Lifestyle

Znaki, które może wysyłać ci ukochana zmarła osoba. Czy jesteś w stanie je dostrzec?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
27 grudnia 2016
Fot. iStock / GeorgePeters
 

Trudno pogodzić się z odejściem ukochanej osoby. Śmierć przekreśla wszystko, stanowi granicę dla minionego, które pozostaje wyłącznie w naszej pamięci, bez prawa do powtórki w przyszłości. To, co mogło się wydarzyć, już nie nadejdzie. Odczuwamy pustkę, smutek, złość, żal, trudno wytłumaczyć sobie, że życie nadal trwa, choć może pod pewnymi względami niepełne.

Trudno ocenić, kiedy przychodzi czas, gdy pamięć i pustka już tak nie bolą. Myślami wracamy stale do bliskich, którzy odeszli, bez względu na to, czy minął miesiąc, czy pół roku. Na myśl nasuwają się wspólne chwile, plany, czujemy zapach, słyszymy muzykę i od razu nasze myśli wędrują ku niebu.

Znaki z nieba, czy to jest możliwe?

Czasem tęsknimy tak bardzo, że wydaje nam się, że czujemy obecność bliskiego zmarłego. Dostrzegamy to w szczególnych chwilach i różnych detalach, na które nie zwrócilibyśmy uwagi w żadnym innym momencie życia. Wiele osób twierdzi, że wyczuwają obecność, jako dobrą opiekę, dostrzegając znaki, jakie wysyłają im zmarli. Istnienie ludzkiego ducha po śmierci wynika z wiary i przekonań. Niezależnie od tego, czy wierzymy w życie pozagrobowe, czy też nie, czasami nie ma wytłumaczenia dla doświadczeń, które wydają się mieć związek z naszym zmarłym bliskim.

10 sposobów, poprzez które swoją obecność zaznaczają bliscy, którzy zmarli

1. Sny

Wiele osób widzi w snach swoich zmarłych, co tłumaczy się jako przejaw wielkiej tęsknoty i nie jest to powód do niepokoju. Senniki tłumaczą, że obecność zmarłych we śnie oznacza niespodziewany ratunek w trudnych sytuacjach. Zmarłe osoby w snach utożsamia się z dobrymi wiadomościami, spełnieniem pragnień i marzeń. Zmarli, o których śnimy, otaczają nas opieką, czuwają nad nami, pomagają w trudnych sytuacjach. Ci, którzy tęsknią, twierdzą często, że doświadczają we śnie lub podczas medytacji obecności osoby, która odeszła. Takie obrazy wydają się bardzo żywe traktowane jako wyraz obecności.

2. Nadzwyczajny ruch

Ten element pojawia się w rozmowach o obecności zmarłych przy żyjących od dawien dawna. Przyjmuje się, że gdy jakiś przedmiot porusza się, choć absolutnie nie można wytłumaczyć tego na logikę, niewyjaśnione ruchy można przypisać zmarłej osobie. I niekoniecznie wskazuje się tu jedynie obrazy ruszające się na ścianach, ale sygnały mniej oczywiste, takie jak dzwonek telefonu lub zwierzęta, które zachowują się dziwnie. Wiele osób odbiera to jako znak, że zmarły próbuje zwrócić na siebie uwagę.

3. Odczucia fizyczne

Nagły dotyk, owianie wiatrem czy dreszcz i niepokój, które przeszywają na wskroś, skłania myśli w kierunku osoby zmarłej. Odczucia odbierane są w formie łagodnych dotknięć, głaskania, a nawet pocałunku. Często wskazywane jest pojawianie się znikąd zapachu, którym za życia otaczał się zmarły. Ma to stanowić o jej czuwaniu nad opuszczoną osobą.

4. Halucynacje

Czasami ludzie przyznają, że słyszą głos, kiedy nikogo nie było w pobliżu. Innym razem zauważają majaczącą postać w witrynie sklepu lub kątem oka dostrzegają zmarłego. To trwa tylko ułamek sekundy, ale towarzyszące temu odczucie pozostaje na długi czas. Stykanie się z takimi odczuciami może być przerażające, ponieważ kojarzy się z chorobą psychiczną. Lepiej jest założyć, że dana wizja wynika z obecność ukochanej osoby, która stara się komunikować z tobą.

