Jeśli chcielibyście kupić dziecku w prezencie książkę, a jednocześnie nie usłyszeć westchnienia rozczarowania (bo to nie żywy kuc, setka gier na konsolę czy inne cuda, które i tak wylądują na dnie szafy – z resztą zabawek hańby) podpowiadamy, co u nas sprawdziło się genialnie. Są takie książki, które po prostu zachęcają do czytania. A wieczorem i dzieci, i rodzice nie mogą się doczekać.
Kolejność przypadkowa – nie sugerujcie, bo wszystkie książki są boskie! Wiem, bo sprawdziłam 😉
Zagadki detektywistyczne – dwie części plus wersja z dreszczykiem
Niezmiennie uwielbiam te tytuły. Pierwsza część była cudowna, na początku społecznej kwarantanny dokupiliśmy dwie pozostałe – i wszystkie wieczory spędzane na odgadywaniu były znakomite. Minus? Każda dobra książka kończy się za szybko 😉
ZAGADKI DETEKTYWISTYCZNE
Victor Escandell
Wydawnictwo Debit
Wiek: 10+ (ale sześciolatek też się setnie bawił!)
Dawno w moje ręce nie trafiła tak fajna książka, jak ZAGADKI DETEKTYWISTYCZNE! Wypróbujcie koniecznie, bo to jedna z niewielu tego typu pozycji! Naprawdę bawi, a słynne Cluedo może się schować 😉 ! Każda zagadka to osobna historyjka z kilkorgiem bohaterów i interesującą tajemnicą. Która z postaci okaże się winowajcą? Jak to wykryć? Przyda się też na domowe imprezy.
Więcej o tej książce przeczytacie tutaj:
Niesamowite zwierzęta i ciekawostki z ich życia
Cudowna, ciekawa i arcyśmieszna. Czy masz cztery czy dwanaście lat. W minimalistycznym tonie, z pięknymi czarnymi ilustracjami. Na cudownym, lekko surowym papierze. Piękna w każdym calu. Ale przede wszystkim narzędzie doskonałe, by zaciekawić dziecko przyrodą – a wszystko w iście skandynawskim stylu. Z tej serii znajdziecie jeszcze książkę o pradawnych zwierzętach.
MAJA SÄFSTRÖM
Wydawnictwo Czarna Owca
Wiek 3 +
Tak ma być, zawołał świat
To jedna z najpiękniejszych książek jakie czytałam. Cudowna opowieść o świecie, o tym , co było i zastanowieniu się nad tym, co być może. I sześcio- i dziesięcio- i trzydziestolatek się zasłucha. Piękne ilustracje. Gorąco polecam.
Kaia Dahle Nyhus
Wydawnictwo Debit
Wiek 6 +
Oryginalna i błyskotliwa opowieść o ewolucji dla najmłodszych.
Jak powstał świat? Jak my staliśmy się nami? Kaia Dahle Nyhus zabiera czytelnika na zadziwiającą ekspedycję po wiedzę, skąd pochodzimy i kiedy zostaliśmy ludźmi. Budzi przy tym ciekawość i zachęca do stawiania zasadniczych pytań: Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?
Coś pióra Roalda Dahla
Nieustannie i niezmiennie będę polecać klasykę, czyli obie książki o przygodach Charliego i Williego Wonki, BFG, Cudowne Lekarstwo George’a czy dla nieco młodszych zbiór opowiadań pt. „Przeogromny Krokodyl i inne zwierzęta”.
Babcia na jabłoni
Nie ma takiej drugiej na ziemi. Nie ma. Siedzi na drzewie i plecie. Ale jakieś historie. Trochę sentymentalna i totalnie szalona. Babcia. Tak, ta babcia od tygrysów, piratów i przygód, której Pan Jones (Indiana Jones), może jej co najwyżej pozazdrościć. Taka, babcia, którą każdy chce mieć. Z całego serca. I taka książka, o której czytaniu będą Wam dzieci przypominać co wieczór, a Wy co wieczór będziecie żałować, że one już zasnęły i znów trzeba czekać do jutra.
Wydanie opatrzone jest niesamowitymi ilustracjami, a czcionka jest stworzona do samodzielnego czytania dla początkujących.
PS: Na czas kwarantanny wydawnictwo udostępniło kolorowanki i inne fajne materiały do wydruku w domu i wspólnej zabawy: zajrzyjcie koniecznie, bo kładą na łopatki! (https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/materialy_do_pobrania/)
https://youtu.be/tlZg_uzpuOo
Mira Lobe
Wydawnictwo Dwie Siostry
Wiek: 5+
Zgadzam się albo i nie!
Ta książka nie dość, że jest fajna, to jest bardzo potrzebna. A potrzebna jest i dzieciom, i rodzicom.
Jeśli chcecie nauczyć dziecka najcenniejszej umiejętności świata – stawiania mądrych granic – nie wahajcie się. My żyliśmy w innym świecie… „No co cioci nie ucałujesz?”, „ale to babcia, będzie jej przykro”… brzmi znajomo? Stawiania granic często uczymy się dopiero w dorosłości, a wtedy jest nam o wiele trudniej. Cudowny pomagacz w budowaniu bezpieczeństwa i autonomii dziecka. A w dodatkowo świetnie spędzony wspólnie czas. Z tej lektury z pewnością wszyscy wiele wyniesiecie!
Wydawnictwo Debit
Wiek 6 +
Potter w wersji de luxe
Bez Harry’ego Dzień Dziecka nie może się udać. Ale jeśli szukacie książki godnej miana prezentu, musicie sięgnąć po wydanie albumowe, ilustrowane przez Jima Kaya. Już samo trzymanie tych książek w rękach sprawia przyjemność. U nas na razie zagościły dwa pierwsze tomy: Harry Potter i Kamień Filozoficzny oraz Harry Potter i Komnata Tajemnic. Dostępne są w polskiej wersji językowej cztery tomy przygód najsłynniejszego czarodzieja świata.
A historii opisywać nie musimy – kto jej nie zna? 😉
Przy okazji spotkania z Potterem nie można zapomnieć o Baśniach Barda Beedle’a – pamiętajcie, że czytał je sam Dumbledore.
Wydawnictwo Media Rodzina
Baśniobór
W Baśnioborze zakochaliśmy się w wersji audio. Jest tak cudowny i wciągający, że zajął u nas miejsce ex aequo z Harrym Potterem. Każde słowo wciąga coraz bardziej. A ja z napięciem siedzę w pokoju dzieci, gdy zasypiają, żeby niczego nie przegapić! Genialny początek przygody z fantastyką.
Wydawnictwo W.A.B.
Wiek: według mnie 10+ (bywa ostro) 😉
Tappi i…
Wikinga Tappiego nie da się nie kochać. Jest genialny, a ilustracje przepiękne – słowem idealny dla młodszych dzieci. Opowieści o Tappim jest całkiem sporo, ostatnio nawet kolekcja wzbogaciła się o książki dla starszych dzieci.
Wydawnictwo Zielona Sowa