Lifestyle

25 cytatów o przyjaźni, które oddają jej wyjątkowe piękno

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
14 kwietnia 2021
25 cytatów o przyjaźni
Fot. iStock
 

Przyjaciele są wsparciem i pokrzepieniem, gdy w życiu nie wszystko się układa jak należy. To właśnie oni stoją za nami murem i wspierają zawsze wtedy, gdy brakuje nam sił, by iść dalej. To oni rozumieją nas bez słów, nie stawiają warunków i pozwalają wierzyć w to, że jutro będzie lepiej. Cytaty o przyjaźni pięknie to podkreślają.

Przyjaźń jest jednym z największych darów od losu, bez których trudno byłoby iść przez życie. Daje nam wiele dobrego i w pewien sposób nas kształtuje. Nawet gdy powszednieje, jej moc pozostaje niezachwiana, stanowiąc wsparcie nie do przecenienia. Nikt nie będzie znał nas tak dobrze jak przyjaciel, tolerował różne słabości i dziwactwa, pozwalając być w pełni sobą. Dlatego też doceńmy to, co dostajemy od naszych przyjaciół, odwdzięczając się im tym samym.

Cytaty o przyjaźni, które oddają jej piękno

Wiele już zostało powiedziane i napisane o przyjaźni, ale w sposób wyjątkowy jej moc oddają cytaty. Warto mieć je w pamięci, by przypominały, co nas w przyjaźni najlepszego spotkało.

Odtrutką na pięćdziesięciu wrogów jest jeden przyjaciel.

Arystoteles

„Tylko ludzie o wielkim sercu mogą być prawdziwymi przyjaciółmi. Podły i tchórzliwy nigdy nie zrozumie, co oznacza prawdziwa przyjaźń”.

Charles Kingsley

Prawdziwy przyjaciel nigdy nie stanie ci na drodze, chyba że idziesz w dół.

Arnold H. Glasgow

„Chodzenie z przyjacielem w ciemności jest lepsze niż samotne chodzenie w świetle”.

Helen Keller

Prawdziwa przyjaźń jest jak zdrowie; jej wartość rzadko jest znana, dopóki nie zostanie utracona.

Charles Caleb Colton

„Pomaga nam nie tyle pomoc przyjaciół, ile pewność ich pomocy”.

Epikur

Prawdziwa przyjaźń przychodzi, gdy cisza między dwojgiem ludzi jest wygodna.

David Tyson

„Jeden lojalny przyjaciel jest wart dziesięć tysięcy krewnych”.

Eurypides

Jedną z najpiękniejszych cech prawdziwej przyjaźni jest rozumieć i być rozumianym.

Seneka Młodszy

„Przyjaciel to ktoś, kto daje ci całkowitą wolność do bycia sobą”.

Jim Morrison

Przyjaźń jest źródłem największych przyjemności, a bez przyjaciół nawet najprzyjemniejsze zajęcia stają się nudne.

Tomasz z Akwinu

„Nic poza samym niebem nie jest lepsze niż przyjaciel, który jest naprawdę przyjacielem”.

Plaut

Prawdziwy przyjaciel to ten, kto patrzy przez palce na twoje niepowodzenia i toleruje twój sukces.

Doug Larson

„Przyjaciele okazują swoją miłość w trudnych czasach, a nie w szczęśliwych”.

Eurypides

Przyjaciela uznać można za arcydzieło natury.

Ralph Waldo Emerson

„Przyjacielem jest ktoś, kto daje ci całkowitą wolność bycia sobą”. 

Jim Morrison

Prawdziwy przyjaciel to taki, który przychodzi, gdy reszta świata odchodzi.

Walter Winchell

„Miara przyjaźni nie polega na liczbie rzeczy, o których przyjaciele mogą dyskutować, lecz na liczbie rzeczy, których nie trzeba już wyjaśnić”.

Clifton Fadiman

Przyjaciel to człowiek, który wie wszystko o tobie i wciąż cię lubi.

Elbert Hubbard

„Powiedz mi, kim są twoi przyjaciele, a powiem ci, kim jesteś”.

Ernest Hemingway

Czym jest przyjaźń? Jedną duszą mieszkającą w dwóch ciałach.

Arystoteles

Najpiękniejsze cytaty o przyjaźni zaczerpnięte z Biblii

Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie oddaje za przyjaciół swoich.

J 15,13

„Wierny bowiem przyjaciel potężną obroną, kto go znalazł, skarb znalazł. Wierny przyjaciel jest lekarstwem życia”.

„Za wiernego przyjaciela nie ma odpłaty ani równej wagi za wielką jego wartość”.

