W naszym życiu spotykamy różnych ludzi. Tych dobrych z natury, i tych, od których lepiej jest trzymać się z daleka. Nie zawsze jednak orientujemy się w czasie, że coś w zachowaniu drugiej osoby nie gra. W wielu przypadkach, np. długotrwałych związków czy przyjaźni, o tym, z kim mamy do czynienia, dowiadujemy się dopiero po latach.
Wydaje się, że toksyczne zachowanie można wyłapać od razu, ale bywa to tym trudniejsze, im bardziej jesteśmy związani z daną osobą. I tak przymykamy oko na różne, czasem niepokojące zachowania, które są jak światełko ostrzegawcze. Gdy stanie się coś, co definitywnie niszczy relację, osoby, szczególnie te bardziej wrażliwe, cierpią najbardziej.
To one są szczególnie podatne na wchodzenie w niebezpieczną relację, ponieważ z natury są bardziej ufne, otwarte, uczciwe i empatyczne. Rozczarowanie sprawia, że czują się wyczerpane, zranione i zdradzone. I tu jedynym lekiem jest zebranie doświadczeń i w przyszłości rozpoznanie różnicy pomiędzy osobą bezpieczną dla nich, a niebezpieczną, często toksyczną.
10 charakterystycznych zachowań dla niebezpiecznych ludzi
Dr Henry Cloud i dr John Townsend opracowali zestaw cech behawioralnych zarówno osób bezpiecznych, jak i niebezpiecznych. Zapamiętanie tych różnic pozwala na odpuszczanie relacji z ludźmi, którzy destrukcyjnie wpływają na innych.
1. Nie przyznają się do własnych słabości
Niebezpieczni ludzie zawsze udają twardych, zasadniczych i niezłomnych, po prostu idealnych. Nie chcą przyznawać się do błędów, unikają wyjawiania słabości. Często czują się lepsi, gdy ktoś ma problemy i chętnie żerują na tym, podbijając swoje samopoczucie.
2. Są bardzo religijni, ale nie uduchowieni
Niekiedy są wręcz fanatykami, chętnie pouczają innych, jak należy żyć. Obnoszą się ze swoją głęboką wiarą i wartościami, jednak wewnątrz prezentują postawę odmienną od tego, co głosi ich religia. Można użyć określenia, że przybierają postać wilka w owczej skórze. Nie wierzą prawdziwie.
3. Unikają odpowiedzialności
Nie przyjmują do wiadomości krytyki za swoje zachowanie, odrzucają odpowiedzialność za błędy popełnione przez siebie. Pozostają niewzruszeni, gdy dzieje się nieszczęście, do którego sami przyłożyli rękę.
4. Stawiają się ponad innymi
Niebezpiecznym ludziom brak pokory, szacunku dla drugiej osoby. Traktują innych z góry, uważając się za lepszymi od innych.To egoiści niezauważający swoich negatywnych cech i postawy życiowej.
5. Nie zmieniają swojego zachowania
Na nic rady i dobrze pojęta troska. Złych ludzi nie interesuje zmiana swojego zachowania, bo nie zależy im na tym, by bliscy byli szczęśliwsi. Jest im dobrze tak jak jest, bez zwracania szczególnej uwagi na innych.
6. Uciekają przed problemami
Niebezpieczne osoby nawet po wyrażeniu żalu, przeprosin i obietnic zmiany, nic więcej z problemami nie robią. Nie zmieniają swojego zachowania, toku myślenia, bo tak naprawdę nie chcą pomóc sobie i jednocześnie osobie, z którą są blisko.
7. Są pochlebcami
Chętnie rzucają komplementami, nawet w przypadkach nieuzasadnionych. Próbują omotać miłymi słowami, kompartmentami na wyrost ofiarę, chcąc ją od siebie uzależnić. To nie jest wyraz troski, ale zakrywania istotnych rzeczy pustymi słowami i zachowaniami.
8. Wymagają zaufania, nie chcąc zapracować na nie
Sami nie potrafią obdarzyć kogoś zaufaniem, ale oczekują od innych, że wyjawią im sekrety. Chcą natychmiast wejść w czyjeś życie, nie pozwalając samemu się poznać lepiej.
9. Oszukują i kłamią
Posługują się kłamstwem biegle, nawet w przypadku, gdy wcale nie muszą tego robić. Oszustwo i gra na różne fronty to jedyny sposób radzenia sobie z problemami. Nigdy nie można im zaufać, a im bliżej ich poznajemy, tym mocniej zapętlają się w sieci kłamstw.
10. Nie rozwijają się
Tkwią stale w jednym miejscu nie widząc potrzeby samorozwoju. Nie wyciągają wniosków z popełnionych błędów, nie uczą się rozwiązywania problemów. Zatrzymują się na stałym poziomie emocjonalnym, blokując szczęście drugiej osoby.
Stosując ostrożność, trzeba jednocześnie pamiętać, że nikt nie jest doskonały, a zmiana wymaga czasu. Warto dać szansę na poprawę zachowania i wspierać daną relację. Jednak gdy ktoś ignoruje twoje obawy, atakuje cię i obwinia o swoje zachowanie, nie wykazując chęci zmiany, być może nadszedł czas, by zakończyć relację i szukać bezpieczeństwa gdzie indziej.
źródło: www.psychologytoday.com