Związek

7 rzeczy, których nigdy zmienisz u swojego partnera, niezależnie od tego jak bardzo ci na tym zależy

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
30 lipca 2020
Fot. iStock/Eva Katalin Kondoros
 

Właściwie powinniśmy od razu powiedzieć to sobie wyraźnie: naszym zadaniem nie jest zmienianie partnerów w kogoś innego niż osoba, którą pokochaliśmy. Ludzie powinni zmieniać się sami, rozwijać, ewoluować – dlatego, że nadszedł taki właśnie moment w ich życiu, moment na dojrzewanie, na zmiany. Jeśli dzieje się to w jakimś stopniu pod wpływem ukochanej osoby lub jej uczucia to wspaniale. Jednak nie wierzmy w to, że sami jesteśmy w stanie partnera zmienić. I zdajmy sobie sprawę z tego, że są takie aspekty, które nigdy zmianie nie ulegną.

7 rzeczy, których nigdy zmienisz u swojego partnera

1. Zaburzenie osobowości i „twarde” uzależnienia

Nie jesteś psychiatrą, a partner nie jest twoim pacjentem. Nie wierz w banały typu „miłość potrafi uleczyć choroby duszy”. Narcyzm, choroba dwubiegunowa, niestabilność emocjonalna, seksoholizm, alkoholizm… Tu pomoże tylko silna wolna i terapia. Jego, nie twoja.

2. Przeszłość

Spotykając miłość, musimy mieć świadomość, że osoba, która staje się dla nas najważniejsza ma swoją przeszłość,  osoby, które są dla niej ważne i wydarzenia, które naznaczyły ich życie. Choć w pewnych okolicznościach to może być trudne, nie zmienimy tego faktu, należy go więc zaakceptować i nie drążyć, nie doszukiwać się w nim tego, co mogłoby nas zranić. Pomyślmy raczej o tym, że to właśnie różne doświadczenia doprowadziły nas do siebie.

3. Brak odpowiedzialności za swoje życie

Zakładając, że mówimy tu o osobach powyżej 30-go roku życia, ciągłe uciekanie od codziennych problemów i brak umiejętności zadbania o zwykłe, życiowe sprawy są mocno niepokojące. Istnieje pewne grupa osób, które partnera traktują jako kogoś kto „ogarnie za nich życie” i będzie im matkował, tłumaczył przed innymi, rozwiązywał za nie trudne sytuacje. Ta postawa wynika raczej z pewnych stałych cech charakteru.

4. Zamiłowanie do flirtu, skłonność do niewierności

Zdrada już na samym początku związku powinna dać ci do myślenia. Tak samo wiecznie rozbiegany wzrok partnera oraz stała liczba „znajomych” chętnych na spotkania o charakterze innym niż jedynie przyjacielskim. Są ludzie, którzy z jakichś powodów nie potrafią dochować wierności. I prawdopodobnie nie powinni się wiązać w poważne relacje.

5. Bardzo bliski związek z matką lub ojcem

Chodzi tu o związek toksyczny, rodzaj współuzależnienia, które bardzo negatywnie wpływa na waszą relację. Nie oderwiesz go siłą z tej relacji, nie zmienisz jego uczuć. I nie jest to twoją rolą. O tej zmianie może zadecydować i dokonać jej tylko on. Tak jest z resztą lepiej. Przecież nie chcesz, żeby ktoś ci zarzucił, że rozbijasz rodzinę…

6. Niechęć do posiadania dzieci

Niektórzy ludzie po prostu nie powinni ich mieć i… tak jest lepiej. Jeśli on mówił ci od początku, że nie chce zakładać „tradycyjnej” rodziny i starać się o potomstwo bo nie czuje, że mógłby się w rodzicielstwie spełnić, nie upieraj się, że „jak zobaczy tę maleńką kropeczkę na monitorze”, to nagle ogarnie go ocean szczęścia. Najprawdopodobniej to wszystko skończy się dramatem. Głównie twoim.

7. Brak szacunku dla innych ludzi oraz brak szacunku dla zwierząt

Przykro mi to mówić, ale nie wierz w to, że ktoś, kto od początku pokazywał ci się z tej gorszej strony, nagle dozna olśnienia i zacznie traktować ludzi tak, jak na to zasługują. Brak szacunku do innych wynosi się najczęściej z domu, a coś, co jest w nas aż tak głęboko naprawdę bardzo trudno wykorzenić.

Pewnie myślisz teraz „nigdy nie mów nigdy”… Oczywiście, zdarzają się wyjątki. Nie liczyłabym jednak na cud tam, gdzie pewne sytuacje przytrafiają się notorycznie.


