Lifestyle Psychologia

Dojrzały mężczyzna tego nie robi…

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
7 grudnia 2016
Fot. iStock / Chalabala
Następny

Niewielu mężczyzn wie dziś, co naprawdę oznacza dojrzałość. Dojrzały facet jest silny psychicznie i pewny siebie, potrafi być opiekuńczy, rozwiązuje problemy zamiast udawać, że ich nie ma, albo czekać aż ktoś (np. jego partnerka) zrobi to za niego.

Dojrzały mężczyzna…

Lifestyle Psychologia

Sama nie znaczy „samotna”. Singielki mają więcej przyjaciół i większą potrzebę samorealizacji

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
7 grudnia 2016
Fot. iStock/petrunjela
 

Zakładamy intuicyjne, że ludzie, którzy żyją w pojedynkę, są o wiele bardziej samotni niż ci, którzy mają kogoś „do pary” i mieszkają razem z partnerem. Singli uważa się z góry za samotnych i nieszczęśliwych, a tych, którzy są po ślubie, za szczęśliwych. I więcej w tych naszych spostrzeżeniach stereotypów niż prawdy.

Dr Bella DePaulo, psycholog, jest autorką publikacji dotyczącej kwestii samotności wśród osób stanu wolnego i tych, które mieszkają/żyją z partnerem. Okazuje się, że osoby samotne są o wiele lepiej zmotywowane do kontynuowania ścieżki swojego rozwoju osobistego, a nawet odczuwają większą potrzebę samorealizacji niż małżonkowie. Życie w pojedynkę wręcz bardziej służy tym, którzy są samowystarczalni. Rzecz przedstawia się zupełnie odwrotnie w małżeństwie – stąd tylko krok do uzależniającej relacji.

Czy ci, którzy żyją sami, są samotni, bardziej narażeni na depresję? Wcale nie. Mniejsze ryzyko depresji wśród osób zamężnych to, zdaniem naukowców, jedynie efekt „miesiąca miodowego”, który nie utrzymuje się na dłużej. Single i singielki mają natychmiast o wiele więcej znajomych i bliskich przyjaciół, tworzą  z nimi o wiele bliższe więzi niż osoby pozostające w związkach małżeńskich.

Warto więc skończyć ze stereotypami i zamiast ciągle dopytywać „masz już kogoś?”, zająć się wreszcie swoim życiem.


Źródło: psychologytoday.com, wysokieobcasy.pl


Lifestyle Psychologia

Kilka sposobów na dobre życie

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
7 grudnia 2016
Fot. iStock / Todor Tsvetkov
Następny

Mieć więcej, biorąc mniej? Poznawać, zdobywać, i widzieć. Widzieć świat tak, jak nigdy wcześniej… Czy to w ogóle możliwe?

Zupełnie inaczej wygląda świat, gdy samemu przeszło się drogę do zmiany na lepsze.

To dobre życie ma wiele barw, tyle, ile jest ludzkich historii – ale wszystko łączy się w bardzo istotnym, wspólnym punkcie, w miejscu gdzie postanawiamy „chcę coś zmienić”. Dlatego dziś zapraszamy was do tej podróży razem z Aldoną Luterek, właścicielką marki kosmetyków organicznych Phenomé, którą już dokonała swojej zmiany na dobre.

Poznajcie jej kilka sposobów na dobre życie.

Zobacz także

5 zachowań, które niszczą nam życie. Sprawdź, czy nie jesteś dla siebie toksyczna

Nie warto rezygnować z siebie. Akcja „Kwiecień-plecień, czyli upleć nam ciekawą historię”

Jak zadbać o nasze zwierzęta podczas Świąt Bożego Narodzenia?

Anatomia gniewu. Życie z osobą uzależnioną od konfliktów