Lifestyle

25 rzeczy, których żałujemy najbardziej. Na niektóre z nich wciąż nie jest za późno

Redakcja
Redakcja
1 lipca 2020
Fot. Unsplash / Matthew Wiebe / CC0 Public Domain
 

Wszyscy jesteśmy zajęci. Życie toczy się swoim torem i własnym tempem. Błędy, szaleństwa i radości młodości. Pierwsza miłość. Dorosłość. Awans, kolejny związek, narodziny dziecka, zmiana pracy, nowe mieszkanie, nowe hobby, nowi znajomi, stare nawyki. Czas mija, aż w pewnym momencie zdajemy sobie sprawę z tego, że mamy go coraz mniej. Czy nasz losy potoczyłyby się inaczej, gdybyśmy podjęli inne decyzje? Czego żałujemy najmocniej, czego już nie nadrobimy?

25 rzeczy, których żałujemy najbardziej

1. Tego, że nasza kariera zawodowa toczyła się kosztem naszej rodziny, bliskich, przyjaciół

Może nie odbyła się jakaś ważna rozmowa, może brakło czasu na zbudowanie lepszej więzi z dziećmi, z partnerem? Może zbudowaliśmy za mało wspomnień?

2. Tego, że nie przeciwstawialiśmy się „prześladowcom” w szkole i życiu

Powinniśmy częściej stawać w obronie – swojej własnej i słabszych. Powinniśmy czynić więcej dobra.

3.Tego, że nie pozostaliśmy w kontakcie z kilkoma dobrymi przyjaciółmi z dzieciństwa i młodości

Te więzi są przecież szczególnie ważne, to one nas budują, wzbogacają, uczą tego, jak funkcjonować w przyjaźni i miłości.

4. Tego, że nie byliśmy częściej offline 

Telefon towarzyszył nam nawet podczas rozmowy z ukochaną osobą. Dalej nerwowo sprawdzamy wiadomości, nie potrafimy się skoncentrować, ani dać komuś z siebie stuprocentowej obecności.

5. Tego, że zerwaliśmy z  prawdziwą miłością lub zostaliśmy przez nią porzuceni 

Przecież razem mogliśmy stworzyć coś wspaniałego. Gdyby tylko wszystko potoczyło się inaczej…

6. Że martwiliśmy się o to, co inni o nas myślą

A przecież, tak naprawdę, nie ma to żadnego znaczenia. Ważne, by żyć z zgodzie ze sobą.

7. Że często brakowało nam wystarczającej pewności siebie

Żeby zawalczyć o siebie lub o ważne dla nas sprawy.

8. Że żyliśmy życiem, które zaplanowali dla nas rodzice, a nie tym,  którego chcieliśmy

To straszne zorientować się w pewnym momencie, że nie spełniamy własnych marzeń, tylko realizujemy czyjś plan.

9. Że nie ubiegaliśmy się o wymarzoną pracę 

Bo wydawało nam się, że i tak jej nie zdobędziemy. A może za bardzo baliśmy się zmian?

10. Że nie byliśmy bardziej szczęśliwi

Traktowaliśmy życie tak poważnie, że zapomnieliśmy o prostych przyjemnościach.

11. Że nie podróżowaliśmy częściej z rodziną / przyjaciółmi

A takie podróże tworzą przecież niezapomniane wspomnienia, pozwalają wspólnie przeżyć przygody.

12. Że dopuściliśmy do rozpadu mojego małżeństwa/związku

Zniszczyliśmy coś, kogoś… Bezpowrotnie.

13. Że nie nauczyliśmy naszych dzieci czegoś więcej

Bo nie staraliśmy się być dla nich autorytetem, kimś godnym zaufania.

14.  Że nie pogodziliśmy się z jakimś członkiem rodziny lub starym przyjacielem

Złość, niedomówienia zostały gdzieś między wami.

