Lifestyle

Nawyki i zachowania, które robią z ciebie złą przyjaciółkę

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
26 stycznia 2017
Fot. iStock / martin-dm
 

Przyjaciółka to ktoś znacznie więcej niż kumpela, z którą można połazić po sklepach, poplotkować i wieczorem napić się wina. To nie ktoś, kto będzie nas nieustannie klepał po plecach mówiąc, że jest dobrze, ale ten, kto bez ogródek powie „koncertowo to spieprzyłaś”, po czym podwinie rękawy i pomoże w naprawieniu sytuacji. Dobrych przyjaciół trudno znaleźć, dlatego tak ważne jest, by pielęgnować te relacje i nie wpaść w pułapkę nawyków i zachowań, które owej przyjaźni szkodzą i działają na nią destrukcyjnie.

Zazdrość

Czasami trudno nam nie czuć zazdrości, gdy ktoś bliski osiąga jakiś sukces, ale nie chodzi o to, by ją wyeliminować – to chyba niemożliwe – ale by wznieść się ponad nią i dać sobą zawładnąć. Nie bądź zawistna, nie porównuj się, bo to będzie dołować ciebie, twoją przyjaciółkę i destrukcyjnie wpływać na waszą relację. Jej sukces nie jest wymierzony przeciwko tobie, więc zignoruj to ukłucie w sercu i ciesz się szczęściem kumpeli – w końcu szczęście jest zaraźliwe!

Rywalizacja

To w końcu jest twoja przyjaciółka, czy twoja rywalka? Nie próbuj być ciągle lepsza, mądrzejsza, piękniejsza, z większymi sukcesami – o wiele więcej zyskasz na współpracy i wspólnym działaniu niż konkurowaniu. Patrz z dumą na sukcesy przyjaciółki i dostrzegaj w jej sukcesie szanse także i dla siebie – w końcu gdy nam jest dobrze, ma to wpływ także i na naszych najbliższych.

Bycie tylko wtedy, gdy nam pasuje

Przyjaciółka to nie terapeutka lub twój prywatny coach, któremu możesz zwierzać się i prosić o radę wtedy, gdy tego potrzebujesz. Przyjaźń wymaga zaangażowania, czasami ustępstw, postawienia na pierwszym miejscu tej drugiej strony. Jeśli jesteś przyjaciółką tylko wtedy, gdy jest ci z tym po drodze i gdy ci to pasuje, to chyba nie jesteś nią jednak wcale.

Trudności z uszanowaniem jej związku

Jeśli w życie dwóch przyjaciółek wkracza jeden mężczyzna, to dla tej pozostającej singielką może to być trudna sytuacja. Nie próbuj być ważniejsza od mężczyzny swojej przyjaciółki, nie rywalizuj z nim i nie rób jej wymówek o to, że spędza z nim zbyt dużo czasu. Postaraj się poznać go i polubić, zrozum, że w jej życiu on pełni zupełnie inną rolę, ale z pewnością dla was obojga znajdzie się miejsce w jej sercu.

Krytycyzm

W prawdziwej przyjaźni szczerość i otwartość to podstawa, ale zbyt duża dawka krytycyzmu nawet dla najlepszego przyjaciela bywa zabójcza. Jeśli bezlitośnie oceniasz wszystko – od stroju, poprzez zachowanie, aż do podejmowanych decyzji – to natychmiast przestań! Mówienie prawdy prosto w oczy to wielka zaleta, ale pamiętaj o odpowiedniej oprawie i szacunku wobec czyichś uczuć. Poza tym, twoja przyjaciółka wcale nie musi być idealna, a ty nie zawsze masz rację – odpuść czasami, powstrzymaj się z oceną, pozwól sobie i innym na większy luz i swobodę.

Skupienia tylko na sobie i swoich potrzebach

Twoje sprawy są najważniejsze, o swoich potrzebach nieustannie mówisz, ty masz prawdziwe problemy i przechodzisz przez naprawdę trudny czas. Ciągle tylko ty, ty i ty! A nie tak powinno to wyglądać – w prawdziwej przyjaźni powinno się dawać z siebie tyle samo, ile się dostaje! Oczywiście, czasami czyjeś sprawy są ważniejsze i to on ma chwilowo w przyjaźni priorytet – rzecz w tym, by nie stało się to regułą.

Zachowania bierno – agresywne

To, ile z siebie dajesz, wpływa na to, ile dostajesz z powrotem. Jeśli nigdy nie wychodzisz z inicjatywą, nie odpowiadasz na wiadomości przyjaciółki, miewasz dłuższe okresy milczenia i w ogóle się nie starasz, to nie tylko jesteś bierna, ale nawet stosujesz bierną agresję! Być może wynika to z siedzącej w tobie złości, której nie potrafisz wyrazić, ukrywasz swoje prawdziwe uczucia i czekasz, aż ta druga strona się domyśli, o co chodzi. Nie miej jednak złudzeń – ta droga nie prowadzi do rozwiązania problemu, ale do zrujnowania waszej relacji.

