Kariera

Jak dać sobie nowe życie i „wypuścić” tego, kto cię krzywdzi?

Redakcja
Redakcja
19 lipca 2022
fot. Zane Grunska/Unsplash
 

„Miłość boli”, mawiamy. Wielu z nas pewnie się z tego śmieje, ale niestety to prawda. Kiedy jesteś zakochana w toksycznej osobie, najgorszą rzeczą, jaka dzieje się z tobą w tym czasie, jest to, że… nie możesz przestać kochać tej osoby. I nie mówimy tu wyłącznie o intymnej miłości. Ta miłość może dotyczyć przyjaciół, rodziców czy rodzeństwa. Wielu z nas przeszło przez takie relacje, w których zostaliśmy poważnie zranieni. To ból niekoniecznie fizyczny, najczęściej emocjonalny. Trzeba się z tego wyzwolić. Nie jest to łatwe. Często trudniejsze, niż pozostanie w tej toksycznej relacji. 

1. Pamiętaj, nie musisz się spieszyć

Pomyśl i odpowiedz sobie szczerze na pytanie: czy chcę zostać czy odejść? Teraz pierwszym, najważniejszym krokiem jest decyzja. Podejmując decyzję, musisz obliczyć potencjalne ryzyko i potencjalne straty. Musisz znaleźć odpowiedni moment na oznajmienie tej drugiej osobie, że to koniec. Najlepiej usiądź w absolutnej ciszy, dopilnuj, żeby nikt i nic ci nie przeszkadzało. Cisza i ty – tego potrzebujesz. To nie żarty.

2. Uwierz, że to nie jest twoja wina

Jeśli odczuwasz ciągły ból, będąc w związku, to jest to wina tej osoby, a nie twoja. Po prostu chcesz być wolna, co jest twoim podstawowym prawem. Chcesz być wolna od całego fizycznego i psychicznego bólu. Nie ma nic złego w chęci uwolnienia się.

3. Pozwól sobie na żałobę

Upewnij się, że pozbyłaś się wszystkich zdjęć i pamiątek. Zacznij od usunięcia wszystkich zdjęć z telefonu komórkowego i laptopa. Przypominaj sobie o wszystkich złych chwilach. Żałoba jest bardzo ważna, ponieważ jest jak katharsis. Zadbaj o to, by ją przeżyć.

4. Ogranicz kontakt

Zmiana numerów telefonów może być trudna, choćby z powodów zawodowych i osobistych, ale jeśli możesz, zrób to. Osoby, których chcesz się pozbyć ze swojego życia, będą miały utrudniony kontakt. A może się przecież zdarzyć, że w chwili słabości będą chciały wysłać ci coś, co wyśle cię z powrotem do piekieł. To z kolei może spowodować, że najdzie cię ochota, żeby się poddać i wrócić.  Nie możesz pozwolić, aby to się stało, ponieważ kiedy już podejmiesz decyzję, przejdziesz najtrudniejsze chwile, a potem pozwolisz przekonać cię do powrotu, cała ciężka praca pójdzie w błoto.

Jeśli trzeba, zablokuj te kontakty również w mediach społecznościowych.

5. Zrozum, że nie musisz myśleć o przeszłości jako o czymś, co było dobre

 Zrób raczej na odwrót. Postaraj się, aby nie pamiętać dobrych rzeczy i myśl tylko o złych rzeczach. Oczywiście każda relacja ma swoje dobre strony, fajne momenty. Ale teraz potrzeba ci raczej myśleć o tych złych. To zdrowy rozsądek.

6. Poproś o wsparcie

Bez względu na to, jak bardzo się staramy, rany emocjonalne i fizyczne zawsze pozostawiają w nas ślad. Aby je złagodzić potrzebna jest pomoc i wsparcie, spojrzenie z dystansu. Profesjonalista pomoże Ci zacząć od nowa i iść naprzód.

7. Znajdź nowych znajomych

Otwórz się na innych, znajdź poczucie bezpieczeństwa w relacjach z nowymi przyjaciółmi. Zajmij się czymś, co zawsze lubiłaś, albo znajdź nowe hobby.

