Gołąbki to danie, które Polacy kochają. Podane z aromatycznym pomidorowym sosem pasują zarówno na zwykły obiad, jak i na większe uroczystości. Pełne smaku i sycące gołąbki doczekały się różnych wersji – klasycznej i bez zawijania. Można przyrządzić je nie tylko z ryżem i mięsem, ale i z kaszą gryczaną z pieczarkami. Jak przyrządzić idealne gołąbki?
Gołąbki to słowo klucz, po którym od razu zaczyna burczeć w brzuchu. Trudno sobie wyobrazić tradycyjny polski stół bez tego dania. Mimo że ich przyrządzenie wymaga pewnego zachodu, smak gołąbków rekompensuje każdą minutę spędzoną w kuchni. Wiele gospodyń ma własne, rodzinne receptury na gołąbki, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ci, którzy nie mają takiego szczęścia, powinni spróbować swych kulinarnych sił w starciu z gołąbkami przy pomocy poniższych przepisów. Internet jest pełen inspiracji, z których na pewno trafi się na tę najsmaczniejszą.
Gołąbki z ryżem i mięsem – przepis
Klasyczne gołąbki zawijane goszczą na talerzach bardzo często. Ta wersja dania znana jest przez każdego i mało kto potrafi się oprzeć tradycji.
Gołąbki z ryżem i mięsem – składniki
- 1 kapusta włoska
- 2 szklanki ryżu
- 500 g mięsa mielonego
- 500 ml bulionu
- jajko
- cebula
- sól, pieprz
Gołąbki z ryżem i mięsem – przygotowanie:
- W dużym garnku zagotuj wodę. Wytnij głąb z kapusty i sparz we wrzącej wodzie. Jeszcze gorącą kapustę obierz i z liści zetnij nożem gruby nerw.
- Ryż ugotuj w litrze osolonej wody, aż wchłonie wodę.
- Na patelni zeszklij cebulę okrojoną w kostkę. Do ryżu dołóż surowe mięso mielone razem z jajkami i podsmażoną wcześniej cebulą, dopraw farsz solą i pieprzem.
- Na liście nałóż farsz z ryżu i mięsa. Złóż boki liści kapusty do środka i zwiń w zwarty rulon.
- Gołąbki ułóż w dużym garnku, zalej bulionem, przykryj pokrywką i na małym ogniu gotuj ok 30 minut. Jeśli nie masz garnka z grubym dniem i obawiasz się, że gołąbki mogą się przypalić, wyłóż dno garnka warstwą niewykorzystanych liści z kapusty.
Składniki na sos pomidorowy z koncentratu:
- 3 łyżki koncentratu pomidorowego,
- 1/2 litra bulionu,
- łyżka mąki pszennej,
- łyżka masła,
- sól, pieprz,
- przyprawa typu vegeta, maggi,
- odrobina śmietanki 30% – opcjonalnie
Sos pomidorowy z koncentratu – przygotowanie:
- Bulion zagotuj, dodaj koncentrat.
- W 1/2 szklanki zimnej wody rozmieszaj mąki i ostrożnie wlej do bulionu z koncentratem, mieszając, by nie utworzyły się grudki. Gotuj kilka minut i na koniec dodaj masło, dopraw solą, pieprzem, dodaj odrobinę przyprawy typu vegeta/maggi. Jeśli lubisz, możesz zabielić sos odrobiną śmietanki.
Gotowe gołąbki podawaj gorące, polane sosem pomidorowym.
Gołąbki bez zawijania (gołąbki inaczej) – przepis
Alternatywne gołąbki bez zawijania (gołąbki inaczej) również cieszą się dużą popularnością, choć jeszcze nie prześcignęły w niej tradycyjnych gołąbków. Są łatwiejsze w przygotowaniu, ale nie ustępują w smaku tradycyjnym gołąbkom.