15. Że nie ufaliśmy bardziej własnej intuicji

Zwłaszcza wtedy, kiedy mogła nas ostrzec przed jakąś życiową katastrofą, złą decyzją, wyborem, który wiele nas kosztował.

16. Że nie podjęliśmy jakiejś inicjatywy 

I przez to straciliśmy ważną, niepowtarzalną okazję.

17.  Że zaangażowaliśmy się w niewłaściwą grupę znajomych, gdy byliśmy młodsi

Może przysporzyło to nam kłopotów, wrogów, złych doświadczeń.

18. Że nie skończyliśmy szkoły/studiów

I choć życie nauczyło nas wielu ważnych rzeczy, brak nam edukacji, wiadomości, które pozwoliłby nam zająć lepsze stanowisko, być bardziej niezależnym, zdobywać więcej umiejętności.

19. Że wybraliśmy pracę, której nie lubimy 

A chodzenie do pracy, której nie lubimy jest nie tylko szkodliwe dla naszego zdrowia psychicznego, ale także hamuje nasz rozwój osobisty.

20. Że nie spędziliśmy więcej czasu z dziećmi

Że ominęły nas dziecięce przedstawienia, pierwsze słowa, kroki i inne ważne momenty.

21. Że nie dbaliśmy o swoje zdrowie

A teraz zbieramy tego żniwo. Może odkładaliśmy w nieskończoność jakieś ważne badania, może zlekceważyliśmy niepokojące symptomy?

22. Że zabrakło nam odwagi, aby wstać i zabrać głos w kluczowym momencie

I nie obroniliśmy swojej racji lub pozwoliliśmy komuś by przejął kontrolę nad naszym życiem.

23. Że nie odwiedziliśmy umierającego przyjaciela

I nie powiedzieliśmy mu jak bardzo był dla nas ważny, że zostanie w pewien sposób z nami na zawsze.

24. Że nie nauczyliśmy się innego języka

Żeby móc swobodnie podróżować po świecie, być niezależnym. Rozumieć lepiej innych i to, co nas otacza. Być świadomym.

25. Że nie byliśmy lepszym rodzicem

Może nasze dziecko nie radzi sobie w życiu tak, jak byśmy tego chcieli i obwiniamy się za tę sytuację? Może nie nawiązaliśmy z nim tak głębokiej i bezpiecznej relacji, by był niezależnym i szczęśliwym dorosłym?

 

 


Lifestyle

Grace Kelly – aktorka, księżna, kobieta szukająca miłości

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
1 lipca 2020
grace kelly filmy, biografia, wypadek
Fot. CC Search / oneredsf1 / CC BY
 

Grace Kelly była przepiękną kobietą, uwielbianą aktorką i księżną Monako, której życie wyglądało na szczęśliwe. Choć w rzeczywistości wcale tak nie było, jej fani postrzegali ją jako ucieleśnienie ideału, spełnienie snu o życiu jak z bajki. Kim była Grace Kelly, w jaki sposób została księżną i jak naprawdę wyglądało jej życie na dworze w Monako?

Grace Kelly – biografia

Grace Kelly urodziła się 12 listopada 1929 roku w Filadelfii, w USA. Była jednym z czwórki dzieci irlandzkich imigrantów. Jej ojciec, Jack Kelly, nowobogacki handlarz, który prowadził niezbyt przejrzyste interesy, miał dla niej określony plan na przyszłość. Sam był trzykrotnym złotym medalistą olimpijskim w wioślarstwie i miał nadzieję, że jego dzieci również pójdą drogą kariery sportowej. Jack wyjątkowo cenił sobie współzawodnictwo i ducha walki, które zaszczepiał u swoich dzieci, żałując – szczególnie Grace – ojcowskich uczuć.

