Lifestyle

12 niezawodnych filmowych wyciskaczy łez – idealne, gdy masz ochotę się wypłakać

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
24 lutego 2017
Fot. iStock/Luka Lajst
 

Zdarzają się takie dni, takie momenty w naszym życiu, gdy chce nam się ryczeć, płakać, po prostu wyć w poduszkę. Nie musi być konkretnego powodu dla takiego stanu – ot, smutek, który czasami się zdarza i przejmuje nad nami kontrolę, kilka gorszych dni, wiosenne przesilenie. I nie ma w tym nic złego, a płacz może być dla nas swoistym katharsis. Potrzebujecie inspiracji do łez? Z pomocą przyjdą wam filmy! Oto 12 produkcji, które idealnie nadają się na wieczór pełen wzruszeń i łez. Przygotujcie chusteczki – mogą się przydać!

„Love story”, reż. Arthur Hiller

Jeden z najsłynniejszych melodramatów wszech czasów i historia wielkiej miłości, na której łzy ocierały już miliony widzów. Olivier (Ryan O’Neal) jest studentem prawa pochodzącym z zamożnej rodziny. Jenny (Ali MacGraw) to studentka muzyki, córka zwykłego piekarza. Młodzi zakochują się w sobie , ale kiedy Olivier przedstawia Jenny swoim rodzicom, ich związek nie zostaje przez nich zaakceptowany. Olivier mimo sprzeciwu rodziców związuje się z Jenny jednak los szykuje dla nich bolesną niespodziankę…

„Stalowe magnolie”, reż. Herbert Ross

Sześć przyjaciółek spotyka się w miejscowym salonie piękności, by wymieniać się plotkami. Rozmawiają, zwierzają się, kłócą się, dzielą doświadczeniami i razem walczą z przeciwnościami losu i osobistymi tragediami. Ten film to przede wszystkim znakomita kobieca obsada (Sally Field, Julia Roberts, Shireley MacLaine, Olympia Dukakis, Dolly Parton, Daryl Hannah) i mnóstwo emocji, które wzruszą, wycisną łzy, a nieraz i rozbawią na całego. To po prostu trzeba zobaczyć!

„Pamiętnik”, reż. Nick Cassavetes

Film zrealizowano na podstawie bestsellerowej powieści Nicolasa Sparksa, mistrza dostarczania czytelnikom wzruszeń. To historia miłości Noah i Allie, która rozkwitła na początku lat 40. Dowiadujemy się o niej z pamiętnika, który staruszek Duke czyta swojej ukochanej cierpiącej na chorobę Alzhaimera. Piękna opowieść i piękny film wart obejrzenia – z pewnością skłoni do przemyśleń i zadumy. W rolach głównych Ryan Gosling i Rachel McAdams.

„Król lew”, reż. Rob Minkoff, Roger Allers

Film animowany może nie kojarzy się od razu ze łzami i wzruszeniem, ale któż nie płakał na seansie „Króla lwa”? Mały Simba obwinia się za śmierć swojego ojca, króla Mufasy i ucieka rezygnując z przynależnego mu tronu. Jego miejsce zajmuje zły Skaza – czy po latach Simba odzyska władzę? Ten film to kawałek historii kina i świetna muzyka, która została uhonorowana Oskarem. No i ma tę zaletę, że można go oglądać nawet całą rodziną.

„Lista Schindlera”, reż. Steven Spielberg

Historia Oskara Schindlera, przedsiębiorcy, który w czasie II wojny światowej uratował przed pobytem w obozach koncentracyjnych ponad tysiąc Żydów. Ta oparta na faktach opowieść to film niezwykle poruszający, trudna lekcja historii, ale z pewnością warta obejrzenia i uronienia kilku łez. Polecamy!

