Lifestyle

Zrób sobie prezent na święta i… rzuć palenie!

Redakcja
Redakcja
17 grudnia 2021
Fot. iStock/Sezeryadigar
 

Grudzień rozbrzmiewa życzeniami. Te najczęstsze, jakie sobie składamy, zaczynają się od: zdrowia… A gdyby tak w ten wyjątkowy czas obdarowywania się prezentami pomyśleć też o sobie –zadbać o własne zdrowie.

Jeśli palisz, na pewno omijasz wzrokiem drastyczne zdjęcia z opakowań papierosów. Prawda jest taka, że straszenie na nikogo z nas nie działa motywująco. Za to obiecana nagroda – ona może zdziałać cuda. Czy wiesz, że przestając palić, możesz podarować sobie dodatkowe lata życia. Niemało, bo aż kilkanaście. Znane z restrykcyjnych badań amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób podają, że palenie skraca życie kobiety przeciętnie o czternaście i pół roku, a mężczyzny średnio o trzynaście lat i dwa miesiące. Spora stawka na szali. Kilkanaście lat życia to prezent, o który warto z całych sił walczyć.

Nikt nie ma wątpliwości, że palenie jest szkodliwe, gorzej, gdy staje się nałogiem. Nie jest łatwo poradzić sobie z uzależnieniem. Wie o tym aż za dobrze ponad połowa czynnych palaczy w Polsce. Bezskutecznie próbowali rzucić. Skąd o tym wiemy?

Sprawdził to Narodowy Test Zdrowia Polaków przeprowadzony przez serwis Medonet. Na przełomie lutego i marca b.r. wzięło w nim udział ponad 340 tys. internautów. Spokojnie, nie ma co załamywać się statystyką.

Z licznych badań wiadomo, że w paleniu najgorsze dla naszego zdrowia są substancje smoliste i toksyczne gazy wchodzące w skład dymu tytoniowego. To dym nas truje, a razem z nim wchłaniamy wiele rakotwórczych substancji. Od paru lat mamy na rynku alternatywne wobec papierosów produkty, które w znaczny sposób minimalizują niekorzystny wpływ palenia na zdrowie. Nie dochodzi w nich bowiem do procesu  spalania, wskutek czego nie emitują one trującego dymu znanego z papierosów, a jedynie  znacznie mniej szkodliwe aerozole.

Jeśli zastanawiasz się, czy te wszystkie nowinki są rzeczywiście lepszym wyborem, poszukaj badań. Jest ich sporo. Podgrzewacze tytoniu glo hyper poddano w ostatnim czasie wnikliwym badaniom w czterech brytyjskich klinikach, w których przebadano pięciuset woluntariuszy
w wieku od 23 do 55 lat. Uzyskane wyniki zaprezentowane w naukowej publikacji wykazały, że całkowite przejście na glo spowodowało statystycznie istotne zmiany w zakresie tzw. „biomarkerów narażenia” oraz „biomarkerów potencjalnej szkody” w porównaniu z kontynuacją palenia. W przypadku większości mierzonych wskaźników, redukcje szkód zaobserwowane u osób korzystających z tego urządzenia były podobne do tych obecnych u osób, które całkowicie przestały palić. Glo hyper  ma za sobą 44 testy behawioralne, 164 analizy chemiczne, 46 badań klinicznych i 75 testów określających wpływ na komórki organizmu.

Nie tylko podgrzewacze tytoniu, ale również papierosy elektroniczne są  mniej szkodliwe od zwykłych papierosów.

W Polsce mamy około 8 mln palaczy – sporo, aż 70 procent z nich chce rzucić palenie. Tego typu urządzenia mogą być wielkim wsparciem na drodze do całkowitego pożegnania
z nałogiem. Złóżmy sobie zatem grudniowe życzenia: szczęścia, pomyślności, ale nade wszystko zdrowia. Ostatni rok znów nam to dobitnie pokazał – nie ma większej wartości.