Związek

Maciejka – roślina, która urzeka zapachem. Jak uprawiać ją w ogrodzie i na balkonie?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
31 lipca 2020
Maciejka w ogrodzie i na balkonie, uprawa
Fot. iStock
 

Maciejka to cudownie pachnąca roślina, którą często możemy spotkać w ogrodzie lub na balkonie w doniczkach.  Cieszy się ona niesłabnącym powodzeniem, ponieważ jej uprawa nie jest skomplikowana, a zapach wydzielany wieczorem przez kwiaty po prostu urzeka. Jakiej pielęgnacji wymaga maciejka w ogrodzie i na balkonie?

Maciejka — charakterystyka

Maciejka, czyli lewkonia długopłatkowa, to roślina, która być może nie zachwyca szczególnie pięknymi kwiatami, ale zdecydowanie rekompensuje to zapachem. Należy do rodziny kapustowatych i pochodzi z ciepłych rejonów Afryki Północnej, Grecji, Arabii.

Lewkonia jest rośliną jednoroczną dorastającą do 40 cm wysokości. Ma szaro-zielone, wąskie liście pokryte kutnerem, oraz czteropłatkowe różowo-fioletowe niewielkie kwiatki. Jej silnie rozgałęzione łodygi wraz ze wzrostem zaczynają się płożyć po ziemi, przez co wiele osób uprawia ją w wysoko postawionych, a nawet w podwieszanych doniczkach.

Maciejka w ogrodzie i na balkonie, uprawa

Fot. iStock/maciejka

Maciejka — kwitnienie

Wspomniane już kwiaty nie należą do elementów szczególnie ozdobnych. Tym bardziej że ich płatki rozwijają się dopiero na wieczór, by rano znów się zwinąć. Jednak nie dla wyglądu uprawia się maciejkę — jej główną zaletą jest zapach bardzo intensywny i przyjemny, słodki, który unosi się wokół niej na pewną odległość. Wcale nie trzeba pochylać się nisko nad kwiatami, by poczuć, jak pięknie pachnie.

Kwiatami lewkonii można cieszyć się od czerwca do sierpnia. Jest jednak sposób na to, by przedłużyć kwitnienie tej rośliny na wrzesień. Wystarczy przeprowadzić wysiew nasion w odstępach dwutygodniowych, by rośliny schodziły kolejno po sobie, i tak samo kwitły. Lewkonia nie powtarza kwitnienia.

Maciejka w ogrodzie i na balkonie, uprawa

Fot. iStock/maciejka

Maciejka w ogrodzie i na balkonie — jak uprawiać?

Maciejka bardzo lubi stanowisko słoneczne i nie przeszkadza jej pełne słońce. W półcieniu będzie kwitnąć zdecydowanie mniej obficie. Nie przepada również za silnym wiatrem, więc preferuje raczej zaciszne stanowiska. Radzi sobie zarówno w ogrodzie, jak i zasadzona w doniczkach na balkonie lub tarasie. Na balkonie zazwyczaj traktuje się ją jako roślinę uzupełniającą do innych roślin w doniczkach.

Wysiew

Maciejkę wysiewa się z nasion, które bez problemu można kupić w sklepach ogrodniczych. Maciejka powinna być wysiewana do gruntu pod koniec kwietnia. Należy przy tym zachować odstępy co 20-30 cm. Warto wysiewać ją w odstępach 2-3 tygodniowych, by przedłużyć jej kwitnienie. Należy pozostać przy raz wybranym miejscu dla tej rośliny, ponieważ maciejka ze względu na rozrośnięte korzenie nie lubi przesadzania. Siewki powinny pojawić się po 2 tygodniach. Wtedy też przerywa się je pozostawiając odstępy między roślinami na ok. 10 cm.

Warto także pamiętać o tym, że z powodu jej mało atrakcyjnego wyglądu dobrze jest sadzić ją z innymi, bardziej dekoracyjnymi roślinami. Rośliny te nie powinny jednak wydzielać intensywnego zapachu. Maciejka najlepiej prezentuje się w grupach, warto ją sadzić przy oknach, tarasach, altanach i miejscach wypoczynku, bo tam będzie co wieczór wydzielać swój urzekający zapach.

Maciejka w ogrodzie i na balkonie, uprawa

Fot. iStock/maciejka

Wymagania maciejki

Maciejka nie ma wielkich wymagań, ale nie znaczy to, że pozostawiona bez opieki zawsze będzie rosła w dobrej kondycji. Roślina ta lubi gleby raczej próchniczne, w których nie brakuje składników odżywczych. Maciejka nie lubi stać w wilgoci, więc jeżeli uprawiamy ją w doniczce, powinna mieć ona odpowiedni drenaż (warstwę keramzytu) i otwory odpływowe. Sprzyja jej regularne podlewanie, ale nie lubi też, gdy jej korzenie stoją w wodzie. Jej liście lubią delikatne zraszanie. Warto dokarmiać maciejkę odpowiednią dawką nawozu, by kwitła obficie. Należy jednak uważać na nawozy z dużą dawką azotu — nadmierna jego ilość może hamować obfite kwitnienie lewkonii.