„Życie jest piękne”, reż. Roberto Benigni

Guido zostaje zamknięty w obozie koncentracyjnym ze swoim synem Giousem. Mężczyzna próbuje jednak przekonać chłopca, że okrutna rzeczywistość to tylko forma zabawy dla dorosłych. Film określany jest mianem komedii o holocauście, ale pod pozorem dobrego humoru ukrywa się coś znacznie głębszego i tragicznego. Nie raz oczy zaszklą się niebezpiecznie, a łzy polecą.

„Mój przyjaciel Hachiko”, reż. Lasse Hallström

Profesor Parker Wilson (Richard Gere) namówiony przez córkę bierze pod swój dach szczeniaka. Mężczyznę i zwierzę zaczyna łączyć niezwykła więź – pies Hachiko codziennie odprowadza swego pana na dworzec, a później punktualnie wraca by powitać go ponownie. Film inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w Tokio w latach dwudziestych i na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku.

„Zielona mila”, reż. Frank Darabont

John Coffey (Michael Clarke Duncan) oczekuje na karę śmierci za morderstwo dwóch dziewczynek. Jednym ze strażników więziennych jest Paul Edgecombe (Tom Hanks), którego życie odmieni się po poznaniu nowego skazańca. Film ten, będący adaptacją powieści Stephena Kinga, uważany jest za arcydzieło, fenomenalne i genialne widowisko. Mówi się także, że nawet faceci płaczą na „Zielonej mili” – warto sprawdzić to osobiście.

„Zanim się pojawiłeś”, reż. Thea Sharrock

Lou ma 26 lat, pochodzi z niewielkiego miasteczka i nie ma konkretnych planów na swoje życie. Podejmuje się opieki nad niepełnosprawnym Willem, młodym bogatym bankierem, który po wypadku stał się cyniczny i zgorzkniały. Dziewczyna pokazuje mu zupełnie inne życie, a przy tym sama odnajduje sens swojego. Ta historia to klasyczny melodramat, ale w całkiem niezłym wykonaniu – na wypłakanie się film idealny.

„Buntownik z wyboru”, reż. Gus Van Sant

Ten film był przepustką do kariery dla jego scenarzystów i głównych aktorów – Matta Damona i Bena Afflecka. To historia Willa, zbuntowanego geniusza, któremu jednak z nauką i przepisami prawa nie po drodze. Pracuje jako sprzątacz na uniwersytecie, chadza z kuplami do barów i wszczyna awantury. Profesor matematyki przypadkowo odkrywa jego talent i postanawia wykorzystać niesamowite umiejętności. Kto nie widział musi koniecznie nadrobić, bo film jest po prostu świetny!

„Stowarzyszenie umarłych poetów”, reż. Peter Weir

O kapitanie, mój kapitanie! A kapitanem tym jest Robin Williams grający ekscentrycznego nauczyciela Johna Keatinga, który w konserwatywnym liceum stara się wpoić uczniom miłość do poezji i zasadę „carpe diem”.  Zainspirowani jego lekcjami uczniowie odnawiają sekretny związek – Stowarzyszenie Umarłych Poetów. Świetna rola Williamsa i niezapomniany film!

„Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”, reż. David Fincher

Tytułowy Benjamin to unikatowy przypadek człowieka, który urodził się stary i umarł jako młody. Poznajemy jego historię od końca I wojny światowej aż po XXI wiek, jego smutki i radości, miłość i problemy. I choć Benjamin Button bez wątpienia jest inny, wyjątkowy, to łączy nas z nim jedno – nikt z nas nie potrafi zatrzymać zbyt szybko upływającego czasu…  Wzruszeń dostarczać będą m.in. Brad Pitt, Cate Blanchett i Tilda Swinton. Naprawdę warto.