Lifestyle

8 najlepszych seriali z wątkami psychologicznymi. Coś o psychopatach, narcyzach i wielkiej miłości

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
17 grudnia 2021
fot. Popartic/iStock
 

Ten ranking jest bardzo subiektywny. Przedstawiamy naszym zdaniem osiem najlepszych seriali roku 2021, które poruszają nurtujące nas tematy. Wśród nich: przemoc psychiczna (Sprzątaczka, Netflix), miłość ojca gotowego na wszystko dla córki (Klangor, Canal +), prawda o miłości w długoletnim małżeństwie (Sceny z życia małżeńskiego, HBO) i studiom psychopaty (Wąż, Netflix). Ale nie tylko! Sprawdź, czy widziałaś te seriale!

1. Klangor, Canal +

Sama historia nie jest zbyt skomplikowana – psycholog więzienny dowiaduje się, że chłopak, z którym spotykała się jego córka, nie żyje, a córka zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Zaczynają się więc poszukiwania. My pokochaliśmy ten obraz za doskonałe studium miłości ojcowskiej. W dobie kryzysu męskości rola Arka Jakubika, który dla swojej córki jest gotów na wszystko, dosłownie wbija widza w fotel. W dodatku serial doskonale dawkuje napięcie. Kiedy dowiadujemy się więcej o postaciach, kiedy widzimy rozpad więzi i dostrzegamy, że bohaterze jest „zła część osobowości”, nie możemy doczekać się finału. A potem poznajemy smutną prawdę o życiu, że zło może znajdować się bardzo blisko. To zdecydowanie jeden z najlepszych polskich seriali.

2. Mare z Easttown, HBO

Kochamy ten serial za postać detektywki Mare, w którą wcieliła się genialna Kate Winslet. To prawdziwa silna kobieta z krwi i kości po czterdziestce i oczywiście po przejściach. Jej priorytetem jest nie tylko znalezienie mordercy i porywacza, ale próba pozbierania do kupy swojego własnego życia. Mare jest po rozwodzie i po traumatycznym samobójstwie syna. Teraz opiekuje się aż trzema pokoleniami. Chodzi na terapię, a jej jedyną rozrywką są nocne wizyty w miejscowym barze. Nie ma czasu na romantyczne flirty, a jednak nie zamyka serca przed miłością. Nie ma czasu ani na fryzjera, ani na siłownię, a jednak potrafi być autentycznie piękna i ponętna. Pozycja obowiązkowa!

3. Sceny z życia małżeńskiego, HBO

Chyba nie wiedzieliśmy nigdty równie prawdziwego, bolesnego filmu o wieloletnim związku i rozstaniu. Związku ludzi, którzy zaczęli ze sobą być, zanim tak naprawdę poznali siebie, dowiedzieli się, kim są i czego potrzebują. Ile jest takich małżeństw? Pobieramy się szybko niesieni wielką miłością, zauroczeniem albo przekonaniem, że „powinniśmy zakładać rodzinę”. Większość z nas nie ma żadnych wyobrażeń, ile to będzie wymagać pracy, bo przecież wszystkie komedie romantyczne kończą się na „żyli długo i szczęśliwie”. A potem jesteśmy zszokowani, że rzeczy nie dzieją się same. Że druga osoba nie zapełnia naszej pustki, nie spełnia oczekiwań, nie jest taka, jak sobie wyobrażaliśmy. Że nic nie jest takie, jak sobie wyobrażaliśmy. O tym właśnie jest ten serial.

Kadr z serialu, fot. materiały prasowe HBO

4. Sprzątaczka, Netflix

Wreszcie ktoś na ekranie pokazał tak bardzo prawdziwie, na czym polega przemoc psychiczna. Nie widzieliśmy lepszego obrazu, który udowadniałby, że wcale nie trzeba uderzyć kobiety, by ta czuła się lęk i osaczenie tak silne, że postanawia uciekać od swojego partnera. Cenimy serial za wyraziste i przejmujące pokazanie walki samotnej matki o przetrwanie, której brakuje sensownego wsparcia w rodzinie i systemie opieki społecznej. Ten obraz uczy, by mieć oczy szeroko otwarte i pomagać kobietom. To doskonała wiwisekcja duszy dziewczyny, która nie mając dobrej przeszłości, walczy o dobrą przyszłość. Dla siebie i córki!

