Macierzyństwo

5 sposobów, w jakie moja córka zmieniła mnie w lepszego człowieka. Wruszający, piękny list taty do córeczki

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
4 lutego 2017
Fot. iStock/Geber86
 

Moje życie zmieniło się na zawsze dwa lata temu. Już w dniu, w którym się urodziłaś, zainspirowałaś mnie, abym stał się lepszym człowiekiem. Przedtem, nie zasługiwałem na to, byś była w moim życiu. Posiadanie córki jest największym źródłem motywacji i najlepszą rzeczą, jaka może przytrafić się człowiekowi.

Całkowicie odmieniłaś moje życie w ciągu tych ostatnich, dwóch lat. Ja zmieniłem się  jako człowiek, ojciec i mąż. Zupełnie, jakby jakieś nowe obszary mojego umysłu otworzyły się i zacząłem się zmieniać w taką osobą, na jaką i ty i twoja mama zasługują. Nie jestem nią jeszcze, ale będę. Jednym z najgłębszych, filozoficznych pytań, jakie często zadają sobie ludzie, brzmi: „Jaki jest sens życia?” Znam odpowiedź na to pytanie. Ty jesteś moim powodem do życia, jesteś sensem mojego życia.

Sprawiłaś, że jestem lepszym człowiekiem, bo:

1. Potrafię teraz bronić tego, co słuszne

Nasze życie jest pełne wyborów, one są podstawą. Wszyscy ponosimy konsekwencje wyborów z przeszłości. To Ty zainspirowałaś mnie do tego, żebym stawał w obronie innych i bronił słusznych racji. Silny i dobry mężczyzna zawsze stanie w obronie słabszych. Chcę, żebyś wiedziała, że twój ojciec zawsze będzie bronił prawdy, nawet jeśli miałby to robić sam.

2. Potrafię postąpić właściwie

Łatwo jest mówić komuś, by postępował właściwie, trudno samemu postępować tak, jak trzeba. Zainspirowałaś mnie do tego, by zawsze postępować słusznie. Myśl o Tobie zawraca mnie ze złej drogi. To, że wiem, że zawsze na mnie patrzysz, sprawia, że staram się postępować dobrze, nawet jeśli to jest trudne.

3. Nie boję się

Zabrałaś mi niepotrzebne lęki. Nie troszczę się już o to, co myślą o mnie inni. Wszyscy mamy wolny wybór, co do tego, jaki poziom życia chcemy osiągnąć, ty zainspirowałaś mnie, żebym sięgnął, ewoluował na ten wyższy poziom.(…)

4. Jestem sprawniejszy – fizycznie, mentalnie

Zawsze byłem w dobrej formie, ale przez ostatnie dwa lata moja sprawność wzrosła. Zmotywowałaś mnie, żebym osiągnął więcej. Pamiętam, jak  w noc, kiedy się urodziłaś, usiadłem, żeby ci czytać. To jedno  z moich ulubionych i najcenniejszych wspomnień. Od tamtej pory przeczytałem ponad nad 300 książek i jestem w lepszej kondycji fizycznej niż kiedykolwiek. Byłaś moją motywacją, żebym ukończył mój pierwszy maraton.

5. Kocham Twoją mamę

Jesteś moim drogowskazem. Inni ludzie traktują swoje pasje jako życiowy drogowskaz, a dla mnie Ty nim jesteś. Jesteś moją inspiracją, aby obudzić się rano i czuć się niezwyciężonym.

Jednak ze wszystkich cennych rzeczy, które wniosłaś do mojego życia, jest jedna, najważniejsza. To moja miłość do twojej mamy. Nie zawsze potrafiłem ją docenić, czasem brałem jej obecność w moim życiu za pewnik i oczywistość. Zaniedbałem wspólny czas. Zmarnowałem go na  ludzi, którzy nie wnoszą nic do naszego życia. Twoja mama jest najpiękniejszą, kochającą i najwierniejszą osobą, jaką znam – kocham ją jeszcze bardziej z twojego powodu.

Mimo, że smuci mnie myśl, że pewnego dnia trochę się oddalisz, wiem, że nigdy nie opuścisz mojego serca. W miarę jak ze ślicznej dziewczynki będziesz zmieniać się w piękną kobietę, nie zapominaj, że jesteś stworzona do czegoś wielkiego.
Inspiruj innych i pamiętaj, że twoja mama i ja, będziemy cię zawsze kochać!