Niestety dla niego, Grace, która cechowała się wysokim wzrostem, była dość chorowita i nie miała specjalnych predyspozycji do tego, by zrobić karierę sportową. W związku z tym, jej rodzice wymyślili dla niej karierę naukową i prestiżowe studia. Jednak jej słabe oceny z matematyki zmusiły młodą dziewczynę do poszukiwania innego planu na życie dla siebie. Pomimo nieskrywanego niezadowolenia ojca, wybrała ona karierę w Hollywood.

grace kelly filmy, wypadek

Fot. CC Search / twm1340 / CC BY

Grace Kelly w Hollywood

Uciekając spod presji, Grace Kelly wyjechała do Nowego Jorku, gdzie podjęła się zajęcia fotomodelki. Można było ją oglądać w różnych reklamach i na plakatach, ale nie były to rzeczy bardzo ambitne. Jej pierwsze kontakty z kamerą również nie zachwycały, więc Grace z konieczności pracy nad warsztatem, zapisała się do szkoły aktorskiej. A że przy okazji była piękna, bardzo ekspresyjna, cechowała się elegancją i  jednocześnie swobodą wypowiedzi, pomimo wysokiego wzrostu, którym przewyższała kolegów z planu, dostała wreszcie swoją szansę.

Relacje z mężczyznami

Z powodu trudnych relacji z ojcem, który nie potrafił Grace okazać miłości i wsparcia, szukała ona tych cech u innych mężczyzn. Wchodziła w liczne związki, czasem z mężczyznami dużo od niej starszymi i żonatymi. W biografiach dotyczących jej można znaleźć informacje, że dziewictwo straciła tuż przed rozpoczęciem studiów, z mężem przyjaciółki. Ponoć w pięknej dziewczynie zauroczył się młody John Fitzgerald Kennedy, z którego ojcem przyjaźnił się ojciec Grace. Nie wiadomo jednak, czy coś między aktorką a przyszłym prezydentem się wydarzyło. Uczucia dosięgały Grace także na planie filmowym, czego przykładem było zauroczenie partnerem z planu, Garym Cooperem. Zakochała się w nim bardzo szybko, a on także nie był obojętny na jej wdzięki. Zdarzało się także, że Grace romansowała z dwoma mężczyznami jednocześnie. Szczęśliwie dla siebie była w tym na tyle dyskretna, że podobne smaczki z jej życia wypłynęły na powierzchnię znacznie później.

grace kelly filmy, biografia, wypadek

Fot. CC Search / oneredsf1 / CC BY

Filmy

Jej pięć minut czekało na Broadwayu. Początek kariery był obiecujący, a gdy miała 22 lata, wreszcie można było ją zobaczyć na dużym ekranie. Jej kariera zaczęła nabierać tempa, gdy przyjęła rolę w filmie „W samo południe”, odgrywając rolę żony Gary’ego  Coopera. Ten western bardzo spodobał się odbiorcom, a Grace Kelly awansowała w randze aktorów hollywoodzkich. Krocząc w stronę kariery największych gwiazd, przyjęła rolę w filmie „Okno na podwórze” w reżyserii Alfreda Hitchcocka. Kolejne filmy, w których Grace Kelly odegrała wspaniałe role, gruntowały jej coraz silniejszą pozycję.

grace kelly - biografia, wypadek

Fot. iStock

W 1955 roku, za rolę Georgie Elgin w filmie „Dziewczyna z prowincji”, Grace Kelly otrzymała Oscara. Za to naprawdę przełomowym filmem w jej nie tyle karierze, co życiu, okazał się film „Złodziej w hotelu”.

Grace Kelly spotyka księcia

To właśnie podczas kręcenia zdjęć do tego obrazu, Grace Kelly wraz z ekipą przeniosła się na południe Francji. W tym czasie w Księstwie Monako rządził książę Rainier III Grimaldi. Wówczas 31-letni książę, jeszcze kawaler, akurat szukał kandydatki na żonę. Jego sytuacja była dość specyficzna, ponieważ finanse księstwa były bardzo nadwątlone i książę szukał możliwości mariażu, który poprawiłby jego sytuację nie tylko w oczach poddanych, ale najpewniej także majątkową. Książę faktycznie był oczarowany Grace, a gdy okazało się przy okazji, że jest ona tak samo piękna jak bogata, jawiła się jako idealna kandydatka na żonę dla ambitnego księcia.

