Go to content

7 produktów idealnych na śniadanie. One skutecznie cię rozbudzą

Fot. iStock/lolostock

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, do którego nadal nie przykładamy należytej wagi. Najczęściej w locie wypijamy filiżankę kawy licząc, że to wystarczy, by się rozbudzić, a później jakoś to będzie i batonikiem czy słodką bułką zapełnimy burczący z głodu żołądek. 

A żeby zjeść pełnowartościowe śniadanie nie trzeba wstawać godziny wcześniej i wymyślać niestworzonych dań. Zazwyczaj z kuchni mamy produkty, które szybko przyrządzimy i zjemy lub wypijemy bez zbędnych ceregieli.

7 produktów idealnych do śniadania

1. Jajka

Jajka są  jest jednym z najlepszych źródeł białka, które syci na wiele godzin. Jajka zawierają duże ilości witaminy D, witaminy E, witaminy K, witaminy B6, a także sporo wapnia i cynku.

2. Orzechy i pestki

Są one doskonałym źródłem białka, błonnika, antyoksydantów, witamin i minerałów. Orzechy należą do najbogatszych źródeł roślinnych omega-3, które mogą pomóc obniżyć poziom depresji i wspierają ogólny stan zdrowia mózgu. Z kolei nasiona, bogate w witaminę B, niwelują problemy z pamięcią i koncentracją, wahania nastroju, zawroty głowy, problemy ze snem, uczucie zmęczenia.

3. Płatki owsiane

Owies jest zbożem wyjątkowo bogatym w białko, witaminy i mikroelementy, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Połączenie płatków owsianych z mlekiem dostarczy porcję zdrowej energii o poranku.

płatki owsiane

Fot. Pixabay / StockSnap / CC0 Public Domain

4. Kanapka z miodem

Szczególnie pieczywo z mąki pełnoziarnistej jest źródłem zdrowej energii i błonnika. Miód zawiera duże ilości mikroelementów: potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden, mangan i kobalt oraz witamin: A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, pantotenowy i biotynę. Koi nerwy i dodaje energii, dzięki naturalnym cukrom.

5. Owoce

Owoce są bogatym źródłem witamin, minerałów, błonnika, ale zawierają  również cukry proste m.in.: fruktozę i sacharozę, więc pobudzają.  W połączeniu np. z jogurtem będą pełnowartościowym węglowodanowo – witaminowym posiłkiem. Dzięki temu organizm po długiej przerwie nocnej zostanie pobudzony do pracy, a glukoza odżywi nasz mózg i zwiększy jego wydajność.

6. Sok z buraków

To oryginalna alternatywa dla kawy i mocnej herbaty. To bomba witaminowa — obecne są w nich witaminy A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B12, C, pierwiastki takie jak: żelazo, potas, magnez, wapń, fosfor, miedź, chlor, fluor, cynk, bor, lit, molibden, sód, mangan, kobalt. Obecny w nich azot rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu krew szybciej krąży i uzupełnia ewentualne niedobry tlenu w komórkach.

Fot. iStock/PeopleImages

Fot. iStock/PeopleImages

7. Imbir i cytryna

Pobudzające i oczyszczające połączenie. Cytryna jest bogatym źródłem witaminy C i antyoksydantów, przyczynia się także do wydalania toksyn z organizmu. Sprawia też, że organizm szybciej spala tłuszcze, podobnie jak imbir.

źródło: kobieta.gazeta.plpolki.pl