Nielojalność

Lojalność w przyjaźni to podstawa – to bezgraniczne zaufanie wobec drugiej osoby, pewność wsparcia w trudnych sytuacjach i tego, że nawet, gdy popełnimy błąd, nasz przyjaciel będzie obok i pomoże naw w powrocie na właściwą ścieżkę. Dbaj zatem o swoją przyjaciółkę i nie rób niczego, co może ją zranić i nadużyć jej zaufania – nie kłam, nie oszukuj, nie obgaduj za plecami.

Traktowanie przyjaciółki jako pewnika

Jeśli traktujesz swoją przyjaciółkę jako pewnik, coś oczywistego, to może to łatwo prowadzić do niedoceniania jej i zbyt rzadkiego potwierdzania naszych pozytywnych uczuć, wyrażania wdzięczności. No bo po co, skoro jej przyjaźń to coś tak normalnego i oczywistego? Zastanów się, czy odpowiednio często chwalisz i doceniasz swoją przyjaciółkę, zwracasz uwagę na to, co dla ciebie robi i jeśli trzeba, popraw się – w końcu o dobrych przyjaciół trzeba dbać jak o najcenniejszy skarb.


Lifestyle

Plotkowanie zbliża i daje nam… radość. Zaskoczeni?

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
26 stycznia 2017
fot. iStock/ bowie15
 

Plotkowanie raczej nie kojarzy nam się z niczym przyjemnym i oficjalnie jesteśmy przeciwne, ale najnowsze doniesienia włoskich naukowców pokazują to zachowanie w innym świetle. Badacze z uniwersytetu w Pavii twierdzą bowiem, że plotkowanie ma działanie dobroczynne, tworzy więzi, atmosferę zrozumienia i zgody. Jak to możliwe i skąd te wnioski?

Wszystko za sprawą oksytocyny, którą w trakcie plotkowania uwalnia nasz organizm. Hormon ten produkowany jest przez nasze podwzgórze i potocznie nazywa się go hormonem miłości i przyjaźni. Oksytocyna reguluje także różne zachowania społeczne, w tym te odpowiedzialne za tworzenie więzi, a niektóre badania mówią, że dzięki niej odczuwamy większą przyjemność z dotyku.

Włoski eksperyment przeprowadzono wśród studentek, które podzielono na dwie grupy. W jednej z nich wywołano dyskusję na temat ciąży jednej z dziewcząt, a w drugiej rozmawiano o wypadku sportowym. Następnie rozmówcy zeszli na neutralne dla nich tematy. Celowo badacze ograniczyli się tylko do jednej płci, by pociąg fizyczny między uczestnikami nie miał wpływu na uzyskane wyniki. Co się okazało? Wśród osób rozmawiających o wypadku poziom oksytocyny w ślinie wzrósł o 2 procent, natomiast wśród plotkujących o koleżance podniósł się aż o 50! Przy dyskusji na tematy neutralne w obu grupach poziom oksytocyny spadał. Na wszystkie uczestniczki rozmowa wpłynęła korzystnie i uspokajająco – dzięki niej spadł ich poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu.

Plotkowanie to nie tylko przekazywanie pikantnych i „smakowitych” informacji o innych, ale też sposób na zintegrowanie grupy społecznej poprzez ostracyzm i wykluczenie tych, którzy wpływają na jej niestabilność (np. osób rozbijających rodziny). Ten klimat zgody zbudowanej przez plotkę jest jednak bardzo ulotny i krótkotrwały, bowiem oksytocyna szybko wraca do swojego normalnego poziomu.


Na podstawie: www.rynekaptek.pl

Zapisz


Lifestyle

„Przepraszam”. Dlaczego czasami tak trudno nam to powiedzieć?

Karolina Krause
Karolina Krause
26 stycznia 2017
"Przepraszam". Dlaczego czasami tak trudno nam to powiedzieć?
For. iStock/Ondine32

Za drzwiami gabinetu:

– Niby jak mam mu teraz wybaczyć? Po tym, co mi zrobił? Jak potraktował? Skąd będę wiedzieć, że mogę bezpiecznie odpuścić. Przestać walczyć?

– Sama to zobaczysz. Kiedy poczujesz, że jego żal sam cię przenika. Kiedy to „przepraszam” wypłynie prosto z serca i wypisze się w jego oczach. Wtedy ten ból przestanie cię ściskać i mimowolnie opuścisz gardę.

 

Mówi się, że ciężko jest komuś wybaczyć, choć w rzeczywistości szkopuł tkwi w tym, by wiedzieć, jak kogoś przeprosić. Problem polega na tym, że większość z nas nie potrafi przepraszać. Są tacy ludzie, którym to słowo nie przejdzie nawet przez gardło.