Lifestyle

Nie ma metody skuteczniejszej, niż prawda. O cienkiej granicy ludzkiego zaufania

Anika Zadylak
Anika Zadylak
24 lutego 2017
Fot. iStock / filadendron
 

Kto z nas, nie zna tego obrazka, gdy koleżanka kolejny raz prosi o drobną pożyczkę, a kolega, żeby go przenocować? I to najlepiej przez parę dni. Albo kiedy znowu, ktoś puka do drzwi i okazuję się, że to znajoma, z wizytą niespodzianką. I nieważne, że akurat, zaczęłaś sprzątać czy gotować albo właśnie wychodzisz, bo i tak, wypadałoby poczęstować chociaż herbatą.

Lubimy otaczać się ludźmi, mieć z kim iść na kawę czy do kina, do kogo zadzwonić i posłuchać najnowszych ploteczek. Dobrze mieć kolegę, z którym można przedyskutować pół nocy i przyjaciółkę, która zajmie się dziećmi, gdy wypadnie nagły wyjazd. Mamy zaufanie, pozwalamy na wiele i machamy ręką, gdy nas ktoś zawiedzie. A to jest  właśnie pierwszy krok do zniszczenia dobrych i zdrowych relacji. Bo nie ma niczego gorszego, niż przekroczenie bardzo cienkiej granicy. I zanim się zorientujemy, że to się właśnie stało,  po kolejnej przyjaźni, zostanie tylko niesmak. A może istnieją sposoby, żeby tego uniknąć i nic nie stracić, tylko jeszcze zyskać?

Bycie dobrym, nie musi oznaczać zgadzania się na wszystko, przytakiwania i akceptacji, nawet, gdy się z czymś nie zgadzamy i coś, nie do końca nam pasuje. – To nie tak, że przy każdej nowej znajomości, wyskakuję z paktem do podpisania – Natalia, 30-letnia urzędniczka, po stracie kolejnej koleżanki, zaczęła postępować z goła inaczej, niż dotychczas.

– Zauważyłam, że wiele naprawdę ciekawych relacji, rozpadło się lub zakończyło, z niezdrowym hukiem najczęściej, przez pożyczanie pieniędzy.  Ale to nie jedyna przyczyna, późniejszych kłótni i milczenia, które dzieli.  Czasem, coś mi zwyczajnie nie pasowało, inaczej coś widziałam, ale głupio było mi się przyznać. Żeby nie urazić, żeby nie sprawić przykrości, nie wyjść na samoluba. A co jest złego, w powiedzeniu prawdy, zaznaczeniu pewnych reguł? Żeby potem niedomówienia i niemiłe zaskoczenia, nie kończyły znajomości? Nauczyłam się przez lata, że bycie szczerym, przynosi dobre efekty, nawet, jeśli, nic tego nie zapowiada. Zaczęłam od tego, że nie pożyczam nikomu, chyba, że jakieś drobne na śniadanie, bo każdemu się zdarzy, zapomnieć portfela. I zawsze proszę o chociażby SMS-a przed niezapowiedzianą wizytą. To, że jestem w domu i mam wolne, nie oznacza, że nie mam innych planów. Odkąd zaznaczam od początku, że trzymam się pewnych zasad, przestałam się tak rozczarowywać. A nawet odzyskałam jedną dobrą koleżankę, bo przeprosiła i się do czegoś przyznała. Powiedziała, że  przestała mnie szanować w którymś momencie, bo na nic, nie zwracałam uwagi. I na wszystko pozwalałam lub udawałam, że nie widzę czegoś, co mnie boli i z czym się nie zgadzam. Nie mówiłam nic, bo myślałam, że lepiej przemilczeć. Ona doszła do wniosku, że już mi nie zależy, że jest mi obojętne, jak będzie. Dziś pomiędzy nami, po długiej rozmowie, jest lepiej niż kiedykolwiek.

A co, kiedy szczerość nie wystarcza a mimo to, nie chcemy zrywać kontaktu?

Czasami zdarza się tak, że człowiek, który staję nam się bliski, drażni nas swoimi zachowaniami. I nie bardzo reaguje na sugerowane przez nas wskazówki, że czegoś sobie nie życzymy lub nie chcemy, żeby tak postępował. Paweł, bardzo szybko sobie z tym poradził.

