Go to content

Walka z rakiem w czasach pandemii

Fot. Materiały prasowe

Organizacje pozarządowe stanęły przed ogromnym wyzwaniem. Często obciążone są odpowiedzialnością za chorych i wykluczonych. Przepisy zakazujące zgromadzania się znacząco wpłynęły na możliwość realizacji zadań, a z powodu pandemii spadły wpływy ze zbiórek. To realne zagrożenie dla zdrowia i życia osób chorujących onkologicznie.

Oprócz stałego lęku o swoje życie chorzy wiedzą, że są szczególnie narażeni na ciężki przebieg choroby związanej z zarażeniem COVID-19. To ogromne obciążenie psychiczne. Brak możliwości kontynuowania terapii z powodu sytuacji epidemicznej i spadku wpłat tylko tę niepewność potęguje.

Ciąży na nas ogromna odpowiedzialność nie tylko za pracowników, realizowane zadania, ale także za naszych podopiecznych, którzy są szczególnie narażeni na skutki COVID-19. – mówi Maja Surowicz-Biłyj, prezes Fundacji „Znajdź Pomoc”, która od lat zajmuje się pomaganiem osobom chorym onkologicznie.

Fundacja, tak jak wiele innych organizacji, mierzy się teraz z prawdziwymi dramatami.

Walczymy o każdą złotówkę dla osób, na rzecz których pracujemy – wyjaśnia prezes. – Chorzy onkologicznie i ich terapie zależą od efektów zbiórek, większość z naszych Podopiecznych ma wdrożone nierefundowane terapie. W tym trudnym czasie nastąpił drastyczny spadek wpłat. Głównie dlatego, że ludzie zastygli w lęku dotyczącym życia, zdrowia, przyszłości swojej i swoich bliskich. Trudniej jest podejmować decyzje finansowe o wsparciu potrzebujących.

To będzie mieć swoje konsekwencje: wielu pacjentów onkologicznych może leczyć się, korzystając z terapii ratujących życie tylko dzięki wpłatom ludzi dobrej woli. Teraz, gdy możliwości przemieszczania się są ograniczone, terapie są opóźnianie albo wstrzymywane, gdy brakuje środków, pacjenci żyją w realnym lęku o swoje życie. Przerwanie terapii jest dla wielu wyrokiem śmierci.

Bijemy na alarm, by pamiętać o wskazaniu organizacji zajmujących się ratowaniem życia i zdrowia, a także walką z wykluczeniem, gdy decydujemy, na co i kogo przeznaczymy 1 % podatku. To nic nie kosztuje, a będzie to realna pomoc – przekonuje prezes. – Walczymy na wielu frontach: od wsparcia Podopiecznych po utrzymanie miejsc pracy i zabezpieczenie przyszłości samej organizacji. Nie poddajemy się, ale potrzebujemy pomocy w tej walce. Wtedy wygramy.

Fundacja „Znajdź Pomoc” odpowiedziała na pandemię na wielu frontach. Przekazała środki higieniczne i bony przejazdowe do Instytutu Matki i Dziecka i innych szpitali, stara się zapewnić środki na leczenie zabezpieczając je w Funduszu Ratunkowym, a także uruchomiła bezpłatny telefon zaufania dla dotkniętych skutkami pandemii.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz Fundacji „Znajdź Pomoc” wpisując nr KRS 0000414091.
Wpłać środki na Fundusz Ratunkowy na konto: Bank ING 52 1050 1025 1000 0090 3010 4252 lub pod adresem https://pomocsieliczy.pl/target/view/771.

Skorzystaj z telefonu zaufania pod numerem 800 220 280 (pon.-pt. w godzinach 17:00-20:00).

Więcej informacji pod adresem www.znajdzpomoc.pl