Go to content

Jak rozpoznać potwora. 5 cech charakterystycznych dla osoby, która znęca się psychicznie nad innymi

Fot. iStock/SIphotography

Znawcy przemocy bez ciosów potrafią wyrządzić nam tyle samo szkód co ci, którzy robią nam fizyczną krzywdę. Szykanowanie, wyśmiewanie, dyskryminacja… Są ludzie, którzy czują się upoważnieni do krzywdzenia tych, których uważają za bardziej wrażliwych niż oni sami. Przemoc psychiczna zamienia cię w twoim umyśle w kogoś bezużytecznego, a znajdziesz ją praktycznie w każdym środowisku – w życiu rodzinnym, w związku, wśród przyjaciół, w szkole i w pracy.

Musimy pamiętać, że osoba znęcająca się nad innymi psychicznie z reguły nie jest osobą z zaburzeniami. W większości przypadków krzywdzi tylko dlatego, że chce sprawdzić moc, jaką ma nad innymi. Istnieje jednak pięć wyraźnych cech, które ją definiują.

Nietolerancja

Sprawca nie akceptuje różnic. Jego świat jest dwukolorowy. W swoich relacjach z płcią przeciwną uważa drugiego za zawsze gorszego. Są to osoby reprezentujące postawę skrajnie feministyczną lub skrajnie machistowską. Traktuje innych zgodnie z cechami, które przypisuje im społeczeństwo. Kieruje się uprzedzeniami społecznymi. Jego postawa charakteryzuje się brakiem szacunku.

Brak elastyczności

Sprawca myśli i działa tak, jakby był „mistrzem” prawdy. Argumenty innych nie mają dla niego znaczenia. Ma tendencje do narzucania swojego zdania niezależnie od tego, ze sytuacja się zmienia. Uważa, że ​​kontroluje wszystkie sytuacje i ma zawsze rację. Inni są w błędzie, a ich pomysły złe.

Myślenie zerojedynkowe

Dla osoby o takiej psychologicznej konfiguracji istnieje tylko biel i czerń. Takie podejście uniemożliwia przebaczanie, wzięcie pod uwagę okoliczności, które sprawiły, że ktoś mógł być w błędzie, a przede wszystkim, zauważenie własnych błędów.

Nadwrażliwość

Osoby, które znęcają się psychicznie nad innymi mają problemy z zarządzaniem swoimi emocjami. Kiedy coś im się nie uda, mają problemy z rozpoczęciem wszystkiego od nowa. Jeśli, wręcz przeciwnie, triumfują, wierzy, że udało jej się to, co nie udałoby się nikomu innemu. Wszystko to jest źródłem niskiej samooceny i ciągłego niepokoju.

Uzależnianie

Innych od siebie. Gdy sprawca zdobywa zaufanie swojej ofiary, zachowuje się jak najlepsza osoba na świecie. Trudno jest odkryć jego prawdziwe intencje. Jest aktorem, zaskakuje swoją charyzmą i nawet kiedy zdejmuje swoją maskę i pokazuje prawdziwą twarz, inni ludzie (zwłaszcza jego ofiary) nie wierzą, że mógłby kogoś skrzywdzić

Życie osoby, która krzywdzi innych pełne jest cierpienia. Jego najgorszą karą jest to, że nie jest w stanie kogoś naprawdę pokochać. Dlatego czuje samotność i pustkę.


Na podstawie: nospensees.fr