Pytanie, jak gotować jajka na twardo, ile minut, pojawia się często. Z pozoru prosta rzecz, jednak wielu osobom nie wychodzi, jak należy. Jedni po walce ze stoperem otrzymują żółtka zbyt płynne, inni zaś, kruszące się aż za bardzo, zielonkawe, przegotowane. Jaki czas jest potrzebny i jak długo gotować jajka na twardo, żeby były idealne? Podpowiadamy.
Jajka to smaczne i zdrowe produkty spożywcze, których nie brakuje w naszych domach. Częste jedzenie jajek służy zdrowiu, ponieważ jaja to skarbnica wielu składników odżywczych, witamin i minerałów. W jajku znajdziemy proteiny, witaminy A, E, D i B, minerały takie jak: cynk, wapń, fosfor, żelazo, selen. Żółtko zawiera komplet niezbędnych ludzkiemu organizmowi aminokwasów, zawiera również kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Są w nim luteina i zeaksantyna wspierające wzrok, lecytyna niezbędna do pracy mózgu oraz cholina, która obniża ryzyko zachorowania na raka piersi, choroby neurodegeneracyjne i miażdżycę.
Jajka na twardo – czas ma ogromne znaczenie
Czas ma znaczenie w przygotowaniu jajka na twardo – to nic nowego. Jednak można spotkać się z wieloma informacjami dotyczącymi tego, jak długo należy trzymać je w wodzie na ogniu. Wg. sprawdzonej szkoły, by ugotować idealne jajko na twardo, należy je włożyć do wody dopiero w chwili, gdy osiągnie ona temperaturę wrzenia – nie wcześniej.
A teraz do sedna – ile minut jajka na twardo gotujemy? Aby były idealne, gotujemy je równo 8 minut – nie krócej, i lepiej nie dłużej, ponieważ takie zachowuje składniki odżywcze. Jajka na twardo nie powinny być we wrzątku dłużej niż 10 minut, bo zaczyna tracić walory odżywcze i w dodatku nabiera nieładnej, sinej otoczki. Ta sino-zielonkawa barwa wokół żółtka wynika z tego, że przy zbyt długim czasie w wysokiej temperaturze w jajku wytrąca się siarkowodór. On sprawia, że żółtko przestaje wyglądać apetycznie oraz pachnie dość specyficznie, mało przyjemnie. Dlatego metoda gotowania polegająca na wrzuceniu jajka i gotowania dłuższy czas, zdecydowanie nie jest dobra dla walorów takiego przegotowanego jajka.
Jak gotować jajka na twardo, żeby były idealne?
Jak długo gotować jajka na twardo, ile minut, już wiemy. Aby uniknąć problemu z wymierzeniem odpowiedniego czasu, koniecznie nastawcie sobie stoper – nie będzie możliwości pomyłki. Jak zostało wspomniane wyżej – jajko wkładamy do gotującej się wody i zaczynamy odmierzać konieczny do ugotowania czas. Zdarza się często, że jajka wkładane do wrzątku pękają i białko rozlewa się poza uszkodzoną skorupkę, a samo jajko gotuje się szybciej, niż te w całych skorupkach. By uniknąć kłopotu, można wyjąć z lodówki jajka o tyle wcześnie, by nabrały temperatury pokojowej. Innym sposobem jest dodanie do wody łyżki octu lub soku z cytryny, co praktykowały już nasze babcie. Można również szerszy koniec nakłuć igłą. Jeśli do wody zostanie dodana sól, ugotowane już jajka na twardo będą łatwiejsze do obrania, bez kaleczenia ich powierzchni.
Jajka na twardo – przepisy na pasty jajeczne
Dobrze ugotowane jajko nie tylko będzie miało odpowiednią konsystencję, ale również wzbogaci potrawę o smak i cenne składniki odżywcze. Jajka znajdziemy w różnych sałatkach, a także w zupach typu żurek czy chłodnik. Ugotowane jajka doskonale smakują z majonezem lub sosem tatarskim.
Jajka na twardo świetnie sprawdzą się również jako podstawa pasty kanapkowej. Jej przygotowanie nie wymaga posiadania specjalnych umiejętności i dużej ilości czasu. To również dobry sposób na to, by konstruktywnie wykorzystać nadmiar jajek na twardo, które zostają np. po świętach, a szkoda ich wyrzucać. Poniższe przepisy już pojawiły się na stronach serwisu, a my przypominamy je z przyjemnością.
Jajka na twardo – pasta jajeczna z awokado
Składniki:
- dojrzałe awokado,
- kilka jaj,
- szczypior,
- sól,
- pieprz.
Przygotowanie:
Do pojemnika blendera (końcówka do szatkowania warzyw) wrzuć dojrzałe awokado i kilka jajek. Rozdrobnij blenderem, domieszaj łyżką posiekany szczypiorek, dodaj sól i pieprz do smaku. Podawaj na chrupiącym chlebku.
Jajka na twardo – „żelazna” pasta jajeczna
Składniki:
- 5 jajek,
- pęczek natki pietruszki,
- pęczek szczypiorku,
- garść rukoli,
- łyżeczka musztardy,
- łyżka masła,
- sól,
- pieprz.
Przygotowanie:
Jajka gotujemy na twardo. Zieleninę myjemy, wrzucamy do blendera i drobno mielimy. Dorzucamy do blendera obrane jajka i łyżkę masła. Mielimy prawie na puch, mogą zostać pojedyncze większe kawałki jajek, nie szkodzi. Doprawiamy odrobiną musztardy, solą i pieprzem do smaku.
Jajka na twardo faszerowane z pieczarkami i szynką
Jajka faszerowane to jeszcze inny sposób na wyłamanie się ze schematu jajka z solą i pieprzem. Faszerowane jajka smakują zupełnie inaczej i pozwalają na swobodną modyfikację podstawowego przepisu. Warto wypróbować przepis, który już wcześniej u nas gościł.
Składniki:
- 8 jaj
- 20 dag szynki
- 10 dag pieczarek
- 1 cebula
- masło
- 1 łyżka chrzanu
- pietruszka
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Jajka ugotować i przekroić na pół. Cebulę pokroić i podsmażyć na maśle wraz z drobno posiekanymi pieczarkami. Żółtka z jajek utrzeć razem z drobno pokrojoną szynką, dodać pieczarki z cebulą i chrzanem doprawić do smaku. Gotową pastą nadziewać białka z jajek. Udekorować pietruszką.