Lifestyle Związek

4 przejawy mikroszowinizmu. Sygnały przemocy wobec kobiet, tak delikatne, że wręcz niezauważane

Redakcja
Redakcja
7 września 2017
Fot. iStock/efenzi
 

Szowinizm to hasło, które ma bardzo negatywny wydźwięk. Kojarzony jest z formą różnorodnego ataku w kierunku kobiet, swego rodzaju aroganckim przekonaniem o szczególnej wyższości mężczyzn nad kobietami. W najostrzejszej formie męski szowinizm dążył do podporządkowania kobiet oraz miał na celu realizację interesów mężczyzn.

Walka kobiet związanych z ruchem emancypacji dała efekt i dzięki postawie kobiet oraz zmianom kulturowym, jakie miały miejsce na przestrzeni minionych dekad, szowinizm spotyka się z potępieniem i rzadko jest stosowany wobec kobiet w otwarty sposób. Mimo że nie jest on otwarcie akceptowalny przez większość społeczeństwa, nadal praktykowane są zachowania szowonistyczne.

Mikroszowinizm — czyli prawie niezauważalna, „łagodna przemoc”

Istnieje też coś takiego jak mikroszowinizm, którego teorię stworzył w 2004 r. Luis Bonino Mendez. Stwierdził on, że mikroszowinizm to codzienne subtelne zachowania, które w rzeczywistości stanowią strategię kontroli nad kobietami. To działania podejmowane w przestrzeni życia psychologicznego, emocjonalnego, fizycznego, seksualnego i gospodarczego, w sposób niezauważalny. W przeciwieństwie do innych form męskiej przemocy jest ono legitymizowane przez społeczeństwo, co więcej, w sposób nieoczywisty niektórzy starają się podtrzymać rzekomą dominację i wyższość mężczyzn nad kobietami.

4. Najczęściej stosowane przykłady mikroszowinizmu:

Przykładem subtelnego mikroszowinizmu może być niewinny gest kelnera w restauracji, który rachunek podaje nie kobiecie, ale mężczyźnie. To wskazuje na podświadomy wybór mężczyzny, jako ważniejszego partnera do kontaktu i rozmowy. Ale przejawów „łagodnej przemocy” jest znacznie więcej, także ze strony kobiet (chociażby polecenie „zachowuj się jak dama”, narzucające konkretne oczekiwania związane z płcią).

1. Nakładanie na kobiety „oczywistych” obowiązków związanych z płcią

Tutaj pojawia się argument, że kobiety mają wrodzone zdolności do dbania o ognisko domowe i z tego powodu mężczyźni wymagają od nich pełnego serwisu, zarówno w domu, jak i w życiu (pranie, sprzątanie, zakupy, gotowanie itd.).

2. Wywołanie poczucia winy

Mężczyźni czasem nadużywają kobiece zaufanie, wyrażają dezaprobatę na jej temat oraz określają zakazy i nakazy względem postępowania. Wpędzają kobiety w poczucie winy i pomniejszają jej poczucia własnej wartości, manipulując jej odczuciami.

3. Nadmierna kontrola

Mężczyźni stosują to w przypadku, gdy kobieta stara się zrobić coś więcej, chce realizować własne ambicje. Podejmowanie próby kontroli ma na celu utrzymać partnerkę w niemocy, zachęcić do bierności i do porzucenia swoich zamierzeń.

4. Wywołanie poczucia porażki

Mężczyzna fizycznie, psychicznie i emocjonalnie stara się zmusić kobietę do akceptowania jego działania i toku rozumowania. Wywołuje w niej uczucie niezdolność do samodzielnego działania i potrzebę opierania się na nim. Kobieta poddawana takim manipulacjom nie jest w stanie przeciwstawić się temu, co proponuje jej mężczyzna.


 

źródło: exploringyourmind.com, es.wikipedia.org


Lifestyle Związek

Ludzie o różnych typach osobowości narażeni są na inne choroby. Sprawdź, którym typem ty jesteś i na co powinnaś uważać

Redakcja
Redakcja
7 września 2017
Kolaż / iStock
Następny

Już w czasach starożytnych uczeni interesowali się zróżnicowanymi osobowościami ludzi. Różnice w zachowaniu są mniej lub bardziej widoczne i nasilenie poszczególnych cech spowodowało, że osobowość została podzielona przez Hipokratesa na 4 typy, zależne od czterech podstawowych soków w organizmie (krew, flegma, żółć czarna, żółć żółta).