Szkodniki

Maciejka jest rośliną, którą zazwyczaj szkodniki i choroby omijają. Lewkonia jest odporna, ale może się zdarzyć, że zaatakują ją mszyce lub bielinek kapustnik. Motyl składa na liściach jaja, z których wykluwają się żarłoczne gąsienice, żerujące na liściach. W tym przypadku trzeba zbierać gąsienice, zanim uszkodzą roślinę. Niebezpieczny dla maciejki może też okazać się mączniak, który można rozpoznać po białym nalocie na różnych częściach rośliny.

źródło: twojogrodek.pl, muratordom.pl


Związek

3 bit – proste i efektowne ciasto bez pieczenia

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
30 lipca 2020
3 bit - klasyczny, z truskawkami i czekoladowy
Fot. iStock/3 bit

3 bit to bardzo smaczne ciasto przygotowywane bez pieczenia. Przepis na 3 bit jest prosty do wykonania, więc pokusić się mogą o to nawet ci, którzy z pieczeniem są na co dzień na bakier. Można wypróbować przepis na klasyczny 3 bit, jak i truskawkowy lub z przewagą kakao i czekolady, który zyskał wielu zwolenników w tej odsłonie.

Jeśli lubicie smak batonika 3 bit, ciasto was nie zawiedzie. Trzy warstwy herbatników przekłada się zazwyczaj masą kajmakową (krówkową), budyniową i bitą śmietaną. Na samej górze miłośników słodkości czeka warstwa startej czekolady, kakao i rozdrobnionych orzechów. Posypaną mieszanką startej czekolady, orzechów i kakao. Szykując ciasto 3 bit na uroczystość trzeba pamiętać o tym, że potrzebuje ono minimum 3 godzin na porządne schłodzenie w lodówce.

3 bit — przepis podstawowy

Ciasto przewidziane jest na kwadratową formę o wymiarach 24×24 cm lub zbliżoną. Jeśli jesteś miłośniczką kakaowych herbatników, możesz je wykorzystać w przepisie.

3 bit - klasyczny, z truskawkami i czekoladowy

Fot. iStock/3 bit

3 bit — składniki:  

 • 1 puszka masy krówkowej w temperaturze pokojowej
 • ok. 510 g herbatników
 • 400-500 ml słodkiej śmietany 36%
 • 1 opakowania śmietan-fix
 • ok. 50 g czekolady deserowej/gorzkiej

Masa budyniowa:

 • 500 ml mleka
 • 2 łyżki cukru
 • 1 opakowanie cukru wanilinowego
 • 1 opakowanie budyniu śmietankowego
 • łyżka mąki ziemniaczanej
 • łyżka mąki pszennej
 • 1/2 kostki margaryny (ok. 125 g)

Przygotowanie:

 1. Blaszkę o wymiarach 24×24 cm wyłóż herbatnikami. Na herbatnikach rozsmaruj masę krówkową. Wyłóż na to następną warstwę herbatników.
 2. 1,5 szklanki mleka zagotuj z cukrem, cukrem waniliowym i margaryną. W pozostałym mleku rozmieszaj  proszek budyniowy i mąki. Dodaj do gotującego się mleka i mieszaj energicznie, aby nie powstały grudki. Budyń gotuj ok. 1 min, do chwili, aż zgęstnieje.
 3. Gorący budyń wylej na masę z herbatników i przykryj kolejną warstwą ciastek. Zostaw do całkowitego wystygnięcia.
 4. Dobrze schłodzoną śmietanę ubij ze śmietan-fixem. Śmietanę równo wyłóż na wierzch ciasta i posyp startą na tarce czekoladą. Czekoladę możesz w wersji bogatszej wymieszać z kakao oraz drobno kruszonymi orzechami.
 5. Gotowe ciasto 3 bit odstaw do lodówki najlepiej na całą noc.