8. Postaw sobie nowe cele w życiu

Następnie ciężko pracuj, aby je osiągnąć. To może być przebiegnięcie maratonu, przeczytanie 52 książek w rok, albo odłożenie pieniędzy na podróż do Stanów.

9. Powtarzaj sobie, że zasługujesz na coś lepszego

Niekoniecznie na lepszą osobę w życiu, ale  także na przerwę, odpoczynek. Zasługujesz na to, by dać sobie przyjemność. Wybierz się na wakacje i uwolnij się na chwilę. Doświadczaj nowych rzeczy, eksperymentuj, a nawet działaj trochę lekkomyślnie. Pod koniec dnia twoim głównym zmartwieniem i głównym celem jest uświadomienie sobie, że zasługujesz na to, co najlepsze.

10. Zacznij akceptować zmiany

Kiedy czegoś się pozbywasz, robisz miejsce na to, by inne rzeczy mogły pojawić się w twoim życiu.  Doświadczysz zmian. Tylko upewnij się, że nie denerwują Cię te zmiany. Naucz się je akceptować.

11. Ostatnią rzeczą jest wiara

Miej wiarę w to, że wszystko będzie dobrze.


Kariera

Kto jest partnerem w twoim związku: twój facet czy jego ego?

Redakcja
Redakcja
19 lipca 2022
męskie ego
fot. Matheus Ferrero/Unsplash

Mężczyźni z wielkimi lub „przerośniętym” ego często nie czują się bezpiecznie w związku i starają się ukryć tę niepewność. Zazwyczaj brak im pewności siebie i miłości własnej, co odbija się negatywnie na waszej relacji.  Pamiętaj o jednym:  człowiek, który nie kocha siebie samego, nigdy nie będzie w stanie  pokochać cię naprawdę.

8  sygnałów, że męskie ego zabija wasz związek

1. Mówi o sobie– dużo

Bo bardziej interesuje go własne życie i jego osobiste problemy niż ty. Zwróć większą uwagę na to, jak zachowuje się na spotkaniach towarzyskich ze znajomymi – o czym i w jaki sposób z nimi rozmawia. Co jest głównym tematem tych rozmów?…

2. Chroni siebie przede wszystkim

Nawet za cenę zranienia swojej partnerki. Często ucieka przed konfliktami i szuka dla siebie usprawiedliwień. Z tonącego okrętu zniknie pierwszy, nie licz na ratunek.

3. Nie słucha twoich rad

Nie daj Boże, żebyś miała rację, a on był tym, który się myli! A co, jeśli skorzysta z twojej rady i wydarzy się coś niesamowitego? Nie będzie w stanie przyjąć do świadomości, że byłaś mądrzejsza.

4. Porównuje siebie i wasz związek do innych relacji, innych osób

Po to, żeby mierzyć swoją wartość. Najgorzej, kiedy porównuje się do ciebie i traci poczucie własnej wartości, bo zauważa, że jesteś w czymś lepsza.

5. Nie ma go

Ego decyduje, co jest warte jego czasu, a co nie. Nie może zostać z tobą w tej chwili, jest niecierpliwy i nie może sobie pozwolić na „byle co”.

6. Jest z tobą po to, żeby się „wzmocnić”

Ten związek służy tylko jemu. Jest zależny od twojej miłości, aby zwiększyć swoją wartość. Dobrze wie, że nie jest dla ciebie dobrym partnerem, ale zostanie, bo widzi w tej relacji korzyść dla siebie.

7. Często cię krytykuje

Bo to łechce jego ego. Nie pomoże ci, nie powie jak być lepszą, tylko wytknie wszystkie błędy i wady by poczuć się lepiej.

8. Jest zazdrosny

Jego ego jest jedyną ważną „osobą” w twoim życiu. Twój partner chce mieć cię na własność. Nie podoba mu się to, ile czasu spędzasz z rodziną, chce wiedzieć, gdzie jesteś, kiedy jego nie ma w pobliżu.

 


Na podstawie: yourtango.com

 


Zobacz także

Masz rozmowę o pracę? 5 rzeczy, które musisz ze sobą zabrać

Przypomnij sobie, kim jesteś – czyli zawodowe odrodzenie

Dobrze wiesz, jak ważne jest pierwsze wrażenie, a jednak wciąż popełniasz te 4 błędy