O snach krążą opowieści, w które wielu z nas wierzy od zawsze. To, co się dzieje z umysłem i ciałem podczas snu, dla naukowców przestaje być zagadką. Nadszedł więc czas, by wyjaśnić pewne rzeczy i zapomnieć o tym, co do tej pory jedynie wydawało się prawdą.
Podczas snu organizm ludzki się regeneruje, a mózg porządkuje zdobyte informacje i usuwa te już niepotrzebne. Czas, który wydaje się nam absolutnym odpoczynkiem, w rzeczywistości dla organizmu jest czasem wyciszonego, ale nadal trwającego działania. Jeśli ciekawi cię, czy faktycznie nic ci się nie śni, ten artykuł został napisany dla ciebie.
11 niezwykłych faktów dotyczących snów
1. Sny pojawiają się zawsze
Nawet jeśli po pobudce wydaje ci się, że nic ci się nie śniło, nie jest to prawdą. Pewnym odstępstwem od tej normy są osoby z zaburzeniami psychicznymi, ale u pozostałych osób obrazy senne pojawiają się zawsze, tylko można ich nie pamiętać. Sen składa się z kilku warstw, które występują naprzemienne przez całą noc. Jeśli obudzimy się podczas trwania fazy REM, sen może zostać zapamiętany, jeśli w innej fazie –najpewniej o nim zapomnimy.
2. Dzieci śnią więcej od dorosłych
Noworodki i niemowlęta śnią nawet przez całą długość snu. Dwulatek przez 50% trwania snu ma marzenia senne, a z wiekiem czas się skraca – starsi ludzie śnią jedynie 6-10% czasu przeznaczonego na sen.
3. Zwierzęta również śnią
Poruszające się łapy psa i jego ciche powarkiwanie podczas snu wynika z wizji sennej w umyśle psiaka. Zwierzęta mają sny, choć nie wiadomo, o czym.
4. Osoby niewidome od urodzenia śnią nieco inaczej
Ci, którzy widzieli, ale wzrok stracili na skutek wypadku lub choroby, odbierają w swoich snach zapamiętane obrazy. Niewidomi od urodzenia odczuwają sen inaczej, na podstawie zmysłów, odbioru zapachów, dźwięków, wrażeń dotykowych czy emocji.
5. Nie każdy śni kolorowo
Według badaczy zagadnienia, ok 12% osób ma czarno-białe sny! To szczególnie zauważalne jest u osób starszych, wychowywanych w epoce czarno-białej telewizji. Wśród osób do 25 r.ż. jedynie 4% ma sny czarno-białe.
6. Kobiety częściej śnią koszmary
W dodatku sny dotyczą nie tyle agresji i okropieństw rodem z horroru, ile negatywnych emocji i odczuć. Co ciekawe, kobiety częściej śnią o rzeczach, które się dzieją w zamkniętych wnętrzach.
7. Można nauczyć się kontrolować sny
Śniąc, można wpływać na to, co się dzieje we śnie w tym czasie, korzystać świadomie ze wspomnień i logicznie myśleć. Tzw. świadomego snu, (lucid dream) można się nauczyć, aby wykorzystywać jako formę rozrywki, a także samopoznania lub zwalczenia koszmarów.
8. Seks przez sen
Podczas snu możemy nie tylko śnić i odczuwać orgazm, ale także uprawiać fizycznie seks. To zaburzenie nosi nazwy seksomnii i polega na pobudzeniu i wykonywaniu seksualnych czynności przez sen, bez świadomości tego, co się dzieje. Jest to możliwe nie tylko śpiąc w jednym łóżku z partnerem, ale także w innych okolicznościach.
9. Ludzkie twarze nie są jedynie wytworem umysłu
Przez niezliczoną ilość snów, jakie nam się w trakcie trwania życia wyświetlą, przewija się mnóstwo nieznanych twarzy. Wielu osobom wydają się one jedynie wytworem fantazji, ale to nieprawda. Każdą z tych twarzy już kiedyś spotkaliśmy, a mózg jest w stanie wyciągnąć z czeluści pamięci osobę, która zetknęła się z nami nawet przez kilka chwil w dzieciństwie. Zupełnie przypadkowa jest natomiast rola, w jakiej mózg „obsadzi” widzianą kiedyś twarz podczas trwania snu.
10. Sparaliżowane ciało
Podczas snu nasze ciała są częściowo sparaliżowane, niezdolne do skurczu (atonia). Paraliż senny może pojawić się podczas zasypiania lub budzenia się, gdy człowiek odzyskuje świadomość, ale nie może się poruszyć. Prawdopodobnie wynika to z sytuacji, w której ciało wciąż znajduje się pod kontrolą ośrodków mózgowych zawiadujących snem REM, a mięśnie w stanie atonii, podczas gdy umysł jest częściowo wybudzony i świadomy.
11. Nie da się żyć bez snu
To oczywiste, jednak mało kto wie, jakie konsekwencje niesie ze sobą brak snu. Już po 2-3 dniach bez snu ciało i umysł sygnalizują wyraźnie braki. Występuje gorączka, halucynacje, spadek odporności, dezorientacja, obniżenie koncentracji, kreatywności oraz zmniejszenie poziomu inteligencji. W wyniku braku snu, np. podczas celowych tortur, osoba stale pozbawiana snu może umrzeć.