grace kelly filmy, biografia, wypadek

Fot. CC Search / oneredsf1 / CC BY

Książę Rainier i Grace Kelly spotkali się 6 maja 1955 roku. Aktorka promując najnowszy film „Złodziej w hotelu” miała wziąć udział w sesji zdjęciowej w pałacu, właśnie w towarzystwie księcia. Plotka mówi, że już przy pierwszej wymianie spojrzeń, zaiskrzyło pomiędzy księciem a aktorką. Książę natychmiast zapragnął mieć Grace u swego boku. Bardzo szybko zaaranżowano zaręczyny i w ten sposób 26-latka, z aktorki stała się księżną.

Zapewne jeszcze wtedy nie słyszała pogłosek o klątwie ciążącej na rodzie Grimaldich. Przesąd mówi, że członkowie rodziny książęcej mają nigdy nie zaznać szczęścia w miłości. Poza tym, w czasach narzeczeństwa, Grace Kelly była zauroczona w księciu i raczej nie przejmowałaby się takimi bajkami. Do myślenia przyszłej księżnej dał dopiero fakt, że w trakcie rozmów na temat warunków umowy przedślubnej, doradcy księcia wystosowali dwa warunki. Rodzina Grace miała brać czynny udział w kosztach utrzymania księżnej, a w razie rozwodu, zgodzić się na pozostanie dzieci, które miały być narodzić z tego małżeństwa, przy ojcu. Grace przystała na te warunki, mimo oburzenia bliskich.

Grace Kelly – małżeństwo pełne poświęceń 

Ślub księcia z aktorką odbył się w Monako i był on pierwszym w historii transmitowanym na żywo przez wszystkie stacje telewizyjne. Uroczystość zgromadziła przed odbiornikami prawie 30 milionów widzów. Poddani byli zachwyceni nową księżną. Nie sposób było przejść obok jej urody obojętnie, rzeczywiście uważali ją za najpiękniejszą kobietę na świecie, prawdziwą ikonę. Uwielbiano ją, ponieważ nie bała się kontaktu ze zwykłymi ludźmi. Zakupy robiła bez ochrony, zjawiała się ot tak, w zwykłych miejscach, rozmawiając z ludźmi. Grace Kelly była wtedy naprawdę szczęśliwa.

grace kelly - filmy, biografia, wypadek

Fot. CC Search / oneredsf1 / CC BY

Z czasem jednak książę przestał dochowywać wierności Grace. Działo się tak już, gdy była ona w pierwszej ciąży z córką, Karoliną. Kolejno z tego małżeństwa przychodziły na świat kolejne dzieci – książę Albert, obecnie panujący w Monako, oraz księżniczka Stefania. Z czasem okazało się, że książę i księżna wcale nie mają ze sobą tak wiele wspólnego, jak im się mogło wydawać. Różnili się zarówno charakterami, jak i zainteresowaniami. Książę Rainier nie zgadzał się na to, by Grace nadal grywała w filmach. Najbardziej bolesna dla niej była konieczność rezygnacji z udziału w dreszczowcu Alfreda Hitchcocka „Marnie”. To sprawiło, że czuła się ona więziona i nieszczęśliwa. Zaczęła szukać pocieszenia w ramionach kolejnych kochanków.

Nie zaznawszy zbyt dużo radości w małżeństwie, zajęła się życiem kulturalnym i działalnością charytatywną w kraju. A że sama w sobie stanowiła piękną atrakcję turystyczną Monako (była wszak hollywoodzką gwiazdą) przyczyniła się do rozwoju turystyki kraju. Księstwo zyskało, bowiem ona przyciągała ludzi i pieniądze, a książę Rainier skutecznie nim zarządzał i modernizował.