List taty,  do córki, opublikowany przez lifehack.org

 


Macierzyństwo

Dobre życie zawsze zaczyna się właśnie teraz, kiedy przestajesz czekać na lepszy moment. 20 rzeczy, które za 20 lat przestaną być takie ważne

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
4 lutego 2017
Fot. Pixabay / ecowa / CC0 Public Domain
 
Zbyt często pozwalamy, by małe, niewiele znaczące, codzienne frustracje odbierały nam radość życia i przesłoniły jego piękno. Cokolwiek nie idzie po naszej myśli, zamienia się w problem, który rzutuje na nasze relacje z najbliższymi, atmosferę w domu, wybory i decyzje. A gdy by tak, w końcu, nauczyć się oddzielać to, co naprawdę ważne, od tego, co z perspektywy czasu wyda się nam błahostką?
Jest kilka takich rzeczy, które zużywają zdecydowanie za dużo naszej energii psychicznej i fizycznej, kiedy jesteśmy młodsi, zbyt młodzi, żeby zdać sobie z tego w porę sprawę, żeby się otrząsnąć i zacząć żyć inaczej, lepiej, spokojniej.

20 rzeczy, które za 20 lat przestaną być takie ważne

1. Nieuniknione frustracje przeciętnego dnia

99,9%, tego, co stresuje cię dzisiaj, za miesiąc nie będzie się liczyć. Prędzej czy później będziesz wiedzieć to na pewno. Więc po prostu, idź dalej, do przodu.

2. Drobne porażki, których jesteś świadomy tylko ty sam

Kiedy ustanowisz życiowe cele, wkalkulujesz w nie ryzyko, zrozumiesz, że czasem odnosi się sukcesy, czasem się przegrywa. Obie strony medalu są równie ważne.

3. To, co mogłoby, albo powinno być „idealne”

Kluczem do okrycia tajemnicy dobrego życia, jest zrozumienie różnicy między rozsądkiem, a dążeniem do perfekcjonizmu. Ten ostatni faktycznie uniemożliwia dokonanie czegoś wartościowego w taki sposób, żeby przynosiło to satysfakcję.

4. Pewność, zanim zrobisz pierwszy krok

Wydaje nam się, że musimy ją mieć, zawsze. Bez niej, blokują nas i hamują wewnętrzne lęki. Problem w tym, że na życiowej drodze, rzadko mamy pewność, kiedy zaczynamy coś od nowa. Wiarę w siebie i swoje możliwości buduje się stopniowo. Czasem musimy wyjść z własnej strefy komfortu i zaryzykować swoją dumę.

5. Zawiłości w relacjach z bliskimi

Czas uczy, że nie otrzymamy tak naprawdę niczego w życiu, jeśli czegoś nie oddamy.

6. Popieranie abstrakcyjnych, odległych idei

Chcesz walczyć o lepszy świat? Zacznij od najbliższego otoczenia. Naucz się rozmawiać z bliskimi, stwórz dzieciom dobry, bezpieczny dom. Kochaj swoją rodzinę. Bądź dobrym sąsiadem. Uosabiaj to, co głosisz.

7. Presja szybkich osiągnięć

Chcesz mieć wszystko od razu… Kiedy jesteśmy młodzi, wydaje się nam, że „szybciej” znaczy „lepiej”. Czas mija i orientujemy się, że w tym pośpiechu ominęło nas to, co najważniejsze.

8. Pokusa szybkich rozwiązań

Wszystko, co warte zachodu, musi kosztować poświęcony mu wysiłek: dobra miłość, udany biznes, istotne zmiany w życiu, zdobycie wykształcenia, wychowanie dzieci.

9. Planowanie ponad swoje możliwości

Nie „zapychaj” swojego życia planami, grafikami, trudnymi celami. Zostaw przestrzeń. Wiele wspaniałych rzeczy wydarza się, kiedy wcale ich nie planujemy.

10. Nieustanna kontrola

Im starsi jesteśmy, tym bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, na jak wiele rzeczy nie mamy wpływu. Zaufaj.

 11. Obwinianie innych

Widziałeś kiedyś naprawdę szczęśliwa osobę, która stale unikałaby odpowiedzialności za swoje życie? Szczęśliwi ludzie biorą odpowiedzialność za swoje życie.

12. Walka o bycie akceptowanym

To siła twojej pewności siebie, wiara we własną wartość determinuje twoją skłonność do odnoszenia życiowych sukcesów.

