Go to content

4 typy pokarmów, które wprowadzają cię w zły nastrój. Oraz cztery, które poprawią humor

Mówi się, że jesteśmy tym, co jemy. I jest wiele prawdy w tym powiedzeniu. Jeśli stawiamy na dietę bogatą w niezbędne składniki odżywcze, nasze ciało i mózg będą za to wdzięczne. Jedzenie śmieciowych pokarmów działa odwrotnie. Pojawiają się problemy z cerą, tycie, gorsze samopoczucie. Nie trzeba się wiele zastanawiać, co jest dla nas najlepsze. 

Jedzenie wpływa nie tylko na nas fizycznie, ale także na nasz stan psychiczny i emocjonalny. Jedzeniem możemy poprawiać samopoczucie, ale również sprawić, że zabraknie energii, pojawią  się czarne myśli i niechęć do podejmowania działań. To nasza decyzja, czy sięgniemy po dobre produkty, które wesprą lepszy nastrój, czy po złe, których eksperci od żywienia zalecają unikać.

źródło: www.totalbeauty.com

 

Fot. i Stock / TheCrimsonMonkey

1/2 4 typy pokarmów, które wprowadzają cię w zły nastrój

1. Fast food

Po zjedzeniu fast foodu szybko wzrasta poziom cukru we krwi i równie szybko spada. Wysoka zawartość nasyconych tłuszczów oraz sodu wpływa na zatrzymywanie wody w organizmie, zwiększa ciśnienie krwi i tętno. Cierpi na tym nie tylko ciało, ale również psychika.

2. Białe pieczywo i makaron

Chleb z mąki oczyszczonej oraz makaron i łuskany ryż są chętnie spożywane, ale nie zawsze zdrowe. Powodują gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, przez co organizm pracuje ciężej, by je strawić, powodując brak energii, skłonności do wahań nastroju i problemy z koncentracją.

3. Słodycze

Słodycze tylko z pozoru poprawiają humor. Spożywanie dużej ilości rafinowanego cukru podnosi szybko energię, po czym ona spada, a my czujemy się znużeni. Wahania stężenia glukozy we krwi wpływają negatywnie na układ nerwowy — pojawia się niepokój, depresja, kłopoty z pamięcią i uczeniem się.

4. Przetworzona żywność

Dieta bogata w przetworzone produkty spożywcze (boczek, kiełbasa, szynka, desery, wypieki) wiąże się z wyższym ryzykiem depresji. Badania wykazały, że osoby spożywające więcej przetworzonej żywności, miały mniejszy hipokamp (obszar mózgu kontrolujący pamięć, nastrój i uczenie się) niż ci, którzy mieli dietę bogatą w składniki odżywcze, warzywa i ryby.

 

dieta cukrzycowa - jadłospis, w ciąży, owoce Fot. iStock/sveta_zarzamora

2/2 4 typy pokarmów, które poprawią humor

1. Chude źródła białka

Wołowina, wieprzowina, jagnięcina i indyk, są głównym źródłem tryptofanu — aminokwasu, który pomaga wytwarzać serotoninę, wpływającą na odczuwanie dobrego nastroju.

2. Ryby morskie, zdrowe oleje i orzechy

Dieta bogata w zdrowe tłuszcze omega-3 obecne w rybach morskich (tuńczyk, łosoś, makrela), owocach morza, olejach roślinnych czy orzechach, doskonale wpływa na samopoczucie. Kwasy tłuszczowe to niezbędny budulec błon komórkowych, tkanki mózgowej i nerwowej. Kwasy omega-3 wspierają funkcjonowanie neuroprzekaźników ,w tym dopaminy i serotoniny odpowiadających za dobry humor.

3. Pokarmy bogate w magnez

Magnez odpowiada za wiele funkcji organizmu, w tym utrzymywanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi, poprawne funkcjonowanie układu nerwowego, wytwarzanie białka i zapewnienie stabilności we krwi. Niski poziom magnezu wiąże się z większym ryzykiem tworzenia się stanu zapalnego i stresem oksydacyjnym, które negatywnie wpływają na samopoczucie. Spożywanie bogatych w magnez komosy ryżowej, szpinaku, fasoli, pestek dyni, orzechów brazylijskich, migdałów, nerkowców i siemienia lnianego może pomóc w obniżeniu objawów lęku i depresji.

4. Produkty pełnoziarniste 

Węglowodany złożone z produktów pełnoziarnistych stopniowo uwalniają energię, dłuższy czas karmiąc mózg. Wspierają produkcję serotoniny, która poprawia nastrój i odpręża umysł i ciało.