grace kelly - biografia, wypadek

Fot. iStock

Grace Kelly – wypadek

Życie Grace Kelly przerwał wypadek samochodowy, z dnia 14 września 1982 roku. Księżna podróżowała wtedy autem wraz z 17 letnią wówczas córką Stefanią. W trakcie prowadzenia auta doznała ona udaru mózgu i na skutek utraty kontroli nad autem, runęło ono w przepaść. Jej córka wyszła z wypadku bez szwanku, natomiast księżna została przetransportowana do szpitala. Tam, podłączona do aparatury podtrzymującej życie, zmarła na skutek poważnego urazu mózgu i ustania jego funkcji. Książę Rainier podjął decyzję o odłączeniu żony od aparatury podtrzymującej funkcje życiowe. Pogrzeb księżnej odbył się w Katedrze świętego Mikołaja, w której przed laty małżonkowie przysięgali sobie wierność.


źródło: www.filmweb.pl , tvn24.pl 

Lifestyle

Ravioli – sprawdzone przepisy na pyszne, włoskie pierożki ze szpinakiem, mięsem lub z grzybami

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
1 lipca 2020
Ravioli - ze szpinakiem, z mięsem, z grzybami - przepis
Fot. iStock

Ravioli to delikatne pierożki, które we Włoszech są tak popularne, jak w Polsce pierogi z kapustą i grzybami. Wbrew pozorom nie wymagają poświęcenia więcej czasu w przygotowaniu. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć do kuchni włoskiej i przyrządzić pierogi nieco inaczej, niż zazwyczaj – tradycyjnie. Jak zrobić ravioli ze szpinakiem i serem ricotta, mięsem lub grzybami, by zachwycało smakiem?

Ravioli coraz śmielej pojawia się na polskich stołach. Serwowane z różnym nadzieniem mają szansę trafić w gusta kulinarne nie tylko osób kochających włoską kuchnię. Te niewielkie i pyszne pierożki nadziewa się nieco innym farszem, niż w przypadku tradycyjnych polskich pierogów. Skoro jednak miłośników szpinaku czy sera ricotta nie brakuje, warto sięgnąć po przepis na ravioli i spróbować czegoś nieco innego. Jeśli jednak wolicie nieco bardziej klasyczny farsz – nic nie stoi na przeszkodzie, by zaszaleć i połączyć lekkość ravioli z tradycyjnymi polskimi smakami.

Ravioli – przepis na ciasto

Fot. iStock/ravioli

Składniki:

 • 2 szklanki mąki pszennej tortowej
 • 2 jajka
 • 1 łyżka oliwy z oliwek
 • odrobina ciepłej wody

Przygotowanie ciasta:

 1. Mąkę wsyp do miski lub do misy robota kuchennego. Dodaj jajka i rozpocznij wyrabianie ciasta. Gdy składniki się połączą, dolej do masy nieco ciepłej wody i dalej wyrabiaj ciasto, do chwili, aż stanie się gładkie i twarde. Pod sam koniec wyrabiania dolej troszkę oliwy z oliwek, ciasto wyłóż na stolnicę, chwilę jeszcze zagniataj i uformuj je na kształt kuli.
 2. Zawiń w folię spożywczą, przełóż do lodówki na kilkanaście minut, by odpoczęło.

Gdy ciasto znajdzie się w lodówce, przystąp do przygotowania wybranego farszu, z przepisów przedstawionych poniżej.

Ravioli ze szpinakiem i serem ricotta – przepis na farsz

Ravioli ze szpinakiem to klasyczna odsłona tego włoskiego dania. Warto po nie sięgnąć nie tylko ze względu na smak, ale i zalety szpinaku. To niepozorne zielone warzywo zawiera witaminę A, C, K, witaminy B1, B2, B6, beta-karoten, selen, magnez, potas, żelazo, wapń, foliany i błonnik. A i to nie wszystko, co kryje się w szpinaku. Jeśli cenisz sobie kuchnię zarazem smaczną i odżywczą, przepis na ravioli ze szpinakiem będzie dobrym wyborem.

