Lifestyle

Trendy na kuchennym blacie

Redakcja
Redakcja
22 września 2022
 

Kontrast czerni i bieli, detale ze stali nierdzewnej, styl retro w nowej odsłonie oraz funkcjonalność to najnowsze trendy, które mają wpływ na wygląd i konstrukcję nowoczesnych sprzętów AGD. Jeśli chcesz mieć czajnik, opiekacz czy ekspres do kawy stworzony na podstawie aktualnych trendów, to szukaj ich wśród najnowszych propozycji marki Breville.

Projektanci sprzętów kuchennych wyszli z założenia, że kuchnia to coraz częściej otwarte pomieszczenie i powinno być spójne stylistycznie z salonem czy jadalnią. Dlatego drobne sprzęty kuchenne, które stoją na blacie, mogą stanowić ozdobę wnętrza. Z drugiej strony nie powinny dominować kolorystycznie. Stąd nowoczesne sprzęty kuchenne mają klasyczne kolory, a ich ozdobę stanowią elementy ze stali nierdzewnej. Ważnym trendem jest też funkcjonalność urządzeń AGD. Dla użytkownika oprócz mocy urządzenia, liczy się np. ile będzie ono zajmowało miejsca na blacie i czy łatwo się je czyści.

Białe i czarne

Wszechobecny trend minimalistyczny da się zauważyć również we wzornictwie sprzętów z kategorii małego AGD. Najlepszym przykładem jest kolekcja New York Breville, w skład, której wchodzi czajnik i toster w kolorze matowej czerni w iście nowojorskim stylu. Czerń nadaje specyficzny klimat i kreuje wyjątkową aurę w klasycznych kuchniach.  Kolekcja ta dedykowana jest miłośnikom nowoczesnego stylu, gdzie rządzi minimalizm i zredukowany design.

Stal nierdzewna

Nowoczesne sprzęty kuchenne muszą być nie tylko estetyczne, ale też praktyczne. Dlatego na wysokiej pozycji w trendach wnętrzarskich utrzymuje się stal nierdzewna. To materiał, który doskonale sprawdzi się w kuchni. Nie pochłania zapachów, jest odporna na występowanie plam i nie pozostają na niej odciski palców, dzięki czemu jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości. Przykładem sprzętu, którego obudowa
wykonana jest ze stali nierdzewnej jest czajnik elektryczny i toster z gamy Breville Mostra. Dodatkowo, jest on wykończony dopracowanymi do perfekcji detalami, co wprowadza odrobinę współczesnego stylu do każdej kuchni.

Nowe retro

Zamiast proponować całkowicie nowy design sprzętów, projektanci szukają inspiracji w przeszłości i starają się nieco zmodyfikować ikony stylu sprzed lat. W ten sposób pojawiły się trendy: retro i vintage. Najlepszym przykładem takiej inspiracji z przeszłości jest kolekcja Breville High Gloss, w której znajdziemy czajnik, toster i opiekacz wzorowane na stylu Art Deco. Styl ten, mimo iż, ma już niemal 100 lat, wciąż jest synonimem nowoczesnego designu i luksusu. Przedmioty Art Deco były wykonywane ze szlachetnych materiałów z charakterystycznymi wzorami geometrycznymi. W przypadku Breville High Gloss jest to ponadczasowa i elegancka biel oraz klasyczne, proste kształty.

Łatwe w obsłudze

Nowoczesny czajnik, gofrownica, toster czy ekspres do kawy oprócz tego, że powinny estetycznie prezentować się na kuchennym blacie, muszą być funkcjonalne, czyli takie, z których korzystanie jest proste, łatwe i przyjemne. Taki sprzęt da się łatwo czyścić i nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Jest to szczególnie ważne w przypadku ekspresów do kawy, których konstrukcja jest nieco bardziej złożona. Dlatego Breville opracowało funkcję czyszczenia jednym przyciskiem, która jest m.in. dostępna w modelu Prima Latte III VCF146X. Z kolei czajniki Breville wyposażone są obrotową podstawę 360 stopni, która umożliwia podnoszenie i nalewanie pod dowolnym kątem, antypoślizgowe stopy oraz schowek na przewód.

Kawa, jaką lubisz

Każdy z nas lubi inną kawę, różny stopień przyrumienienia tosta i odmienny, niepowtarzalny smak gofrów. Dlatego urządzenia kuchenne są coraz częściej wyposażone w funkcje, które pozwalają dostosować smak konkretnego napoju czy dania do naszych upodobań. I tak ekspres Breville Bijou Barista posiada cykl preinfuzji, który oferuje ulepszoną ekstrakcję kawy, poprzez wstępne jej namoczenie, jak również w funkcję Manual Shot dla pełnej kontroli i dostosowania napoju do swoich preferencji. Z kolei opiekacz Breville DuraCeramic ma regulowane ustawienie temperatury, co umożliwia zmianę mocy grzewczej w zależności od tego, czy opiekamy pieczywo czy słodką bułkę.

