Go to content

7 rzeczy, których nigdy zmienisz u swojego partnera, niezależnie od tego jak bardzo ci na tym zależy

Fot. iStock/Eva Katalin Kondoros

Właściwie powinniśmy od razu powiedzieć to sobie wyraźnie: naszym zadaniem nie jest zmienianie partnerów w kogoś innego niż osoba, którą pokochaliśmy. Ludzie powinni zmieniać się sami, rozwijać, ewoluować – dlatego, że nadszedł taki właśnie moment w ich życiu, moment na dojrzewanie, na zmiany. Jeśli dzieje się to w jakimś stopniu pod wpływem ukochanej osoby lub jej uczucia to wspaniale. Jednak nie wierzmy w to, że sami jesteśmy w stanie partnera zmienić. I zdajmy sobie sprawę z tego, że są takie aspekty, które nigdy zmianie nie ulegną.

7 rzeczy, których nigdy zmienisz u swojego partnera

1. Zaburzenie osobowości i „twarde” uzależnienia

Nie jesteś psychiatrą, a partner nie jest twoim pacjentem. Nie wierz w banały typu „miłość potrafi uleczyć choroby duszy”. Narcyzm, choroba dwubiegunowa, niestabilność emocjonalna, seksoholizm, alkoholizm… Tu pomoże tylko silna wolna i terapia. Jego, nie twoja.

2. Przeszłość

Spotykając miłość, musimy mieć świadomość, że osoba, która staje się dla nas najważniejsza ma swoją przeszłość,  osoby, które są dla niej ważne i wydarzenia, które naznaczyły ich życie. Choć w pewnych okolicznościach to może być trudne, nie zmienimy tego faktu, należy go więc zaakceptować i nie drążyć, nie doszukiwać się w nim tego, co mogłoby nas zranić. Pomyślmy raczej o tym, że to właśnie różne doświadczenia doprowadziły nas do siebie.

3. Brak odpowiedzialności za swoje życie

Zakładając, że mówimy tu o osobach powyżej 30-go roku życia, ciągłe uciekanie od codziennych problemów i brak umiejętności zadbania o zwykłe, życiowe sprawy są mocno niepokojące. Istnieje pewne grupa osób, które partnera traktują jako kogoś kto „ogarnie za nich życie” i będzie im matkował, tłumaczył przed innymi, rozwiązywał za nie trudne sytuacje. Ta postawa wynika raczej z pewnych stałych cech charakteru.

4. Zamiłowanie do flirtu, skłonność do niewierności

Zdrada już na samym początku związku powinna dać ci do myślenia. Tak samo wiecznie rozbiegany wzrok partnera oraz stała liczba „znajomych” chętnych na spotkania o charakterze innym niż jedynie przyjacielskim. Są ludzie, którzy z jakichś powodów nie potrafią dochować wierności. I prawdopodobnie nie powinni się wiązać w poważne relacje.

5. Bardzo bliski związek z matką lub ojcem

Chodzi tu o związek toksyczny, rodzaj współuzależnienia, które bardzo negatywnie wpływa na waszą relację. Nie oderwiesz go siłą z tej relacji, nie zmienisz jego uczuć. I nie jest to twoją rolą. O tej zmianie może zadecydować i dokonać jej tylko on. Tak jest z resztą lepiej. Przecież nie chcesz, żeby ktoś ci zarzucił, że rozbijasz rodzinę…

6. Niechęć do posiadania dzieci

Niektórzy ludzie po prostu nie powinni ich mieć i… tak jest lepiej. Jeśli on mówił ci od początku, że nie chce zakładać „tradycyjnej” rodziny i starać się o potomstwo bo nie czuje, że mógłby się w rodzicielstwie spełnić, nie upieraj się, że „jak zobaczy tę maleńką kropeczkę na monitorze”, to nagle ogarnie go ocean szczęścia. Najprawdopodobniej to wszystko skończy się dramatem. Głównie twoim.

7. Brak szacunku dla innych ludzi oraz brak szacunku dla zwierząt

Przykro mi to mówić, ale nie wierz w to, że ktoś, kto od początku pokazywał ci się z tej gorszej strony, nagle dozna olśnienia i zacznie traktować ludzi tak, jak na to zasługują. Brak szacunku do innych wynosi się najczęściej z domu, a coś, co jest w nas aż tak głęboko naprawdę bardzo trudno wykorzenić.

Pewnie myślisz teraz „nigdy nie mów nigdy”… Oczywiście, zdarzają się wyjątki. Nie liczyłabym jednak na cud tam, gdzie pewne sytuacje przytrafiają się notorycznie.