Z upływem czasu nastąpił rozwój tej teorii i uznano, że przewaga jednego z soków w organizmie związana jest z określonymi cechami zachowania, w związku z czym wyodrębniono 4 podstawowe typy temperamentu:

  • sangwinik (łac. sanguis – krew),
  • choleryk (gr. chole – żółć),
  • melancholik (gr. mélanos – czarny + chole – żółć),
  • flegmatyk (gr. phlegma – flegma).

Jeszcze innym podziałem coraz częściej spotykana w artykułach dotyczących psychologii pracy, typologia osobowości A, B, C i D. Jest ona wynikiem prac psychologów dotyczących zbadania zależności pomiędzy posiadaną osobowością a poziomem zdrowia czy sposobami radzenia sobie ze stresem, szczególnie jeśli chodzi o pracę zawodową.

Kolaż / iStock

Kolaż / iStock

Każdy z nas jest mieszanką tych typów, jednak cechy niektórych są dominujące. Znajomość własnego temperamentu pozwala lepiej poznać i zrozumieć siebie oraz zadbać o własne życie. Dominujący temperament wpływa nie tylko na związki i relacje między otoczeniem, ale także naraża nas na częstsze zapadanie na wyszczególnione choroby. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, określ własny typ osobowości i przeczytaj, czego powinnaś się wystrzegać.

Pamiętaj jednak, że podobieństwo do któregoś z opisów oznacza, że prawdopodobnie często wykazujesz zachowania charakterystyczne dla osobowości jednego z typów A,B,C,D, ale nie musi oznaczać, że taką osobowość posiadasz z całą pewnością. To jednoznacznie może określić doświadczony psycholog.


 

źródło: www.psychologiawygladu.plbrieftip.pl

Lifestyle Związek

Lubisz prosecco? Oto dlaczego powinnaś z niego zrezygnować

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
7 września 2017
Fot. iStock/knape

Prosecco zyskało w Polsce ogromną popularność dopiero kilka lat temu. Dziś niektóre z nas nie wyobrażają sobie babskiego wieczoru bez butelki tego musującego, włoskiego wina, które idealnie komponuje się z przekąskami, deserami i lekkimi daniami. Wielbicielki tego trunku powinny jednak wiedzieć, że zawiera on bardzo dużo cukru, który w połączeniu z kwasem węglowym działa niekorzystnie na zęby. Brytyjscy lekarze, przerażeni skalą problemu, nadali nawet schorzeniu nazwę: „prosecco smile” czyli „uśmiech prosecco”.

Nie da się ukryć, że kilka kieliszków prosecco poprawia humor i wywołuje na twarzy uśmiech. Nie o takim uśmiechu mówią jednak brytyjscy lekarze, którzy ostrzegają przed nadmiernym spożyciem tego popularnego alkoholu. Jedna lampka zawiera bowiem około łyżkę cukru. To jeszcze nic! Cukier, w połączeniu z kwasem węglowym, powstającym w reakcji wody z wytwarzającym bąbelki dwutlenkiem węgla, powoduje uszkodzenia szkliwa. Mervyn Druian, dentysta z Londyńskiego Centrum Kosmetyki Dentystycznej, podkreśla w rozmowie z Daily Mail, że popularne wino musujące wpływa niekorzystnie także na dziąsła. Podobnego zdania jest także profesor Damien Walmsley z Brytyjskiego Towarzystwa Dentystycznego. Jak twierdzi, regularne spożywanie prosecco powoduje przebarwienia, nadwrażliwość zębów, cofanie się dziąseł i oczywiście – próchnicę.

Czy to oznacza, że należy zupełnie zrezygnować z włoskiego, musującego wina? Niekoniecznie. Specjaliści radzą, by przede wszystkim ograniczyć jego spożycie. Okazjonalny kieliszek nie powinien spowodować większych szkód. Ważne jednak, by po wypiciu prosecco wstrzymać się z myciem zębów przez 1-2 godziny. Szkliwo zębów jest bowiem osłabione działaniem mieszanki cukru i kwasu, a dodatkowe szorowanie szczoteczką może przynieść więcej szkody niż pożytku.


 

Źródło: DailyMail


Zobacz także

Sprzątanie powoduje raka. Ostrzegają norwescy naukowcy

Myślisz, że potrafisz stworzyć szczęśliwy związek? Jak często zadajesz partnerowi te zwykłe pytania?

Postanowił znaleźć miłość dla swojej mamy. Nietypowo. Piękny i wzruszający film. Pomożecie Ewie?