Wyłączasz światło, gdy wychodzisz z mieszkania, oszczędzasz wodę, kupujesz ubrania „z drugiej ręki” – starasz się być eko. Nie dlatego, że to modne (chociaż taka moda to samo dobro), ale dlatego, że jesteś coraz bardziej świadoma i zależy Ci na przyszłości Twojej, Twoich dzieci i całej planety.
Jako konsumenci, nawet metodą małych kroków, możemy w ogromnym stopniu przyczynić się do poprawy sytuacji ekologicznej na świecie. Życie w duchu eko i filozofii less waste lub zero waste nie musi być kosztowne. Wystarczy wcielić w życie kilka prostych zasad. O tym mówi kampania edukacyjna „20 stopni dla klimatu”, której pomysłodawcy – dostawcy ciepła systemowego – zachęcają Polaków do obniżenia temperatury w mieszkaniach i zaprzestania marnowania ciepła. A istnieją co najmniej trzy powody, dla których warto to zrobić.
Do tego, że zmiany klimatu zagrażają ludzkości, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Kryzys klimatyczny stał się faktem, dlatego naukowcy biją na alarm – to ostatni moment, by wziąć odpowiedzialność i sprawy w swoje ręce. Ograniczenie negatywnych skutków zmian klimatycznych nie musi być ani kosztowne, ani czasochłonne. W gruncie rzeczy nie wymaga od nas także specjalnych wyrzeczeń. Może za to przynieść oszczędności i poprawę komfortu życia. Obniżenie temperatury w domu czy w pracy pozwala zredukować wydatki na ciepło, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie oraz – co najważniejsze – poprawia jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy.
20 stopni dla klimatu = Zdrowie Twoje i Twoich bliskich
Badania wykazują, że ponad połowa Polaków przegrzewa mieszkania, utrzymując w nich średnią temperaturę ponad rzędu 22 stopni Celsjusza. Tymczasem okazuje się, że obniżenie nieco temperatury może przynieść same korzyści dla zdrowia.
W okresie jesienno-zimowym temperatura w pomieszczeniu powinna oscylować w granicach 20 maksymalnie 21 stopni. Wyższa jest wręcz niezdrowa, bo obniża poziom wilgotności powietrza, co sprzyja stanom zapalnym i chorobom dróg oddechowych, a także powoduje obrzęk śluzówki utrudniający oddychanie. – tłumaczy prof. Bolesław Samoliński, alergolog z Warszawskiej Akademii Medycznej.
Warto przeprowadzić taki kilkumiesięczny eksperyment w swoich domach, by przekonać się, że utrzymanie temperatury 20 stopni w mieszkaniu pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie, koncentrację i ogólne samopoczucie. Jak przyznaje Katarzyna Wągrowska, autorka bloga Ograniczam się, promotorka ekologicznego życia z umiarem i autorka kursów online o tematyce Zero Waste, obniżenie temperatury w mieszkaniu przyniosło same korzyści, szczególnie w kontekście zdrowia jej dziecka: „Odkąd zmniejszyłam temperaturę w mieszkaniu, mój syn nie miewa już problemów z uporczywym kaszlem. Teraz, oprócz jedzenia, wody i prądu, przestałam marnować też ciepło i nie ucierpiał na tym komfort w moim domu”.
20 stopni dla klimatu = obniżenie emisji CO2
Zdaniem ekspertów Politechniki Warszawskiej, gdyby we wszystkich mieszkaniach w Polsce ogrzewanych ciepłem systemowym panowała średnia temperatura 20 stopni, obniżylibyśmy emisję CO2 wynikającą z produkcji ciepła o 2 mln ton rocznie. Do pochłonięcia takiej ilości dwutlenku węgla potrzeba aż 30 mln drzew!
