Gotowanie Porady

Zakalec – skąd się bierze w cieście? Sprawdzone rady na uniknięcie katastrofy

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
3 sierpnia 2020
Zakalec w cieście - co to jest i jak można go uniknąć
Fot. iStock
 

Zakalec to najmniej pożądana sytuacja, jaka się może przytrafić podczas pieczenia ciasta. Zdarza się nawet najlepszym, i – co więcej – nawet ciasto ze sprawdzonego wiele razy przepisu może okazać się zakalcem. Czym dokładnie jest nieszczęsny zakalec i jak zminimalizować ryzyko jego powstania w cieście?

Zakalec — co to jest?

Zakalca w cieście to warstwa niedopieczona albo nie wyrośnięta, które może pojawić się gdzieniegdzie, na przykład pod owocami, lub też dotyczyć całego wypieku. Zakalec potrafi zepsuć nawet najlepsze ciasto, co jest szczególnie irytujące, gdy pieczemy je, by podjąć gości. Mimo iż zakalec wzbudza powszechne niezadowolenie, są tacy, którzy uważają, że zakalcowate ciasta, wilgotne i zwarte, smakują najlepiej. Ci jednak, którzy starają się za wszelką cenę uniknąć takich niespodzianek, szukają sposobów na to, by ryzyko powstania było jak najmniejsze.

Skąd się bierze zakalec?

Nie ma jednej przyczyny, którą można byłoby obarczyć tworzenie się zakalców. Problem może wynikać albo z powodu niewłaściwego pieczenia, albo przygotowania ciasta. Czasem po prostu przyczyną jest niedopracowany przepis, który zawiera nieodpowiednią ilość składników, na przykład suchych w stosunku do płynnych, lub też dodatków nadmierne ilości owoców, czy bakalii. Innym razem przyczyną jest niewłaściwa temperatura pieczenia, czy składników wykorzystanych do wyrobienia ciasta. Nawet zbyt długie i intensywne mieszanie może spowodować katastrofę podczas pieczenia.

Zakalec w cieście - co to jest i jak można go uniknąć

Fot. iStock

Zakalec — jak go uniknąć?

Odpowiednie przygotowanie produktów 

Aby ciasto urosło puszyste i lekkie przede wszystkim należy pamiętać o tym, by przesiać mąkę i inne sypkie składniki. Taka napowietrzona i pozbawiona ewentualnych zanieczyszczeń mąka dodaje lekkości. Proszek do pieczenia nie może być zwietrzały, należy także użyć mąki o odpowiednim typie dla danego wypieku.

Należy pamiętać o tym, by składniki zastosowane do przygotowania ciast miały odpowiednią, wskazaną w przepisie temperaturę. O ile przepis nie stanowi inaczej, składniki na ciasto powinny być w temperaturze pokojowej, więc wcześniej należy wyjąć je z lodówki, by nabrały ciepła. Na przykład ciasto jogurtowe lubi, gdy produkty są odpowiednio ogrzane. Inaczej jest z kolei w przypadku kruchego ciasta, które wymaga wykorzystania dobrze schłodzonego masła. Jeśli przepis wymaga podgrzania mleka czy rozpuszczenia masła, należy odczekać, aż schłodzą się do temperatury pokojowej. Gorące płyny zetną jajka i zaparzą mąkę (wyjątek — ciasto parzone).

Osuszone owoce

W przypadku ciast z owocami warto zadbać o to, by owoce nie były mokre. Po umyciu ich należy osączyć z wody lub osuszyć, by ciasto pod nimi nie namokło. Warto też obsypać je mąką, by ta wchłonęła nadmiar soku. Nie należy także przesadzać ze zbyt dużą ilością użytych owoców, by wilgoć mogła uciekać z ciasta.

Sposób i czas mieszania

Nawet mieszanie może mieć wpływ na to, jak ciasto wyrośnie. Do powstania zakalca przyczynia się zbyt gwałtowne i długie mieszanie składników. Ciasta nie należy zmieszać dowolnie — raz w jedną raz w drugą stronę. Najlepiej wybrać jeden kierunek i wymieszać tylko do połączenia się ze sobą składników. Gdy składniki ciasta są długo intensywnie mieszane, masa napowietrza się aż za bardzo, i takie ciasto wyjęte z piekarnika do temperatury pokojowej po prostu opadnie. W przypadku, gdy dodajemy ubitą pianę z piany z białek, warto ją wymieszać nie mikserem, ale rózgą kuchenną lub łopatką w miarę delikatnie, by piana nie opadła.

Zakalec w cieście - co to jest i jak można go uniknąć

Fot. iStock

Pieczenie w piekarniku

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by piekarnik rozgrzany był do wymaganej przez przepis temperatury. Nie zaczyna się pieczenia ciast od zimnego piekarnika. Dopiero gdy temperatura będzie wystarczająco wysoka, można umieścić ciasto. Nie należy w trakcie pieczenia uchylać często drzwiczek, ponieważ napływ zimnego powietrza może zniweczyć starania. Kiedy już trzeba zajrzeć do piekarnika, najlepiej zrobić to pod koniec czasu pieczenia. Dobrze jest też nakłuć ciasto patyczkiem. Jeśli na patyczku będzie widać ślady surowego ciasta, należy je jeszcze trochę podpiec. Gdy patyk pozostaje suchy, ciasto jest już gotowe.

