Go to content

Zrób sobie prezent na święta i… rzuć palenie!

Fot. iStock/Sezeryadigar

Grudzień rozbrzmiewa życzeniami. Te najczęstsze, jakie sobie składamy, zaczynają się od: zdrowia… A gdyby tak w ten wyjątkowy czas obdarowywania się prezentami pomyśleć też o sobie –zadbać o własne zdrowie.

Jeśli palisz, na pewno omijasz wzrokiem drastyczne zdjęcia z opakowań papierosów. Prawda jest taka, że straszenie na nikogo z nas nie działa motywująco. Za to obiecana nagroda – ona może zdziałać cuda. Czy wiesz, że przestając palić, możesz podarować sobie dodatkowe lata życia. Niemało, bo aż kilkanaście. Znane z restrykcyjnych badań amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób podają, że palenie skraca życie kobiety przeciętnie o czternaście i pół roku, a mężczyzny średnio o trzynaście lat i dwa miesiące. Spora stawka na szali. Kilkanaście lat życia to prezent, o który warto z całych sił walczyć.

Nikt nie ma wątpliwości, że palenie jest szkodliwe, gorzej, gdy staje się nałogiem. Nie jest łatwo poradzić sobie z uzależnieniem. Wie o tym aż za dobrze ponad połowa czynnych palaczy w Polsce. Bezskutecznie próbowali rzucić. Skąd o tym wiemy?

Sprawdził to Narodowy Test Zdrowia Polaków przeprowadzony przez serwis Medonet. Na przełomie lutego i marca b.r. wzięło w nim udział ponad 340 tys. internautów. Spokojnie, nie ma co załamywać się statystyką.

Z licznych badań wiadomo, że w paleniu najgorsze dla naszego zdrowia są substancje smoliste i toksyczne gazy wchodzące w skład dymu tytoniowego. To dym nas truje, a razem z nim wchłaniamy wiele rakotwórczych substancji. Od paru lat mamy na rynku alternatywne wobec papierosów produkty, które w znaczny sposób minimalizują niekorzystny wpływ palenia na zdrowie. Nie dochodzi w nich bowiem do procesu  spalania, wskutek czego nie emitują one trującego dymu znanego z papierosów, a jedynie  znacznie mniej szkodliwe aerozole.

Jeśli zastanawiasz się, czy te wszystkie nowinki są rzeczywiście lepszym wyborem, poszukaj badań. Jest ich sporo. Podgrzewacze tytoniu glo hyper poddano w ostatnim czasie wnikliwym badaniom w czterech brytyjskich klinikach, w których przebadano pięciuset woluntariuszy
w wieku od 23 do 55 lat. Uzyskane wyniki zaprezentowane w naukowej publikacji wykazały, że całkowite przejście na glo spowodowało statystycznie istotne zmiany w zakresie tzw. „biomarkerów narażenia” oraz „biomarkerów potencjalnej szkody” w porównaniu z kontynuacją palenia. W przypadku większości mierzonych wskaźników, redukcje szkód zaobserwowane u osób korzystających z tego urządzenia były podobne do tych obecnych u osób, które całkowicie przestały palić. Glo hyper  ma za sobą 44 testy behawioralne, 164 analizy chemiczne, 46 badań klinicznych i 75 testów określających wpływ na komórki organizmu.

Nie tylko podgrzewacze tytoniu, ale również papierosy elektroniczne są  mniej szkodliwe od zwykłych papierosów.

W Polsce mamy około 8 mln palaczy – sporo, aż 70 procent z nich chce rzucić palenie. Tego typu urządzenia mogą być wielkim wsparciem na drodze do całkowitego pożegnania
z nałogiem. Złóżmy sobie zatem grudniowe życzenia: szczęścia, pomyślności, ale nade wszystko zdrowia. Ostatni rok znów nam to dobitnie pokazał – nie ma większej wartości.