Przebywanie z różnymi osobami naraża nas na styczność z zachowaniami, które nie zawsze nam się podobają i czasem działają na naszą niekorzyść. My sami angażujemy się w działania, które bywają krzywdzące, niesprawiedliwe względem innych. Każdy z nas popełnia błędy i każdy z nas otrzymuje swoje lekcje od życia. Nie zawsze jednak to, co dostajemy od innych, równa się temu, co im dajemy.
Niektórzy, mając wokół siebie toksyczne osobowości, narażeni są na zachowania bardzo destrukcyjne, których mogą doświadczać zarówno w domu, w pracy, a nawet ze strony przyjaciół. Tak jak zakładamy, że osoby nam nieprzychylne mogą działać na naszą niekorzyść, tak często nie mamy świadomości, że w sposób niszczycielski oddziałują na nas bliskie osoby.
Istnieje wiele destrukcyjnych zachowań, które otrzymujemy od innych, jak również sami stosujemy. W momencie, gdy zostaną one rozpoznane, można starać się ich unikać.
10 najbardziej destrukcyjnych zachowań
1. Kłamstwa
Kłamstwa towarzyszą nam od zawsze. Już małe dzieci potrafią przekręcić prawdę, aby uniknąć konsekwencji lub dostać to, na czym im zależy. Dorośli częściej wykorzystują kłamstwo z premedytacją — kłamiemy aby coś zyskać, a by zwiększyć samoocenę lub komuś zaszkodzić. Jeśli sami mamy z tym problem, warto się zastanowić, co na tym zyskamy i czy konsekwencje objawienia prawdy są warte ryzyka.
2. Przemoc
Jedno z najgorszych, najbardziej krzywdzących fizycznie i psychicznie zachowań. Niegdyś przemoc można było uzasadnić chęcią przetrwania w świecie zwierząt, jednak teraz powinniśmy budować umiejętności walki o swoje na zasadzie rozmów, komunikacji. Tymczasem przemoc towarzyszy nam na co dzień, w wielu postaciach. „Niewinny” krzyk, szturchnięcie, szarpanie jest angażowaniem się w przemoc. Czerpanie z niej przyjemności jest jeszcze gorsze — niszczy zaufanie, podkopuje pewność siebie i zostawia trwały ślad w psychice ofiary.
3. Kradzież
Kradzież może wynikać zarówno z próby przetrwania, jak i przejawu egoizmu i zepsucia. Jedni kradną dla emocji i adrenaliny, drudzy kradną, bo chcą się wzbogacić na czyimś nieszczęściu. To zachowanie, przynosi zarówno ryzyko złodziejowi, jak i krzywdę ofierze.
4. Brak lojalności
W związku z czasem jesteśmy mniej, a czasem bardziej szczęśliwi, nie ma na to żadnej reguły. W przypadku braku satysfakcji po głowie mogą chodzić różne myśli skłaniające albo do opuszczenia partnera, albo do nawiązania przygody na boku. Być może wydawać się to uzasadnione, jednak flirt w przypadku związku który nadal trwa i ma szansę naprawy jest zły. Najpewniej zniszczy on wszystko, co dotychczas było budowane wspólnie. Jedynie otwarta komunikacja może pomóc załagodzić wszystkie rozdźwięki, które w związku powstały.
5. Złe nawyki
Każdy z nas ma złe lub wstydliwe nawyki do których nie chciałby się przyznać. Papierosy, narkotyki, alkohol, hazard, często są traktowane jako usprawiedliwienie lub uzasadnienie jakiegoś postępowania.