Psychologia

Małgorzata Ohme i dr Aleksandra Piotrowska: czy możliwe jest, żeby temat wojny nie dotykał naszych dzieci?

Redakcja
Redakcja
1 marca 2022
Małgorzata Ohme i dr Aleksandra Piotrowska, fot. Mindgram
 

– Są dorośli, którzy wciąż wierzą w to, że jeśli w rozmowie z dzieckiem, nie nazwiemy po imieniu pewnych problemów, to one nas nie dotyczą. Jeśli nie zapyta o śmierć, to może nie zauważyło – mówi dr Aleksandra Piotrowska w rozmowie z Małgorzatą Ohme. Jak rozmawiać z dzieckiem, jak przedstawić mu to, co dzieje się teraz na świecie w odpowiedni dla niego sposób? Posłuchajcie ekspertek.

– Dzieci żyją w tym samym świecie, w którym żyjemy my – mówi Aleksandra Piotrowska. Ekspertki zwracają uwagę na wszelkie aspekty tej sprawy – od tego, jak na to, co mówimy dzieciom, wpływają nasze poglądy, po to jakimi konkretnie słowami zwracać się do dzieci. Dotykają kwestii etycznych i moralnych. Co powiedzieć, kiedy dziecko zapyta, czy nam również grozi niebezpieczeństwo? Ekspertki nie mają tu jednej, wspólnej odpowiedzi, ale… każda z nich ma rację.

Posłuchajcie tej mądrej rozmowy, jest teraz bardzo ważna.

 


Psychologia

O czym mówią twoje łzy? Rozmowa z ukraińską terapeutką Olgą Zerkal

Redakcja
Redakcja
1 marca 2022
 

Ukraińcy walczą o wolność swojej ojczyzny. Wielu chwyta za broń, wielu ucieka z kraju. Jak się czują, czego potrzebują, jak przetrwać te trudne chwile? O tym wszystkim i wielu innych sprawach w rozmowie z Małgorzatą Ohme mówi Olga Zerkal, terapeutka z Donbasu.

Cudowne, spokojne, otulające spotkanie z ukraińską terapeutką Olgą Zerkal. – Moje łzy opowiadają o wdzięczności. Za to, że z jednej strony może być brak bezpieczeństwa. Ale z drugiej strony, jeśli nie będzie nocy, nie docenimy dnia. Z jednej strony mamy niebezpieczeństwo, ale z drugiej strony mamy sąsiada, od którego dostajemy samo światło – mówi Olga. Posłuchajcie całej rozmowy!

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Gosia Ohme (@gosiaohme)

 


Psychologia

Płacząca kobieta na zdjęciu to Julia, nauczycielka z Kijowa. Karabin ma rękach pierwszy raz

Redakcja
Redakcja
1 marca 2022

Zdjęcie, które obiegło media, na pewno stanie się jednym z symboli tej wojny. Cztery Ukrainki z karabinami, młode, ładne, bohaterskie. Widać, że jedna z nich płacze. Okazuje się, że wszystkie właśnie dołączyły do obrony terytorialnej, by chronić Kijów. Wideo rozmowę z nimi opublikował „The New York Times”.  W tle słychać odgłosy walki. Co wiemy o tych dziewczynach?

Ina jest psychologiem. Julia (w środku) jest nauczycielką języka ukraińskiego. Towarzyszy im Olesia. Imienia czwartej kobiety nie znamy. Wszystkie czekają na oddelegowanie do walki w obronie Kijowa. Są jednymi z wielu cywilów, którzy codziennie chwytają za broń i walczą o wolność swojej ojczyzny, bronią swoich miast.

Nagranie pochodzi z 26 lutego, czyli z soboty, trzeciego dnia inwazji putinowskich wojsk na Ukrainę.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Donbas Frontliner (@donbas.frontliner)

Dwa lata temu panie stanowiły około 16 proc. ukraińskich sił zbrojnych, w zeszłym roku ich udział wzrósł do 22 proc. Mowa o żołnierkach i pracownicach ukraińskiej armii. Tegoroczne badania nastrojów społecznych wskazały natomiast, że gotowość do walki deklaruje aż 30 proc. Ukrainek.

Pod koniec 2021 r. ukraińskie władze znowelizowały przepisy i teraz również kobiety otrzymują wezwania do stawienia się przed komisjami wojskowymi. Rozszerzono też listę zawodów, które zobowiązane są do gotowości bojowej. Wcześniej obowiązywała ona głównie zawody medyczne. Według nowych przepisów dołączyły do tej listy m.in. księgowe, finansistki, kobiety z branży budowlanej, kucharki, kelnerki, a nawet dziennikarki i fotografki.

Do wojska wstąpiła Anastasia Lenna, była ukraińska królowa piękności. W jednym z postów na Instagramie napisała, że każdy Rosjanin, który będzie atakował jej kraj zostanie zabity.


Zobacz także

5 wskazówek dla tych, których partnerzy cierpią na depresję

5 wskazówek dla tych, których partnerzy cierpią na depresję

Natalia Sikora: wierzę, że zawsze trzeba łapać się każdego skrawka dobrej myśli, że są wokoło dobrzy ludzie, że znajdę kogoś, kto pomoże mi wskrzesić światło

Emocjonalna apteczka dla samotnych matek, czyli jak dbać o higienę psychiczną