Go to content

Myjka parowa, czyli nowa jakość sprzątania

Myjka parowa, czyli nowa jakość sprzątania
fot. Unsplash

Urządzenia czyszczące wykorzystujące parę wodną cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego: są intuicyjne w obsłudze, wygodne, skuteczne w działaniu, a dodatkowo znakomicie wpisują się w potrzeby osób stawiających na ekologiczne i naturalne rozwiązania. Nadają się do czyszczenia różnych powierzchni, także trudno dostępnych miejsc, bez konieczności korzystania z detergentów. Aby efekty takiej pracy zawsze były zadowalające, warto jednak wybrać odpowiedni sprzęt, a podczas jego użytkowania przestrzegać kilku kluczowych zasad. Wyjaśniamy, jakich.

1. Jak działa myjka parowa?

2. Czym różnią się modele myjki parowej? Kilka słów o parametrach

3. Zalety myjek parowych

4. Najważniejsze zasady używania myjek parowych

Wśród urządzeń pozwalających potraktować czyszczone powierzchnie parą największą popularnością z pewnością cieszą się myjki parowe. Warto natomiast zwrócić uwagę także na czyścik parowy, parownicę czy mop parowy. Działają one identycznie, natomiast różnią się funkcjonalnością. Więcej informacji i przykłady konkretnych modeli znajdziesz tutaj.

Jak działa myjka parowa?

Zasada działania sprzętu wykorzystującego parę wodną do czyszczenia jest w każdym przypadku podobna. Kluczową rolę odgrywa tu właśnie ciśnienie pary wodnej, która dociera do zabrudzonych powierzchni z określoną siłą, rozbijając cząsteczki brudu i tym samym usuwając je. Dodatkowo wysoka temperatura towarzysząca procesowi sprzątania pozwala zabijać drobnoustroje i bakterie, co zapewnia optymalne warunki higieniczne bez stosowania szkodliwych detergentów.

Dla użytkownika proces przedstawia się banalnie – niezależnie od tego, czy wykorzystywana jest przez niego parownica Karcher czy myjka parowa Ariete. Po napełnieniu zbiornika zwykłą wodą należy odczekać chwilę, aby została ona podgrzana, zwykle do momentu zbliżonego do temperatury wrzenia. Później para może być uwolniona przez dyszę, pistolet lub inną nasadkę ze specjalną końcówką. W trakcie pracy urządzenie na bieżąco pobiera wodę ze zbiornika, jeśli zaś płynu zabraknie, zasygnalizuje to.

Do niewątpliwych atutów czyszczenia parą – więcej o tych zaletach opowiemy za chwilę – niewątpliwie zalicza się wszechstronność myjek i parownic. Choć najczęściej mówi się o nich w kontekście mycia szyb, ich potencjał wcale się na tym nie kończy. Sprawdzą się w kuchni i łazience, nie tylko oczyszczając powierzchnie szklane, usuną plamy z tapicerki, odświeżą i zdezynfekują wnętrza.

Czym różnią się modele myjki parowej? Kilka słów o parametrach

Producenci oferują myjki parowe i parownice w bardzo różnych wersjach, różniących się ceną, funkcjonalnością i parametrami technicznymi. Najtańsze myjki ręczne, przeznaczone głównie do mycia okien i luster, kosztują zaledwie kilkaset złotych. Zaawansowana myjka parowa Karcher z rozbudowanym zestawem końcówek dostosowanych do różnych powierzchni to wydatek na poziomie kilku tysięcy złotych.

Czy warto zapłacić więcej za droższą myjkę? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od kilku kwestii, przede wszystkim od tego, jak często i w jaki sposób zamierzasz wykorzystywać urządzenie.

  • Moc myjki parowej

Bardzo często cena myjki świadczy o mocy urządzenia. Oczywiście, im wyższa moc, tym większa wydajność powierzchniowa, krótszy czas nagrzewania oraz silniejszy wyrzut pary. Wszystko to przekłada się na skuteczne czyszczenie.

  • Ciśnienie

Ważną rolę odgrywa wysokie ciśnienie, pod jakim gorąca para wodna wydostaje się na zewnątrz urządzenia. Im większa jego siła, tym wyższa jakość usuwania zabrudzeń. Proste myjki przeznaczone do codziennego, podstawowego użytku oferują ciśnienie robocze na poziomie 4 – 6 barów. Parownice z kolei pozwalają osiągać wartości wyższe niż 6 barów, natomiast z tak wysokim ciśnieniem najczęściej możemy zetknąć się przy zastosowaniach przemysłowych.

  • Waga myjki parowej

Wydawałoby się, że to mniej istotny aspekt, jednak z punktu widzenia wygody użytkownika ma on duże znaczenie. Jeśli chcesz używać myjki w różnych miejscach, często ją przenosić i swobodnie manewrować, lekkość sprzętu może mieć znaczenie. Pamiętaj jednak, że zwykle wraz z wagą urządzenia maleje także jego moc i skuteczność czyszczenia.

Zalety myjek parowych

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, myjki parowe swą popularność zawdzięczają przede wszystkim wygodzie i skuteczności. Nawet niewielka myjka sprawdzi się przy sprzątaniu różnych powierzchni: począwszy od wspomnianych wyżej okien i płytek w łazience, przez kabiny prysznicowe, aż po wnętrze piekarnika czy tapicerkę kompletu wypoczynkowego w salonie. Efekt jest imponujący: gorąca para szybko rozpuszcza plamy i zanieczyszczenia,bez potrzeby czasochłonnego ręcznego szorowania i bez stosowania środków chemicznych.

Urządzenia na parę to także sposób na dezynfekcję. Gorąca para sprawnie radzi sobie z niewidocznymi dla oka drobnoustrojami. Właśnie dlatego sprzęt parowy jest tak chętnie wybierany przez alergików, rodziców małych dzieci czy właścicieli zwierząt domowych.

Najważniejsze zasady używania myjek parowych

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, aby efekty pracy z myjką parową na czyszczonej powierzchni były zadowalające, warto w tym procesie przestrzegać kilku zasad.

Pamiętaj także, że nie w każdym przypadku możesz zadziałać wysoką temperaturą. Gdy stosujesz urządzenie na nowym materiale, upewnij się, czy dany element jest odporny na działanie wilgoci i temperatury. Możesz też przeprowadzić test na niewidocznym fragmencie. Przy czyszczeniu dużych twardych powierzchni, na przykład glazury, nie ma powodów do obaw czy wątpliwości. Prostymi zdecydowanymi ruchami wyczyścić każdy taki fragment. Wątpliwości pojawiają się natomiast w przypadku głębokich fug lub trudno dostępnych zakamarków. Okazuje się, że niepotrzebnie. Drobinki gorącej pary bez kłopotu wnikną w każdą szczelinę, rozpraszając brud. Aby ułatwić sobie pracę, można stosować specjalne dysze zwiększające ciśnienie pary, przedłużki lub szczoteczki.

Podczas pracy zachowaj bezpieczeństwo. Nigdy nie kieruj strumienia pary w stronę ludzi czy zwierząt, nie podkładaj pod niego dłoni, a jeśli w sprzątaniu pomagają dzieci, zachowaj szczególną ostrożność.

Artykuł sponsorowany