– Daniel, to mój kolega jeszcze z gimnazjum. Potem wspólne technikum i studia w tym samym mieście. Zgrzyt się zaczął, gdy jego wizyty się przeciągały, bo wpadał na dwa dni a z trudem, wyganiałem go po tygodniu. Delikatne zwracanie uwagi nie przynosiło efektów, w zamian za to doszło coś, czego nigdy nie lubiłem. To wpadanie bez zapowiedzi i dzwonienie do mnie już dwa metry od domu, kiedy stoisz pod ścianą i nie masz  jak odmówić. Gdy  nie wytrzymywałem i dość nerwowo prosiłem, żeby tego nie robił, to się obrażał. Tylko po to, żeby po kilku dniach przeprosić i… znowu, robić to samo. Dlatego przestałem otwierać drzwi albo podnosiłem słuchawkę domofonu i mówiłem, wprost, że nie mam ochoty na żadne wizyty. Nie odpisywałem też na wiadomości, gdzie zalewał mnie milionem pytań i pretensji w stylu, że bardzo się zmieniłem. Zniknął na chwilę i się nie odzywał, a na ulicy udawał, że mnie nie dostrzega. Milczałem, choć było mi zwyczajnie przykro, w końcu nic złego nie zrobiłem. A zdobyłem się w końcu na  prawdę, żeby nie stracić dobrego kumpla. Zrozumiał po miesiącu. Przy piwie powiedział mi, że przemyślał wszystko i doszedł do wniosku, że też by nie chciał, żeby ktoś do niego wpadał bez pytania. I dziękował, że byłem mądrzejszy i nie pozwoliłem, żeby nasza kilkunastoletnia znajomość, rozpadła się przez taką bzdurę.

– Najgorsze było, dawanie rad, o które nie prosiłam. I to w każdej kwestii, nie tylko pracy, czy mojego małżeństwa. Drażniły mnie szczególnie te dotyczące wychowania dzieci, wygłaszane przez osoby, które nigdy nie były rodzicami. – Monika źle wspomina czas, kiedy uważała, że dobra przyjaźń to przymykanie oka, machanie na coś ręką: „bo lepiej, nie zaczynać i się nie kłócić”, milczenie i absolutna zgoda, na wszystko. Nawet na niesprawiedliwą i niepotrzebną krytykę przy jej rodzicach czy małżonku.

– To chyba właśnie Rafał, zwrócił mi na to uwagę i dziwił się, że tak spokojnie to przyjmuje. Zarzucał mi, że potrafię być pyskata, ale nie wtedy, gdy tego trzeba. A mi nigdy nie pasowało, że jedna i druga koleżanka, wiedzą lepiej ode mnie. I śmieją się pobłażliwie, gdy powtarzam, że rady są po to, żeby ich wysłuchać i wcale,  nie trzeba z nich korzystać. Dałam się im zagadać i przekonać, niepytana o własne zdanie. Już na samą myśl o wizycie którejkolwiek z nich, chodziłam zła i struta. Aż któregoś dnia nie wytrzymałam i wykrzyczałam to, co we mnie siedziało od dawna. Plus kilka, zupełnie niepotrzebnych zdań, powiedzianych bezmyślnie, bo w nerwach. Jedna z nich, nie odzywa się do mnie do dziś, druga bardzo rzadko. Teraz wiem, że gdybym wtedy posłuchała Rafała, gdybym z nimi otwarcie pogadała, pewnie nie musiałoby dojść do tak drastycznej sytuacji. Dziś jestem ostrożniejsza i zawsze wprost mówię, czego oczekuje, a z czym nie mam zamiaru, się zgadzać. Dzięki takiej postawie nie zdarzają i się już zgrzyty, a moje znajome wiedzą, na co nie powinny sobie pozwalać i co zachować dla siebie. Bo choć zdania miewamy różne, nie oznacza to, że nie będziemy umiały się dogadać. Trzeba tylko jasno określić, na ile możemy pozwolić, a czego nigdy nie będziemy tolerować.