13. Ratowanie innych przed nimi samymi

Szczerze – nie uratujesz nikogo przed nim samym. Nie wygrasz z mistrzem autodestrukcji, więc przestań się angażować w jego dramaty. Ci, którzy wprowadzają do swojego życia nieustanny chaos, prędzej czy później poważnie zaburzą również twój spokój.

14. Egoistyczne i lekceważące słowa i działania innych ludzi

Jeśli zamierzasz brać wszystko, co usłyszysz od innych, do siebie, będziesz  obrażony przez resztę swojego życia. A to po prostu nie jest tego warte! W pewnym momencie staje się jasne, że sposób, w jaki ludzie traktują cię to ich problem, a to jak na to reagujesz – twoja sprawa.

15. Wygrana na argumenty

O niewiele rzeczy warto w życiu walczyć do upadłego. Twoimi priorytetami są zdrowie, miłość i szczęście osobiste, ale nie kłótnia o to, kto ma rację.

16. Wytykanie słabości

Wszyscy mamy lepsze i gorsze momenty. Naprawdę, nigdy nie wiesz, co takiego wydarzyło się w życiu drugiej osoby, dlaczego popełniła błąd. Traktuj innych z szacunkiem.

17. Obsesja idealnego wyglądu

W miarę jak dojrzewamy, wygląd staje się coraz mniej ważny, a to, co staje się głównym  punktem zainteresowania, to nasze wnętrze. W końcu zdajesz
sobie sprawę, że piękno nie ma prawie nic wspólnego z wyglądem.

18. Piękne, materialne rzeczy

Za pieniądze można kupić wszystko… Ale czy to świadczy o prawdziwej wartości?…

19. Płytkie, powierzchowne relacje

Miło jest mieć znajomości. Niedobrze jest tracić czas na znajomych, którzy nie wnoszą do twojego życia nic dobrego. Których mogłoby jutro już przy tobie nie być i nie poczułbyś różnicy.

20. Odległa przyszłość

W miarę upływu czasu, naturalnie masz go więcej za tobą i mniej przed sobą. Ale to naprawdę nie ma znaczenia, bo dobre życie zawsze zaczyna się właśnie teraz, kiedy przestajesz czekać na lepszy moment.


Na podstawie artykułu z bloga Marc and Angel

 

 

 


Macierzyństwo

Wiedzieć = żyć. Rak piersi ma wiele twarzy

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
4 lutego 2017
Rak piersi ma wiele twarzy
Fot. iStock / Canva

Pewnego dnia – pstryk, wszystko się zmienia. Wyczuwasz coś pod palcami, dziwne zgrubienie, coś twardego. A może po prostu zauważasz „coś dziwnego” na skórze. Boisz się, zwlekasz, czekasz czy samo przypadkiem nie przejdzie… Te „różowe” historie – choć tak różne, często są zbyt do siebie podobne… Rak piersi – można z nim wygrać.

Powinnyśmy pamiętać, recytować to, jak dzieciak tabliczkę mnożenia – że w przypadku raka piersi – wiedzieć jak najwcześniej – znaczy ŻYĆ.

Jesteśmy piękne, przepełnione życiem, emocjami, marzeniami. Mamy tak wiele do zrobienia, do odkrycia, do zmienienia. Mamy tak wiele osób do kochania. Nie przekreślajmy tego.

Rak piersi może mieć wiele twarzy, sam nowotwór występuje w różnych odmianach. Również jego objawy wcale nie muszą być zawsze podobne – to nie musi być guz.

Zobaczcie, jakie objawy daje rak piersi.

Wiedzieć = żyć. Rak piersi ma wiele twarzyRak piersi ma wiele twarzyRak piersi ma wiele twarzyRak piersi ma wiele twarzyRak piersi ma wiele twarzyRak piersi ma wiele twarzyRak piersi ma wiele twarzyRak piersi ma wiele twarzyRak piersi ma wiele twarzyOBJAWY raka piersi OBJAWY raka piersi (1)


Zobacz także

Akademia Duckie Deck – nowa edycja w Poznaniu – ruszają zapisy

Hiper-rodzicielstwo, czyli jak „zepsuć” dziecko

"Jak byłam młodsza często wołałam mamę przez sen. Teraz się budzę i myślę: Alka, sama jesteś, ogarnij się. Musisz z tym żyć". Eurosieroty też mają serca

„Jak byłam młodsza często wołałam mamę przez sen. Teraz się budzę i myślę: Alka, sama jesteś, ogarnij się. Musisz z tym żyć”. Eurosieroty też mają serca