3 bit z truskawkami — przepis 

Przepis na 3 bit z truskawkami to owocowa wariacja na temat ciasta przygotowanego bez pieczenia. Ilość podanych składników przewidziano na blaszkę o wymiarach 36×24.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Magda (@maggie_w_kuchni)

3 bit z truskawkami — składniki:

 • 1 paczka (350 g) herbatników
 • 30 g gorzkiej czekolady

Masa budyniowa:

 • 2,5 szklanki mleka
 • 2 budynie śmietankowe
 • 3 łyżki cukru
 • galaretka cytrynowa
 • 200 g masła

Masa truskawkowa:

 • 80 dag truskawek+ kilka do dekoracji
 • 4 łyżki cukru,
 • 2 galaretki truskawkowe

Masa śmietanowa:

 • 0,5 litra śmietany kremówki 30%
 • 1 galaretka cytrynowa

Przygotowanie:

 1. Truskawki umyj, odcedź i zmiksuj blenderem. Przełóż je do garnka, dodaj cukier i doprowadź do wrzenia. Zdejmij z ognia, wsyp galaretki dokładnie wymieszaj i odstaw do stężenia.
 2. Na blaszce rozłóż warstwę herbatników.
 3. Przygotuj krem: 2 szklanki mleka zagotuj z cukrem, a w pozostałym mleku rozmieszaj proszek budyniowy. Wlej go do wrzącego mleka i ugotuj budyń.
 4. Do gorącego budyniu dodaj galaretkę cytrynową i energicznie mieszaj do uzyskania gładkiej konsystencji. Ostudź.
 5. Zimny budyń utrzyj z masłem i wyłóż na herbatniki. Przykryj drugą warstwą herbatników.
 6. Rozsmaruj tężejącą masę truskawkową, ułóż kolejną warstwę herbatników i wstaw do lodówki aż masa stężeje.
 7. Galaretkę rozpuścić w 1/2 szklance wrzącej wody, odstaw do stężenia. Śmietanę kremówkę ubij na sztywno, dodaj tężejącą galaretkę i dobrze wymieszaj.
 8. Masę śmietanową wyłóż na herbatniki i wstaw do lodówki, aby masa stężała.
 9. Posyp startą gorzką czekoladą.

3 bit możesz wykonać nie tylko z truskawkami. Sprawdzą się tu także maliny, czy dojrzałe jeżyny.

3 bit intensywnie czekoladowy  — przepis 

Ta wersja spodoba się miłośnikom łączenia smaku kawy i czekolady. Ilość składników przeznaczona jest na tortownicę o średnicy 20 cm.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez @agnes_wkuchni

3 bit czekoladowy — składniki

 • 1 puszka masy kajmakowej o smaku tiramisu
 • 300 g herbatników maślanych kakaowych
 • 150 g herbatników maślanych

Warstwa budyniowa:

 • 2 budynie czekoladowe (bez cukru)
 • 500 ml mleka
 • 1 cukier waniliowy
 • 2/3 szklanki cukru
 • 1 żółtko
 • 1 łyżka mąki ziemniaczanej

Warstwa kremowa:

 • 500 ml śmietanki kremówki
 • 25 dag serka mascarpone o smaku „espresso”
 • 2 łyżki cukru pudru
 • 1 łyżka żelatyny
 • 1/3 przegotowanej wody

Dekoracja:

 • 1/2 czekolady deserowej

Przygotowanie:

 1. Spód tortownicy wyłóż herbatnikami kakaowymi. Na nie wyłóż warstwę masy kajmakowej — przykryj ją drugą warstwę herbatników kakaowych.

Masa budyniowa:

 1. 1.5 szklanki mleka zagotuj z cukrami. Rozmieszaj budynie z mlekiem. Do gotującego się mleka wlej cienkim strumieniem rozmieszane budynie w mleku, żółtko i mąkę ziemniaczaną, cały czas mieszając. Gdy powstanie gęsty budyń, odstaw masę do wystygnięcia.
 2. Masło utrzyj na puch i dodawaj po łyżce budyniu, zmiksuj krótko, a następnie wyłóż masę na herbatniki.
 3. Na budyniu ułóż kolejną warstwę ze zwykłych herbatników. Ciasto wstaw do lodówki.

Masa kremowa:

 1. Kremówkę ubij z cukrem, dodaj serek mascarpone oraz żelatynę rozpuszczoną w wodzie.
 2. Krem wyłóż na wierz, posyp startą czekoladą.
 3. Całość schłódź porządnie w lodówce — najlepiej ostaw na całą noc.

źródło: www.przyslijprzepis.pl 


Zobacz także

Jak bije narcyz? Pięć rodzajów przemocy (często fizycznej), której narcyz używa w związku

Jaka jest wasza miłość? Namiętność, intymność czy zobowiązanie – składniki miłości można zmierzyć

„Kiedyś, jak coś się zepsuło, to naprawialiśmy. A teraz wyrzuca się stare”. Zadbaj o siebie, o dzieci, nie o niego – miałyście prawo odejść