Lifestyle

3 najlepsze książkowe prezenty na Dzień Chłopaka

Redakcja
Redakcja
17 sierpnia 2022
 
Wybór odpowiedniego prezentu na Dzień Chłopaka bywa nie lada wyzwaniem. Możliwości jest naprawdę wiele – jak jednak wybrać tę najlepszą?

Jedną z opcji jest postawienie na to, co rozwija, a jednocześnie zapewnia solidną dawkę rozrywki. Mowa oczywiście o książkach, które bywają niezastąpionymi przyjaciółmi podczas nudnej drogi do pracy czy sposobem na wieczorny relaks. Przedstawiamy listę 3. najlepszych książkowych prezentów na Dzień Chłopaka – entuzjaści literatury z pewnością przyjmą je z otwartymi ramionami!

Oczami dziecka

Pierwszą z propozycji na książkowy prezent na Dzień Chłopaka stanowi powieść autorstwa brytyjskiego pisarza Neila Gaimana „Księga Cmentarna”, która pozwala czytelnikowi przyglądać się światu z perspektywy dziecka. Uwaga – nie wolno dać się zwieść niewinnie zapowiadającej się fabule! „Księga cmentarna” to w rzeczywistości posępna i pełna mrocznych zwrotów akcji opowieść o chłopcu imieniem Nikt. Jeszcze jako niemowlę Nikt traci rodziców, a splot przypadków sprawia, że przychodzi mu spędzić dzieciństwo na jednym z cmentarzy, gdzie za jego wychowanie biorą się… duchy. Nikt nie jest w ich kręgu jednak bezpieczny – na jego życie czyha ten, który przed laty podniósł rękę na rodziców chłopca.

Wielki sukces wielkiego człowieka

Jeśli Twój chłopak pasjonuje się sportem i nie może wyobrazić sobie życia bez rozgrywek NBA, książka „Michael Jordan. Życie” to prawdopodobnie najlepsza książkowa propozycja prezentu na Dzień Chłopaka. Książka napisana przez Rolanda Lazenby to kompletna biografia jednego z najsłynniejszych koszykarzy na świecie: wielkiego, niezapomnianego zawodnika Chicago Bulls, Michaela Jordana. Z kart lektury czytelnik ma okazję dowiedzieć się nie tylko tego, jak rozwijała się kariera wybitnego sportowca, ale także tego, jakim człowiekiem był na co dzień.

Zapach przestępstwa

Ostatnim, lecz nie mniej wyjątkowym, książkowym prezentem na Dzień Chłopaka, jest powieść niemieckiego pisarza Patricka Süskinda. Książka „Pachnidło. Historia pewnego mordercy” to unikatowa propozycja dla tych, którzy chcą prześledzić dzieje francuskiego perfumiarza, Jeana-Baptiste. Bohaterowi nie wystarcza jednak tworzenie unikatowych zapachów z mieszanek woni kwiatów czy piżma – Jean-Baptiste ma serce równie mroczne, co jego pragnienie stworzenia najdoskonalszych perfum idealnie oddających zapach… młodej dziewicy. By je uzyskać, ucieka się do najgorszego z przestępstw – targnięcia na ludzkie życie.

Gdzie kupić najlepszy prezent na Dzień Chłopaka?

Najlepszych prezentów na Dzień Chłopaka poszukaj w księgarniach online – będzie to najszybszy, najwygodniejszy sposób nabycia książkowego podarunku. Za tym rozwiązaniem przemawia także konkurencyjność cen w księgarniach internetowych, jak i szeroki wybór z imponującego asortymentu. Pamiętaj, że najlepszy prezent, to ten prosto z serca – przed wręczeniem podarku warto pomyśleć na przykład o specjalnej, własnoręcznie napisanej dedykacji na pierwszej stronie.

 


Lifestyle

Moja matka i kobieta ojca ze sobą walczą! Chcę być córką, czuję się narzędziem

Listy do redakcji
Listy do redakcji
17 sierpnia 2022
fot. fizkes/iStock
 

Nie, to nie jest otwarta wojna. Może taką bym wolała. Choć w ogóle nie powinno mnie to obchodzić. Żadne dziecko, niezależnie od tego, ile ma lat, nie powinno być rozjemcą, powiernikiem, psychologiem, prokuratorem, czy sędzią swoich rodziców! To nie nasza rola! Dajcie nam żyć.

„Nie ufaj jej” mówi moja mama, gdy wesoła wracam z kolacji u ojca i jego partnerki.
„Twoja mama to potrafiła owinąć sobie mężczyzn koło małego palca, ojca też” mówi „macocha” mimochodem, gdy wpadam do nich na wino.

Milczę. W jednym i drugim przypadku.

Rodzice rozwiedli się, gdy byłam w klasie maturalnej. Nie myśleli o mnie. Myśleli o sobie, chociaż przecież tak bardzo mnie kochali i chcieli dobrze (tak zapewniali). Traktowali mnie, jak pośrednika i rozjemcę.

