Go to content

Dojrzały mężczyzna tego nie robi…

Niewielu mężczyzn wie dziś, co naprawdę oznacza dojrzałość. Dojrzały facet jest silny psychicznie i pewny siebie, potrafi być opiekuńczy, rozwiązuje problemy zamiast udawać, że ich nie ma, albo czekać aż ktoś (np. jego partnerka) zrobi to za niego.

Dojrzały mężczyzna…

Fot. iStock / Everste\n

1/12 1. Nie pozwala, by obawy i lęki blokowały mu drogę do sukcesu i szczęścia

Nie zawaha się podejmować ryzyka, nie zważając na to, że jego konsekwencją może być jedynie lekko posiniaczone ego czy dyskomfort. Dojrzali mężczyźni potrafią wyjść poza strefę komfortu.

Fot. iStock / gilaxia

2/12 2. Nie robi nic tylko po to, by zadowolić innych

Stara się być zdrowy i silny. Czyta książki i rozwija się. Pracuje nad umiejętnościami, które uważa za przydatne lub ciekawe. Wie kim jest i czego chce, i mimo, że szanuje opinie innych, sam dokonuje swoich wyborów.

Fot. iStock / svetikd

3/12 3. Nie idealizuje kobiet w swoich wyobrażeniach o nich

Kobiety mają swoje mocne i słabe strony, godne podziwu cechy i wady, pragnienia i lęki. Dojrzały mężczyzna o tym wie i czuje się w ich towarzystwie swobodnie, postrzegając je jako równe sobie.

Fot. iStock / pixdeluxe

4/12 4. Nie czuje się zaskoczony słowami i działaniami kobiety

Dlatego, że potrafi spojrzeć na wiele spraw z innej niż własna perspektywy. Potrafi odbierać kobiece sygnały i jest uważnym obserwatorem podczas rozmowy.

Fot. iStock / eclipse_images

5/12 5. Nie chowa urazy

Usłyszysz też od niego zwroty „przepraszam”, „wybacz, popełniłem błąd”. Dojrzały mężczyzna wie, że negatywne emocje, skrywane głęboko żale mają niszczący wpływ na to, co między wami.

Fot. iStock / evgenyatamanenko\n

6/12 6. Nie odcina się od rodziny

Lata mijają, a dojrzały mężczyzna coraz bardziej rozumie, jak ważne są dla niego więzi rodzinne i czas spędzony z najbliższymi. Potrafi dobrze go wykorzystać.

Fot. iStock / Chalabala\n

7/12 8. Nie godzi się na bycie lekceważonym

Istnieje różnica między asertywnością a butą. Dojrzały mężczyzna nie pozwala sobie wchodzić na głowę, ale nigdy nie jest przy tym agresywny i ślepy na otaczający świat. Rozumie wiele, choć czasem się na to nie godzi.

Fot. iStock / vgajic\n

8/12 9. Nie narzeka w obliczu wyzwania

Zrzędzenie i narzekanie? Dojrzały człowiek nie widzi w tym sensu. Wie, że w niczym mu to nie pomoże, nie ułatwi zadania. Wie, że jedyne co zyska narzekaniem, to zniechęcenie i mniej energii w pojedynku z zadaniem, które go czeka.

Fot. iStock / MarioGuti MarioGuti\n

9/12 10. Nie traktuje pracy, jak zła koniecznego

Nawet, gdy jest w tym miejscu tylko na chwilę, w drodze do zupełnie innego rozdziału swojego życia, potrafi swoją pracę docenić. Nie umniejsza jej wagi. Bo najważniejsze jest to nie co robimy, ale jak.

Fot. iStock / jacoblund\n

10/12 11. Nie ucieka przed trudnymi decyzjami

Bo doskonale zdaje sobie z tego, że i tak w końcu będzie musiał dokonać wyboru, wybrać, zadecydować i działać. Zdaje sobie sprawę z tego, że to część życia – jakbyśmy nie chcieli tego uniknąć, nie zniknie. Trudne decyzje nie przychodzą łatwo, ale dojrzały mężczyzna ich nie unika, nie zrzuca odpowiedzialności na cudze barki. Wie, że nie wystarczy tylko działać – trzeba działać w odpowiednim momencie.

Fot. iStock / pixelfit

11/12 12. Nie porywa się z motyką na słońce

Dojrzały mężczyzna nie obiera sobie nierealistycznych celów. To miara jego dojrzałości. Potrafi ocenić swoje siły, zdolności. Zna swoje słabe i mocne strony. Planuje jak naprawdę osiągnąć cel, do którego dąży. I jest w tej drodze cierpliwy. W przeciwieństwie do swoich mniej dojrzałych kolegów nie bije się o szybkie i błyszczące trofea, wie, że czasem sukces buduje się całe życie.

Fot. iStock / Pekic

12/12 13. Nie pozwala, aby jego ego przejęło kontrolę

Prawdziwym symbolem męskiej dojrzałości jest umiejętność utrzymania swojego ego w ryzach. Opanowanie męskiej ambicji i impulsywności, to sztuka trudna do opanowania.  Dojrzały mężczyzna myśli o przyszłości, o tym, że każde nasze działanie może mieć swoje nieprzewidziane konsekwencje.