Go to content

Bezpłatne projekty dla kobiet nastawione na rozwój nowoczesnych kompetencji

Czy wiecie, że co siódmy Polak w wieku 18-35 nie pracuje, nie uczy się i nie zdobywa kwalifikacji? Większość tej grupy to kobiety. Tymczasem rozwój kompetencji przyszłości, szczególnie tych cyfrowych, staje się coraz bardziej istotny w życiu, także pod kątem zawodowym. Są organizacje i inicjatywy, które mogą wesprzeć kobiety w rozwoju. Bezpłatny kurs programowania? Warsztaty nowoczesnego rzemiosła? To ostatnie dni na zgłoszenia.

W Polsce, wśród osób zatrudnionych w branży technologicznej, kobiety stanowią tylko 30%. Stanowią natomiast większość grupy osób niepracujących, niekształcących się i niezdobywających  kwalifikacji zawodowych. Na przeszkodzie do tego najczęściej stoją obowiązki rodzinne oraz związane z opieką nad osobami zależnymi, np. chorymi członkami rodziny.

Tymczasem wiele zawodów (i przecież już nasze codzienne życie) wymaga dziś umiejętności cyfrowych choćby na podstawowym poziomie. Zakup biletu, obsługa aplikacji, praca na różnych systemach komputerowych. Oczywistym jest też zapotrzebowanie na programistki i programistów, którzy tworzą aplikacje, strony www i różne usługi. Rozwój kompetencji cyfrowych warto łączyć z rozwojem umiejętności współpracy, komunikacji, przedsiębiorczości czy gotowości na zmiany. Ich nie zastąpi żadna aplikacja, kod i technologia. Niestety wielu ludzi nie ma wokół siebie dostępu do nowoczesnych kursów, nie każdy też może pozwolić sobie na wyjazd do dużego miasta czy choćby zakup kosztownych szkoleń online. Ale są opcje bezpłatne – na przykład od różnych społecznych organizacji.

Zacznij programować już dziś!

Osoby w trudniejszej sytuacji w rozwoju nowoczesnych kompetencji wspiera na przykład Fundacja Orange. Szereg inicjatyw kieruje też do kobiet. Poznajcie, jakie.

Szkoła Kodowania to bezpłatny, profesjonalny kurs programowania dla osób w wieku 18-35 lat, które poszukują szansy na rozwój czy zmianę ścieżki zawodowej.

Zależy nam na tym, aby Polki uwierzyły, że wbrew stereotypom, branża cyfrowa nie musi być tylko dla mężczyzn. Umiejętność programowania jest cenna i możliwa do opanowania niezależnie od płci – mówi Maja Gruszczyńska z Fundacji.

Trenerzy i trenerki w prostych krokach przekażą wiedzę na temat języków programowania: Java i Python (w kolejnej edycji także UX). Zajęcia odbywać się będą w dwóch trybach: stacjonarnie w Warszawie lub online dla osób z określonych powiatów. Uczestniczki i uczestnicy kursu będą mogli wziąć udział w webinarach o branży IT, w networkingu i spotkaniach inspiracyjnych. Fundacja zapewni im indywidualne doradztwo zawodowe, w tym badanie poziomu inteligencji emocjonalnej, które pozwoli poznać swoje mocne strony i źródła satysfakcji. Praca w grupach, dzielenie się doświadczeniem i postępami w nauce to szansa na budowę zgranej społeczności w tym projekcie.

Nabór zgłoszeń do pierwszej edycji trwa do 15 listopada 2022 do g.17.00, liczba miejsc jest ograniczona. Partnerami inicjatywy są Pomorska Fundacja Inicjatyw Gospodarczych i Centrum Kreatywności Targowa. Więcej informacji i regulamin znajdziecie na www.szkolakodowania.com

Integracja i kreatywność

Niedawno wystartowała też nowa edycja projektu Maker Woman, który przy wsparciu Fundacji prowadzi Stowarzyszenie Robisz.to. Celem tej inicjatywy jest wzmocnienie pozycji kobiet w branży wytwórczej i kreatywnej. Całość  realizowana jest w przestrzeni FabLab powered by Orange w Warszawie, którą Fundacja Orange współtworzy ze Stowarzyszeniem Robisz.to. Inicjatywa podzielona została na: kursy długoterminowe, kursy weekendowe, kursy jednodniowe, a także spotkania sieciujące, aby każda z uczestniczek mogła wybrać opcję najbardziej odpowiadającą jej chęciom i możliwościom.

W ramach Maker Woman można nauczyć się podstaw modelowania i druku 3D, elektroniki, obsługi plotera laserowego, frezarki CNC, a także stolarstwa i krawiectwa oraz stworzyć prototyp według własnego pomysłu – w nurcie „do-it-yourself”. Projekt prowadzą edukatorzy i edukatorki Stowarzyszenia Robisz.to. Ta edycja ma silny element integracyjny kobiet z wielu środowisk. Część zajęć będzie prowadzonych lub tłumaczonych na język ukraiński. W poprzednich edycjach kobiety stworzyły tu niezwykłe projekty: meble, urządzenia sterowane aplikacją, a nawet protezę dłoni w druku 3d.

Więcej o MakerWoman, zasadach zapisów: https://fablabwarszawa.pl/makerwoman

Kompetencje dla lepszej przyszłości – Orange Digital Center

Szkoła Kodowania i FabLab powered by Orange są częścią międzynarodowego projektu pod nazwą Orange Digital Center. W Polsce łączy on programy edukacji nieformalnej prowadzone przez Fundację Orange. Zgodnie z założeniem Fundacji, inicjatywy te kształtują nie tylko umiejętności cyfrowe, ale także społeczne. Siedziba ODC znajduje się w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie, ale projekt działa w różnych miejscach w Polsce i online.

Modern futuristic interior office design with green wall plant and beautiful night scene cityscape view. 3d rendering