Na początku…

Ojciec wyjeżdżał nieustannie w delegacje. Jak się okazało delegacje w tym samym mieście, przyjaciółka doniosła mi, że widziała go z inną kobietą. Trzymali się za ręce. Zamiast uczyć się do matury przeżywałam sprawy dorosłych.

Matka też często wyjeżdżała. Nie wracała, na przykład, na noc. Po latach mnie przeprosiła, powiedziała, że już nie mogła znieść ciągłych zdrad– też sobie kogoś znalazła.

Rodzice w końcu się rozwiedli. Problem w tym, że mój tata związał się przyjaciółką mojej mamy z młodości, to była wspólna paczka, często spędzali razem czas. Mama lubi powtarzać: „Ona już wtedy kochała się w ojcu”.

Jednak, przyznaję, moja mama przez długi czas zachowywała dystans i klasę. Próbowała. Bo nie trzeba słów, by zobaczyć smutną minę, uniesienie brwi. Nie trzeba słów, by wyczuć zazdrość. „Dlaczego idziesz do nich na Wigilię? Dlaczego nie ze mną”. Nie, nic takiego nie padło. Ale i tak wiedziałam. Poczucie winy wciąż przerabiam na terapii.

Nie wolałam z „macochą” spędzać czasu…

Nie chciałam po prostu stracić kontaktu z tatą. Próbowałam się odnaleźć w nowej rzeczywistości. A to było trudne. Nawet nastolatka nie chce widzieć ojca z obcą kobietą, nie chce patrzeć, jak obca go przytula, czy mówi do niego „koteczku”, szczególnie, że po drugiej stronie jest zraniona kobieta, matka nastolatki. Szczególnie, że chwilę temu ojciec i matka byli razem.

Tak, ta druga była dla mnie „słodka i miła”, ale przecież czuje się podprogowo niechęć i dystans.
Kilka razy rzuciła: „Ty nic o swojej matce nie wiesz”, „Nie myśl, że jest taka idealna”. Kłóciłam się z nią, darłam, trzaskałam drzwiami. Bez sensu, potem tylko musiałam znosić jej obrażoną minę i czuć, że mój ojciec jest „w potrzasku”. Kogo ma bronić? Nową ukochaną, czy córeczkę. Też chore, prawda? Byłam na niego wściekła, bo zachowywał się jakby nie miał zdania. Gdy kika razy powiedział jej: „Nie przesadzał” rzuciła talerzem i poszła do pokoju płakać.

Wybrałam dystans i dyplomację…
To moja strategia.
Ich obu niekoniecznie. Mijają lata, a ja ciągle jestem świadkiem tego, jak bardzo się nienawidzą.

„Zachowujesz się zupełnie, jak swoja matka” wyrywa się tamtej. Za chwilę uśmiech. „Twoja matka to zrobiła wiele złego ojcu” wyrzuca po kilku kieliszkach wina. Potem znów uśmiech. „Nieustannie żyję z twoją matką na plecach, nie jestem pewna, czy ojciec jej wciąż nie kocha”.
Po wizytach u nich czuję się jakby ktoś oblał mnie gęstą, lepką cieczą. A mam już trzydzieści lat, męża, dwoje własnych dzieci.

I czuję jednak wstręt do siebie, że się uśmiecham i dyplomatycznie mówię: „Oboje pewnie zrobili sobie wiele złego” albo „Każdy z nas czasem zachowuje się, jak swój własny rodzic”.

Racjonalnie nie mam powodu, żeby zerwać relacje z „macochą”. Jest miła dla moich dzieci, uwielbia mojego męża, kilka razy nam pomogła. Nie o to więc chodzi, że jest złą osobą. Po prostu rozgrywa swoją grę. Ona. Nawet gdybym o tym zapomniała, mama mówi: „Nie bądź naiwna, ona jest taka dobra, bo chce, żebyś mi to powtórzyła”.

Podobno jej przyjaciółka słyszała, jak macocha „obgadywała” mnie gdzieś w towarzystwie.

Nie wiem po co mi to powiedziała. Moja matka wciąż czuje żal, choć nieustannie powtarza: „Mnie to już nic nie obchodzi”. Ale obchodzi ją, bo już wprost pyta dlaczego tak mało czasu spędzam z nią, a tak często jeżdżę do ojca. I to są jej wnuki, a nie tamtej.

Dlaczego to napisałam? Może liczę na poradę, co zrobić? Może chciałabym, żeby napisały macochy, ojcowie i matki. Jak to wygląda z ich perspektywy.

Mnie ta rola, od lat, bardzo już zmęczyła. Nie chcę żyć w tym chorym trójkącie, czworokącie?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Lifestyle

Jak wybrać laptop dla dziecka? Laptop do nauki

Redakcja
Redakcja
17 sierpnia 2022

Dostęp do komputera i internetu niekiedy jest wręcz niezbędny podczas nauki, przy odrabianiu zadań domowych czy przygotowywaniu różnego rodzaju projektów. Jest to podstawa podczas nauki zdalnej.