Gołąbki bez zawijania – składniki:
- 500 g mielonej łopatki wieprzowej
- 500 g kapusty
- duża cebula
- 3 łyżki oleju
- jajko
- niecałe pół szklanki ryżu
- koperek
- sól, pieprz, przyprawa typu Vegeta
Składniki na sos pomidorowy:
- 1,5 l bulionu
- 3 łyżki koncentratu pomidorowego
- płaska łyżka mąki pszennej
- odrobina śmietanki 30% – opcjonalnie
Składniki na gołąbki bez zawijania – przygotowanie:
- Kapustę drobno poszatkuj. Dodaj do niej łyżeczkę soli, ugnieć kapustę i zostaw na ok. 15 minut, aż lekko zmięknie.
- Po upływie czasu kapustę dokładnie odciśnij z puszczonego przez nią soku i włóż do miski ze zmielonym mięsem.
- W międzyczasie ugotuj niecałe pół szklanki ryżu i odsącz.
- Na patelni z grubym dnem rozgrzej olej do smażenia i zeszklij poszatkowaną cebulę.
- Do miski z mięsem i kapustą dorzuć podsmażoną cebulkę i lekko przestudzony ryż. Dodaj jajko i garść drobno posiekanego kopru, dodaj sól, pieprz i jeśli używasz – Vegetę dla smaku.
- Wyrób dokładnie masę, by składniki się połączyły. Jeśli jej konsystencja będzie zbyt luźna, możesz dodać do niej odrobinę bułki tartej lub kaszy manny, która mocniej zwiąże masę.
- Uformuj w dłoniach kotleciki i spłaszcz je lekko. Smaż na patelni po kilka kotletów na raz, ok minuty na stronę na średnim ogniu.
- Gdy staną się rumiane, kotlety przełóż do garnka. Zalej je bulionem, dołóż pół szklanki koncentratu pomidorowego, dopraw, jeśli trzeba.
- Gotuj na małym ogniu ok 30 minut. Gdy sos wyjdzie za rzadki, zagęść go płaską łyżką mąki pszennej. Jeśli lubisz, możesz też zabielić odrobiną śmietanki.
Gołąbki z kaszą gryczaną i pieczarkami – przepis
Gołąbki, choć kojarzą się przede wszystkim ryżem i mięsem, wspaniale smakują z kaszą gryczaną i pieczarkami. Ten wegetariański farsz jest pełen smaku i aromatu, nic dziwnego, że cieszy się coraz większym powodzeniem.
Gołąbki z kaszą gryczaną i pieczarkami – składniki:
- 300 g kaszy gryczanej (3 torebki)
- główka włoskiej kapusty
- 100 g pieczarek
- 1 l bulionu drobiowego
- 2 cebule
- 1 jajko
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
- sól
- pieprz
- 2 łyżki oleju
Gołąbki z kaszą gryczaną i pieczarkami – przygotowanie:
- Do garnka wlej połowę bulionu i wstaw na ogień. Gdy się zagotuje, wsyp kaszę i gotuj ją do miękkości, aż wchłonie płyn. Mieszaj co jakiś czas. Gotową kaszę ostudź.
- W dużym garnku zagotuj wodę. Wytnij głąb z kapusty i sparz we wrzącej wodzie. Jeszcze gorącą kapustę obierz i z liści zetnij nożem gruby nerw.
- Na patelni rozgrzej olej i podsmaż posiekaną cebulę oraz drobno pokrojone pieczarki. Gdy zmiękną, przełóż je do kaszy, dodaj jajko, sól i pieprz do smaku.
- Na liście nałóż farsz z kaszy i pieczarek. Złóż boki liści kapusty do środka i zwiń w zwarty rulon.
- Gołąbki ułóż w dużym garnku – jeśli obawiasz się, że gołąbki mogą się przypalić, wyłóż dno garnka warstwą niewykorzystanych liści z kapusty.
- Pozostały bulion wlej do osobnego garnka, dodaj mąkę ziemniaczaną i gotuj, aż sos zgęstnieje. Sos przelej do gołąbków, przykryj go pokrywką i duś na małym ogniu ok. 30 minut.