Chciałabym, żeby akcja przykręcania kaloryferów rozgrzała nas skutecznie i uświadomiła, że mniej znaczy więcej – naszego zdrowia i kondycji środowiska. Ten mały gest gwarantuje czystsze powietrze, którym na co dzień oddychamy. – mówi Sylwia Majcher, ekoedukatorka i autorka książek o tematyce zero waste.
Do działań przyłączyć mogą się także użytkownicy innych form ogrzewania, np. właściciele indywidualnych pieców, które to przede wszystkim odpowiedzialne są za powstawanie smogu. Wówczas efekt ekologiczny byłby jeszcze bardziej spektakularny.
20 stopni dla klimatu = niższe rachunki dla Ciebie
Na obniżeniu temperatury zyskujemy nie tylko w kontekście zdrowotnym i ekologicznym, ale także finansowym. Utrzymanie 20 stopni w domu może bowiem przynieść realne korzyści w postaci oszczędności. Wystarczy obniżyć średnią temperaturę o 1oC, a wysokość rachunków za ciepło zmniejszy się o około 5 do 8 proc. w skali roku. Obniżenie temperatury o 2 stopnie daje jeszcze większe oszczędności.
Poradnik dla początkujących
W jaki sposób rozsądnie korzystać z ciepła systemowego? Sprawdź, co możesz zrobić, by przyłączyć się do wspólnych działań dla poprawy klimatu.
- NIE ZASŁANIAJ KALORYFERA – nie zastawiaj grzejnika meblami i nie zasłaniaj go grubymi zasłonami. W ten sposób zakłócasz prawidłowy przepływ ciepła i uniemożliwiasz równomierne nagrzewanie pomieszczenia.
- NIE SUSZ ODZIEŻY NA GRZEJNIKU – suszenie odzieży na kaloryferze sprzyja stracie energii i zakłóceniom obiegu ciepła. Co więcej – narażasz się wówczas na zwiększone rachunki – w ten sposób wskazania podzielnika potrafią wzrosnąć nawet o 10 proc.
- ZADBAJ O SZCZELNE OKNA – to inwestycja w niższe rachunki. Przez nieprawidłowo zaizolowane i nieszczelne okna ucieka ciepło. Nie zasłaniaj ponadto okien w słoneczny dzień – promienie słońca naturalnie dogrzewają pomieszczenie. Nocą jednak warto zasłonić je zasłonami lub roletami. W ten sposób zapobiegniesz wychładzaniu mieszkania.
- OBNIŻAJ TEMPERATURĘ, GDY WYCHODZISZ Z DOMU – również w nocy możesz obniżyć temperaturę do ok. 18 stopni Celsjusza. Pamiętaj jednak, aby nie zakręcać grzejników całkowicie, zwłaszcza jesienią i zimą – zbyt niska temperatura sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów.
- POMIESZCZENIA WIETRZ KRÓTKO, ALE INTENSYWNIE – zapobiegaj niepotrzebnemu marnowaniu ciepła. Pamiętaj, aby przed wietrzeniem pomieszczenia, zakręcić grzejnik. Nie wydłużaj także czasu wietrzenia, aby nie doprowadzić do wyziębienia pomieszczenia.
- OSZCZĘDZAJ CIEPŁĄ WODĘ – używaj jednouchwytowych kranów z mieszaczem. W ten sposób nie będziesz marnować wody na ustawianie temperatury i ciśnienia. Możesz również zamontować perlatory lub po prostu zmienić swoje nawyki. Wybieraj prysznic zamiast kąpieli w wannie, a także zakręcaj wodę podczas mycia zębów lub golenia.
Kilka prostych kroków i zmiana nawyków przybliża nas do życia w duchu ekologii. Już niebawem Nowy Rok. Może warto podjąć eko wyzwanie?
Pomysłodawcą kampanii „20 stopni dla klimatu” jest Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie wraz z dostawcami ciepła systemowego do naszych domów. Patronat nad akcją objęło Polskie Towarzystwo Alergologiczne, a wspierają ją autorytety z dziedziny medycyny i ekologii.