Wygląda na to, że nie ma metody skuteczniejszej, niż prawda zaraz na początku znajomości, jeśli czujemy, że nam na niej zależy. Tylko wtedy mamy gwarancję na  dożywotniego przyjaciela czy dobrą koleżankę, bez zgrzytów i zamartwiania się czy zrozumie naszą postawę.

A jeśli poczuję się urażony, bo powiedzieliśmy głośno i wprost, że coś nam się nie podoba, niech idzie. Czasem warto poczekać i sprawdzić, czy w ogóle było się kim przejmować. Bo poprawne relacje międzyludzkie opierać się mogą wyłącznie na szczerości i szanowaniu zdania drugiej strony.

 


Lifestyle

Przebrała się za mężczyznę, aby wziąć udział w imprezie dla ojców – odważna decyzja samotnej mamy

Karolina Krause
Karolina Krause
24 lutego 2017
Fot. Screen z Facebooka Whitney Kittrell

Kiedy 3 lata temu Whitney Kittrell została samotną matką, poprzysięgła sobie, że nie pozwoli, by któremukolwiek z jej dzieci czegokolwiek w związku z tym zabrakło. Dlatego, gdy jej kilkuletni syn wrócił pewnego dnia z przedszkola, z zaproszeniem na „Dzień ojca i syna” – wiedziała już co musi zrobić.

Na wszelki wypadek zapytała jednak swojego przedszkolaka, czy nie wolałby, by na wydarzenie poszedł z nim jego dziadek. Wtedy popatrzył na nią z uśmiechem i odpowiedział: Chcę, żebyś to ty ze mną poszła. To ty jesteś moją mamą… i tatą.”

Niewiele myśląc Whitney włożyła ubrania swojego ojca, narysowała na twarzy profesjonalny zarost i pełna obaw poszła ze swoim dzieckiem na przygotowane przez placówkę śniadanie dla ojców.

Swoim zdjęciem podzieliła się później na Facebooku, a ich historia w mgnieniu oka stała się medialnym hitem!

Byłam zakłopotana, ale mimo to nie mogłam powstrzymać uśmiechu, gdy syn przedstawiał mnie swoim małym przyjaciołom, mówiąc: „To moja mama, która jest także moim tatą, dlatego ją przyprowadziłem”. Staram się jak mogę, by czuły się kochane i niczego im nie brakowało, czasem jednak zastanawiam się, czy rzeczywiście daję radę… Kiedy odchodziłam syn rzucił mi się na szyję i wyszeptał do ucha – mamo, wiem, że zawsze mogę na ciebie liczyć, dziękuję, że jesteś przy mnie i tyle dla mnie robisz, kocham cię – pocałował mnie w szyję i pobiegł. Mam nadzieję że zapamięta ten dzień, bo ja na pewno nie zapomnę jego słodkich słów…

Internauci przyznają, że historia odważnej mamy  szczerze ich wzruszyła. Jednak część z nich zastanawia się, czy rzeczywiście taka wydarzenia powinny mieć miejsce. Coraz więcej jest bowiem samotnych rodziców ,a stawianie ich w takiej sytuacji jest co najmniej nietaktowne.Tym bardziej zachwyca nas postawa tej odważnej mamy, które z tak kłopotliwej sytuacji potrafiła wyjść obronną ręką i z uśmiechem na twarzy.


Zobacz także

„Rusz się, zacznij działać, chcesz iść na dno?!”. Ewa Woydyłło o tym jak wyjść z życiowego kryzysu

„Moja córka próbowała się zabić. Winni jesteśmy my, rodzice, czy winny jest system?”

„Proszę go uśpić. Albo zatłukę”. A może ja zatłukę ciebie?! Dobry człowiek dba o zwierzęta!