Go to content

Domowy grzaniec galicyjski – przepis na aromatyczny i rozgrzewający trunek na zimowe wieczory

Fot. iStock

Grzaniec galicyjski to rozgrzewający napój alkoholowy, po który chętnie sięgają dorośli. Dla młodszych zmarzluchów powstał przepis na grzaniec bezalkoholowy, który mogą pić bezpiecznie. Grzaniec galicyjski pija się z miodem i aromatycznymi przyprawami, które cudownie grzeją w długie zimowe wieczory. Jak zrobić domowy grzaniec galicyjski w wersji alkoholowej i grzaniec bezalkoholowy?

Grzaniec galicyjski — fantastycznie rozgrzewa, ale to nie jedyna jego zaleta

Grzaniec galicyjski to alkoholowy napój dedykowany osobom dorosłym, którzy lubią rozgrzać się wieczorem przy czymś nieco mocniejszym od herbaty. Ten aromatyczny i rozgrzewający napój powstaje na bazie czerwonego wina oraz odpowiednio dobranych przypraw i owoców. Nie poleca się białego czy różowego wina do domowego grzańca, ze względu na ich delikatny smak oraz zapach, które zostaną zdominowane  przez dodatki.  Tu najlepiej sprawdzi się najlepiej czerwone wino półsłodkie, słodkie, lub wytrawne — ostateczny wybór to kwestia indywidualnego gustu. Jeśli pod ręką będzie wino wytrawne o mocno intensywnym smaku, zawsze można próbować łagodzić go nieco większą ilością miodu lub brązowego cukru w przepisie.

Fot. iStock

Taki domowy grzaniec galicyjski, nie licząc smaku i aromatu, ma także inne zalety. Przede wszystkim to znakomity środek rozgrzewający organizm, który pobudza krążenie krwi. Szczególnie warto docenić to działanie, gdy minusowe temperatury nie odpuszczają, a wyjście poza dom nie należy do przyjemności. Dodanie do grzańca odpowiednich przypraw nada mu działania jeszcze bardziej pobudzającego krążenie i wzmacniającego. Grzaniec sprawdzi się przy katarze — podgrzewanie wina z przyprawami uwalnia olejki eteryczne udrażniających nos. Warto też wspomnieć o tym, że czerwone wino jest źródłem licznych antyoksydantów, które chronią komórki ciała przed uszkodzeniem oraz działają przeciwzapalnie.

Jak przygotować grzaniec galicyjski?

Najprościej jest kupić butelkowany grzaniec galicyjski, który można znaleźć na stoiskach z alkoholem dokładnie pod taką nazwą. Gotowy grzaniec tworzony jest zgodnie z tradycyjną recepturą, jako że uchodzi on za jeden ze starszych rodzajów grzańca. Najczęściej nazwa ta kojarzona jest po prostu z grzanym winem, i nic nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie przygotować taki rozgrzewający napój w domu.

O czym trzeba pamiętać?

Podgrzewając wino nie można dopuścić do zagotowania go i zbyt długiego trzymania na ogniu, by nie uciekł z niego alkohol. Wino podgrzewa się wraz z przyprawami do temperatury około 70 stopni C, by nie traciło swojej mocy i doskonale pobudzało krążenie. Można do niego dodać ulubione przyprawy, takie jak goździki, kardamon, anyż, imbir, cynamon, które podniosą jego smakowe i zapachowe walory.

Fot. iStock

Domowy grzaniec galicyjski — przepis

  • 1 wino czerwone półwytrawne
  • pomarańcza;
  • kilka goździków
  • łyżeczka cynamonu
  • szczypta imbiru w proszku
  • nieco miodu na osłodę — opcjonalnie

Pomarańczę umyj, sparz i  pokrój w plastry lub na ćwiartki. Wino wlej garnka, dołóż do niego przyprawy i pomarańczę. Garnek wstaw na mały ogień, by wino podgrzało się do temperatury nie wyższej niż 80° C. Trzymaj na małym ogniu pod przykryciem przez 10-15 minut, ale nie gotuj wina. Po tym czasie wyłącz ogień i poczekaj, aż grzane wino nieco przestygnie i jeśli lubisz, dodaj miód. Możesz też od razu przecedzić przez sitko przyprawy i przelać  grzaniec do kubków.

Należy pamiętać jeszcze o ważnej sprawie. Grzaniec to nadal napój alkoholowy, dlatego zalecany jest umiar w jego spożywaniu, by nie szkodzić zdrowiu.

Fot. iStock

Grzaniec bez alkoholu — przepis

Nie każdy może lub ma ochotę pić alkohol. Grzaniec bez alkoholu jest świetnym rozwiązaniem dla abstynentów, kobiet w ciąży oraz dzieci. Rozgrzewające napoje bez alkoholu także spełnią swoje zadanie, rozgrzewając zmarzluchów.

Można przygotować taki napój w bardzo prosty sposób. Sok jabłkowy lub pomarańczowy należy połączyć z wybranymi przyprawami (cynamon, goździki, kawałek imbiru) i zagrzać razem. Tak jak tradycyjny alkoholowy grzaniec, bez alkoholu powinno się podawać na ciepło.

Inną wariacją na ten temat jest bezalkoholowy grzaniec na bazie herbaty, gdy wybrany susz parzy się po prostu z dodatkami. Rozgrzewające herbaty na zimę również mają wiele zalet, a dodatek dowolnych przypraw pozwoli za każdym razem na otrzymywanie innych wariantów smakowych.

FB/ohmepl

 


źródło:  beszamel.se.pl, www.mojegotowanie.pl