Wiele zależy także od samego sprzętu. Piekarnik powinien funkcjonować prawidłowo. Jeśli nagrzewa zbyt mocno lub  za słabo, wtedy trzeba zmodyfikować temperaturę pieczenia tak, aby ciasto miało szansę odpowiednio urosnąć. Wiele osób skarży się również na to, że zakalce częściej powstają w wyniku korzystania z termoobiegu. Uwagę warto zwrócić na to, by temperatura nie była zbyt wysoka, ani by ciasta nie umieszczać na górnej półce piekarnika. Wtedy zapewne ciasto spiecze się od góry, a przez powstanie twardej warstwy wilgoć nie będzie mogła z niego odparować, więc ciasto ma wielkie szanse na to, że zostanie mokre i zbite.

Zakalec w cieście - co to jest i jak można go uniknąć

Fot. iStock

Co zrobić z zakalcem?

A co jeśli już okazuje się, że mamy zakalec? Można go albo wyrzucić, albo zjeść, jeśli nie jest za bardzo surowe. Jest wielu miłośników zakalca, którzy obie chwalą tego rodzaju nieudane wypieki. Mimo wszystko, osoby z wrażliwymi jelitami czy żołądkiem, nie powinny pozwolić sobie na zadanie surowego ciasta. Dzieciom też lepiej go nie podawać. Wiadomo na pewno, że zakalec sam sobie nie jest szkodliwy, tylko ciężkostrawny. Jeżeli ciasto nie jest w całości zakalcem, tylko ma niedopieczony fragment, można go bez żalu odciąć, a resztę ciasta pokroić i zjeść.


źródło:  www.mojegotowanie.pl,niebonatalerzu.pl 

Gotowanie Porady

Minecraft – gra o wielu zaletach. Co powinien wiedzieć rodzic, którego dziecko spędza czas w świecie Minecrafta?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
3 sierpnia 2020
minecraft - zasady gry, zalety
Fot. Pixabay / amrothman / CC0 Public Domain
 

Minecraft to gra, która zawładnęła umysłami starszych i młodszych graczy. Wiele osób nazywa ją fenomenem, grą wręcz kultową, ponieważ od wielu lat święci ona tryumfy i gromadzi ogromną rzeszę oddanych fanów. Każdy rodzic, którego dziecko jest wielbicielem gry Minecraft, powinien znać o niej kilka podstawowych informacji.

Czym jest Minecraft?

Minecraft to gra stworzona w 2009, a dostępna dla użytkowników od 2011 roku. Najpierw powstała w wersji komputerowej, następnie stworzono wersję dla urządzeń mobilnych i konsoli do gier. Od chwili wydania jest rozbudowywana i ciągle ulepszana.

Minecraft można określić połączeniem gry survivalowej i ogromnego placu budowy w przestrzeni 3D. Gra jest bardzo specyficzna i bez kłopotu można rozpoznać, że dany element należy do Minecraft. Jej wygląd  oparto o wszechobecne sześciany i w niczym nie przypomina nowoczesnych gier, kojarzących się wręcz z filmami akcji. Tu wszystko jest zbudowane z sześcianów, począwszy od roślinności, po wodę, skały, czy istniejące w świecie zwierzęta. Stworzono także określenia, które są dla niej charakterystyczne i które bez problemu rozszyfrowują gracze. Najliczniejszą grupą odbiorców gry są dzieci w wieku szkolnym, ale nie brakuje i starszych graczy, którzy chętnie z niej korzystają.

Buduj i walcz o przetrwanie

W Minecraft najważniejsze jest przetrwanie w otwartym świecie, a to oznacza, że nie tylko trzeba unikać licznych niebezpieczeństw, ale także postawić na kreatywność i tworzyć z sześciennych bloków niesamowite konstrukcje. Właśnie na tym polega magia tej gry.

Tryb kreatywny (Creative) i tryb przeżycia (Survival) to dwie główne opcje gry w Minecraft. Tryb kreatywny pozwala  budować to, na co przyjdzie ochota bez ograniczeń. Nieśmiertelność i możliwość latania ułatwia wykonywanie zadania. Z kolei tryb przeżycia wymaga zbierania zasobów (surowce i żywność) i tworzenia budowli umożliwiających przetrwanie i obronę przed napastnikami (np. mobami). Gracze są w tym trybie śmiertelni. Istnieje także trzeci tryb, który ma swoich zwolenników, czyli tryb przygody, który również ma odgórnie określone zasady funkcjonowania.

Co więcej, można w nią grać indywidualnie, można także budować drużyny, wspierając się wzajemnie w osiąganiu celów.

