Go to content

Szacunek to podstawa. Jak sprawdzić, czy nie brakuje go w twoim związku?

Fot. iStock/gilaxia

Udane związki są jak budynki. Możesz je budować tak, jak tylko sobie wymarzysz, ważne jednak, żeby zawsze stały na mocnych fundamentach. Te stworzysz z mieszaniny dwóch składników: miłości i szacunku. Chociaż wydaje się, że zarówno miłość, jak i szacunek są bezwarunkowe, jedno i drugie trzeba pielęgnować. Gdy któregoś z tych czynników zabraknie lub wykruszy się, budowla runie. Możesz w prosty sposób sprawdzić, czy twój partner darzy cię szacunkiem. Uważaj, ponieważ nagle możesz się zorientować, że to jednak po twojej stronie leży problem…

Sygnały świadczące o tym, że twój partner darzy cię szacunkiem:

Bezgranicznie ci ufa

On trzyma się zasad, które wspólnie ustaliliście i wierzy, że ty także. Nie ma potrzeby, że kontrolował, z kim się spotykasz i co robisz. Oczywiście chce poznać twoich znajomych i interesuje się twoim życiem, ale nie ma to nic wspólnego z kontrolą, uzależnieniem od siebie i zakazami. Jeśli natomiast twój facet zacznie nagle bardzo ingerować w twoją przestrzeń, zastanów się, czy to aby nie pierwsza, czerwona flaga.

Rozumie, co znaczy „nie”

Partner, który szanuje swoją partnerkę, nie tylko wie, czego ona nie lubi, ale także liczy się z tym. Jeżeli łaskotki cię wkurzają, nie będzie cię łaskotał. Jeżeli nie masz ochoty na kino w sobotę, nie będzie naciskał. To samo dotyczy chociażby seksu. Szanuje twoje wybory, preferencje i upodobania, dlatego nie będzie wywierał na tobie presji. Właśnie dzięki temu jesteście ze sobą szczęśliwi.

Niczego nie ukrywa

Nie chodzi tylko to, że nie oszukuje, nie zdradza i nie kłamie. Czasem partnerzy boją się przekazać drugiej osobie jakąś złą wiadomość. Wydaje im się, że robią w ten sposób dobrze, ponieważ nie chcą wzbudzić niepokoju. Szczerość w związku to podstawa. Jeśli twój partner nie boi się mówić o problemach czy własnych niepowodzeniach, oznacza to, że ufa ci i jest pewny waszej relacji. Nie boi się odtrącenia, wie, że razem ze wszystkim sobie poradzicie. To też znak, że szanuje cię i traktuje bardzo poważnie.

Jest dumny z twoich osiągnięć

Wie, jakie są twoje plany i marzenia. Zależy mu, żebyś je realizowała i osiągała sukcesy. Dopinguje, wspiera i szanuje decyzje, które podejmujesz. Nawet, jeśli nie do końca się z nimi zgadza. Gdy uda ci się zdobyć to, czego pragniesz, będzie pękał z dumy. Nie zdziw się, jeśli zacznie chwalić cię w gronie rodziny i znajomych.

Nie zawodzi cię

Jeżeli wiecznie spóźnia się na spotkania lub nie oddzwania, raczej nie zależy mu na tobie. Facet, który szanuje swoją kobietę, zrobi wszystko, żeby jej nie zawieść. Spotkanie czy rozmowa z nią nie jest więc smutnym obowiązkiem, a prawdziwą przyjemnością.

Słucha cię

Jasne, nie zawsze musicie się zgadzać. Ważne jednak, żebyście zawsze uważnie słuchali tego, co ma do powiedzenia druga osoba. Właśnie to wyróżnia związki, w których króluje szacunek. Dobry partner słucha i czeka aż skończysz. Ale nie tylko po to, żeby zaraz wygłosić swoją tyradę. Zawsze odnosi się do tego, co mówiłaś.

Zawsze gra fair

W każdym związku raz na jakiś czas wybuchają kłótnie. Nie zawsze są one złe, czasem pozwalają wzmocnić relację i pójść do przodu. Nie chodzi więc o to, czy w ogóle zdarza wam się walczyć ze sobą, ale JAK to robicie. Pełen szacunku partner będzie walczył uczciwie, bez ciosów poniżej pasa, bez obraźliwych wyzwisk i zdecydowanie bez przemocy fizycznej. Będzie usiłował wysłuchać twojej argumentacji i racjonalnie zareagować – to duży znak szacunku. Łatwiej przecież iść na całość i walić na oślep.

Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż świadomość, że twój partner cię kocha i szanuje. Jednak szacunek może czasem być trudniejszy do wypracowania niż miłość – może być również ważniejszy. Miłość bez szacunku przeradza się w egoistyczną relację, która nigdy nie potrwa długo i na pewno skończy się łzami.

A teraz zastanów się, czy ty okazujesz swojemu partnerowi szacunek w podobny sposób. Jeśli nie, czas na rachunek sumienia.

Może masz wątpliwości, czy twój partner nie szanuje cię tak bardzo, jak na to zasługujesz? Być może twój związek nie ma racji bytu albo wystarczy nad nim popracować. Oczywiście, jak w przypadku każdego partnerstwa, szacunek powinien zawsze płynąć w obie strony. Zacznij od poszanowania swojego partnera i wkrótce zobaczysz, że to samo wróci do ciebie. To z pewnością sprawi, że twoje relacje będą o wiele szczęśliwsze.

Źródło: Power of Positivity