Go to content

4 przejawy mikroszowinizmu. Sygnały przemocy wobec kobiet, tak delikatne, że wręcz niezauważane

Fot. iStock/efenzi

Szowinizm to hasło, które ma bardzo negatywny wydźwięk. Kojarzony jest z formą różnorodnego ataku w kierunku kobiet, swego rodzaju aroganckim przekonaniem o szczególnej wyższości mężczyzn nad kobietami. W najostrzejszej formie męski szowinizm dążył do podporządkowania kobiet oraz miał na celu realizację interesów mężczyzn.

Walka kobiet związanych z ruchem emancypacji dała efekt i dzięki postawie kobiet oraz zmianom kulturowym, jakie miały miejsce na przestrzeni minionych dekad, szowinizm spotyka się z potępieniem i rzadko jest stosowany wobec kobiet w otwarty sposób. Mimo że nie jest on otwarcie akceptowalny przez większość społeczeństwa, nadal praktykowane są zachowania szowonistyczne.

Mikroszowinizm — czyli prawie niezauważalna, „łagodna przemoc”

Istnieje też coś takiego jak mikroszowinizm, którego teorię stworzył w 2004 r. Luis Bonino Mendez. Stwierdził on, że mikroszowinizm to codzienne subtelne zachowania, które w rzeczywistości stanowią strategię kontroli nad kobietami. To działania podejmowane w przestrzeni życia psychologicznego, emocjonalnego, fizycznego, seksualnego i gospodarczego, w sposób niezauważalny. W przeciwieństwie do innych form męskiej przemocy jest ono legitymizowane przez społeczeństwo, co więcej, w sposób nieoczywisty niektórzy starają się podtrzymać rzekomą dominację i wyższość mężczyzn nad kobietami.

4. Najczęściej stosowane przykłady mikroszowinizmu:

Przykładem subtelnego mikroszowinizmu może być niewinny gest kelnera w restauracji, który rachunek podaje nie kobiecie, ale mężczyźnie. To wskazuje na podświadomy wybór mężczyzny, jako ważniejszego partnera do kontaktu i rozmowy. Ale przejawów „łagodnej przemocy” jest znacznie więcej, także ze strony kobiet (chociażby polecenie „zachowuj się jak dama”, narzucające konkretne oczekiwania związane z płcią).

1. Nakładanie na kobiety „oczywistych” obowiązków związanych z płcią

Tutaj pojawia się argument, że kobiety mają wrodzone zdolności do dbania o ognisko domowe i z tego powodu mężczyźni wymagają od nich pełnego serwisu, zarówno w domu, jak i w życiu (pranie, sprzątanie, zakupy, gotowanie itd.).

2. Wywołanie poczucia winy

Mężczyźni czasem nadużywają kobiece zaufanie, wyrażają dezaprobatę na jej temat oraz określają zakazy i nakazy względem postępowania. Wpędzają kobiety w poczucie winy i pomniejszają jej poczucia własnej wartości, manipulując jej odczuciami.

3. Nadmierna kontrola

Mężczyźni stosują to w przypadku, gdy kobieta stara się zrobić coś więcej, chce realizować własne ambicje. Podejmowanie próby kontroli ma na celu utrzymać partnerkę w niemocy, zachęcić do bierności i do porzucenia swoich zamierzeń.

4. Wywołanie poczucia porażki

Mężczyzna fizycznie, psychicznie i emocjonalnie stara się zmusić kobietę do akceptowania jego działania i toku rozumowania. Wywołuje w niej uczucie niezdolność do samodzielnego działania i potrzebę opierania się na nim. Kobieta poddawana takim manipulacjom nie jest w stanie przeciwstawić się temu, co proponuje jej mężczyzna.


 

źródło: exploringyourmind.com, es.wikipedia.org