Lifestyle

10 skutecznych sposobów na zabicie własnej motywacji

Redakcja
Redakcja
5 lutego 2018
Fot. iStock / visualspace
 

Motywacja, czyli osławiona gotowość do podjęcia działań, jest stanem znanym każdemu z nas. Chcemy realizować plany i marzenia, pragniemy, by nasze działania przynosiły faktyczny rezultat. Towarzyszące temu poczucie satysfakcji jest idealną nagrodą za wytrwałe dążenie do celu.  

Jednak tak, jak łatwo rozpalić w sobie chęci i motywację, tak samo łatwo ją zabić. Do pewnych spraw podchodzimy zbyt gwałtownie, bez planu lub w niesprzyjających warunkach. Efekt bywa kiepski, co często wynika z popełnionych na samym początku błędów. Jeśli masz problem z motywacją i raz na zawsze chcesz doprowadzić swój plan do końca, przeczytaj, co w twoim działaniu skutecznie zabija całą motywację.

10 skutecznych sposobów na zabicie własnej motywacji

1. Zbyt szybkie tempo działań

Co nagle, to po diable. W tym powiedzeniu jest wiele prawdy, bo nagłe rzucenie wszystkiego już i teraz, by zrealizować upragniony cel, bywa nierozsądne. Porażka i brak sensu zniechęca do działania, więc daj sobie czas, zaplanuj wszystko dobrze, aby oszczędzić sobie przykrego rozczarowania.

2. Skupienie się na efekcie 

Wyznaczenie celu jest podstawą działania. Jednak nie możesz koncentrować się jedynie na efekcie końcowym, pomijając poszczególne etapy. Pomyłka i zmarnowany czas odbierają motywację do dalszego działania. Wyznacz sobie pomniejsze cele, które staną się stopniami do osiągnięcia najwyższego celu. Łatwiej ci będzie złapać oddech pomiędzy etapami i zweryfikować, czy aby na pewno kierunek, w którym podążasz jest dla ciebie dobry.

3. Brak przygotowania na porażki

Ambicja to fantastyczny motor napędowy twoich działań. Jednak zakładanie, że choćby nie wiadomo co, ty prostą drogą dojdziesz do celu, jest złudne. Dobrze mieć wiarę we własne moce i określone cele, jednak brak dopuszczenia do siebie możliwości porażki jest niebezpieczne. Niespodziewana klęska nie tylko jest dołująca, ale sprawia, że rozczarowana z mniejszą werwą pójdziesz dalej. Nie chodzi o to, by wbić sobie w głowę, że nie dasz rady, ale o to, by zachować zdrowy rozsądek w działaniu.

4. Cele, które nie są dla ciebie istotne

Niewłaściwie określone cele są najgorszą z możliwych motywacji. Jeśli starasz się osiągnąć cel, bo to marzenie siostry czy partnera, a sama tego nie czujesz, odpuść, bo niewiele osiągniesz. Musisz mieć wewnętrzne przekonanie, że to, co robisz, jest ważne dla ciebie i tobie potrzebne. Reszta się nie liczy.

5. Brak wsparcia w działaniu

Bliscy powinni stanowić wsparcie, ale nie zawsze tak bywa. Ciągłe komentarze, kpiące uwagi i jawne złośliwości powodują, że zamiast dążyć do realizacji marzeń, odpuszczasz, bo wydaje ci się, że inni mają rację. Zastanawiasz się, po co się starać, skoro nikt nie wierzy w twoje możliwości? Nie rób tego dla innych, rób to wyłącznie dla siebie. Warto.

6. Toksyczne otoczenie

Problem nie musi leżeć w tobie, ale w ludziach, którzy cię otaczają. Toksyczne osoby znajdą wielką satysfakcję w zaszczepieniu tobie ziarna wątpliwości, poczucia braku sensu działania czy niedostatecznej wiary we własne siły. Pod płaszczykiem fałszywej troski będą stale ci powtarzały, że nie musisz czegoś robić, bo dobrze jest tak, jak jest.