 Lifestyle

Zespół Klinefeltera – przyczyny, objawy, leczenie. Jedna z przyczyn niepłodności męskiej

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
21 września 2022
fot. Charday Penn/iStock

Zespół Klinefeltera to choroba o podłożu genetycznym, która dotyka wyłącznie mężczyzn. Występuje z częstotliwością od 1 na 500 lub 1 na 1000 urodzeń chłopców. W większości przypadków skutkuje niepłodnością. Jak objawia się zespół Klinefeltera? Czy możliwe jest jego wyleczenie?

Zespół Klinefeltera – czym jest?

Zespół Klinefeltera zwany także zespołem XXY, 47 lub hipogonadyzmem hipergonadotropowym jest chorobą wrodzoną. W materiale genetycznym mężczyzn stwierdza się obecność dodatkowego chromosomu X we wszystkich lub tylko w części komórek organizmu. Przyczyną jest nieprawidłowe rozdzielenie chromosomów już na etapie tworzenia się rozrodczych komórek rodziców.

Zespół Klinefeltera – objawy

Objawy zespołu Klinefeltera można zaobserwować na trzech obszarach rozwoju – fizycznym, mowy, społecznym.

Rozwój fizyczny – już u małych chłopców można zauważyć osłabienie napięcia i siły mięśniowej. Dzieci zmagające się z chorobą później zaczynają siadać, raczkować i chodzić, w porównaniu do tych zdrowych. U przedszkolaków można zauważyć słabszą kondycję ruchową. W okresie dojrzewania, kiedy to u prawidłowo rozwijających się mężczyzn produkcja testosteronu gwałtownie wzrasta, łatwiej rozpoznać objawy zespołu Klinefeltera. U mężczyzn zmagających się z chorobą, przebieg dojrzewania płciowego jest nieprawidłowy – produkcja testosteronu jest niewystarczająca. Właśnie wtedy można zauważyć ponadprzeciętny wzrost, słabo rozwinięte mięśnie, długie nogi i ręce, małe jądra, brak owłosienia na twarzy i małe owłosienie pozostałych części ciała. U niektórych panów pojawia się charakterystyczna dla kobiet budowa miednicy i klatki piersiowej oraz ginekomastia czyli powiększenie piersi.

Rozwój mowy – szacuje się, że około 25 – 85 proc. chłopców dotkniętych zespołem Klinefeltera ma problem w zakresie rozwoju mowy. W porównaniu do rówieśników później zaczynają mówić pierwsze słowa, pojawiają się problemy z wyrażaniem potrzeb, czytaniem i przetwarzaniem informacji.

Życie społeczne – dzieci zmagające się z zespołem Klinefeltera mają mniejszą pewność siebie, są wycofane, ciche i nieśmiałe. W okresie dojrzewania często pojawiają się problemy z nawiązaniem relacji z rówieśnikami. Jednak z czasem zaczynają wchodzić w normalne relacje społeczne, mają przyjaciół i zakładają rodziny.

Problem z płodnością

Szacuje się, że aż około 98 proc. mężczyzn z zespołem Klinefeltera jest bezpłodnych. Największe prawdopodobieństwo posiadania potomstwa mają ci, u których występuje kariotyp mozaikowy. Choć niektórzy mężczyźni produkują plemniki, to nie są one w stanie przedostać się do nasienia. W takim przypadku można pobrać je z jąder, a następnie wykorzystać do zapłodnienia pozaustrojowego. Nasienie można również zamrozić (i wykorzystać później), zanim dojdzie do pełnej degeneracji kanalików plemnikotwórczych. Oczywiście mężczyźni z zespołem Klinefeltera mogą prowadzić normalne życie seksualne, jednak u niektórych z nich obserwuje się obniżone libido i zaburzenia erekcji.

Zobacz również: Niepłodność pierwotna – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Jak przebiega leczenie?

Zespół Klinefeltera to wrodzona anomalia genetyczna, dlatego nie istnieje żadna metoda prowadząca do jej wyleczenia. Można złagodzić objawy i zapobiec powikłaniom choroby. Najważniejsza i najbardziej skuteczna jest terapia testosteronem, którą najlepiej rozpocząć jak najwcześniej. Można stosować ją nawet u noworodków. Dzięki temu możemy zapobiec utrwaleniu się niedorozwoju narządów płciowych, a tym samym możliwe będzie „prawidłowe” przejście przez okres dojrzewania. Zaburzenia zachowania i problemy w edukacji być może będą wymagały dostosowania indywidualnego programu nauczania. Często niezbędna jest także pomoc psychiatry.

Zobacz również: Inseminacja – kiedy warto z niej skorzystać? Czy naprawdę zwiększa szansę zajścia w ciążę?


źródło: Medonet

 

 

 

 

 

 


Zobacz także

Szpilki, które włożysz do pracy i na wieczorne wyjście. Sprawdź modowe inspiracje

5 rzeczy, które muszą się znaleźć w twojej szafie i nie raz uratują ci życie

Nitkowanie brwi - absolutny kosmetyczny hit!

Nitkowanie brwi – absolutny kosmetyczny hit!