Lifestyle

3 znaki zodiaku, o których wiadomo, że są wysoce inteligentne

Redakcja
Redakcja
26 kwietnia 2018
Fot. iStock/PeopleImages
Następny

Znaki zodiaku różnią się od siebie znacząco cechami, które wpływają na charakter i zachowanie każdego z nas. W zależności od patronującego nam znaku, można przyjąć za pewnik pewne mocne i słabe cechy, predyspozycje i możliwości. Znak zodiaku może także wpływać na życiowe wybory i słuszność ich dokonywania, mądrość i inteligencję.  

Oczywiście nie można powiedzieć, że ze względu na zodiak, ktoś z góry będzie mądrzejszy lub mniej bystry. Wszystkie znaki są w stanie osiągnąć niewyobrażalny poziom sukcesu, ale są wśród nich takie trzy znaki, które mają przewagę nad pozostałymi, dzięki naturalnym predyspozycjom.

3 znaki zodiaku, o których wiadomo, że są wysoce inteligentne.

źródło:  themindsjournal.com

Lifestyle

6 objawów raka jamy ustnej, które mogą być mylące

Redakcja
Redakcja
26 kwietnia 2018
Fot. iStock/yacobchuk
Następny

Przywykliśmy do tego, że najczęściej mówi się o raku piersi, czy raku szyjki macicy, ze względu na wysoką liczbę zachorowań i konsekwencje tych chorób. Rzadziej wspomina się o rzadszych nowotworach, które wydają się błahe, a jednak również zbierają żniwo, szczególnie że wiedza o nich jest niewystarczająca.

Rak jamy ustnej, to nowotwór, o którym wiemy naprawdę mało i nie potrafimy wskazać objawów mu towarzyszących. Powodem jest dość niewielka liczba zachorowań, co nie znaczy, że problem jest nieistotny.

Rak jamy ustnej — rzadki, ale niebezpieczny typ nowotworu

W Polsce co roku zapada na niego nieznacznie ponad 1000 osób, a 2/3 chorych umiera z tego powodu. Kobiety chorują 2–4 krotnie rzadziej niż mężczyźni. Na większe ryzyko zachorowania narażają pewne czynniki:

  • rakotwórcze substancje zawarte w dymie tytoniowym,
  • spożywanie mocnego alkoholu (szacuje się, że aż 33% zachorowań na raka jamy ustnej wiąże się z nadmiernym spożyciem alkoholu),
  • brak troski o higienę jamy ustnej,
  • mechanicznie drażnienie błony śluzowej jamy ustnej przez źle dobrane protezy stomatologiczn,
  • wpływ zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (Human papilloma virus – HPV).

6 objawów raka jamy ustnej 

Nowotworem, który jest najczęściej diagnozowany w jamie ustnej jest rak płaskonabłonkowy, zajmujący dno jamy ustnej oraz przednią część języka. Jednak nowotwory jamy ustnej mogą występować też jako np. rak policzka, podniebienia twardego czy wyrostka zębodołowego.

Najczęściej chorzy zauważają niepokojące objawy, gdy nowotwór jest już zaawansowany. Wtedy pojawiają się wyczuwalne guzy, w których przypadku pobranie wycinka ze zmiany, pozwala potwierdzić złośliwy charakter zmiany.

1. Ból w jamie ustnej, który nie mija w ciągu kilku tygodni

Ból to najczęściej ignorowany objaw, bo przyczyn może być wiele, np. zwykłe problemy stomatologiczne lub stan zapalny. Jednak istnienie ryzyka rozwoju raka sprawia, że nie powinno się bagatelizować bólu, który nie mija po 2 tygodniach.