7. Porównywanie się do innych

Rywalizacja znakomicie nakręca do lepszych starań. Ale to musi być rywalizacja na zasadach fair play, a nie wiecznego porównywania się do kogoś, bez podjęcia odpowiednich starań. Dołowanie się wyciąganiem sukcesów innych, gdy sama nie możesz pochwalić się podobnymi nie podziała motywująco. Wręcz przeciwnie, jest ryzyko, że odpuścisz, bo zaczynasz czuć, że i tak jesteś na straconej pozycji.

8. Szukanie wymówek

Znów nie wyjdziesz biegać, bo pada deszcz/zbyt dużo zjadłaś/nie masz sił lub humoru…? Wymyślając na poczekaniu kolejne wymówki usprawiedliwiasz przed sobą własne lenistwo, rozgrzeszasz faktyczny brak chęci. A później pojawiają się wyrzuty sumienia, bo znów, od kolejnego poniedziałku miałaś zacząć biegać. Wymówki to bardzo skuteczny zabójca motywacji, który odsuwa poczucie winy ciut dalej, bo przecież powtarzasz sobie, że to nie ty zawaliłaś, ale czynniki zewnętrzne.

9. Poddawanie się nastrojom

Dobry nastrój zdecydowanie nakręca do działania i dodaje wiary we własne możliwości. Natomiast gorsze samopoczucie powoduje komplikacje, sprawia, że odechciewa się starać. Jeśli poddajesz się zmiennym nastrojom, jesteś niestabilna i trochę chimeryczna, nic dziwnego, że motywacja z wysokiego poziomu spada na sam dół. A później ciężko jest od niego się odbić i znów osiągnąć maksimum możliwości.

10. Brak uznania własnego i otoczenia

Jeśli sama siebie nie potrafisz docenić i pochwalić za osiągnięte, choćby najdrobniejsze, sukcesy, wątpliwe, by inni je dostrzegli. Nie bądź dla siebie najsurowszym krytykiem, bo w ten sposób podcinasz sama sobie skrzydła.

źródło: psycholog-pisze.pl


Lifestyle

5 sposobów, by wreszcie zaakceptować i polubić swoje niedoskonałości

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
5 lutego 2018
Fot. iStock/freemixer
 

Jesteś swoim największym wrogiem, wiesz? To ty każdego dnia niszczysz swoje poczucie własnej wartości, wmawiając sobie, że na coś nie zasługujesz albo po prostu nie dasz rady czegoś osiągnąć. Bo może gdybyś była ładniejsza… albo szczuplejsza… Gdybyś więcej zarabiała albo miała więcej ogłady… Kimkolwiek jesteś i cokolwiek już w życiu zdobyłaś, wciąż wydaje ci się, że nie jesteś „wystarczająco ………” (tu wstaw odpowiedni przymiotnik)? Najwyższa pora to zmienić! Lianne Avila, licencjonowana terapeutka, twierdzi, że wystarczy tylko pięć kroków, by raz na zawsze uporać się ze swoimi negatywnymi myślami i zaakceptować siebie. 

Przestań przepraszać

Za co? Ano za to, że nie jesteś perfekcyjna. Wszystkie mamy jakieś wady, żadna z nas nie jest doskonała. Jeśli masz tego świadomość, możesz nad tym pracować. I zrozum wreszcie, że nie musisz być perfekcyjna we wszystkim. To po prostu niemożliwe.

Powiedz „NIE” negatywnym myślom

Nie pozwól, żeby strach i niezadowolenie z siebie cię hamowały. Przestań skupiać się na mankamentach swojej urody lub nakręcać się, że coś pójdzie źle. Skoncentruj się na swoich zaletach i mocnych stronach. Myśl o sobie pozytywnie.