Planujesz kupić laptopa swojemu dziecku i chcesz dowiedzieć się, jaki model dla ucznia najlepiej się sprawdzi? Poznaj najważniejsze cechy, na które warto zwrócić szczególną uwagę, wybierając laptopa do nauki. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.

Jak wybrać dobry laptop dla ucznia do nauki? Najważniejsze parametry

Wybierając dobry laptop dla dziecka do nauki, trzeba kierować się nieco innymi kryteriami niż podczas zakupu sprzętu dla siebie do pracy. W przypadku najmłodszych użytkowników laptop nie musi być aż tak wydajny, ponadto ważne są aspekty, które nie mają aż tak dużego znaczenia dla osób dorosłych, a wpływają na funkcjonalność i wygodę użytkowania u dzieci.

Poniżej omówione zostały najważniejsze czynniki, na które warto zwrócić uwagę, kupując laptop do nauki dla dziecka w wieku szkolnym.

Podobne aspekty należy wziąć pod uwagę, jeśli zamiast laptopa zdecydujemy się kupić dobry komputer stacjonarny do domu. Komputer może okazać się lepszym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na lepszych parametrach i wydajności przy tej samej cenie. Jeśli jednak nie mamy zbyt dużo miejsca w domu, laptop będzie dobrym wyborem.

Rozmiar ekranu

Dla dziecka w zupełności wystarczający będzie ekran o przekątnej 15,6 cala. Nie ma potrzeby kupowania większego, można za to postawić na nieco mniejszy, np. 14-calowy. Wtedy laptop będzie lżejszy i bardziej poręczny. Ekran powinien mieć rozdzielczość Full HD (1920×1080 pikseli) w wariancie minimalnym, chociaż coraz popularniejsze stają się wyższe rozdzielczości nawet w budżetowych modelach laptopów.

Rodzaj matrycy

Matryce dostępne są w dwóch wersjach: błyszczącej i matowej. Matryca błyszcząca zapewnia wyższą jakość kolorów, ale obraz jest gorzej widoczny w dobrze nasłonecznionym pomieszczeniu, natomiast matryca matowa oferuje nieco niższą jakość obrazu, ale i mniejsze obciążenie dla oczu, w dodatku dobrze na niej wszystko widać przy dużym nasłonecznieniu. Dla ochrony wzroku dziecka najlepiej więc postawić na matrycę z powłoką matową lub antyodblaskową.

Procesor

Im starsze dziecko, tym większe oczekiwania i wymagania względem laptopa. Dla dzieci uczęszczających do początkowych klas w zupełności wystarczyć powinien procesor Intel Core i3 lub Core i5, który umożliwi obsługę prostych programów i gier. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także laptop z AMD Ryzen 3 lub Ryzen 5. W późniejszych latach potrzebny może okazać się jednak bardziej wymagający sprzęt, szczególnie gdy nasze dziecko zainteresuje się np. informatyką.

Karta graficzna

Przy wyborze odpowiedniej karty graficznej także trzeba wziąć pod uwagę wiek dziecka. Dla młodszych uczniów wystarczająca powinna okazać się dobrej klasy zintegrowana karta graficzna. W przypadku starszych dzieci uczęszczających do ostatnich klas podstawówki lub nastolatków chodzących do szkoły średniej lepszym wyborem może okazać się karta dedykowana, np. NVIDIA GeForce MX350 czy GeForce GTX 1650Ti.

Dysk twardy

Najlepiej postawić na laptop z dyskiem SSD, który jest szybki, odporny na uszkodzenia i zapewnia cichą pracę. Pojemność dysku twardego należy dobrać stosownie do potrzeb. Im większa, tym więcej programów i gier będzie można na nim zainstalować oraz zdjęć, filmów i muzyki zapisać.

Obudowa

Biorąc pod uwagę, że z laptopa będzie korzystać dziecko, które nie zawsze zachowuje rozwagę przy korzystaniu ze sprzętów, jego obudowa powinna być solidna. Wysokiej jakości obudowę będzie najzwyczajniej w świecie trudniej zniszczyć.

Przy okazji zakupu laptopa od razu można kupić do domu drukarkę. Pojawia się jednak pytanie, która będzie lepszym wyborem: drukarka laserowa czy atramentowa? Zasada jest taka, że do drukowania głównie dokumentów tekstowych lepiej sprawdza się drukarka laserowa, natomiast drukarka atramentowa znajduje zastosowanie przy drukowaniu grafik i zdjęć.

 

 


Zobacz także

Przyjrzyj się obrazkowi i odpowiedz na pytanie, która z tych dwóch kobiet jest matką, a dowiesz się jaki jesteś

Dlaczego warto wybrać półbuty damskie na platformie?

Te cholerne papierosy. Jak skutecznie rzucić palenie? Czy to w ogóle jest możliwe?