Mrówki to niewielkie owady, których obecność w domu nikogo nie cieszy. Już zaobserwowanie jednej małej mrówki może być sygnałem, że należy się mieć na baczności, bo zapewne jest ich o wiele więcej. Jak usunąć mrówki z domu naturalnymi środkami i zniechęcić je do powrotu?
Mrówki, z którymi możemy mieć do czynienia
Mrówki to owady należące do rzędu błonkówek, które w zależności od gatunku mogą różnić się od siebie wyglądem i zwyczajami. Jedne żyją np. w gniazdach w ziemi zwanych kopcami, kolejne gnieżdżą się w szczelinach drzew, a jeszcze inne szukają miejsca dla siebie w ludzkich siedzibach, np. pod panelami w mieszkaniu.
W mieszkaniach czy budynkach gospodarczych możemy spotkać różne gatunki mrówek:
- gmachówki — o czerwonobrunatnym pancerzu, które mogą osiągać nawet 16 mm długości. Zazwyczaj spotkamy je w lasach, ale zdarza się, że mogą zagnieździć się w drewnianych domkach;
- hurtnice — czyli mrówki europejskie, to jeden z najczęściej spotykanych w Polsce gatunek mrówek. Mogą one osiągać rozmiar do 9 mm, charakteryzują się brunatną barwą pancerza. Można ją spotkać wewnątrz budynków, w których zakładają gniazda;
- mrówki darniowe — osiągają wielkość do 8 mm, mają czarno-brunatny pancerz, żywią się padliną. Zimą, szukając ciepła, zakładają gniazda w budynkach;
- faraonki — to mrówki najczęściej spotykane w naszych domach. Lubią zakładać gniazda w różnych pomieszczeniach, bardzo szybko się rozmnażają. Ich korpusy miewają od kolor od żółtego po ciemnoczerwony. Ich ulubionym pożywieniem są produkty zawierające białko i cukier.
Mrówki faraonki w domu
Faraonki to mrówki, które są uciążliwymi współlokatorami. Są wszędobylskie, poruszają się nawet po rurach, a ponieważ mają niewielki rozmiar, są w stanie wędrować po całym domu i wchodzić w miejsca z pozoru niedostępne, wchodzić na przykład pod listwy i w szczeliny, skąd niełatwo się ich pozbyć. Inne gatunki spotykane w ogrodach uszkadzają rośliny przez drążenie komór i nadgryzanie korzeni, chronią mszyce, które bywają utrapieniem roślin.
Faraonki szukając pożywienia, zanieczyszczają je, i mogą przy okazji roznosić chorobotwórcze drobnoustroje. Te owady mają ciekawy system powiadamiania reszty pobratymców z gniazda o źródle pokarmu. Gdy znajdą pożywienie, wracając do gniazda pozostawiają na ścieżce feromony, które mówią innym mrówkom, dokąd powinny pójść. Stamtąd mrówki, jedna za drugą, mogą przenosić pokarmy do gniazda. Nie gardzą słodyczami, wypiekami, mięsem, karmą dla kota czy psa, a także gotowanymi jajkami.
Sposoby na mrówki w domu — jak się ich pozbyć?
Porządek to podstawa
Walka z mrówkami faraona nie należy do łatwych. Domowe sposoby na mrówki można wykorzystać jako środek zapobiegawczy lub wtedy, gdy jest ich jeszcze niewiele.
Jeśli mrówki pojawią się w domu, przede wszystkim warto postarać się namierzyć gniazdo. Może to nie być łatwe, ale znalezienie go pozwoli na skuteczniejszą likwidację kłopotu u źródła. Należy przy okazji poszukiwań mrówek uszczelnić, zagipsować lub zamurować wszelkie dziury w domu, lub mieszkaniu, przez które mrówki mogą dostawać się do wewnątrz.
Konieczna jest dbałość o szczególną higienę. W domu należy posprzątać pod szafkami, zabezpieczyć żywność, do której ściągają mrówki, taką jak np. cukier czy płatki śniadaniowe, wkładając je do opakowań szczelnie zamykanych. Na blatach nie powinny zostawiać luzem słodkie owoce, bułki, okruchy i inne pokarmy, którymi żywią się te owady. W przypadku tych owadów dbałość o czystość i usuwanie na bieżąco wszelkich resztek może przynieść dobre efekty.
Naturalne sposoby na mrówki
Na początku można spróbować zwalczyć owady jedną z wielu dostępnych naturalnych metod. Szczególnie polecane jest spryskiwanie lub posypywanie miejsc, w którym bywają mrówki sokiem z cytryny, octem, solą, pieprzem, cynamonem, czy roztwór wody i drożdży. Pomocne może być rozłożenie ziół takich jak lawenda, bazylia, czy mięta, które są naturalnym odstraszaczem mrówek. Suszone zioła można umieszczać w szafkach wśród żywności, a żywe postawić w doniczce na tarasie lub zasadzić w ogrodzie. Mrówki stosują przede wszystkim zmysł węchu, więc ich receptory na czułkach są bardzo wrażliwe na zapachy, szczególnie te zniechęcające.
Najprostszą domową pułapką na mrówki może się okazać zostawiony na dużej kartce chleb z miodem albo rozsypany cukier. Do tych pokarmów zbiegną się faraonki i wtedy będzie można za jednym zamachem usunąć ich większą ilość. Innym, bardziej zdecydowanym sposobem walki z mrówkami jest przygotowanie przynęty z ugotowanego żółtka z boraksem, ilości 1g boraksu na 10g żółtka. Mrówki przeniosą truciznę do gniazd, co spowoduje śmierć owadów. Przynętę należy wykładać co 2–3 dni.
Środki chemiczne przeciwko mrówkom
Jeżeli jest ich naprawdę dużo i naturalne sposoby na mrówki w domu nie przynoszą oczekiwanych efektów, trzeba sięgnąć po środki chemiczne. Przykładem jest odpowiedni spray na owady, który likwiduje napotkane pojedyncze osobniki, a także całe gniazda. W tym przypadku należy zwrócić uwagę, by unikać kontaktu dzieci i zwierząt z owadobójczym sprayem.
Pomocne będzie rozmieszczenie pułapek z trucizną, które wabią owady. Mrówki znoszą do gniazd truciznę, która je likwiduje. Dostępne są trutki w postaci granulatu do rozsypania w miejscach, w których często pojawiają się faraonki. W tym przypadku należy umieścić je tak, by zwierzęta i małe dzieci nie miały do nich dostępu.
Bardziej bezpiecznym sposobem, który nie ma działań ubocznych, jest zakup urządzenia emitującego ultradźwięki. Urządzenie jednak działa na dorosłe osobniki, więc musi pracować non stop kilka tygodni, by unieszkodliwiło też mrówki, które dopiero się wylęgną.
Z mrówkami należy walczyć od razu, gdy tylko zauważymy pierwsze osobniki, ponieważ dość szybko zakładają one kolejne gniazda, które stają się nowymi koloniami trudnymi do wytępienia. A że w każdym takim gnieździe mrówek może znaleźć się nawet kilka królowych, które składają jaja, zwiększając liczebność mrówek w danym miejscu.