Przestań się porównywać

Nie jest tak, że w twojej ocenie na tle innych zawsze wypadasz słabo? Bo tamta druga jest ładniejsza, zgrabniejsza, mądrzejsza lub po prostu ma w życiu łatwiej? Jesteś sobą, więc bądź sobą. Przestań patrzeć na siebie przez pryzmat wizji osoby, którą nigdy nie będziesz.

Nie martw się o to, co inni pomyślą

Boimy się negatywnej oceny naszego wyglądu lub zachowania, więc często rezygnujemy z bycia sobą. Strach przed tym, co pomyślą inni hamuje twoje działania. Do czego ci to potrzebne?

Żyj tu i teraz

Kobiety uwielbiają planować. Wolą skupiać się na przyszłości, chociaż niewielki mają na nią wpływ, bo nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Lepiej żyć tu i teraz. Teraźniejszość łatwiej kreować.

Pamiętaj, że sposób, w jaki o sobie myślisz, ma wpływ na to, jak jesteś postrzegana przez otoczenie. Czas więc przerwać to błędne koło.

Źródło: Your Tango


Lifestyle

Idziesz do łóżka, gdy twój partner już śpi? 10 sygnałów, że w twoim związku seks niepostrzeżenie schodzi na dalszy plan

Redakcja
Redakcja
4 lutego 2018
Fot. iStock/YakobchukOlena

Na początku każdego związku seks jest czymś niesamowitym, a para wykorzystuje każdą chwilę, by być jak najbliżej siebie. To ważne spoiwo relacji i odpowiednio pielęgnowane wzmacnia związek. Jednak pociąg seksualny, podobnie jak pierwsze uczucia, stygnie i erotyczna strona związku się zmienia. 

W wielu przypadkach temperaturę uczuć skutecznie gasi codzienność. Rosnąca ilość obowiązków, zaistniałe rozbieżności i nieporozumienia, pojawiające się dzieci zmieniają rodzaj relacji. To, czy na lepsze, czy gorsze, zależy wyłącznie od partnerów. Żeby pewnego dnia nie stwierdzić, że częściej spędzacie noce osobno, niż razem, unikajcie 10 błędów, które spychają sprawy seksu na dalszy plan.

10 błędów, które sprawiają, że w twoim związku seks niepostrzeżenie staje się coraz mniej istotny

1. Zaczynacie zachowywać się jak współlokatorzy, nie partnerzy

Codzienność sprawia, że zaczynacie czuć się jak współlokatorzy, a nie stęskni za sobą kochankowie. Częściej rozmawiacie o długiej liście obowiązków, niż planujecie wspólny wieczór i rozmyślacie o przyjemnościach. Ale nic straconego — wystarczy wprowadzić pewne rytuały, zmienić swoje przyzwyczajenia, by poczuć zmysłową energię.

2. Czujecie się skrępowani rozmowami o seksie

Komunikacja jest niezbędna dla dobrego życia erotycznego, a intymność po prostu potrzebuje jej do rozwoju. Brak rozmów, uciekanie od nich jedynie pogłębia istniejące różnice czy niedopowiedzenia.

3. Poświęcacie swój czas dzieciom

Dzieci to chyba standardowa wymówka par z dłuższym stażem, które założyły rodzinę. Owszem — rutyna wyczerpuje, dzieci pochłaniają energię, ale przecież wystarczy, że pójdą spać, by móc pomyśleć o równie ważnym aspekcie waszego związku, jakim jest seks.

4. Unikasz erotycznych scen i podtekstów w filmach

Pikantne sceny zazwyczaj są dobrym wstępem do „czegoś więcej” na wieczór. Ale gdy czujesz się niekomfortowo, czujesz zażenowanie i wstyd, czas nabrać pewności siebie. Sceny erotyczne w filmach potraktuj jako inspirację, a nie próbę zmierzenia własnych możliwości.