Syr 6, 14-16

Przyjaciel kocha w każdym czasie, a bratem się staje w nieszczęściu.

Prz 17,17


źródło: urodazycia.pl,verdum.pl

Lifestyle

Marcepan – jak przygotować go w domu samodzielnie?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
14 kwietnia 2021
Marcepan - przepis na domowy, składniki, kalorie
Fot. iStock
 

Marcepan to słodka masa o konsystencji plasteliny, bez której wiele osób nie wyobraża sobie zdobienia domowych wypieków. Można zastosować go jako masę pokrywającą wierzch lub nadzienie, tworzyć z nich słodkie, jadalne kwiaty lub figurki. Marcepan można kupić gotowy, lub przygotować samodzielnie, co nie jest kłopotliwe.

Marcepan znany jest od wczesnego średniowiecza, w którym stanowił prawdziwy, cenny rarytas. Na zakup jego mogli sobie pozwolić jedynie najzamożniejsi, ze względu na wysoką cenę cukru. To zmieniło się dopiero w XIX wieku, gdy rozpoczęte produkcję cukru na większą skalę i siłą rzeczy jego cena zmalała, a co za tym idzie, spadła również cena marcepanu, który stał się bardziej dostępny.

Marcepan — co to jest?

Marcepan jest słodką i aromatyczną masą tradycyjnie przyrządzaną z drobno zmielonych migdałów i cukru pudru. Zgodnie z recepturą migdały powinny stanowić co najmniej 2/3 masy, co gwarantuje odpowiednią wilgotność marcepanu oraz żółtawą, jasną barwę. Alternatywnie, zamiast cukru pudru, można wykorzystać zwykły cukier, naturalny miód lub inne słodziki, np. syrop z agawy, ksylitol czy erytrol. Można do tej receptury dodać olejek migdałowy lub wodę różaną, by uszlachetnić smak marcepanu. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by dodać nieco barwnika spożywczego, który zabarwi domowy marcepan. Zwykła masa marcepanowa, w której proporcje cukru i migdałów mniej więcej dzielą się po połowie, ma raczej niewyróżniający się kolor. Po wyrobieniu masa marcepanowa powinna być elastyczna, zdecydowanie pachnąca migdałami, łatwa do rozwałkowania i uformowania.

Marcepan - przepis na domowy, składniki, kalorie

Fot. iStock/Marcepan

Kupując gotowy produkt należy zwrócić uwagę na jego skład. Im więcej migdałów, tym lepiej. To istotne, ponieważ można natknąć się na gotowe masy marcepanowe, które zawierają przede wszystkim cukier, jedynie z symboliczną ilością mielonych migdałów, a nawet z dodatkiem konserwantów.

Kaloryczność marcepanu

Marcepan zdecydowanie nie jest przekąską, po którą można sięgać bezkarnie. Mówiąc o składzie marcepanu, nie sposób pominąć tematu kaloryczności tego przysmaku. W 100 g masy marcepanowej kryje się ok. 450 kcal. To sporo. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że gotowe produkty z marcepanem często zawierają polewę czekoladową lub inne dodatki, kaloryczność takiej przekąski mocno wzrasta.

Marcepan — jakie migdały wybrać? 

Migdały to najistotniejszy składnik marcepanu. Można sięgnąć po migdały w płatkach, już oczyszczone ze skórek, lub całe i samodzielnie je przygotować do wykorzystania. Przy stosowaniu całych migdałów należy je zalać wrzącą wodą i odczekać 10-15 minut, po czym odlać wodę. Gdy przestygną, trzeba je obrać ze skórek, a następnie wykorzystać do wybranego przepisu na masę, by powstał marcepan.

Marcepan - przepis na domowy, składniki, kalorie

Fot. iStock

O ile słodycze same w sobie przez dodatek cukru nie są najzdrowsze, to nie da się ukryć, że jednak migdały zawierają w sobie sporo dobrego. Zawierają one białka i zdrowe tłuszcze, głównie jedno- i wielonienasycone (m.in. omega-6 i omega-3, kwas alfa-linolenowy). Znajdziemy tu także błonnik, witaminy z grupy B i witaminę E, składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, wapń i magnez. W ich składzie znajdują się również cenne dla profilaktyki chorób przewlekłych polifenole i fitosterole. Migdały wpływają na obniżenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Mogą po nie sięgać cukrzycy, ponieważ same migdały podnoszą glikemii tak mocno, jak zwykła słodka przekąska. Niestety, inaczej jest już z gotowym marcepanem, który ze względu na wysoką zawartość cukru nie jest wskazany dla cukrzyków.

