowanie, czy skłonność do bycia nerwowym.

Wygląda na to, że badacze sprawili nam nie lada niespodziankę. Psycholodzy uważają, że uwielbiamy oceniać innych po wyglądzie, ale żeby uniknąć pomyłek, na przykład efektu tzw. „pięknej żmijki”, czyli przypisywania niezbyt chlubnych cech kobietom o atrakcyjnej aparycji dla poprawienia sobie nastroju, trzeba zachować umiar i dystans. Każdą znajomość najlepiej zweryfikuje czas.


Na podstawie: psychologytoday.com


Psychologia

Bezpłatne testy genetyczne BRCA1! Daj sobie szansę!

Redakcja
Redakcja
9 października 2017
Fot. iStock / PALMIHELP

Wszystkie choroby, w tym również choroby nowotworowe, mają tło genetyczne. Duża część elementów genetycznych wynika z tzw. predyspozycji rodzinnych i coraz więcej mutacji odpowiada za przekazy rodzinne. Pośród czynników zwiększonego ryzyka zachorowania na raka jajnika znajduje się dziedziczenie mutacji w genie BRCA1 i BRCA2, wcześniej przebyty rak piersi, występowanie raka jajnika i/lub raka piersi w bliskiej rodzinie. To około 15% przypadków.

Mężczyźni również mogą być nosicielami genu BRCA1, który z kolei mogą przekazać córce.

Wywiad rodzinny jest podstawową metodą oceny ryzyka wystąpienia raka jajnika. Wykrycie mutacji w tym genie jest również bardzo ważne z uwagi na określenie rokowania i wyboru leczenia. Rozpoznanie typu raka jajnika następuje na podstawie histopatologicznego badania materiału uzyskanego w czasie zabiegu operacyjnego.

Jeśli w rodzinie były odnotowane zachorowania nowotworowe, powinno się niezwłocznie wykonać badania w kierunku mutacji w genie BRCA1 i BRCA2 oraz test ROMA (stężenie markera nowotworowego CA 125).

Nasz portal, wspólnie z organizatorem III edycji Ogólnopolskiej Kampanii Diagnostyka Jajnika – KWIATEM KOBIECOŚCI, ma dla Was 30 bezpłatnych badań:

kupon-2017_diagnostyka

poziom-logosy-RGB_EDIT


Regulamin

Regulamin konkursu ORGANIZACJI KWIAT KOBIECOŚCI i PORTALU OHME.PL

 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE

1.1.      Organizatorem konkursu (dalej zwanego „Konkursem”) jest  Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości z siedzibą w Warszawie (01-883) przy ul. Perzyńskiego 14, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział KRS, pod numerem KRS: 0000315362, NIP 118 20 59 702,  REGON 14284121 (dalej zwana „Organizatorem”).

1.2.    Konkurs jest organizowany na zasadach określonych niniejszym regulaminem (dalej zwanym „Regulaminem”) i zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.

1.3.    Regulamin Konkursu jest dostępny  na stronie internetowej  Organizatora www.kwiatkobiecosci.pl .

1.4.    Uczestnikiem Konkursu może być wyłącznie osoba fizyczna, pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych.

1.5.    W Konkursie nie mogą brać udziału pracownicy Organizatora, Realizatora, sponsorów nagród i inne osoby współpracujące przy organizacji i prowadzeniu Konkursu.

 • Nagrodami przeznaczonymi dla laureatów Konkursu jest:
 • Test genetyczny w kierunku wykrycia obecności zmutowanego genu BRCA1
  • Organizator powoła 2. osobową komisję (zwaną dalej „Komisją”), w skład której wejdzie dwóch przedstawicieli Organizatora. Komisja zobowiązana będzie do pełnienia nadzoru nad przestrzeganiem postanowień Regulaminu przez uczestników i podejmowania innych czynności, wskazanych w Regulaminie. W razie braku porozumienia wszystkich członków Komisji, decyzje Komisji zapadają większością głosów.
 1. ZAŁOŻENIA KONKURSU

2.1.    Konkurs będzie przeprowadzony na stronie www.ohme.pl. Ogłoszenie o Konkursie ukaże się na stronie www.ohme.pl oraz na stronie www.kwiatkobiecosci.pl. Wyniki konkursu zostaną przedstawione na stronie www.kwiatkobiecosci.pl oraz na FB Kwiatu Kobiecości.