5. Flirtowanie wam nie wychodzi

Kiedyś byliście kochankami, a dziś klepiecie się po plecach jak najlepsi kumple. Wolicie plotkować na kanapie po długim dniu w pracy, zamiast bawić się w łóżku. Zamiast mówić do siebie: „Będziemy dziś uprawiać seks?”wysyłajcie do siebie maile, SMSy, które dodadzą pikanterii i przypomną wam, jak to jest ze sobą flirtować i podnieść temperaturę w związku.

6. Nie rozumiecie swoich potrzeb

Być może twój partner nie rozumie w tobie drzemiącej kobiecości, ale i tobie codzienność nie zawsze ułatwia poznanie jego potrzeb. Nie wszystkie pary są do siebie idealnie dopasowane, więc zgrzyty mogą się zdarzać. Najważniejsze jednak, aby szanować wzajemne potrzeby, nawet jeśli nie pasują one perfekcyjnie do naszych wyobrażeń.

7. Nie dotykacie siebie 

Brak znajomości własnego ciała i jego potrzeb, sposobów pieszczot sprawiła, że nie czujesz się pewnie w łóżku. Tymczasem niewiele trzeba, by odkryć, którędy przebiega ścieżka waszych przyjemności. Możesz się bać tego, czego jeszcze nie znasz, ale pomyśl, ile radości i satysfakcji może przynieść ci to poznanie. Dotykaj, całuj, pozwól sobie i jemu na przyjemność.

8. Trafiacie do łóżka, gdy partner już śpi

Przypominasz sobie, że rzeczy z suszarki czekają na wyprasowanie, starłabyś jeszcze okruchy z blatu i kurz z ram obrazów. On koniecznie musi poodkręcać jakieś śrubki. Jesteście bardzo aktywni i zmęczeni, więc do łóżka trafiacie na tyle późno, że od razu padacie lub jedno z was śpi. Wtedy maleje szansa na seks. Zamiast świadomie przeciążać swój rozkład dnia, poświęć więcej czasu na rozmowę, zabawę i intymność, by zbudować przyjemny nastrój.

9. Stosujecie wymówki

A to boli cię głowa (znów), a to masz okres, a jak nie okres, to z powodu napięcia przedmiesiączkowego nie masz ochoty na igraszki z partnerem. Wymówek masz bez liku, ale stosujesz je tak często, że czasem myli ci się, czym ostatnio się wykręcałaś. Tak samo może zachowywać się partner, ślęczący po raz któryś nad papierami przyniesionymi z pracy. Unikanie seksu może wydawać się łatwiejsze i bardziej humanitarne, niż zranienie uczuć partnera, ale tylko uczciwa rozmowa może powstrzymać  rozpad istniejących między wami więzi.

10. Macie nierealistyczne oczekiwania 

Być może naczytałaś się książek, nasłuchałaś koleżanek, a on naoglądał się filmów, w których każde zbliżenie skutkuje przyjemnością przypominającą wybuch supernowej. Marzy ci się ileś tam niesamowitych orgazmów jednej nocy? Hmmmm … Przyszedł czas zejść na ziemię i zweryfikować swoje oczekiwania dotyczące waszego seksu. Tworząc w głowie nierealne oczekiwania masz ogromną szansę na wieczne rozczarowaniem tym, co oferuje ci partner. Skup się na tym, co robisz w trakcie zbliżenia i na przyjemności, której doświadczasz.

źródło: www.huffingtonpost.com


Zobacz także

Pierwszy Indyjski Festiwal Filmowy w Polsce. Warszawa w dniach 8-11 października stolicą indyjskiego kina

Balaton, boski Balaton

„Węgierskie Morze” – wino, śpiew i wulkany – czyli więcej niż plaża nad Balatonem. Akcja „Kocham podróże, kocham swobodę”. Dzień #11 [26.05.]

Apel do mam. I pewna konstatacja