Ravioli - ze szpinakiem, z mięsem, z grzybami - przepis

Fot. iStock/ravioli

Farsz do ravioli ze szpinakiem i serem ricotta – składniki:

 • 500 gramów szpinaku (świeży lub mrożony)
 • 200 gramów sera ricotta
 • 1-2 ząbki czosnku
 • sól,
 • pieprz
 • gałka muszkatołowa do smaku
 • masło lub oliwa z oliwek do polania gotowych pierożków
 • odrobina parmezanu lub innego twardego sera do posypania

Ravioli ze szpinakiem i serem ricotta – przygotowanie

 1. Ciasto przygotuj zgodnie z instrukcją przedstawioną powyżej, w przepisie na ciasto do ravioli.
 2. Gdy ciasto będzie odpoczywać w lodówce, szpinak umyj dokładnie, pozbaw go twardych łodyżek, odsącz. Przysmaż go chwilę na patelni, na oliwie z oliwek do chwili, gdy zmięknie. Jeśli masz do dyspozycji mrożony szpinak, wrzuć go z opakowania na rozgrzaną patelnię i smaż do chwili, gdy zmięknie.
 3. Przestudzony szpinak odcedź, jeśli wydzielił się nadmiar wody, posiekaj i wymieszaj z przeciśniętym przez praskę (lub drobniutko poszatkowanym) czosnkiem. Ilość ząbków (1-2) zależy od tego, jak bardzo lubisz wyrazisty smak czosnku.
 4. Ostudzony szpinak z czosnkiem wymieszaj z ricottą, dodaj sól, pieprz i gałką muszkatołową.
 5. Przygotowane ciasto wyjmij z lodówki, cieniutko rozwałkuj i podziel na 4 paski. Ostrożnie posmaruj je rozmąconym jajkiem.
 6. Na jedną połowę paska ciasta nałóż farsz łyżeczką, postaraj się zachować odległość 3 cm od kulek farszu. Tak przygotowany pasek nakryj drugą połową. Dociśnij, by skleić ze sobą końce. Zwykłym ostrym nożem lub nożem do pizzy powycinaj kwadratowe pierożki tak, by farsz znalazł się w środku każdego z nich.
 7. Pierożki gotuj we wrzącej osolonej wodzie z niewielką ilością oliwy z oliwek. Gdy wypłyną wypłyną na wierzch (po ok. 4 minutach), wyjmij je przy pomocy łyżki cedzakowej. Serwuj jeszcze gorące, polane oliwą z oliwek lub masłem, posypane startym parmezanem.

Ravioli z mięsem – przepis na farsz

Przepis na farsz do ravioli z mięsem jest prosty w przygotowaniu i z pewnością trafi w smak osób lubiących sycące, mięsne potrawy.

Ravioli - ze szpinakiem, z mięsem, z grzybami - przepis

Fot. iStock/ravioli

Farsz do ravioli z mięsem – składniki:

 • 400 g mięsa mielonego wieprzowego lub wołowego
 • 1 ząbek czosnku
 • szczypta oregano
 • odrobina tymianku lub rozmarynu
 • pieprz
 • sól
 • garść startego sera żółtego (najlepiej parmezanu)
 • odrobina oliwy z oliwek

Ravioli z mięsem – przygotowanie:

 1. Ciasto przygotuj zgodnie z instrukcją przedstawioną na początku, w przepisie na ciasto do ravioli.
 2. Gdy ciasto będzie odpoczywać w lodówce, przygotuj farsz. Na rozgrzanej patelni podsmaż mięso z czosnkiem i przyprawami. Odstaw do wystygnięcia. Dodaj do mięsa większość startego sera, wymieszaj dobrze składniki.
 3. Przygotowane ciasto wyjmij z lodówki, cieniutko rozwałkuj i podziel na 4 paski. Ostrożnie posmaruj je rozmąconym jajkiem.
 4. Na jedną połowę paska ciasta nałóż farsz łyżeczką, postaraj się zachować odległość 3 cm od kulek farszu. Tak przygotowany pasek nakryj drugą połową. Dociśnij, by skleić ze sobą końce. Zwykłym ostrym nożem lub nożem do pizzy powycinaj kwadratowe pierożki tak, by farsz znalazł się w środku każdego z nich.
 5. Pierożki gotuj we wrzącej osolonej wodzie z niewielką ilością oliwy z oliwek. Gdy wypłyną wypłyną na wierzch (po ok. 4 minutach), wyjmij je przy pomocy łyżki cedzakowej. Serwuj jeszcze gorące, polane oliwą z oliwek , posypane pozostałym startym serem.

