Go to content

Uprawa kwiatów balkonowych – to musisz wiedzieć!

Fot. iStock

Rośliny uprawiane na tarasie i balkonie tworzą namiastkę ogrodu tuż przy naszym mieszkaniu. Dobierając kwiaty na balkon trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim jego lokalizację, nasłonecznienie oraz wielkość. Warto również rozważyć, jaką ilość czasu możemy poświęcić na ich pielęgnację. Nie zaszkodzi także poszerzyć zakres posiadanej wiedzy w zakresie uprawy roślin pojemnikowych.

Dobór kwiatów na balkony

Jesteście posiadaczami balkonu o usytuowaniu wschodnim? To macie szczęście. Panujące tam warunki są sprzyjające praktycznie dla większości gatunków. Rankiem natężenie światła jest większe, popołudniem robi się cień, a temperatura rośnie wraz ze zbliżaniem się południa. W takich warunkach dobrze będą się czuły surfinie, werbeny, fuksje, lobelie, bratki, pelargonie, stokrotki, begonie, niektóre gatunki róż, a także zioła tj. bazylia, mięta, szałwia i tymianek.

Na balkonie zachodnim panujące warunki są już nieco innego. Na nim ciepło robi się kiedy jeszcze panuje cień, a najgoręcej jest przed wieczorem. Na takich balkonach mogą rosnąć rośliny, które lubią mieć ciepło przed nocą czyli: lawenda, heliotrop, aksamitka, bratek, werbena, nemezja, śniadek.

Odmiany i nasiona kwiatów znajdziesz: https://sklep.swiatkwiatow.pl/nasiona-kwiatow/

Uprawa kwiatów balkonowych

Fot. Materiały prasowe

Balkony południowe to nie lada wyzywanie. Mimo, że rośliny doświadczają na nich najwięcej światła dziennego to jednak nie wszystkie gatunki będą w stanie znieść bezpośrednie nasłonecznienie. Często balkony południowe tak się nagrzewają, że rośliny mogą zostać poparzone. Na takich stanowiskach najlepiej poradzą sobie: pelargonie, surfinie, petunie, aksamitki, bratki, cynie, nagietki, nemezje czy begonie.

Choć unika się usytuowania balkonów po stronie północnej to jednak i takie się zdarzają. Panujące na nich warunki nie są zbyt korzystne. Słońce jest tam tylko wczesnym rankiem i późnym popołudniem, a w ciągu dnia jest rozproszone. Można na nich posadzić niezapominajki, bakopie, lobelie, fuksje, żeniszka czy niecierpka. Niestety kwitnące rośliny będą kwitły mniej obficie, a kwiaty nie będą tak intensywnie wybarwione.

Doniczki i pojemniki do uprawy kwiatów balkonowych

Ważną kwestią jest również dobór odpowiednich donic, pojemników czy skrzynek. Po pierwsze materiał z którego są wykonane. Powinien być odporny na warunki atmosferyczne, a jeśli chcemy zostawiać donice na zimę to również na mróz. Do wyboru mamy doniczki z plastiku, ceramiczne, drewniane skrzynie. Obecnie najpopularniejsze są te wykonane z tworzywa sztucznego, ponieważ ich cena jest niska. Są lekkie, poręczne, można je przestawiać bez trudu. Niestety szybko się nagrzewają i nie „oddychają”. Doniczki ceramiczne są cięższe, droższe i łatwo je stłuc, ale przepuszczają wodę przez ścianki. Ładnie prezentują się również drewniane skrzynki, a na małych balkonach dobrym rozwiązaniem będą podwieszane pojemniki.

Doniczki i pojemniki do uprawy kwiatów balkonowych powinny być wyposażone w otwory odprowadzające nadmiar wody, a przede wszystkim swoim rozmiarem muszą zapewniać odpowiednie warunki dla korzeni roślin.

Pielęgnacja roślin balkonowych

Zakupione w sklepie roślinki musimy przesadzić. W tym celu najpierw je obficie podlewamy, a następnie ostrożnie wyjmujemy z doniczek, a w nowym pojemniku powinny znaleźć się na takiej głębokości na jakiej rosły do tej pory. Do uprawy roślin pojemników wybierajmy podłoże specjalnie do tego przeznaczone, nie powinno się korzystać z podłoża z zeszłego roku.

Konieczne jest zasilanie gleby nawozami, które zawierają azot, fosfor, potas i wapń. Najlepiej wybierać preparaty o spowolnionym działaniu, wtedy stosujemy je raz lub dwa razy w ciągu sezonu. Nawozimy od wiosny aż do końca lata albo wczesnej jesieni.

Nie wolno zaniedbać również regularnego podlewania. Szczególnie na balkonach w mieście, gdzie temperatura jest wysoka a ściany mocno się nagrzewają. W upalne dni może być konieczne podlewanie nawet dwa razy dziennie.

Jeśli interesują cię cebulki kwiatowe to wejdź: https://sklep.swiatkwiatow.pl/cebulki-i-sadzonki/

Uprawa kwiatów balkonowych

Fot. Materiały prasowe

Choroby i szkodniki

Niestety kwiaty balkonowe mogą paść ofiarą chorób czy szkodników. Przenoszą się one z sąsiednich balkonów lub też przenosi je wiatr. Rośliny balkonowe najczęściej padają ofiarą chorób tj. szara pleśń, mączniak prawdziwy czy rdza. Szara pleśń objawia się brązowymi plamami, a następnie pylącym nalotem. Kiedy na liściach pojawiają się jasne, wypukłe plamki, a od spodu brązowe lub pomarańczowe to znak, że pojawiła się rdza. W przypadku mączniaka rzekomego na liściach i kwiatach występuje biały, mączysty nalot. Rośliny mogą zostać zaatakowane także przez przędziorki, mszyce czy minarki.

W walce z chorobami i szkodnikami pomoże usuwanie chorych roślin, a także zapobieganie dzięki właściwej pielęgnacji. Chorobom sprzyja wilgoć, więc uważajmy aby podczas podlewania nie moczyć roślin.


Artykuł sponsorowany