Fot. iStock / GeorgePeters

5. Pióra

Niespodziewane napotkanie na swojej drodze pióra, traktowane jest jako symbol zesłany przez zmarłego. Pióra, dowolnego koloru określane są jako dar z niebios. Wynika to z przekonania, że ptaki są bliżej nieba, niż my możemy być i zmarły może ich używać ich jako posłańców.

6. Słowa

Graffiti, znak, neon, czy reklama, mogą nagle przemówić do ciebie, kiedy się nie spodziewasz. Słowo może natychmiast przywodzić na myśl zmarłą ukochaną osobę. Wiele osób, które wychodzą z takiego założenia, traktuje te symbole jako wysyłane znaki do działania od zmarłego, który wskazuje w ten sposób kierunek, w którym powinno się pójść.

7. Latające stworzenia

Urocze i delikatne skrzydła są nie tylko darem dla oczu, ale również postrzega się je jako wiadomość od ukochanej osoby. Anioły są posłańcami Boga, a mniejsze stworzenia, takie jak ważki czy motyle, traktowane są jako przesłanie z duchowego świata. Szczególne znaczenie mają motyle, które uchodzą za duchowy symbol zmartwychwstania. Przemieniają się z pełzającej gąsienicy w pięknego, latającego owada – podobnie jak dusza w momencie śmierci, kiedy oddziela się od ciała.

8. Muzyka

Kojarząca się wyłącznie ze zmarłym i pojawiającą się w szczególnych chwilach, niespodziewanie, również tłumaczona jest dyskretną obecnością dobrego ducha. Muzyka nasuwa skojarzenia z konkretnym czasem i miejscem, i być może ukochana osoba wysyła dar pamięci o niej.

Fot. iStock / GeorgePeters

Fot. iStock / GeorgePeters

9. Liczby

One również mają znaczenie, szczególnie powiązane z ważnymi wydarzeniami z życia (urodziny, ślub). Mogą zostać zauważone mimochodem, w neutralnej treści. Znaczenie tego daru może być różne i niełatwe do rozszyfrowania.

10. Znaki na zdjęciach

Ślady na zdjęciu, kule światła, mgła, która nie miała prawa się pojawić w danym miejscu, przypisywana jest uchwyceniu śladów duszy przez aparat. Jeśli trudno wyjaśnić te zmiany na logikę, przypisuje się to zaznaczeniu obecności zmarłego, który nadal towarzyszy żyjącym.

Strach, który pojawia się, gdy doświadczamy znaków obecności od ducha zmarłej ukochanej osoby, jest zupełnie naturalny. Ale wiara w takie symbole pozwala wielu osobom stanąć na nogi po stracie i nadal przyjmować, że dana osoba jest blisko. Ci, których obdarowaliśmy ze wzajemnością uczuciem, troszczą się o nas nawet po śmierci, więc warto przyjmować te znaki z miłością, a nie strachem.


Źródło: www.powerofpositivity.comwww.fokus.tvwww.4wymiar.pl


Lifestyle

6 sposobów na to, by samodzielnie poradzić sobie z trudną sytuacją

Karolina Krause
Karolina Krause
27 grudnia 2016
6 sposobów na to, by samodzielnie poradzić sobie z trudną sytuacją
Fot. iStock/SrdjanPav
 

W sytuacji trudnej zawsze wydaje nam się, że jesteśmy bezradni, że nie mamy na nią żadnego wpływu. Jeśli jednak przejmiemy kontrolę nad interpretacją wydarzeń i nadamy jej pozytywnego znaczenia, może się okazać, że pomoc znajduje się tuż obok nas. Choć czasami nie wygląda tak, jak to sobie wyobrażaliśmy. Jak moglibyśmy więc zapanować nad swoimi emocjami i odnaleźć drogę wyjścia z sytuacji, gdy zupełnie brakuje nam już nadziei?

