Go to content

10 rzeczy, których nie powinieneś oczekiwać od innych, jeśli chcesz być naprawdę szczęśliwy

Fot. Pexels / stock.tookapic.com / CC0 Public Domain

Zbyt wygórowane oczekiwania wobec innych, to źródło cierpienia, które, niekiedy bezwiednie, niekiedy z premedytacją, sami sobie fundujemy. Oczywiście, każdy z nas zasługuje na tak fundamentalną rzecz w związku jak szacunek, ale większość  liczy na wiele więcej. I często się rozczarowuje. Pamiętajmy, że znajdujemy się w różnych momentach naszej, życiowej drogi. Nasze słowa i czyny doskonale to odzwierciedlają.Jeśli chcesz mieć bardziej udane, szczęśliwsze relacje z ludźmi, ważne, abyś

przestał oczekiwać od innych:

1. Dobrych uczynków według twoich standardów

Moralność i etyka ludzi różnią się w zależności od wielu czynników, takich jak na przykład ich wychowanie, kultura, czy stosunek do wiary. Ty brzydzisz się wulgaryzmami, twój przyjaciel klnie jak szewc. Czy to sprawia, że jest kimś gorszym? Pewnie w oczach niektórych ludzi, owszem. Jeśli ty będziesz myślał podobnie, prędzej czy później popadniesz we frustrację, bo dobro i zło nie są jasno zdefiniowane.

Wystarczy skupić się na przestrzeganiu własnych zasad i pozwolić innym żyć tak, jak chcą, tak długo, jak nie rani to ciebie, ani bliskich ci osób.

2. By byli idealni

Kiedy poznajesz ludzi bliżej, prędzej czy później widzisz ich słabości, zaczynasz rozumieć, że perfekcyjny obraz, który sobie stworzyłeś, rożni się od rzeczywistości. Czujesz się zawiedziony. Dlaczego? Pomyśl racjonalnie. Badania wykazuję, że obsesyjne dążenie do ideału, może prowadzić do depresji, lęków, chorób przewlekłych i zwiększa ryzyko samobójstwa.

Pozwól ludziom popełniać błędy i uczyć się na nich. Pomyśl, jak wyglądałoby życie, gdybyśmy nigdy nie zawiedli – siebie, innych. To byłby świat pełen zimnych, bezdusznych robotów.

3. By zgadzali się z każdym twoim słowem

Nawet najlepsi przyjaciele nie zgadzają się, zawsze, we wszystkich kwestiach, więc nie denerwuj się, kiedy ludzie kwestionują to, co mówisz, lub po prostu mają inne zdanie. Nasze osobiste perspektywy i przekonania pozwalają nam się rozwijać i sprawiają, że zmierzamy w kierunku lepszych rozwiązań.

4. By czytali w twoich myślach

Niektórzy ludzie mają coś w rodzaju większej wrażliwości, czy intuicji, są lepszymi obserwatorami, głębiej poznają innych i z większą łatwością wyczuwają ich nastroje lub intencje. Ale nie każdy ma takie zdolności, nie każdy potrafi odgadnąć co czujesz i co myślisz. Uczciwa, dobra komunikacja również buduje silne relacje.

5. By pomagali ci za każdym razem, gdy upadniesz

Oczywiście, dobrzy przyjaciele i rodzina pomogą ci, gdy jest to potrzebne, ale nie licz na to, że zrzucisz na nich odpowiedzialność za swoje życie. Czasem bliskie ci osoby bardzo chcą pomóc, ale, z obiektywnych przyczyn, nie jest to możliwe. Albo, po prostu, nadeszła pora, byś sam wziął się na serio, za swoje sprawy. Każdy ma swoje problemy, swoje bitwy do wygrania. Uszanuj to, a będzie ci łatwiej.

6. By cię rozumieli

Tak długo, jak sam siebie rozumiesz, nie czujesz potrzeby bycia akceptowanym przez innych. Każdy z nas ma swoją, osobistą perspektywę. Spojrzeć na ciebie twoimi oczami, to nie lada wyczyn.

7. By traktowali cię tak, jak ty ich

Idealnie byłoby, gdyby każdy z nas praktykował tę piękną zasadę, ale nie żyjemy w idealnym świecie. W miarę jak poznajemy ludzi i świat, zaczynamy akceptować fakt, że ludzie traktują nas źle, bo brak im zrozumienia i miłości wobec samych siebie. Uruchom empatię, a przestanie cię boleć, jeśli ktoś potraktuje cię niedelikatnie.

8. By byli tacy sami, jak jeszcze rok temu

Ludzie zmieniają się, w zależności od doświadczeń, których nabywają i okoliczności, w których muszą sobie radzić. Każdego dnia toczą trudne walki, boją się, że nikt ich nie zrozumie. Pamiętaj o tym, kiedy nabierzesz ochoty, by kogoś ocenić. Kochaj wszystkich, bez względu na to, kim się stali, nie tylko wtedy, gdy spełniają twoje ideały i normy.

9. By zawsze sobie ze wszystkim „radzili”

Życie przed każdym z nas stawia, od czasu do czasu, trudne wyzwania. Współczujmy innym, i bądźmy świadomi, że większość z nas, stara sobie radzić ze swoimi problemami tak, jak umie najlepiej. Nie kontrolujmy i nie karzmy innych za to, jak radzą sobie w życiu. To naprawdę nie jest nasza sprawa.

10. By darzyli cię miłością, jeśli sam jej dla siebie nie masz

Nie odnajdziesz szczęścia w związku ze swoim partnerem, jeśli nie potrafisz być dobry dla siebie samego i jeśli nie żywisz dla siebie pozytywnych uczuć. Nie szukaj miłości po to, by wzmocnić swoje poczucie wartości. Pracuj nad nim, a potem nawiązuj miłosne relacje, to jedyny klucz do związkowego sukcesu.


Na podstawie: powerofpositivity.com