Ravioli z grzybami – przepis na farsz

Ten specjał będzie ozdobą stołu jesienią, gdy świeżych, aromatycznych grzybów leśnych jest pod dostatkiem. Do tego przepisu można wykorzystać także grzyby zamrożone, gdy sezon na świeże grzyby już minął.

Ravioli - ze szpinakiem, z mięsem, z grzybami - przepis

Fot. iStock/ravioli

Farsz do ravioli z grzybami – składniki:

 • 400 g grzybów leśnych
 • 1 ugotowany ziemniak
 • 3 łyżki starego parmezanu (lub innego twardego sera)
 • 1 mała cebula
 • garstka posiekanej natki pietruszki
 • oliwa z oliwek
 • sól
 • pieprz

Do sosu:

 • szklanka śmietany
 • odrobina posiekanej natki pietruszki
 • sól
 • świeżo mielony pieprz

Przygotowanie:

 1. Tym razem zacznij od przygotowania farszu – możesz to zrobić nawet dzień wcześniej:
 • Na patelni rozgrzej oliwę, podsmaż na niej pokrojoną w drobną kostkę cebulę, dodaj pokrojone na małe kawałki świeże grzyby. Gdy wydzieli się z nich woda, dodaj posiekaną natkę pietruszki, sól i pieprz. Duś kilka minut, aż woda wyparuje. Zdejmij z ognia i wystudź.
 • Chłodne grzyby poszatkuj drobniutko, dodaj ugotowany i przeciśnięty przez praskę ziemniak, starty parmezan. Dopraw solą i pieprzem, wymieszaj farsz i odstaw go na kilka godzin do lodówki.

2. Ciasto przygotuj zgodnie z instrukcją przedstawioną na początku, w przepisie na ciasto do ravioli.

3. Przygotowane ciasto wyjmij z lodówki, cieniutko rozwałkuj i podziel na 4 paski.

 • Następnie ostrożnie posmaruj je rozmąconym jajkiem. Na jedną połowę paska ciasta nałóż farsz łyżeczką, postaraj się zachować odległość 3 cm od kulek farszu. Tak przygotowany pasek nakryj drugą połową. Dociśnij, by skleić ze sobą końce. Zwykłym ostrym nożem lub nożem do pizzy powycinaj kwadratowe pierożki tak, by farsz znalazł się w środku każdego z nich.
 • Pierożki gotuj we wrzącej osolonej wodzie z niewielką ilością oliwy z oliwek. Gdy wypłyną wypłyną na wierzch (po ok. 4 minutach), wyjmij je przy pomocy łyżki cedzakowej.

4. W międzyczasie przygotuj sos:

 •  Śmietanę przełóż do małego garnka lub na patelnię, na mały ogień. Dodaj posiekaną natkę pietruszki i sól. Delikatnie wymieszaj i poczekaj, aż sos zgęstnieje. Polej sosem gorące ravioli, posyp startym parmezanem i świeżo zmielonym pieprzem.

źródło:  www.przyslijprzepis.pl

Zobacz także

Hej, kobieto! Zatrzymaj się. Odpuść. Bez wyrzutów sumienia pozwól sobie na dzień inny niż zawsze

Dlaczego róża uwodzi? Odkryj niezwykły potencjał róży

Jak być odpornym psychicznie? 18 sposobów na wytrenowanie tej cennej umiejętności