Powinnaś przede wszystkim skupić się na tym, jak się w takim momencie czujesz. Przypomnij sobie, kiedy ostatnio doświadczyłaś trudnej, stresującej sytuacji. To mogą być kłopoty w pracy, problemy ze zdrowiem czy w życiu osobistym. Jakie towarzyszyły ci wtedy emocje? Co działo się z twoim ciałem? Jakie myśli przychodziły ci wówczas do głowy (o sytuacji, o sobie, o innych ludziach)? Jak się wówczas zachowywałaś? Może doświadczasz tego wszystkiego właśnie teraz…

1. Mów o swoich emocjach

By się z tym wszystkim jakoś uporać, w pierwszej kolejności powinnyśmy komuś powiedzieć o tym, jak się czujemy. Nazywanie swoich uczuć pomaga nam nabrać do nich dystansu. Możemy wówczas zastanowić się nad ich nasileniem. Jeśli nie są zbyt silne postaraj się z nimi żyć, jakoś się do nich dostosować. Pomyśl o tym jakie zmiany mogłabyś wprowadzić w swoim życiu, aby ograniczyć ich destrukcyjny wpływ.

Kiedy jednak stres cię paraliżuje, zamiast dawać przysłowiowego kopa do działania, albo gdy mimo dokonania zmian negatywne emocje nadal się utrzymują, skup się na swoim świecie wewnętrznym. Wsłuchaj tego w to, co starają ci się przekazać twoje uczucia. Zastanów się nad tym, czy są adekwatne do sytuacji. Zapytaj samą siebie, czy naprawdę jest czego się bać, czy o co się złościć. To może wydawać się banalne, ale szczera odpowiedź na to pytanie bardzo ci pomoże.

Czasem mała iskierka powoduje w naszej głowie wybuch destrukcyjnych myśli, tylko dlatego, że nie zgasiliśmy jej w porę.

2. Oddychaj!

Pierwszą rzeczą, o której zapominamy kiedy żyjemy w ciągłym stresie jest oddech. A najlepszym sposobem, aby go odzyskać jest aktywność fizyczna. Każdy ruch, każda możliwość wykrzyczenia głośno tego, co nam leży na sercu, przynosi ogromną ulgę zarówno dla naszego ciała jak i psychiki.

Ruch zmusza nas d o wzięcia głębszego oddechu, który został spłycony przez stres. Taki sam efekt przyniesie nam także joga, relaksacja czy medytacja. Według Martina Seligmana, popularnego amerykańskiego psychologa, te dwie ostatnie metody osoby są najskuteczniejsze w usuwaniu codziennego niepokoju. Pomagają aż 80 proc. stosującym je Amerykanom!

3. Nie podchodź do życia zbyt poważnie

Może znowu brzmi to jak frazes. Bo jasne, że łatwiej jest coś takiego powiedzieć niż zrobić. Spróbuj jednak poobserwować osoby, które podchodzą do życia z dystansem. Na pewno nie brakuje im powodów do zmartwień, ale zwyczajnie nie podchodzą do nich z śmiertelną powagą. Nasze nastawienie to kwestia wyboru.

A w utrzymaniu się w naszej decyzji, najlepiej pomaga nam poczucie humoru. To nasza tarcza, która chroni nas przed stresem. Wszystkie trudności, które spotykasz na swojej drodze, staraj się pokonywać śmiechem. Śmiej się z tego co się spotyka, ale też samej siebie. To pozwali ci nabrać lekkości, ułatwi wiele spraw, a do tego podniesie twoją odporność i pozytywnie wpływa na naszą samoocenę.

4. Od jednego błędu świat się nie zawali

W stresującej sytuacji, często prowadzimy ze sobą wewnętrzny dialog – budujemy łańcuch negatywnych myśli i skojarzeń, który tylko wzmaga tkwiący w nas lęk i krępuje nasze dalsze kroki.