 

5. Biały Lotos, HBO

Pod płaszczykiem komedii obnażona zostaje tu hipokryzja uprzywilejowanych klas. Serial kpi z amerykocentrycznej optyki i podlewa całość czarnym humorem. Idylliczna sceneria wakacji na Hawajach w luksusowym hotelu to tylko pierwsza warstwa filmu. Za zamkniętymi drzwiami pokojów rozgrywają się dantejskie sceny. Dla bogatych gości kurort ma być rajem, a dla pracowników staje się katorgą dnia codziennego. Poruszane tematy: bieda i konsumpcjonizm,  narcyzm, hipokryzja podczas dyskusji o rasie, patriarchat przebrany w szatki postępu. Coś doskonałego dla świadomego „podglądacza” złożonych mechanizmów dusz ludzkich!

6. Wąż, Netflix

Za sprawą kostiumów, muzyki i scenografii mamy okazję poczuć klimat hipisowskich Indii, Nepalu i Tajlandii lat 70. Ale tak naprawdę główny atut tego obrazu to po prostu doskonałe studium psychopaty! W zależności od potrzeb główny bohater, handlarz klejnotami Charles, przyjmuje narcystyczne maski. A repertuar ma szeroki – od czułego kochanka, przez hojnego gospodarza chętnie goszczącego strudzonych podróżników, duchowego przewodnika czy po cierpliwie odpowiadającego na pytania policji biznesmena, który czeka na wyjaśnienie sprawy. Pod tymi maskami tak naprawdę ukrywa się kierujący się atawistycznym instynktem przetrwania cynik, gotowy w sekundę zapomnieć o przyjaźni czy więzach krwi. Ten człowiek nie cofa się przed niczym. Film nie pozostawia złudzeń, bo psychopaty nie można wyleczyć czy zmienić.

7. Squid Game, Netflix

Jak w kilku słowach streścić ten serial? Nie będzie łatwo! Setki spłukanych graczy przyjmują dziwne zaproszenie do udziału w grach dla dzieci. Nagroda jest kusząca, ale stawka — przerażająco wysoka. Tak, to nie jest serial dla dzieci, choć zrobił wśród nich furorę. To jest znakomity koreański serial — ale zdecydowanie dla dorosłych. Obraz porusza wiele niezwykle ciekawych wątków. Twórcy zostawiają nas z pytaniami o to, gdzie jest nasza granica w walce o to, by przeżyć? Do czego jesteśmy zdolni, by zarobić duże pieniądze? Jaka jest wartość życia ludzkiego? Jaką cenę płaci się za uzależnienie od hazardu? I w końcu: czy istnieje coś cenniejszego od więzów rodzinnej miłości? Uwaga: tylko dla widzów o mocnych nerwach!

8. Dziewięcioro nieznajomych, Amazon Prime Video

To historia dziewiątki różniących się od siebie osób, które przyjeżdżają do Tranquillum – tajemniczego ośrodka odnowy biologicznej obiecującego pełną transformację”. To coś pomiędzy eleganckim hotelem a newage’ową sektą. W serialu obserwujemy miks: traum i skrajnych emocji. Ekscentryczni kuracjusze zaglądają do najbardziej ukrytych przed sobą zakamarków dusz. Zmagają się z uzależnieniem od leków, od pracy i sławy, są owładnięci żądzą zemsty, traumą po zdradzie i śmierci ukochanego dziecka. Muszą skontaktować się z własną bezużytecznością, próżnością czy umierającym pożądaniem w związku. Czego chcieć więcej? Zdecydowanym plusem jest gwiazdorska obsada z boską Nicole Kidman na czele.

 

 

Na koniec pytanie do naszych czytelników. A wy jakie seriale uważacie za najciekawsze w 2021 roku?Zobacz także

7 kroków do lepszego jutra. Nauka pozytywnego myślenia – odrzuć to, co cię blokuje!

Regulamin konkursu „Zdradzamy sekrety – Twoje urodowe triki”

Trzy przykłady, jak emocjonalna niedojrzałość rodziców wpływa na życie ich dzieci