Zdaniem psychologów, unikanie przeprosin to często podświadoma próba ochrony zagrożonego „ja”. Większość ludzi, gdy wyrządzi komuś krzywdę lub sprawi przykrość, automatycznie zaczyna przepraszać, by jak najszybciej pozbyć się poczucia winy. U osób mających problem z przepraszaniem taka reakcja nie zachodzi. Zamiast niej pojawiają się nieuświadomione lęki, których przeżywania za wszelką cenę będą starali się unikać. Ten sam człowiek, wpadając na kogoś na ulicy wybąka krótkie przepraszam, ale w kłótni ze swoim partnerem, nigdy nie przyzna się do błędu. Dlaczego?

Bo czuje się zagrożony

Przyznanie się do winy jest zagrażające dla ludzi, którzy mają problem z oddzieleniem swojego zachowania od charakteru. Taka osoba myśli, że skoro zrobiła coś złego, to znaczy, że jest złym człowiekiem. „Skoro się pomyliłem to znaczy, że jestem głupkiem, nieudacznikiem”. Przeprosiny w bezpośredni sposób zagrażają więc jego samoocenie.

Bo ma ogromne poczucie wstydu

Podczas gdy większość z nas, w momencie kiedy ma kogoś przeprosić czuje się winna, osoby niezdolne do przepraszania czują wstyd. To uczucie jest dla nas znacznie bardziej destrukcyjne, bo w odróżnieniu od poczucia winy, nie dotyczy tego co zrobiliśmy, ale jacy jesteśmy.

Bo nie chce eskalować konfliktu

Zazwyczaj przeprosiny kojarzą nam się z próbą załagodzenia konfliktu, jednak tym, którzy nie potrafią przepraszać, wydaje się, przyznając się do winy, wystawią się na dalszy ostrzał. Myślą, że będzie to pretekst do kolejnych oskarżeń, że druga osoba wykorzysta to przeciwko nim. Albo też boją się, że druga strona nie weźmie żadnej odpowiedzialności za swój wkład w ten konflikt.

Bo boi się okazać słabość

Takie osoby odczuwają także lęk przed okazywaniem słabości. Obawiają się, że jeśli to zrobią, to zaleje je fala smutku i rozpaczy, z którą nie będą w stanie sobie poradzić. Możliwe, że rzeczywiście tak będzie, ale to nieprawda, że okazanie słabości jest toksyczne czy wyniszczające. Wręcz przeciwnie, może przynieść nam poczucie oczyszczenia i zrzucenia z siebie ciężaru.

Kiedy zrozumiemy, co konkretnie powstrzymuje nas przed tym, by kogoś przeprosić, łatwiej nam będzie się przełamać i wykonać ruch w kierunku pojednania z osobą, którą skrzywdziliśmy. Co przyczyni się do poprawy relacji zarówno z naszymi bliskimi, jak i z samą sobą. Jak jednak powinnyśmy to zrobić, by druga strona była w stanie nam wybaczyć? Ważne, by oprzeć się o jak najwięcej z tych pięciu wymagań:

1. Wyrażenie żalu za to, co się zrobiło

„Przykro mi, że zniszczyłam twoją ukochaną bluzę”

2. Wyjaśnienie, co poszło nie tak

„Chciałam ubrać coś ciepłego do biegania, ale po drodze przewróciłam się i podarłam mankiety”.

3. Wzięcie odpowiedzialności

To prawdopodobnie najważniejszy punkt ze wszystkich. Czyli przyznanie się do winy. Nie zrzucaj jej na kogoś innego. Na rowerzystę, który zajechał ci drogę. Na słabą jakoś ubrań… Ciężko przepraszać kogoś, kogo jednocześnie się o coś oskarża. Dlatego, po prostu przyznaj, że popełniłaś błąd.

„Wiem, że to moja wina, mogłam założyć coś innego”

4. Deklaracja, że to się nie powtórzy

„Obiecuję, że następnym razem nie będę bardziej uważanie obchodzić się z twoimi rzeczami”

5. Zadośćuczynienie

Czyli drugi najważniejszy punkt przeprosin. Pokazanie, że zależy nam na tym, by przeprosiny zostały przyjęte. Że jesteśmy w stanie poświęcić swój czas i środki, by wyrazić, jak bardzo jest nam przykro.

„Jeśli chcesz, poszukam podobnej bluzy i odkupię ci ją”


Źródło: psychologytoday.comlivescience.com


Zobacz także

Tej nocy spadnie wiele drobnych okruchów szczęścia. Błagam, nie proście tylko, żeby On wrócił

Prawdziwa miłość istnieje

Kłótnie są jak pryszcze, ból głowy czy sraczka – pojawiają się nagle i nie wiadomo skąd