W radzeniu sobie ze stresem chodzi o to, byśmy przejęli kontrolę nad naszymi myślami. Byśmy starali się widzieć sytuację w sposób budujący i pozytywny. Aby tego dokonać możemy posłużyć się metodą pozytywnej autosugestii. Nie chcę przez to powiedzieć, żeby zamiast myśleć „Na pewno popełnię błąd” powiedzieć sobie „Nigdy nie popełnię błędu”, ale aby zdać sobie sprawę z tego, że ten „błąd to żadna katastrofa”.

Pomyśl co tak naprawdę przemówiłoby do twojego rozsądku i zacznij do siebie mówić (oczywiście w myślach 🙂 ) to naprawdę działa!

5. Odnajdź w tym wszystkim sens

Kiedy życie stawia nas przed trudnym doświadczeniem, takim jak choroba czy utraty bliskiej osoby podstawowym najtrudniej jest nam odnaleźć w tym wszystkim sens. Czasami jednak warto samemu spróbować mu go nadać, poprzez filozofię religię, wiarę, czy niesienie pomocy innym osobom, w podobnym położeniu.

Zastanów się co mogłabyś zrobić, by nadać swemu cierpieniu znaczenie. Dużo lepiej jest nam wyjść z trudnej sytuacji, gdy staramy się przejąć nad nią kontrolę. Wyjść z roli ofiary.

6. Ucz się na błędach

„Nie ma porażek, są tylko informacje zwrotne”. Jeśli tak sobie o tym pomyślmy łatwiej nam będzie pozwolić sobie na błędy, a potem wyciągnąć z nich jakąś naukę. Błędy pomagają nam zorientować się w naszych mocnych i słabych stronach. Dzięki nim możemy lepiej poznać samego siebie i rozwijają nasze umiejętności społeczne – asertywność i komunikację.

Kiedy nauczysz się wyrażać swoje emocje i potrzeby, łatwiej będzie ci poradzić sobie z trudną sytuacją. Rozmowa z drugim człowiekiem jest nieocenioną pomocą dla osób znajdujących się w długotrwałym stresie. Trzeba tylko nauczyć się właściwie rozmawiać…


Źródło: coaching.focus.pl


Lifestyle

Rozwiązanie konkursu „Wspomnienia mają swoje zapachy”

Redakcja
Redakcja
27 grudnia 2016
Fot. iStock / svetikd

Jak pachniały twoje święta? Pomarańczami, piernikiem i indykiem. Świeżą choinką i cynamonem? A może pachną, jak te perfumy, których używałaś, gdy po raz pierwszy zakochałaś się tak naprawdę i pakowałaś prezent dla niego? Nasze wspomnienia mają swoje zapachy, głębokie, pełne emocji i związanych z ważnymi chwilami obrazów. 

Mamy nadzieję, że zaczarowaliście swoje Święta, tym jedynym, niepowtarzalnym zapachem – takim, który zabiera nas w te wszystkie wyjątkowe momenty.

Razem z Optima PLUS serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę! Za wasze historie i opowieści, tak mocno pachnące Świętami.

Laureaci:

Michał Orzechowski

Sylwia Ciszek

Ewa Lesniewska

Laureatom serdecznie gratulujemy i prosimy o kontakt mailowy w celu odbioru nagród w ciągu 7 dni od daty ogłoszenia wyników. Prosimy o przesłanie danych do wysyłki nagrody (imię i nazwisko, adres i nr telefonu) na adres e-mail: [email protected]. Otrzymanie danych potwierdzamy w odpowiedzi zwrotnej.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Nagrody:

Zestaw wybranych przez Laureata 7 naturalnych olejków eterycznych Optima PLUS ze sklepu internetowego www.optima-plus.eu.

 Optima PLUS_naturalne olejki eteryczne (2)Optima PLUS_naturalne olejki eteryczne (1)

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.


Zobacz także

W ilu językach potrafisz powiedzieć „kocham cię”?

Mój syn do szkoły zanosił wiertarkę. Czym zaskoczyły was wasze dzieci? Akcja „Lekcja przetrwania”

11 zdrowych nawyków, które pozwalają radzić sobie z depresją