Brzmi może głupio, ale warto porozmawiać o tym, dlaczego doszło do zdrady i przygotować sobie listę rzeczy, które w przyszłości zapobiegną takiej sytuacji. Straszenie, że jeszcze raz i zniknę, nic tu nie da. Jeśli znasz przyczynę zdrady, ustal z partnerem, by gdy znowu będzie źle, powiedział ci o tym, byście mogli zapobiec w przyszłości temu, co się wydarzyło.
Oswajasz się z nimi od dziecka i wcale nie zastanawiasz dlaczego tak właśnie jest. Reakcje twojego organizmu przyjmujesz naturalnie, tak jak oddychanie. Kiedy masz katar lub alergię – kichasz, kiedy jesteś senny – ziewasz, kiedy rano wstajesz – przeciągasz się, odruchowo. Nie ma w tym większej filozofii. Czy na pewno?…
Nasze ciała są złożonym zbiorem licznych systemów i podzespołów. Nasz organizm potrzebuje mechanizmów obronnych, działających 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, bez odpoczynku i urlopu.
1. Kichanie
Fot. iStock/PeopleImages
Zazwyczaj kichamy, gdy nasze kanaliki wypełnia zbyt wiele alergenów, bakterii, kurzu i innych substancji drażniących. Kichanie jest sposobem organizmu na pozbycie się tych „śmieci”.
2. Ziewanie
Fot. iStock/SIphotography
Według jednej z naukowych teorii, głównym celem ziewania jest… wentylacja przegrzanego mózgu. Zauważyliście, że zdarza wam się ziewać w sytuacji silnego stresu?…
3. Przeciąganie się
Fot. iStock/ArthurHidden
Instynktownie przeciągamy się rano po to, aby przygotować nasz organizm do obciążeń fizycznych, które czekają na nas w ciągu dnia. Jednocześnie, rozciągając mięśnie, przywracamy prawidłowy przepływ krwi i poprawiamy nasze samopoczucie.
4. Czkawka
Fot. iStock/mediaphotos
Dostajemy czkawki zazwyczaj wtedy, gdy jemy zbyt szybko i łapczywie połykamy duże kawałki, co drażni naszą przeponę. To ona wysyła sygnały ostrzegawcze do mózgu.
5. Mioklonie
Fot. iStock/BraunS
Tzw „ruchy miokloniczne” są niezależnymi od naszej woli skurczami mięśni, podobnymi do porażenia prądem. Kiedy zasypiasz, twoja częstotliwość oddechu gwałtownie spada, tętno zwalnia jedynie nieznacznie, mięśnie są rozluźnione. O dziwo, mózg interpretuje te zmiany jako zwiastujące śmierć. Więc próbuje cię uratować, dając Ci wstrząs.
6. Pomarszczona skóra (pod wpływem wody)
Fot. iStock/andy_Q
Zmarszczki, które pojawiają się na skórze rąk i stóp odgrywają naprawdę zaskakującą rolę. Gdy ciało poddawane jest działaniu większej ilość wilgoci, dostaje sygnał, że środowisko, w którym się znajduje może być śliskie. Twoja skóra na dłoniach od razu zaczyna się zmieniać w taki sposób, który pozwoli Ci uzyskać przyczepność na gładkich powierzchniach. Niesamowite, prawda?
7. Zaburzenia pamięci
Fot. iStock/SIphotography
Utrata pamięci często zdarza się po wystąpieniu najbardziej przykrych i trudnych doświadczeń w naszym życiu. Nasz mózg dosłownie usuwa to, co boli najmocniej, żeby ochronić naszą psychikę.
8. Gęsia skórka
Fot. iStock/kvitkafabian
Podstawową funkcją „gęsiej skórki” jest zmniejszenie ilości ciepła, jakie nasze ciało traci przez pory na skórze. Ten mechanizm sprawia, że łatwiej nam się ogrzać w mało przyjaznych strefach klimatycznych.
9. Łzy
Fot. iStock/Viktor_Kitaykin
Oprócz ochrony wyściółki śluzowej naszego oka, w przypadku, gdy dostanie się do niego jakieś ciało obce, łzy są również narzędziem służącym jako „obrona emocjonalna .” Naukowcy uważają, że w sytuacjach stresowych organizm tworzy nowe, potężne źródło podrażnienia, aby odwrócić uwagę człowieka od bólu, którego doświadcza.
Mówi się, że tiki nerwowe przychodzą i odchodzą. Część z ekspertów jest jednak zdania, że zmiany w nasileniu objawów, mogą zależeć od środowiska, w jakim przebywa dana osoba.
Do najczęściej występujących tików zalicza się mruganie powiekami, wzruszanie ramionami, pstrykanie palcami, ale też dotykanie różnych przedmiotów, potrząsanie głową, pochrząkiwanie, prychanie, a nawet kaszel! Osoby dotknięte tymi dolegliwościami odczuwają silny emocjonalny dyskomfort, gorzej funkcjonują w życiu zawodowym i osobistym. Szczególnych trudności spowodowanych tikami doświadczają dzieci.
Chodź nie przeprowadzono jeszcze szczegółowych badań w tym zakresie, z ankiet napływających od rodziców i różnych ośrodków leczenia, wynika, że istnieją pewne czynniki środowiskowe, które mogą wpływać na nasilenie objawów. Oto kilka z nich (spróbuj odstawić je przez dwa/trzy tygodnie i sprawdź czy odczujesz różnicę):
Media elektroniczne
Gry komputerowe wpływają na zwiększenie się produkcji dopaminy w naszym mózgu, z która z kolei łączona jest z występowaniem tików. Dla wyeliminowania bardziej uciążliwych z nich zalecany jest 3 tygodniowy „detoks”, aby wyregulować chemię mózgu i przywrócić spokojny sen.
Warto pamiętać, że zbyt długi czas spędzony przed komputerem może powodować problemy zarówno u dzieci, jak i dorosłych!
Fot. iStock/lolostock
Alergie
Zarówno te pokarmowe, skórne, jak i sezonowe, ale też zwykła nadwrażliwość na dany produkt może mieć wpływ na nasilenie się tików. Warto byłoby więc udać się do alergologa i wykonać stosowne testy. Do najczęstszych alergenów zaliczany jest produktów zaliczane są: gluten, nabiał, kofeina, cukry proste oraz sztuczne barwniki i konserwanty.
Oświetlenie
Ma szczególne znaczenie dla osób mających problem z nadmiernym mruganiem. Tradycyjne żarówki zostały wycofane i zastąpione energooszczędnymi świetlówkami, może mieć to negatywny wpływ na osoby z tym rodzajem tików. Nawet jeśli tego nie widać świetlówki podczas świecenia – migoczą, a to migotanie podrażnia oczy. Zmiana oświetlenia na żarówki halogenowe lub LEDowe mogłaby pomóc.
Występowanie z innymi chorobami
Tiki i natręctwa często występują razem z innymi chorobami takimi jak ADHD, zespół Tourett’ea, czy Popaciorkowcowy dziecięcy zespół neuropsychiatryczny (PANDAS). W przypadku ADHD kłopotliwe mogą okazać się przypisane leki – chociaż eliminują większość objawów, często nasilają jednocześnie występowanie tików. Jeśli tiki u dziecka nie ustępują warto sprawdzić, czy źródłem problemu nie jest poważniejsza choroba.