Domowy marcepan — przepis

Ponieważ w sklepach można natknąć się na masy marcepanowe z dodatkiem konserwantów czy aromatów, czasem nawet o niewielkiej ilości migdałów, należy przed zakupem czytać etykiety. Ten, kto woli mieć pod ręką sprawdzony produkt, może samodzielnie przygotować domowy marcepan — przepis na niego jest naprawdę prosty.

Fot. iStock/Marcepan

Domowy marcepan — składniki:

 • 250 g migdałów w płatkach
 • 300 g białego cukru
 • 100 ml wody
 • 1 łyżka cukru pudru
 • kilka kropli olejku migdałowego
 • ew. barwnik spożywczy

Przygotowanie:

 1. Migdały i cukier puder wsyp do zakrywanej misy blendera lub dość wysokiej miski (na jej wierzch nałóż folię spożywczą, zrób dziurkę na blender). Migdały zmiel na proszek. Im drobniejszy i bardziej jednolity, tym lepszy.
 2. Do garnka z grubym dnem wsyp cukier, wlej 100 ml wody, i ewentualnie barwnik spożywczy, jeśli chcesz nadać marcepanowi żywszej barwy. Na niewielkim ogniu podgrzewaj wodę z cukrem, przez chwilę mieszając. Podgrzej do temperatury ok. 115ºC, po czym wyłącz i wlej do migdałów, dodaj olejek migdałowy i blenduj jeszcze przez pięć minut, aż masa będzie jednolita.
  Odstaw do ostygnięcia.
 3. Gdy marcepan będzie już chłodny, przełóż go na stolnicę i wyrabiaj przez kilka minut, aż masa otrzyma odpowiednią konsystencję. Następnie owiń folią spożywczą.

Nadmiar marcepanu przechowuj w lodówce, w folii spożywczej. Przed wykorzystaniem wyjmij go wcześniej z lodówki.


źródło:  beszamel.se.pl, bonavita.pl, www.przyslijprzepis.pl 

Lifestyle

Kogo kochała Marylin Monroe?

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
14 kwietnia 2021
Kogo kochała Marylin Monroe? fot. Istock

Życie gwiazd kina od zawsze wzbudzało emocje. Ich romanse, związki i miłości ciekawiły i ciekawią miliony ludzi na całym świecie. Tylko ile, z tego, co do nas dociera z medialnych doniesień, to prawda, a ile to pięknie brzmiąca fikcja, która służy budowaniu określonego wizerunku? Jacek Górecki postanowił przyjrzeć się bliżej historiom największych aktorów i aktorek początku XX wieku. Wziął na warsztat m.in. życiorys Marylin Monroe. Prześledził kinowe hity z jej udziałem, przeanalizował historię jej życia i odkrył wiele skrywanych dotąd tajemnic. Wszystko to opisał w swoim ebooku „Ich noce. Wyśnione miłości z Hollywood”, którego fragment prezentujemy poniżej.


Kiedy tylko spojrzy się na długą listę kochanków i kochanek Marlene Dietrich, można błędnie pomyśleć, iż była czarną rozpustną owieczką w stadzie. Wszyscy znali nazwiska z jej kieszonkowego atlasu kochanków, ale nikt tego nie komentował. Ówczesne Hollywood było stadniną rżnących się klaczy i ogierów, którzy rozwiązywali swoje najbardziej poplątane fantazje erotyczne. Nie świadczyło to oczywiście o konkretnej orientacji seksualnej, byli po prostu… ciekawi – jak kolejnej używki wciągniętej do nosa, drogiego kawioru czy kąpieli w szampanie. To był czas, w którym używało się życia i nie bez powodu stawało się to przyczyną samotności wielu z tych wielkich gwiazd, których małżeństwa sypały się tak szybko jak „kreska” na kryształowym stole, a dzieci, jeśli się  już pojawiały, były czymś w rodzaju intruza, niepotrzebnego przedmiotu, który tylko burzy idealnie skonstruowaną świątynię rozkoszy.

Mówienie o seksie, ciele i wyzwoleniu bez opowiedzenia o Marilyn Monroe nie ma sensu. Nikt tak jak ta platynowa piękność z finezyjnym pieprzykiem na twarzy nie kokietował zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Mówiono o niej, że jest większa od Jezusa, że to najważniejsza żyjąca istota na ziemi. Taki swój wizerunek stworzyła na początku i taki
pozostał on do końca, bo nawet gdyby chciała z nim zerwać, i tak zostałaby „głupią blondynką”, której sukienka podnosi się do góry od ulicznego wentylatora. Kokietka uwięziona w image’u, który doprowadził ją do śmierci w wieku 36 lat.