2. Niewyjaśnione guzy w jamie ustnej

Stwierdzenie guza w obrębie jamy ustnej jest zazwyczaj dość łatwe, a jeśli doszło już do powstania przerzutów, uwagę chorego w pierwszej kolejności zwraca wyczuwalny guz na szyi, po stronie zaatakowanej przez nowotwór.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle

10 sygnałów, że on przejmuje nad tobą kontrolę w związku

Redakcja
Redakcja
26 kwietnia 2018
Fot. iStock / MangoStar_Studio
Następny

Budowanie związku nie jest łatwym zadaniem. Gdy wchodzimy w nową relację uczymy się partnera, poznajemy pewne predyspozycje, przyzwyczajenia, ustalamy zasady codziennego życia. Nie zawsze do końca wiemy, co nas czeka, bo dopóki para się spotyka, najczęściej zbyt wielu problemów nie ma. Kłopoty mogą pojawić się wtedy, gdy partnerzy zaczynają  ze sobą mieszkać i trzeba ustalić granicę pomiędzy indywidualną przestrzenią, a wspólnym życiem.

Czasem jest tak, że jedna osoba próbuje zagarnąć dla siebie niezależność partnera. Niektórzy mogą wykazywać toksyczne podejście do związku, chcąc zagarnąć każdą chwilę i uwagę drugiej osoby wyłącznie dla siebie. To, co może niepokoić, to fakt, że osoby, nad którymi przejmowana jest ta kontrola, często nie zdają sobie sprawy z tego, co tak naprawdę dzieje się w związku. Istnieją jednak takie znaki ostrzegawcze, że partner roztacza nad drugą osobą zbyt dużą kontrolę, jest toksycznie zaborczy.

10 sygnałów, że on przejmuje nad tobą kontrolę w związku

1. Sprawdza twój telefon

Osoba zaborcza na początku może kryć się z tym, wykorzystują chwile, w których ciebie nie ma w pobliżu telefonu. Sprawdza z kim rozmawiałaś, do kogo i co pisałaś, próbuje dowiedzieć się o tobie jeszcze więcej, niż ty chciałabyś powiedzieć. Osoba toksycznie zaborcza za wszelką cenę będzie chciała mieć pełnię kontroli nad kontaktami ze światem zewnętrznym.

 2. Próbuje odsunąć cię od przyjaciół

Osoba nadmiernie zaborcza za wszelką cenę chciałaby utrzymać kontrolę w związku i żyć wg ustalonych przez siebie reguł. Z tego powodu może negować obecność twoich dotychczasowych przyjaciół w waszym życiu, przedstawiać ich w złym świetle. Próba  odseparowania ciebie od dawnego życia, od przyjaciół jest jednym ze sposobów na zagarnięcie ciebie na własność i pozbawienie oparcia z zewnątrz.

3. Krytykuje cię za twoje decyzje

Zaborczy partner nie zgadza się na to, by druga osoba podejmowała własne decyzje i chciałby konsultować każdą rzecz. Wścieka się, jeżeli wychodzisz z jakąkolwiek inicjatywą.

4. Dyryguje tobą

Toksycznie zaborczy partner bardzo często daje dobre rady, nawet jeżeli o nie nie prosisz. Stara się, w jego mniemaniu, poprawić komfort twojego życia udowadniając się tym samym, że on wie lepiej, co jest dla ciebie najlepsze. Wpływa na twoje zachowanie, wybory, krytykując bez pardonu to, jaka jesteś.

5. Bezzasadnie oskarża o kłamstwa

Kontrolujący partner może mieć paranoję na punkcie twojej prawdomówności. Upiera się, że nie mówisz mu całej prawdy, szczególnie w kontekście tego z kim, kiedy i gdzie się spotykasz, co robisz wtedy, kiedy jego nie ma w pobliżu.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Wakacyjne grzeszki. Zobacz, jak najprościej spalić nadprogramowe kalorie

„Jeden mocny drink i jej ciało się rozluźniało, znikało napięcie w karku, nogi stawały się bezwładne”. Tego rozluźnienia potrzebowała…

Najbardziej efektywne metody uczenia się