2.2.    Konkurs będzie trwał w dniach od 10.10.2017 do 30.10.2017 r.

2.3     O nagrodzie zostaną poinformowani zwycięzcy konkursu drogą email (wiadomość e-mail).

 1. ZASADY PROWADZENIA KONKURSU
 • Organizator zamieści w ogłoszeniu o Konkursie, o którym mowa w pkt 2.1 powyżej, informacje o zasadach Konkursu, nagrodach, jak również wskaże adres strony internetowej Organizatora, na której zamieszczony jest Regulamin.
 • Uczestnicy Konkursu są identyfikowani przez Organizatora i Realizatora na podstawie przysłanych odpowiedzi na pytanie w formie wiadomości e-mail na adres [email protected]
 • Zgłoszenie udziału w Konkursie następuję poprzez przesłanie odpowiedzi na postawione zadanie konkursowe w formie wiadomości e – mail na adres: [email protected]
 • Wykonanie zadania konkursowego polega na opisaniu w kilku zdaniach – „Jak dbasz o zdrowie swoich najbliższych„ i wysłaniu odpowiedzi (wiadomości e-mail) na adres [email protected]
 • Spośród wszystkich poprawnie przesłanych odpowiedzi na zadanie konkursowe Komisja wybierze 30 najciekawszych. Nie ma znaczenia kolejność zgłoszeń.
 • Jedna osoba może wziąć udział tylko raz w Konkursie, tj. Laureaci będą identyfikowani przez Organizatora na podstawie adresu e-mail, imienia, nazwiska oraz po wskazaniu miasta w którym chce wykonać badanie.
 • Organizator oświadcza, że dane osobowe uczestnika w zakresie: imię i nazwisko, adres e-mail, będą przetwarzane przez Organizatora w celu realizacji umowy przystąpienia do Konkursu i jego prawidłowego przeprowadzenia lub marketingu bezpośredniego własnych produktów Organizatora. Organizator gwarantuje prawo wglądu uczestnika do jego danych osobowych i do ich poprawiania, jak również do żądania zaprzestania przetwarzania danych osobowych uczestnika. Dane osobowe nie będą udostępniane innym podmiotom. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże konieczne do wzięcia udziału w Konkursie i odbioru nagrody.
 1. PRZYZNAWANIE NAGRÓD
  • Laureaci zostaną wyłonieni w wyniku przeprowadzenia procedury opisanej w punkcie 3 Regulaminu w terminie najpóźniej do dnia 05.11.2017 r.
  • Laureaci zostaną powiadomieni o wygranej poprzez wysłanie do nich wiadomości e-mail najpóźniej w terminie 7 dni od daty rozwiązania Konkursu. Wiadomość e-mail będzie zawierała wszelkie niezbędne informacje o możliwości zrealizowania bezpłatnego badania.
 1. POSTĘPOWANIE REKLAMACYJNE
  • Wszelkie reklamacje dotyczące Konkursu uczestnicy powinni zgłaszać w formie pisemnej najpóźniej w terminie 10 dni od dnia rozwiązania Konkursu, tj. ogłoszenia listy laureatów zgodnie z pkt 2.3 powyżej, na adres Organizatora: [email protected]
  • Reklamacje należy wysłać emailem. Decyduje data wysłania maila.
  • Pisemna reklamacja powinna zawierać: imię, nazwisko, dokładny adres i numer telefonu, jak również dokładny opis i uzasadnienie reklamacji.
  • Reklamacje rozpatrywane będą przez Komisję. Komisja będzie rozpatrywać reklamacje uczestników na podstawie Regulaminu.
  • Komisja rozpatrzy reklamację w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
  • Osoba zgłaszająca reklamację otrzyma rozstrzygnięcie Komisji na piśmie na adres podany przez nią w reklamacji.

 

 

                       


Zobacz także

Jak stać się lepszym partnerem do życia? 10 kroków, by być dobrym dla ludzi, których kochasz

Będziesz poetką, jeśli uwierzysz, że miłość jest spotkaniem…

Będziesz poetką, jeśli uwierzysz, że miłość jest spotkaniem…

Leworęczne osoby myślą i czują inaczej. Tak twierdzi nauka