Wcześniej Monroe zmagała się z uzależnieniami, depresją, lękami. Wplątywała się w romanse, także te niebezpieczne – z polityką w tle. A do tego małżeństwa, trzy, w tym z emerytowaną gwiazdą baseballu Joem DiMaggio i cenionym dramaturgiem Arthurem Millerem. Zaburzenia osobowości Monroe stały się codziennością. Jak wyznała Celeste Holm, aktorka, z którą Marilyn zagrała w 1950 roku w obrazie „Wszystko o Ewie” Josepha
Mankiewicza, problemy seksualne blond piękności były zakorzenione w jej traumatycznym dzieciństwie (niestabilna psychicznie matka, pobyt w rodzinie zastępczej).

Monroe urodziła się w 1926 r. niezamężnej kobiecie, która chorowała na schizofrenię. Jej dziadkowie, Otis Elmer Monroe i Della Monroe Grainger, również spędzili swoje ostatnie lata w szpitalu psychiatrycznym, podobnie jak brat jej matki, u którego zdiagnozowano schizofrenię paranoidalną. Marilyn była obciążona tymi wszystkimi lękami, do tego cierpiała na niszczące ataki endometriozy, powodujące silny ból miednicy, skurcze i bolesne miesiączki. W wywiadzie z 1954 roku Monroe wyznaje: „Mężczyzna, który mnie kiedyś pocałował, powiedział mi, że bardzo możliwe, że jestem lesbijką, ponieważ najwyraźniej nie reaguję na mężczyzn – to znaczy na niego. Nie zaprzeczyłam, ponieważ nie wiedziałam, kim jestem…”.

Dwa lata przed śmiercią w wywiadzie dla W.J. Weatherby’ego Marilyn została zapytana o biseksualność Montgomery’ego Clifta, jednego ze swoich przyjaciół, z którym zagrała w ostatnim swoim filmie o idealnie wpisującym się w jej rzeczywistość tytule „Skłóceni z życiem”: „Ludzie, którzy nie są w stanie otworzyć mu drzwi, szydzą z jego homoseksualizmu. Co oni o tym wiedzą? Ludzie uwielbiają umieszczać na innych etykiety. Wtedy czują się bezpiecznie. Ze mnie też próbowali zrobić lesbijkę. Śmiałam się. Żaden seks nie jest zły, jeśli jest w nim miłość” – powiedziała. Cała ta burza myśli i jej zawirowana tożsamość znalazły ukojenie na terapii. Monroe trafiła do doktora Ralpha Greensona.

Z ujawnionych po jej śmierci transkrypcji sesji wynika, że przyznała, iż miała kontakty seksualne z aktorkami: Barbarą Stanwyck, Judy Garland, Marlene Dietrich, Elizabeth Taylor czy Joan Crawford. Z tą ostatnią, odtwórczynią tytułowej roli w obrazie „Mildred Pierce”, stworzyła chyba najbliższą relację, przynajmniej taką, o której nie bała się opowiadać. „O tak, Crawford. Poszłyśmy do sypialni Joan. Miała gigantyczny orgazm i wrzeszczała jak maniaczka… Kiedy następnym razem ją zobaczyłam, chciała kolejnej rundy. Po tym, jak jej odmówiłam, zrobiła się zła” – wyznała z podekscytowaniem Monroe w transkrypcjach doktora Greensona. Najciekawsza w tym zestawieniu była kobieta, która w Hollywood uchodziła za heteryczkę z krwi i kości, wiecznie drącą koty i godzącą się ze swoim mężem, fiołkowooka Elizabeth Taylor. Do spotkania obu pań miało dojść w 1961 roku w Sands Casino w Las Vegas na występie Franka Sinatry. Spotkanie nie należało chyba do najprzyjemniejszych, przynajmniej dla Liz, która napisała w swoim dzienniku: „Chciałam zobaczyć, jak daleko posunie się ta suka. Ale musiała wykonać całą pracę”. No cóż, nikt nie jest doskonały.

Więcej na temat miłosnego życia gwiazd Hollywood przeczytasz w ebooku Jacka Góreckiego „Ich noce. Wyśnione miłości z Hollywood” dostępnym na platformie How2.


Zobacz także

Jak przetrwać żałobę, nie oszaleć i pamiętać?

10 romantycznych rzeczy, które możesz zrobić dla swojej ukochanej, czyli warto się rozmarzyć

Szczoteczka soniczna, czy elektryczna? Co wybrać?