Dlaczego warto grać w Minecraft?

Jest wiele gier, które nie wnoszą niczego pozytywnego dla graczy, a niektóre można wręcz określić mianem szkodliwych, szczególnie dla dzieci. Rodzice tych, którzy wybrali sobie budowanie świata z sześcianów mogą spać spokojnie. Oczywiście na gracza czyhają pewne niebezpieczeństwa, groźne stwory chcące unicestwić przeciwnika, ale próżno szukać tu scen rozlewu krwi.

Minecraft to gra przyjazna, dość prosta do opanowania, choć umiejętność budowania bardziej zaawansowanych konstrukcji wymaga większej wprawy. Poza tym wpływa pozytywnie na rozwój kreatywności, która jest podstawą w funkcjonowaniu w grze. Miłośnicy Minecrafta muszą się pochwalić spostrzegawczością, umiejętnością podejmowania szybkich decyzji, utrzymaniem koncentracji. Gra zdecydowanie rozwija kreatywność architektoniczną i wyobraźnię przestrzenną, poprawia także małą motorykę. Nie bez znaczenia jest tu także ćwiczenie cierpliwości, a także konsekwencji w działaniu.

Co ciekawe Minecraft należy do najchętniej wybieranych gier przez sześcio i siedmioletnie dzieci, więc badacze wzięli ten fakt pod lupę. Z ich obserwacji wyniknęły ciekawe wnioski — naukowcy stwierdzili, że granie w Minecraft wpływa na zwiększenie ich kompetencji matematycznych. Nie oznacza to jednak, że w ramach ćwiczenia matematyki dzieci powinny spędzać całe dnie na grze.

Popularność gry nie słabnie

Gra jest wciąż tak bardzo popularna, że wchodząc na YouTube i wpisując hasło Minecraft wyskakuje bez liku filmów dotyczących właśnie tego specyficznego świata. Są tam nie tylko filmiki tworzone przez pasjonatów, ale także tutoriale przeznaczone dla młodych użytkowników chcących szkolić się w tworzeniu tego świata. Pasjonaci gry budują również społeczności, w których wymieniają się swoimi doświadczeniami. Dostępnych jest także wiele książek stworzonych jako poradniki dotyczące różnych światów Minecraft, ale także w ujęciu przygodowym czy komiksów, które również cieszą się powodzeniem. Poza tym dostępnych jest wiele maskotek i gadżetów dotyczących gry, które stale znajdują swoich nabywców.

Minecraft — słowniczek najważniejszych pojęć

Warto poznać podstawowe słownictwo używane w Minecraft, by łatwiej się odnaleźć w jej rzeczywistości. Dzieci podłapują ten żargon i często można od nich usłyszeć hasła takie jak mob czy creeper — znajomość ich może być okazją do wzmocnienia porozumienia z dzieckiem.

Biome — biomy są poszczególnymi regionami dostępnymi w Minecraft. Wyszczególniono w nich dżungle, lasy, pustynie, góry, które mają charakterystyczne dla siebie cechy jak np. opady śniegu, różne typy roślinności czy struktury, np. kamieniste formy, typowe dla gór.

Blok — to podstawowa jednostka, z której zbudowany jest świat w Minecrafcie. Bloki mogą być przetworzone w dowolny sposób.

Creeper — to agresywny zielony twór, który eksploduje przy graczu, uszkadzając wszystko w najbliższej okolicy.

Moby — są żyjącymi istotami. Mogą być pasywne (kurczaki, krowy), neutralne (enderman) lub złe (creeper).

Enderman — jest neutralnym stworzeniem w czerni, które przenosi bloki z miejsca na miejsce, czasem uszkadzając budowane przez graczy budowle. Enderman atakuje tylko wtedy, gdy się na niego bezpośrednio spojrzy lub zaatakuje.

Ghast — jest latającym meduzo-podobnym niebezpiecznym mobem, który strzela ognistymi kulami z ust. Można go spotkać w Netherze.

Nether — czyli otchłań, piekło, jest alternatywnym wymiarem dostępnym wyłącznie dzięki portalowi wybudowanemu przez gracza. Czyha tam mnóstwo niebezpieczeństw, takich jak lawy i płomienie, a także groźnych mobów. Nether zmienia zasady funkcjonowania przedmiotów ze standardowego świata.

Steve — podstawowa domyślna skórka podstawowej postaci kontrolowanej przez gracza.

Redstone — najbardziej wszechstronny materiał w grze. Służy do tworzenia mikstur lub jako składnik rzemieślniczy, może zasilać urządzenia.


źródło: creativeclub.com.pl,  antyweb.pl


Zobacz także

Foodpairing, czyli zaskakujące połączenia w twojej kuchni

Lukier - do pierników, plastyczny (masa cukrowa), cytrynowy lub z białek

Lukier – do pierników, plastyczny (masa cukrowa), cytrynowy lub z białek. Proste przepisy na dekorację do wypieków

Mazurek wielkanocny – tradycyjny czy wegański?